Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips

Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips (https://www.sharps.se/forums/)
-   Speldagböcker (https://www.sharps.se/forums/speldagboecker/)
-   -   kusagwa spelar gott och blandat! (https://www.sharps.se/forums/speldagboecker/15720-kusagwa-spelar-gott-och-blandat/)

kusagwa 2013-03-30 03:42

kusagwa spelar gott och blandat!
 
Känner att jag vill börja med en dagbok igen efter att ha spelat mera "anonymt" under en längre tid på forumet och för att förhoppningsvis kunna vända en sämre period till en bättre.

Har inget direkt mål förutom att givetvis gå med plusresultat och bli skarpare i mitt spelande och analyserande.

Kommer till att börja med flatbetta 12 EURO. Det är främst fotboll som gäller även fast det säkert kan smyga sig i någon annan sport då och då (lär troligtvis bli något speedwayspel under sommaren).

Sitter för tillfället med två sheet. Dels ett med de vanliga spelen (AH, 1X2 osv) samt ett målskyttesheet som om det når över 100 spel kan komma att bli offentligt.

Sheet: https://www.sharps.se/spreadsheet/gottochblandat

kusagwa 2013-03-30 04:02

Har tre spel inför dagen men orkar bara motivera den senaste av matcherna.

Ogiltigt spel-ID: 1511624


Everton har spelat riktigt bra denna säsong och har tagit flera skalper på hemmaplan bland annat så har de slagit båda Man Utd och Man City hemma. Finns flertalet bra spelare som spelar i sina respektive landslag men några av de bättre spelarna inkluderar målvakten Tim Howard, kroatiske Jelavic samt krullet från Belgien Marouane Fellaini.

Motståndarna från Stoke är inget lag som bjuder på någon vacker fotboll, långt ifrån. Det är stora och starka spelare som spelar en fysisk fotboll där den störste profilen är Peter Crouch.

Inför matchen så ligger Everton 6 med liten chans till CL plats medan Stoke ligger mitt i tabellen och varken kommer nå Europa eller åka ur PL.

Det blev 1-1 när de möttes i Stoke tidigare under säsongen och förra säsongen så blev det X hemma för Stoke och bortaseger med 1-0 för Stoke när de gästade Goodison Park.

Det som gör att jag lägger spelet är två saker.
Det är att dels att Fellaini saknas för Everton vilket gör att de tappar betydande delar av sin offensiva kraft medan Stoke har fult manskap. Eventuellt så kommer Evertons förstekeeper Tim Howard samt ordinare mittbacken Phil Jagielka att missa matchen. Och eftersom det är +1 jag fick istället för +0.5/0.75 (vilket jag trodde linan skulle vara på) så lägger jag spelet då Stoke enbart har förlorat med mer än ett mål på bortplan tre gånger varav två var emot de båda Manchester lagen. Stoke har också plockat poäng borta mot Tottenham och Liverpool vilka imo är två lag som är jämbördiga med Everton och med en push garanti vid uddsmålsseger så tror jag starkt på spelet.

Sry om det blev en luddig text men är trött som satan nu.

Har även lagt

Ogiltigt spel-ID: 1511629


Ogiltigt spel-ID: 1511632



Lär bli allt för dagen, kanske nåt eventuellt livespel kan slinka in under dagen med. BOL:moneybag:

KP 2013-03-30 06:22

Lycka till, tänkte bara säga att då du ändå motiverar dina spel kan du lägga dom som rekar också och därmed ingå i vår rektävling som vi har varje månad.
Mer om det här: https://www.sharps.se/forums/nyheter/...ystemet-1-0-a/
Samt länka gärna till ditt sheet under din avatar, det gör du i din kontrollpanel.

kusagwa 2013-08-11 11:02

Har blivit lite sugen på att skriva av mig på senaste tid så tänkte försöka få liv i den dagbok igen.

Kan tipsa om en match som jag läste om på ett engelsk fotbollsforum.

Idag kl 16:00 i Ungern så spelas en träningsmatch mellan ungerska mästarna Gyor och BM då båda har Audi som sponsor. Gyor spelade match igår men lyckades inte få den flyttad (matchen slutade runt 22.45). Enligt Gyors officiella hemsida (http://www.eto.hu/hir/6953/teljes_ke..._itt_a_nevsor/) så har Bayern följande spelare med ner till Ungern.

