Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips

Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips (https://www.sharps.se/forums/)
-   Basket (https://www.sharps.se/forums/basket/)
-   -   27/1 Dagens Basket Snack (https://www.sharps.se/forums/basket/693-27-1-dagens-basket-snack/)

pecke01 2010-01-27 11:27

27/1 Dagens Basket Snack
 
Många matcher ikväll.

Jag är inne på Mempis borta mot Detroit. Tror Memphis har ett bra momentum nu när de fick behålla sin streak hemma. Detroit får kanske tillbaka Ben Gordon men tror inte han kommer hjälpa. Ingen lina på den än.

Funderar också på Minnesota borta mot Cleveland. Tror public kommer spela Cleveland som galningar och då kanske linan flyttas ännu mer till fördel för Min. +13 just nu.
:popcorn:

Avej 2010-01-27 12:12

Minnesota låg på +14 för ett par timmar sedan.

If there is ever a bet where I can swear to you on my dead mother's grave that it
will win, then this [C] wager with Minnesota will be the one wager I will boldly
raise my right hand and pledge to you under oath that it is by wide and far,
the most sure-fire bet you will ever come across in the entirety of your betting
lifetime to bank in the most gigantic of all fortunes to remember for the ages!
/JM

Som du noterar ett C bet av herr jm

pecke01 2010-01-27 12:20

Citat:

Ursprungligen postat av Avej (Inlägg 8355)
Minnesota låg på +14 för ett par timmar sedan.

If there is ever a bet where I can swear to you on my dead mother's grave that it
will win, then this [C] wager with Minnesota will be the one wager I will boldly
raise my right hand and pledge to you under oath that it is by wide and far,
the most sure-fire bet you will ever come across in the entirety of your betting
lifetime to bank in the most gigantic of all fortunes to remember for the ages!
/JM

Som du noterar ett C bet av herr jm

Kommer inte åt thespread från jobbet :no:

Jo om man köper ytterliggare 3 poäng på det så borde de ju överleva. Men det var starka ord av JM. Men jag tror inte Cle kommer köra på bara för att vinna stort. Kommer lufta bänk och vila stjärnor.


BTW
Om någon undrar varför denna inte är med i JM tråden så började denna serien innan min tråd började.

Vlad 2010-01-27 14:12

Vid första anblick Heat +3.5 mot mina Raps.

Har inte ens börjat cappa denna så bara en känsla än så länge. Raptors från en seger över Lakers och Heat från en tung förlust mot Cavs. Wade har varit förbannad över sin behind the back pass som LeBron snodde och avgjorde och har bett om ursäkt till laget.

Kan se public gilla mina Raptors här och det finns lite trender som stöder det bla.

MIA are 4-12 ATS in the last 16 meetings.
MIA are 2-6 ATS in the last 8 meetings in Toronto

Känslan säger Miami-seger SU här. Får räkna lite sen och se om linan går till +4 eller inte.

Edit:Hittade detta också.

"Rookie shooting guard DeMar DeRozan limped out of practice on Tuesday on what team officials said was a sprained right ankle. He had come down on the foot of teammate Hedo Turkoglu during a drill and was scheduled to see team doctors later Tuesday.

There was no suggestion it was a long-term issue – Bosh hoped DeRozan might be able to play Wednesday – but since the rookie also tweaked his left ankle during Sunday's game with the Lakers, chances of him playing Wednesday have to be considered slim."

Antoine Wright eller Sonny Weems att starta då,spelarspecial på D-Wade kan vara en bra idé inatt.

klistier 2010-01-27 14:15

Lirar nog Cavs på BetUS ikväll eftersom jag är flaggad JM spelare hos dem, får riktigt bra linor på reversed C bets då, det enda positiva med den bookien iofs.

iCash 2010-01-27 15:21

Citat:

Ursprungligen postat av Avej (Inlägg 8355)
Minnesota låg på +14 för ett par timmar sedan.

Hoppas du tog en del utav kakan :)

Det jag personligen lutar mot nu:

T-pups +14 (Spelad)
CLE är 4-10 ATS när spridningen är 10+ och med naturen av ett JM c spel samt skade läget i Cavs så blir det en no brainer.

Baby Bulls +5,5 / ML, Kings smiskade baby bulls borta, revenge faktorn är inget argument, dock bulls form har varit ruggigt bra i det sista.
Chicago är 4-1 SU sista 5 matcherna on the road mot OKC.

Spurs -3,5
10-1 ATS mot Hawks hemma.

