Citat:
Ursprungligen postat av BosseEk
Det var inte illa betalt på den raden! Jag måste nog vara tråkig och hänvisa till punkt 1 i det här inlägget https://www.sharps.se/forums/842677-post226.html
Alternativt kan man ta hjälp av den här killen. Han verkar ha huvudet på skaft https://www.sharps.se/forums/842508-post198.html
Hur som haver så har jag tagit bort nedladdningsmöjlighet av programmet.
Nu har du lystnat för mycket på PISA-undersökningar tror jag. Binominalfördelningen för 3-felsformeln går att lösa genom att använda sig av multiplikation, division samt addition. Tre av de fyra grundläggande räknesätten klarar en "random" nionde-klassare.
Sen underlättas såklart uträkningen om man känner till ord som fakulteter, exponentiering samt subtraktion. 
|
Hej Bosse
Jag ville bara belysa problemet för alla program inte bara ditt.
I ditt trevliga program löser man det enklast med att ersätta att dela ut på 8-rätt med siffrorna för att dela ut på 5-rätt gånger faktorn (2,6) om man tror på ATG:s jackpottsiffra.
Men givetvis är det bättre att ändra på omsättning och potterna för sidovinster, men det är lite mera jobb.