1. Manuel NEUER
4. DANTE
5. Daniel Van Buyten
6. Thiago Alcantara
7. Franck Ribery
8. Javi MARTÍNEZ
9. Mario Mandzukic
10. Arjen Robben
11. Xherdan Shaqiri
13. Rafinha
15. Jan KIRCHHOFF
17. Jerome Boateng
19. Mario GÖTZE
21. Philipp LAHM
22. Tom STARKE
23. Mitchell WEISER
25. Thomas Müller
26. Diego Contento
27. David Alaba
30. Luis GUSTAVO
31. Bastian Schweinsteiger

Det vill säga ordinarie manskap och där jag har förstått det som att Götze ska göra debut.

Bayern har under sina försäsongsmatcher (borträknat Supercupen och DBF Pokal) 28-2 i antalet gjorda och insläppta mål. De insläppta målen kom mot Mönchengladbach och City medan mot sämre motstånd som till exempel Rostock och Sao Paolo så har de vunnit win to nil.

Har hittils gå in på följande:

Ogiltigt spel-ID: 1659340


Ogiltigt spel-ID: 1659349


Ogiltigt spel-ID: 1659370



Varav -1 AH spelet är ett maxspel för mig. Ångrar bara att jag inte väntade två min med det andra spelet för typ ett par min efter att jag lagt så la Marathon upp -2 AH till 3.6

kusagwa 2013-08-11 11:04

Och nu så börjar oddsen röra sig neråt så skynda fynda.

kisumu 2013-08-11 18:07

Citat:

Ursprungligen postat av kusagwa (Inlägg 266515)
Och nu så börjar oddsen röra sig neråt så skynda fynda.

Kan bara säga ett stort tack!!! Ett antal tusenlappar in på kontor.

kusagwa 2013-08-11 18:14

Citat:

Ursprungligen postat av kisumu (Inlägg 266548)
Kan bara säga ett stort tack!!! Ett antal tusenlappar in på kontor.

Tack så mkt:)

Synd att tyskarna skulle släppa in ett mål men man kan inte få allt :p

Galeocerdo cuvier 2013-08-11 18:31

Hann inte spela själv men bra tips, sjuk oddsdrop innan matchstart vilket tyder på bra kvalité på informationen.

kusagwa 2013-08-12 09:18

Litet tips ifrån England där oddsen redan börjat droppa.

Ogiltigt spel-ID: 1660531



Här tar nykomlingen Halifax emot förra årets förlorare i kvalfinalen till L2, Wrexham. Går mest in på detta spel på grund av att Halifax igår spelade borta mot Cambridge där de förlorade med 5-1 och fick två röda kort och tll skillnad från Cambridge så spelar de sin match på tisdag istället för onsdag vilket betyder en dags mindre vila. Kan nämnas att Wrexham även var det femte bästa bortalaget förra säsongen så de verkar inte ha några problem med att spela borta. De fick även med sig en 2-1 seger ifrån premiäromgången.

BroderH 2013-08-12 10:39

Citat:

Ursprungligen postat av kusagwa (Inlägg 266567)
Litet tips ifrån England där oddsen redan börjat droppa.

Ogiltigt spel-ID: 1660531



Här tar nykomlingen Halifax emot förra årets förlorare i kvalfinalen till L2, Wrexham. Går mest in på detta spel på grund av att Halifax igår spelade borta mot Cambridge där de förlorade med 5-1 och fick två röda kort och tll skillnad från Cambridge så spelar de sin match på tisdag istället för onsdag vilket betyder en dags mindre vila. Kan nämnas att Wrexham även var det femte bästa bortalaget förra säsongen så de verkar inte ha några problem med att spela borta. De fick även med sig en 2-1 seger ifrån premiäromgången.

Bet365 har 2.05 på raka tvåan.

kusagwa 2013-08-12 10:59

Citat:

Ursprungligen postat av BroderH (Inlägg 266573)
Bet365 har 2.05 på raka tvåan.

Om man vill spela den raka 2an så är det i sådana fall bättre att spela på Wil Hill, Coral och Mybet som är de EU bolag som betalar bäst för 2an (2.25).