Sjuttisexers +3
Phillies är 5-1 ATS när man spelat on the road sista 6 matcherna mot Bucks.
Kollar man på samtliga 6 senaste matcherna så är man 6-0 SU och man har vunnit med en snitt poäng på 16.3.
"If it seems to good to be true, it usually is"...

Indy +6
Indiana är 5-1 SU när man spelar mot Lakers hemma och nu kommer Laketrain med sin 5'e on the road match på 7 dagar.

IND/LAL Över 105 1st half
Man snittar 106p i 1st halfs lagen emellan, och med LAL på en "back end" så tror jag man klämmer ur det sista och Indy kommer att haka på.

klistier 2010-01-27 16:33

Oh helvete, JM svär på sin döda morsa. Det är ju lågt, tom för att vara honom...
Fina motiveringar icash! Får bli vargarna då till +13.

Vlad 2010-01-27 16:35

Lite mer tankar.

Totalen är 195 i Spurs-Hawks. Högre än något av de 10 senaste mötena där snitttotalen ligger på 185. 6 av dessa matcher har gått under och den högsta totalen som passerats är 186.

Line makers verkar alltså tro på ett ovanligt high-scoring game inatt. Kanske kommer Spurs upp i 100 poäng och gör de det kommer de ha mycket bra chans att täcka spreaden.

Spurs är 17-4 SU och 15-5-1 ATS denna säsong när de gör 100 Poäng eller mer.

Detta tillsammans med att Spurs verkligen behöver denna match efter 3 raka hemmaförluster och iCashs ATS-trend på dem mot Hawks gör att jag går med San Antonio inatt.

Spurs -3.5 3U

Lazlo 2010-01-27 18:00

Galet fint tugg i dessa NBA trådar! Fina spel mestadels igår frågan är bara vad Maggette sysslade med!? Helt sjukt :idiot:

Högg underspelet i Spurs tidigt idag, va inne på samma som dig Fuzzy, totalen har inte varit över 189 på 8 matcher mellan lagen och förstår inte varför den ska vara 195 nu!? 10 av de senaste 12 matcherna mellan lagen har slutat under 195 och som du säger Spurs behöver vinna och hur vinner Spurs? Jo de spelar bra defense deras kännemärke!

Intressant med JM på Minny... det läskiga är att Minny är så brutalt dåliga så de kan förlora med 14 poäng mot Plannja men samtidigt så lär väl Cavs ta det ganska lugnt ikväll!

Vlad 2010-01-27 18:39

Skriv oftare Lazlo.

Mina siffror säger runt 192 total i Spurs och det känns lite som bookies ber om action på under där,läskigt. Spurs har inte samma defensiva kraft som förr då Timmy och Manu börjar bli gamla. Håller på ditt under där så länge Spurs täcker;)

Har kört

Heat +4.5 (köpt 1= 2 possesions) 4U
Spurs-3.5 3U
Storch-Special Raptors-Heat HT/FT 7.0@Bet365 0.5U

Måste ge mig ut i snökaoset i Skåneland så hinner inte mer men förväntar mig bra grejer att rygga när jag kastar mig in här innan tipoff med allt praise för trådarna:smoke:

Domination 2010-01-27 18:57

Cleveland tar det lugnt ikväll.. de har 3 matcher med vinst på 1 poängs marginal av de senaste 5, riktigt nervigt.. Minnesota är inget lag de behöver oroa sig för på den fronten..

Dessutom är Mo och West lite småskadade, så de tar det måhända lite lugnt? Lebron har jobbat stenhårt den senaste tiden och behöver softa han med. Det finns inte heller någon som helst hämndfaktor från Clevelands sida och det enda jag kan se förstöra +14 för Minnesota är att Cavs inte är som Lakers.. Cavs gillar att fullständigt krossa motståndarna, i motsats till att ta det lugnt och vinna med 5 poäng.

Minnesota play of the day :moneybag: (Morrison C-bet gör det inte sämre... Finns ingen med mer flyt än honom, så jag känner mig lugn)

Storchen 2010-01-27 19:51

Gillar ju oxå Spurs under men som säger Fuzzy och Lazlo så känns totalen lite omotiverat hög!? Kommer invänta line movements för info men under känns rätt! Men avvaktar för att se om bookkisarna har nå lurt på g.
Följande spelat hittills:

Spurs -3
TWolves +14,5
Clippers -2 1Q

Clipps som har kommit ut riktigt starkt sen ett bra tag tillbaka i 1Q och framför allt on the road! hade 15p up på Nets för 8 dar sen hemma med 39-25 i 1Q! Nets saknar nu Devin Harris oxå!
Clipps förvisso i back-end av roadie men har gjort den riktigt bra vad gäller 1Q stats. 2p up på Celtics senast, 4p up på Wizzars och even 24-24 borta i Denver i 1Q.
Nets AVG -3,1 1Q margin Home och AVG scoring på 23,6p 1Q Home
Clips AVG +0,5 1Q margin Away och AVG scoring på 26p 1Q Away
Nej Nets är för dåliga helt enkelt!

iCash 2010-01-27 20:16

Citat:

Ursprungligen postat av Storchen (Inlägg 8560)
Gillar ju oxå Spurs under men som säger Fuzzy och Lazlo så känns totalen lite omotiverat hög!? Kommer invänta line movements för info men under känns rätt! Men avvaktar för att se om bookkisarna har nå lurt på g.
Följande spelat hittills:

Spurs -3
TWolves +14,5
Clippers -2 1Q

Clipps som har kommit ut riktigt starkt sen ett bra tag tillbaka i 1Q och framför allt on the road! hade 15p up på Nets för 8 dar sen hemma med 39-25 i 1Q! Nets saknar nu Devin Harris oxå!
Clipps förvisso i back-end av roadie men har gjort den riktigt bra vad gäller 1Q stats. 2p up på Celtics senast, 4p up på Wizzars och even 24-24 borta i Denver i 1Q.
Nets AVG -3,1 1Q margin Home och AVG scoring på 23,6p 1Q Home
Clips AVG +0,5 1Q margin Away och AVG scoring på 26p 1Q Away
Nej Nets är för dåliga helt enkelt!

Amen, Clipps är de nya Cavs när det kommer till första kvartarna, så det är bara att rida tills hjulen trillar av! :drunk:

klistier 2010-01-27 20:20

Ja Clips har gjort det jävligt bra på siståne, det trodde jag inte om det laget. Om bara spelet kan komma upp på pinny så :)

Sjysst info som alltid Storch!

pecke01 2010-01-27 20:35

Jag spelade Timberwolves +14 tidigare idag.

Har lirat Clippers 1Q nu och tror de kommer kötta ner Nets.

Memphis FT har jag också lirat då jag tror stenhårt på dem ikväll. Bra momentum med en bra streak hemma samt ett segt Pistons som vilat ett tag nu. Go Grizzlies!

iCash 2010-01-27 21:21

NJ/LAC Over 190 (spelad 4u)

Öppnade på 190
Snitt lagen emellan 202.3
Over is 4-0 in the last 4 meetings
Over is 4-1-1 in Nets last 6 Wednesday games
Over is 4-1 in Clippers last 5 Wednesday games

Combined Overall defenses = 201+
Combined Road/Hm defenses = 203+

Hey mama! :hattenav:

Denna stiger rätt bra nu..

Lazlo 2010-01-27 22:15

Citat:

Ursprungligen postat av Fuzzy Dunlop (Inlägg 8518)
Skriv oftare Lazlo.

Är ju lite begränsad som du vet men är med lite smått ändå!

Har hängt på Minny idag, det känns väl mer eller mindre som ett måste och har sedan sen tidigare underspelet i Spurs.

Har också 2 spelarspecialer som är lirade, vore intressant att få betyg av er på dem:):

Jermaine O'Neal UNDER 14.5 poäng till 1.90 @ Bet365 ... hans lina ligger jämnt på 12.5 vilket också är hans snitt för säsongen... fattar faktiskt inte alls varför den är så hög idag, han har varit under 14.5 i 11 av de senaste 15 matcherna och han hade 10 poäng senaste mot Toronto och då hade han ändå 50 % FG, han tar bara 10 skott per match normalt och det krävs monster natt för gå över anser jag!

Baron Davis OVER 23.5 pts+ass till 1.95 @ Nordicbet ... Verkar som både Harris och Lee är borta från nattens match för Nets och Baronen kommer alltså få gå mot bänken... hans lina på ett sånt här spel brukar ligga på minst 25.5 och även om Gordon kanske kommer tillbaka och snor lite skott från Baronen så bör han ta denna låga lina. Bwin har 1.72 på över 15.5 poäng på Baron, går han över 15.5 poäng bör han också gå över 23.5 pts+ass och här är oddset mycket bättre plus att han kan klara spelet med typ 13-15 poäng med!

iCash 2010-01-27 22:53

LAC -2 1st qt
LAC -2 2nd qt
LAC -3.5 1st half.

