Spelvärde bjuder på Avd:1
A-HÄSTAR
7. Jeannica
2. Jackie Jaam
B-HÄSTAR
4. Gizelliore
10. Gelato Pellini
1. With Wings
3. Vienna Wine
12. Solkattens Pearl
6. Escama
9. Edmystica
11. Molly Vici
B/C-HÄSTAR
8. Executive Xit
5. Meryl Streep Boko
C-HÄSTAR
-
D-HÄSTAR
-
Spetsanalys
1 With Wings är svårbedömd då hon debuterar bakom startbilen. Spår ett på Axevalla är dock positivt och det är en häst som är rätt så kvick i benen varför hon inte bör hamna alltför långt bak. Mattias Djuse låter också inne på det - vi sätter hästen som knapp favorit till rygg ledaren och andrahandare vad gäller ledningen. 2 Jackie Jaam kan öppna vilket hon visade 5/12 ifjol, men ej tryckts av på slutet och Jonas Moberg vill vara försiktig med hästen som har lite stressiga tendenser - roligt att man ej laddar. 3 Vienna Wine öppnade helt okej i debuten för André Eklundh för tre starter sedan, men inte visat sig vara någon blixt ännu. Outsider för rygg ledaren. 4 Gizelliore trampar iväg rappt de första stegen och har spetsat enkelt två senaste. Bör inte ha några större problem att hitta först till plankan här - klar spetsfavorit. 5 Meryl Streep Boko är inte alls oäven från början och även om hon inte är någon het spetskandidat, så är hon en av flera tänkbara för rygg ledaren. 6 Escama har hittat till spets tidigare bakom bilen, men blev över från spår ett senast. Också tänkbar för hålet men inget hett spetsbud. 7 Jeannica spetsade lätt i Sverigedebuten, men galopperade gången efter. Frågan om man vågar trycka av här? En av de tre heta vad gäller spetspositionen - men långtifrån huvudscenariot att hon hittar dit. 8 Executive Xit har inte utmärkt sig särskilt mycket från start hittills och svårt räcka till från åttondespåret.
Enligt följande värderar vi spetschanserna varvet från mål:
4. Gizelliore 55 procent (i rygg: 1. With Wings. Utvändigt: 5. Meryl Streep Boko.)
1. With Wings 20 procent (i rygg: 4. Gizelliore. Utvändigt: undefined.)
7. Jeannica 18 procent (i rygg: 1. With Wings. Utvändigt: undefined.)
Övriga - 7 procent
Loppanalys
4 Gizelliore är favorit i inledningen och Wäjersten låter nöjd med henne, men hon har trots allt inte startat sedan slutet på mars och någon toppform kan vi inte räkna med. Hon har bara startat med längre än 30 dagar vid ett tillfälle tidigare och det var i årsdebuten då hon slutade tvåa som favorit så litet underlag att gå på - men hursomhelst så tycker vi inte kapaciteten är hur hög som helst när det gäller Gizelliore. Hon är spetsfavorit där hon är obesegrad efter tre försök och bör leda detta länge - men ingen favorit att gå på för vår del då ljummet spelvärde på henne den här söndagen och vi räknar med att hon kommer trenda nedåt framåt spelstopp.
Istället bör procenten öka på 7 Jeannica som vunnit i två av fem starter med bra intryck sedan hon kom till Sverige och Fredrik Wallin. Hon har nu två galopper i rad vilket såklart oroar en del, men gick starkt näst senast där hon såg laddad ut och vi håller den här som bättre kapacitetsmässigt och ger henne med knapp marginal högst vinstchans i loppet. Fredrik Wallin berättade för oss att hästen blivit behandlad efter senast och att man sätter på ett par tunna sulor nu för att hon ska sköta sig och då hon är betydligt mindre spelad än Gizelliore vid materialsläpp är valet enkelt. Vi räknar med en bra insats och detta är förstahästen!
Vi dubblar A-gruppen med Jonas Mobergs 2 Jackie Jaam som också visar god kapacitet och den här tycker vi ska bli extra spännande att se senare då man väljer att rycka skorna på henne - men Jonas Moberg berättade då vi snackade med honom att det dröjer ännu ett tag. Jackie Jaam höll starkt som tvåa senast och vann på fint vis gången innan och precis som vår förstahäst så är vi inte alls säkra på att favoriten är bättre än den här då det gäller kapaciteten. Hon sitter lämpligt till i andraspår direkt vilket gör att Moberg kan köra lugnt från start, då hästen har en del stressiga tendenser, och har hon sedan en bra dag sänker hon många till slut! Andravalet.
10 Gelato Pellini var ej som bäst senast och nu åker skorna på igen samt att hon har pausat, men tränare Maria Törnqvist låter nöjd med träningsrundorna och vid de två tidigare tillfällena när det som nu gått längre än 30 dagar mellan starterna har hästen varit tvåa och trea. Tänkbar skräll om det klaffar.
1 With Wings kommer från seger och Mattias Djuse låter nöjd med sin häst, men lite frågetecken är det för innerspåret i bildebuten. Får hon rygg ledaren som vi är inne på så finns farten att utmana ifall luckan kommer - samtidigt är procenten rätt så hög vid materialsläpp och lämnar inte utrymme för något större spelvärde om vi jämför med A-duon som vi har klart bättre känsla för. En B-häst bland flera.
3 Vienna Wine har gjort tre starter för André Eklundh och det såg inte slutsålt ut vid galoppen in mot upploppet senast då man vred ut till attack. Vi tycker att hon är bättre än raden och inte ofarlig med en fin smygresa.
12 Solkattens Pearl är normalt sett bortlottad och det krävs att de främsta sviker om hon ska räcka hela vägen, men är inte så tokig i grunden och gör debut för Fredrik B Larsson den här söndagen. Tänkbar rysare och vi håller upp en bit i B-gruppen om man streckar sju eller fler hästar.
Följande användare gav Sharp$ för den här posten: solum (+5)
|