BroderH 2013-08-12 11:13

Har du isf verkligen spelat -0.25? Ska det inte vara +0.25?

kusagwa 2013-08-12 11:45

Citat:

Ursprungligen postat av BroderH (Inlägg 266581)
Har du isf verkligen spelat -0.25? Ska det inte vara +0.25?

Ja det har jag. Du som hittat ett väldigt dåligt odds bara. Samt att vi tittar på två olika spel. Du på raka tvåan/AH -0.5 medan jag är inne på AH -0.25. Ska tillägas att oddsen redan börjat droppa med.

Wrexham -0.25
Handicap
Halifax Town -vs- Wrexham
English Conference National @ 08/13/2013
1.92

Saxat ifrån mitt SBO konto

BroderH 2013-08-12 11:49

Citat:

Ursprungligen postat av kusagwa (Inlägg 266587)
Ja det har jag. Du som hittat ett väldigt dåligt odds bara. Samt att vi tittar på två olika spel. Du på raka tvåan/AH -0.5 medan jag är inne på AH -0.25

Wrexham -0.25
Handicap
Halifax Town -vs- Wrexham
English Conference National @ 08/13/2013
1.92

Saxat ifrån mitt SBO konto

Sorry, gjorde en tankevurpa :whoco5:

kusagwa 2013-12-04 18:16

Länge sedan jag skrev nåt sist men vill skriva nåt vettigt efter att ha tentapluggat i två veckor. Ska försöka vara lite mera aktiv med skrivandet, iallafall under det som jag hoppas blir ett lov med lite plugg.

Har 5 spel kvällen till ära. 4 från PL och 1 från Coppa Italia. Blir kort motiveringar, om det ens blir några. Men avråder från rygg, formen är nästan på Sportspelet nivå (och Maddmax nivå med för den delen:p:ful:).

Ogiltigt spel-ID: 1848970


Atlanta har endast tre ordinarie med i truppen som jag förstår det, resten är ungdomsspelare (varav en svensk som ni kan läsa mer om i Sportbladet).

Ogiltigt spel-ID: 1848035


Swansea saknar flera tongivande spelare och då främst förstakeepern Vorm och stjärnan Michu. Även Bony som köptes dyrt ifrån Vitesse saknas, fast kan tillägas att jag inte lägger stor vikt vid han då han inte imponerat nåt vidare på mig, vilket förövrigt Swansea överhuvudtaget inte gjort i år. Medan Newcastle endast saknar försvararen Taylor som ej har spelat i år och endast spelade 26 minuter förra säsongen.

Ogiltigt spel-ID: 1848976


Spurs är för stora favoriter mot ett Fulham som jag tror kan få en nytändning med Meulensteen. Hade Eriksen varit med hade jag nog avstått men nu när han saknas så finns det i princip ingen kreativitet i läget, inte offensivt iallafall (seriöst vafan köpte de Holtby för?). Tror på en tråkig match, med få chanser och ett resultat runt 0-0, 1-0 eller 0-1. Evenutellt liver underspel kan komma beroende på hur matchbilden ser ut.

Ogiltigt spel-ID: 1848034


Visst Everton saknar Baines men än värre är det för United. Eventuellt så kan RvP missa (men å andra sidan så har det funkat relativit bra för United med Rooney framför Kagawa) men att både Carrick och Jones missar är inte bra. Där försvinner deras två bästa spelare på det centrala mittfältet (eller ettan och trean lite beroende på individuell syn om Fellaini).

Ogiltigt spel-ID: 1848978


kusagwa 2013-12-04 20:55

Livespelar +0.75 Everton och under 2.75 mål i samma match.

Och sen Nicklas Bendtner av alla gör mål efter två minuter.

kusagwa 2013-12-07 01:54

Har ett par spel hittills inför lördagen med.

Ogiltigt spel-ID: 1852256


Ett United utan Carrick, Rooney och troligtvis utan RvP dessutom ska inte vara så här stora favoriter. En mera rimlig lina hade varit -0.5 / -0.75. Har inga skador på några ordinarie spelare (P. Cisse saknas men han suger hästballe nu för tiden och saknas gör även Ben Arfa som förvisso är en spelare med mkt fotboll i sig men som inte imponerat denna säsong och inte har startat under de 5 senaste där skatorna har 4 vinster och 1 förlust).