Inkludera denna info till storchens 1st qt info, hämta papper och jizz in your pants.
Nets är ligans sämsta 2nd qt lag, dom har vunnit exakt 8 av 32 2nd qt's, det är typ 20% Courtney lee är ute, Devin Harris som tidigare nämnt och CDR är oviss p.g.a tidigare mag virus. Skulle CDR spela så skulle det inte spela någon större roll, det känns nog på iaf. :KO:

Knaffell 2010-01-27 22:58

Mina spel hittills
 
Spurs -3
Bulls +5.5
Trail Blazers +3
Pacers +6
Timberwolves +13.5
Raptors - Heat över 204
Thunder - Bulls under 195
Nets -Clippers över 190

BOL Grabbar :clap:

Bobbobula 2010-01-27 23:00

Citat:

Ursprungligen postat av iCash (Inlägg 8654)
LAC -2 1st qt
LAC -2 2nd qt
LAC -3.5 1st half.

Inkludera denna info till storchens 1st qt info, hämta papper och jizz in your pants.
Nets är ligans sämsta 2nd qt lag, dom har vunnit exakt 8 av 32 2nd qt's, det är typ 20% Courtney lee är ute, Devin Harris som tidigare nämnt och CDR är oviss p.g.a tidigare mag virus. Skulle CDR spela så skulle det inte spela någon större roll, det känns nog på iaf. :KO:

good shit Icash! ryggar dessa, jobba in att nu! BOL

superduffy 2010-01-27 23:01

Lite offtopic men är bara en snabb fråga, vad står BOL för? Aldrig lyckats komma på det...

Fangtastic 2010-01-27 23:03

Håller med. Kommer spela rakt av på LAC dom ska ta detta. :)

olof86 2010-01-27 23:03

Citat:

Ursprungligen postat av superduffy (Inlägg 8659)
Lite offtopic men är bara en snabb fråga, vad står BOL för? Aldrig lyckats komma på det...

Best of luck! :yes:

superduffy 2010-01-27 23:04

Citat:

Ursprungligen postat av olof86 (Inlägg 8663)
Best of luck! :yes:

Tack för svaret :)

Knaffell 2010-01-27 23:10

Funderar på Heat +3 just nu, någon som vill övertyga mig ? :)

Betongbarn 2010-01-27 23:57

Efter att ha läst igenom tråden hoppar jag på ...

MIN TWolves+13.5 @ 1.83, 300,00 kr Singel 2u

LA Clippers-2.0 @ 1.86, 300,00 kr Singel 2u

LAC - Jets Över191.0 @ 1.83, 300,00 kr Singel 2u



BOL! :drunk:

Storchen 2010-01-28 00:13

Citat:

Ursprungligen postat av Lazlo (Inlägg 8636)
Har också 2 spelarspecialer som är lirade, vore intressant att få betyg av er på dem:):

Jermaine O'Neal UNDER 14.5 poäng till 1.90 @ Bet365 ... hans lina ligger jämnt på 12.5 vilket också är hans snitt för säsongen... fattar faktiskt inte alls varför den är så hög idag, han har varit under 14.5 i 11 av de senaste 15 matcherna och han hade 10 poäng senaste mot Toronto och då hade han ändå 50 % FG, han tar bara 10 skott per match normalt och det krävs monster natt för gå över anser jag!

Baron Davis OVER 23.5 pts+ass till 1.95 @ Nordicbet ... Verkar som både Harris och Lee är borta från nattens match för Nets och Baronen kommer alltså få gå mot bänken... hans lina på ett sånt här spel brukar ligga på minst 25.5 och även om Gordon kanske kommer tillbaka och snor lite skott från Baronen så bör han ta denna låga lina. Bwin har 1.72 på över 15.5 poäng på Baron, går han över 15.5 poäng bör han också gå över 23.5 pts+ass och här är oddset mycket bättre plus att han kan klara spelet med typ 13-15 poäng med!

Howdy Lazlo :) jag har personligen haft lite osis med spel på Jermaine O´Neil innan och avstår då jag tycker han kan agera rätt ojämnt, men Wade har som sagt vart rejält pissed över snöpliga lossen mot Cavs där han bjöd LBJ på en steal i slutet. Kan bli bra tändvätska på honom idag och då lär väll inte JO tillåtas lika många skott...så why not! :)

Baronen snittar ju över lina 23,5 (16PPG + 8,1APG) samt legat över 6 av 10 men hade 9P + 9A senaste mot Nets dock fast under 29Min och får han runt 35 borde det inte va några problem! :)

Har tagit en spelarspecial idag:

Al Horford over 9,5 Rebounds @ 1,83 Bet365

Al snittar 9,8RPG över säsongen och har vart över linen 6 av senaste 10 games och presterat bra mot andra defensivt starka lag som BOS bl.a.
AVG på 10,1RB mot Spurs i de 4 games han gått i Hawks ställ.