Ogiltigt spel-ID: 1852887


Nu möter Liverpool förvisso ett lag som mer än gärna "parkerar bussen" men tror trots det att Pool ska kunna vinna första halvlek. De är har vunnit första halvleken i alla hemmamatcher bortsett ifrån matchen mot Saints. Och med en Suarez som själv kan täcka linan så gillar jag spelet.

Ogiltigt spel-ID: 1852947


Ogiltigt spel-ID: 1852949



Tror på en liknande matchbild som den i tisdags dvs. en match som hade chanser med som gav väldigt lite i slutändan och där hemmalaget vinner med 1-0 eller 2-0.

Ogiltigt spel-ID: 1852937



Återkommer troligtvis senare med fler spel.

Och avråder som sagt från rygg, är kallare än vattnet i Antarktis.

kusagwa 2013-12-09 14:30

Ogiltigt spel-ID: 1856630



Metz som är i toppen på Ligue 2 fokuserar på avancemang och ställer över följande ikväll: Carrasso (First gk 13/0), Sakho (F 15/10 topscorer), Bourgeois (F 9/0), Philipps (D 3/0), Metanire (D 15/0), Milan (D 6/0), Bussmann (FD 16/2), Rocchi (M 15/0), Kashi (M 15/0), Lejeune (F 16/3), Fauvergue (F 14/3)

Creteil saknar endast
Suspendus : Diedhiou (1), Ludovic (?)
Infirmerie : Bachiri (reprise), Diaby (mollet)

Där den enda som är ordinarie är backen Diedhiou.

kusagwa 2013-12-09 15:34

Har även lagt två spel inför veckans CL so far.

Ogiltigt spel-ID: 1854509


Pellegrini har redan bekräftat att startelvan kommer vara b-betonad och misstänker starkt att även BMs elva kommer vara likadan skillnaden är bara att Bayerns lag är så pass mkt bättre så även deras b-elva ska kunna slå Man City hemma med ett par bollar, speciellt nu sedan City suger borta. Har droppat ner till runt 1.78 men hade personligen spelat ner till 1.7

Ogiltigt spel-ID: 1856257


United är redan vidare medan seger garanterar avancemang för Shaktar (trean Leverkusen som ligger en poäng bakom möter avsågade jumbon la Real borta). Svårt att se Moyes ställe upp med starkast möjligast manskap och för den delen så saknas fortfarande Carrick och Kagawa medan Donetsk som har tagit över i taktpinnen i den ukrainska ligan kan nu foksuera mer på CL, där de var en av förra säsongens "sensationslag" tillsammans med bland annat Malaga och Celtic. Oddset ligger i princip på nivån där jag plockade spelet, enbart Pinnacle som "sticker ut" med sina 2.15.

Edit: Lägger till

Ogiltigt spel-ID: 1857826


Ogiltigt spel-ID: 1857832



Kan eventuellt komma ett pre-game spel till (+ AH för CSKA Moskva) samt nåt livelir, kul med CL.

kusagwa 2014-01-22 19:10

Av nån obegriplig anledning så har oddset på + AH för Sunderland och underspelet i samma match rusat uppåt. AH linan har gått ifrån -1.25 till -1.75 medan underspelet gått ifrån Ö 2.75 till Ö 3.0. Vet att Rooneys medverkan (eller ej medverkan) påverkar men då jag inte hittat någon info om att han ska vara med så kommer troligtvis att gå in på +1.75 Sunderland och U 3.0 Mål.

Men kommer att avvakta ett tag till, ska se om jag kan hitta om hans medverkan eller ej innan elvorna släpps på Twitter. Är han med så tror jag oddsen kommer röra sig starkt i min fördel och det kanske bli en +2 eller U3.25 lina istället. Är han inte med så anser jag fortfarande att linorna ligger fel och tror inte att de kommer ändras så mkt då folk gör en "Liverpool/Bajen" med United och satsar på dom på grund av resultat från tidigare år. En mer korrekt AH lina hade varit ursprungslinan på -1.25 (alt -1 t.o.m.) och en över/under lina på 2.75 Mål.

Skadelistorna från http://www.physioroom.com/news/engli...jury_table.php för de intresserade.

Man Utd:
P Evra Knee Injury 22nd Jan 14 Late Fit Test
R Ferdinand Knee Injury 28th Jan 14
W Rooney Groin/Pelvis Injury 22nd Jan 14 Late Fit Test
M Fellaini Thumb/Wrist Injury 28th Jan 14
Nani Hamstring Injury no return date
R Van Persie Hip/Thigh Injury no return date

Sunderland:
C Cuellar Hip/Thigh Injury 8th Feb 14
K Westwood Shoulder Injury no return date

No Rooney!

Ogiltigt spel-ID: 1917127


Ogiltigt spel-ID: 1917125



#mufc starting XI vs Sunderland: De Gea; Rafael, Smalling, Evans, Buttner; Januzaj, Carrick, Fletcher, Kagawa; Welbeck, Hernandez.

#SAFC: Mannone, Bardsley, Alonso, Brown, O'Shea (c), Cattermole, Colback, Ki, Johnson, Borini, Fletcher.

#mufc substitutes vs Sunderland: Lindegaard, Evra, Jones, Cleverley, Giggs, Young, Valencia.

#SAFC subs: Larsson, Gardner, Celustka, Altidore, Giaccherini, Vergini, Ustari.

Deejan10 2014-01-22 20:56

Plockar +1.75 jag med, United är så uddlösa utan RvP och Rooney, förstår inte hur de kan vara så stora favoriter. De kommer bara ha en kille inne i boxen och det är hernandes. Wellbeck har haft en förmåga att komma allt för långt ner i banan de senaste matcherna. Förstår inte vad han håller på med riktigt, försöker ta för stort ansvar i uppbyggnadsfasen och det har han för dåliga kvalitér till att klara av.

kusagwa 2014-01-25 02:47

Har startat om ett nytt sheet för året, som om inget oförutsett händer ska vara aktivt till CL finalen har spelats.

Kommer köra som tidigare med korta motiveringar men försöka mig på att reka någon gång då och då. Men ska även vara flitigare på att lägga ut spelen, oavsett tillhörande motivering eller ej. Ska försöka motivera nåt spel under dagen.

2014-01-25 15:30Bundesliga 1Wolfsburg vs Hannover 96 -1 FT 15 2.040

(Finns som rek)
2014-01-25 15:30Bundesliga 1Borussia Dortmund vs Augsburg +1.5 FT 15 1.870

Går emot ett Dortmund här och spelar +1.5 på Augsburg som har varit lite av säsongens överraskning i BL tillsammans med Hertha Berlin. Dortmund saknar "endast" Gündogan, Hummels och Subotic medan Augsburg skador är på spelare som har varit inhoppare/fått starta få matcher. Tror även att Lewandowski affären kan påverka Dortmund och dess fans, skulle inte förvåna med ett eller annat burop från gula väggen.
2014-01-25 15:30FriendliesDjurgårdens IF vs Union Berlin -0.5 FT 12.43 2.250

2014-01-25 16:00FA CupSouthend United vs Hull City Tigers -0.5 FT 15 5.000

Oddset har droppat en del på Southend men vill oavsett skriva lite om matchen. Hull saknar Huddlestone, Long, Jelavic och försvararen Chester. Kunde definitivt sätt bättre ut för Hull och hemmalaget lär inte sakna stöd då det sålts över 10000 biljetter. Southend är inne i ett formstim med bland annat vinst över Millwall (Southend är topplag i League Two) medan Hull inte har impat på sistone bortsett ifrån Fulham demoleringen. En annan intressant aspekt är Southend och dess tränare Phil Brown lär vara på tå för att kunna göra en skräll då matchen är TV-sänd och Brown var tränare för Hull under deras tidigare PL sejour.
2014-01-25 16:00FA CupManchester City vs Watford -2.5 FT 15 1.840

Svårt att inte se City daska ditt Watford med minst 3 baljor. De har en kolosallt bättre trupp än Watford och kan även fast de startar med en starkt b-betonad trupp klämma ditt Watford. Skulle gissa på att de slutar runt 5-0, 6-0.
2014-01-25 16:00ChampionshipBlackpool vs Doncaster Rovers +0.5 FT 15 1.917

2014-01-25 16:00FA CupSunderland vs Kidderminster Harriers +1.75 FT 15 1.833

2014-01-25 16:00FA CupSunderland vs Kidderminster Harriers -0.5 FT 3.75 12.000

Poyet har redan bekräftat att kommer roteras en del i laget då stanna kvar i ligan är viktigast samt att gå bra i ligacupen, där de i princip har fixat en EL plats tills nästa säsong. http://www.bbc.com/sport/0/football/25789220