Annars följande card:

Clippers -2 1Q
Clippers -2 2Q
TWolves +14,5
Spurs -3
Spurs under 196

BOL folks! :KO:

Knaffell 2010-01-28 00:34

Miami Heat +3.5 @ 1.91 Nordicbet

Fortfarande ingen som är sugen ? :sad:

Fangtastic 2010-01-28 00:36

Gillar Bulls. Tycker dom imponerat på sistone, kör en slant på de +6

RizZla 2010-01-28 00:36

+3 HT PACERS

gentile91 2010-01-28 01:26

Citat:

Ursprungligen postat av Knaffell (Inlägg 8720)
Miami Heat +3.5 @ 1.91 Nordicbet

Fortfarande ingen som är sugen ? :sad:

Jo, jag lirar den till 4u:)

EDIT:

Rizzla, du går inte för match på Pacers?

superduperjacob 2010-01-28 01:38

Haha, Granger kastade just bollen på Kobe vid ett inkast när han vände ryggen till. Kobe är ju inte precis killen som släpper sånt.

Vlad 2010-01-28 01:40

Hann precis in och lägga Clippers -2 1Q då tråden verkar överens där,hoppas det var tur att jag hann.

Timberpups hänger med bra och Miami Wades(14P i 1Q) har öppnat starkt. Fortsätt så tack:)

Vlad 2010-01-28 02:12

Clippers spelade som skit i 1Q. Fete Baronen är som en vandrande köttbulle och Camby har bollkontroll som en zombie.:rant:

Hade de mött ett bättre lag än Nets hade de legat under med 10+ istället för 3 efter 1Q. Förhoppningsvis går resten av spelen bättre inatt:KO:

iCash 2010-01-28 03:37

Citat:

Ursprungligen postat av Fuzzy Dunlop (Inlägg 8735)
Clippers spelade som skit i 1Q. Fete Baronen är som en vandrande köttbulle och Camby har bollkontroll som en zombie.:rant:

Hade de mött ett bättre lag än Nets hade de legat under med 10+ istället för 3 efter 1Q. Förhoppningsvis går resten av spelen bättre inatt:KO:

LOL, tror det är coachen som var skadad, bänkade Kaman i 2nd.

3-3-1 i matcherna nu med 3 levande kvar :KO:

Vlad 2010-01-28 03:57

NBA är riktigt shady ibland. Kevin Loves missade inbound och varför foula som dårar under 10 med 15 sek kvar,matchen var över:thumbdown:

Tur att jag har som lag att köpa tillbaka till originalspreaden om linan rört sig 1 poäng eller mer åt fel håll (Ni som inte gör det borde fundera över det). Push för mig men en gigantisk moose på de med +13.

Torsk på Heat mot No-Longer-Craptors. Mina grabbar börjar bli en seriös maktfaktor hemma. Kostade en del Units men skönt att se som fan och hoops-afficionado (Gillar basket med inte bara pengar som de flesta andra här:p)

Spurs ser riktigt bra ut men ändå -2U om Spurs grejar spreaden annars -5U,tufft att vinna varje dag i NBA.

pecke01 2010-01-28 07:15

Var mer än jag som skar mig på linorna. Fick in mitt 5 Unit spel på Memphis som jag lobbade för. 1-1-1 i natt och 2units upp.

Nya tag ikväll

Exakte 2010-01-28 07:52

Tråkigt att varken Sixers, Heat eller Pacers gjorde jobbet. Satt bara och stirrade när Brand förstörde det i slutsekundrarna. Tur att Spurs och Bulls räddade en del av kassan.

Betongbarn 2010-01-28 08:59

Trist alla mina tre spel gick åt pipan, hade hoppats på mer än så.
Bara o ta nya tag :) ...

RobinD 2010-01-28 10:05

Timberwolves +14 Push
Nets-Clippers över 190 Push
Sac-3 Vinst

Med lite marginaler hade natten blivit bra, tack ska ni ha för att ni leverar bra spel! WD drog ned nattens resultat till under 0 iaf..



Powered by vBulletin & vBadvanced CMPS
Design, Logos, etc Copyright © Sharps.se, 2010-2011. All Rights Reserved