Vinsten mot United kan eventuellt skapa en del mättnad i truppen och att spelarna inte tar cupen på lika stort allvar. Och Kidderminister som enda non-league lag får en chans att fortsätta sitt äventyr efter att i förra rundans omspel ha slagit ut League One topplaget Peterbourogh
2014-01-25 16:00Conference PremierHyde vs Tamworth ÖVER Ö 2.75 Mål FT 15 1.901

Ogiltigt spel-ID: 1921035



Fyller på med söndagens spel senare ikväll/natt

kusagwa 2014-02-08 01:38

Går åter igen in på överspelet när Hyde är involverade.
2014-02-08 16:00Conference PremierHyde vs Lincoln City ÖVER Ö 2.75 Mål FT 15 1.950


Hyde som ligger katastrofalt sist med 7 pinnar efter 30 omgångar tar emot 18 placerade Lincoln.Målsnitten per lag för denna säsong är:
Hyde 3.53 per match (3.06 hemma)
Lincoln 2.58 per match (3.06 borta)

Deras tre senaste matcher (förra säsongen samt tidigare i år) har alla slutat med minst 3 mål (varav 3 målsmatchen var tidigare i höstas). Hyde 4 senaste hemmamtcher har alla det alla blivit minst 3 mål i. 4 av 5 av Lincolns senaste bortamtcher i ligan har slutat med minst 3 mål, räknar man med cuper blir den siffran 6 av 7.

Och enligt de medlemmar/moderatorer på PuntersLounge som regelbundet och såvitt jag har förstått med framgång spelar i denna liga så verkar Hyde ha stora problem med sin trupp. Citat från Punterslounge "Hyde was without 8 first team players against Tamworth". "They are looking very light again. Unless they bring anyone in they'll be going in with a side as light as the one that hosted Tamworth." Och den matchen förlorade Hyde med 0-3.

kusagwa 2014-05-16 10:59

Ett spel från sista omgången i Ligue 2. Redan klara seriesegrarna Metz som spelar borta mot Laval som ligger 1 pinne ovanför nedflyttningsstrecket och som kan åka ut vid poängtapp. Metz skickar bara en trupp på 15! gubbar, http://www.fcmetz.com/article/Brèves...val--metz.html

Laval är ett helt ok hemmalag med siffrorna 8-5-5 och 32-24 hemma. Går in på raka ettan @Marathon till 2.2

2014-05-16 20:30Ligue 2 OrangeLaval vs Metz -0.5 FT 15 2.200

kusagwa 2014-06-03 21:49

2014-06-04 18:45DamallsvenskanLinkoping (W) vs Tyreso (W) -1.5 FT 30 1.980

Hittat ett intressant odds på morgondagens damallsvenska match mellan Linköping och krisande Tyresö som idag blev utkastade ur Damallsvenskan till nästa säsong (http://www.aftonbladet.se/sportblade...cle18996103.ab). Flera spelare har redan flyttat från klubben och de som eventuellt kan ersätta är inte i närheten av lika bra.

Följande citat från AB beskriver spelarsituationen bra.

"Jag får återkomma till hur vi löser det. Jag väntar besked från klubbledningen om hur vi gör. Om det blir att vi löser det med juniorer eller med att skriva över division 1-spelare eller om det blir någon annan kreativ lösning."

"Tyresö kunde ses som ett topplag så länge som vi hade 16 utespelare och två målvakter med världsspelare på plats, men nu när vi är sju utespelare och har fyra allsvenska matcher kvar tills fönstret öppnar igen. Förväntningarna måste dras ner, säger Gustavsson och fortsätter:
– Har man sett på Tyresö sportsligt som ett topplag måste man nu se det som ett lag som slåss för överlevnad även sportsligt. Vi får försöka skrapa ihop de poäng som vi kan med minimala resurser."


Sagt av tränaren Tony Gustafsson (http://www.aftonbladet.se/sportblade...cle18996772.ab)

Oddset har droppat en del på de få bookies som erbjuder spel (Unibet stängde t.ex. sin EH marknad) och Bet365 stängde sin HT/FT efter att ha avslutat med 1.57 från som högst 2.2 men Betsson och Betsafe ger runt 1.97 på -1 EH (krävs att Linköping vinner med minst två mål, dvs samma som ett -1.5 AH spel).
http://www.oddsportal.com/soccer/swe...jvfun/#ht-ft;2

Jensw 2014-06-03 23:15

Svs öppnade -1.5 på 2.60 idag!
Men den låg inte uppe många timmar.

kusagwa 2014-06-03 23:50

Citat:

Ursprungligen postat av Jensw (Inlägg 346795)
Svs öppnade -1.5 på 2.60 idag!
Men den låg inte uppe många timmar.

Galet!:ohmy:

Slurf 2014-06-04 00:10

Marathon har 4.60 på "any other score" i matchen, så alla resultat där Linköping gör minst fyra mål i matchen gör att spelet sitter, jag tycker det är ganska intressant.

Twelvee 2014-06-04 10:15

Linköping att vinna båda halvlekarna @1.80 känns även det spelvärt.

Cazzius 2014-06-04 10:25

Citat:

Ursprungligen postat av Twelvee (Inlägg 346821)
Linköping att vinna båda halvlekarna @1.80 känns även det spelvärt.

Räcker väl att de leder i halvtid och slutar som vinnare t.o.m. behöver inte vinna båda:evilgrin39:

Jensw 2014-06-04 11:31

Vero Boquete: Leaving after this Sunday’s match against FC Rosengård to play for the Portland Thorns.

Whitney Engen: Leaving after this Sunday’s match to play for the Houston Dash

Meghan Klingenberg: Leaving after this Sunday to play for the Houston Dash.

Marta: Left the team immediately following the Champions League final. Primarily rumoured to go to Paris Saint-German or Avaldsnes IL, but says she is considering as many as five teams in five countries and may not make a decision until after the summer

Christen Press: Leaving after this Sunday to play for the Chicago Red Stars.

+ de fyra brasilianarna med kontrakt är iväg med landslaget


Dessa har alltså lämnat tyresö sen förra matchen

henke111 2014-06-04 11:40

Citat:

Ursprungligen postat av Twelvee (Inlägg 346821)
Linköping att vinna båda halvlekarna @1.80 känns även det spelvärt.

Finns 1.8 hos SBO på att de bara vinner första halvlek.

kusagwa 2014-06-04 11:53

Citat:

Ursprungligen postat av henke111 (Inlägg 346830)
Finns 1.8 hos SBO på att de bara vinner första halvlek.

Skulle kunna vara nåt men tror du talar för döva öron (angående vem du citerade).

henke111 2014-06-04 11:56

Citat:

Ursprungligen postat av kusagwa (Inlägg 346831)
Skulle kunna vara nåt men tror du talar för döva öron (angående vem du citerade).

Kan så vara :)

Fint dropp på matchen iallafall. -1.5 öppnade på 2.16 hos SBO kl 10:47 och är nu nere i 1.74 :popcorn:

kusagwa 2014-06-04 11:56

2014-06-04 20:30InternationalsNetherlands vs Wales -1.5 FT 15 1.860


Har svårt att se ett Wales utan Bale, Ramsey, Williams (mittback i Swansea), Vokes (skyttekung i uppflyttade Burnley) ska kunna hota Holland även fast kanske holländarna luftar lite spelare (Van Gaal ska tydligen vara lite missnöjd med att Wales har en så pass svag trupp med sig).

kusagwa 2014-06-04 18:14

För de intresserade så har oddset på mitt spel droppat ner till 1.51 hos Betsson. AH linan ligger på -1.75 till 1.78 @SBO som högst.

henke111 2014-06-04 18:16

Sjukt att svs öppnade på 2.6 :p

kusagwa 2014-06-04 18:35

Citat:

Ursprungligen postat av henke111 (Inlägg 346873)
Sjukt att svs öppnade på 2.6 :p

Du skulle nämnt det i tråden om lägre svensk fotboll hade nog kunnat starta en del intressanta diskussioner:evilgrin39:

Nej men skämt åsido, man skulle varit där och nappat:smoke:

kusagwa 2014-06-04 18:36

Info om laguppställningen: http://www.aftonbladet.se/sportblade...cle19003685.ab

kusagwa 2014-06-04 18:59

1-0 Linköping efter fyra minuter.



Powered by vBulletin & vBadvanced CMPS
Design, Logos, etc Copyright © Sharps.se, 2010-2011. All Rights Reserved