Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips

Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips (https://www.sharps.se/forums/)
-   Tänkarhörnan (https://www.sharps.se/forums/taenkarhoernan/)
-   -   Matchfixing SVERIGE (https://www.sharps.se/forums/taenkarhoernan/19562-matchfixing-sverige/)

Wagner 2014-06-27 18:42

Semifasta odds har fått en ny innebörd.

Men dom har på fötterna och reglerna är godkända av samtliga kunder.

3.1.6 Fastställande av spelresultat https://svenskaspel.se/img/webb/Spel...lay-140611.pdf

Citat:

Om det finns befogad misstanke om att det i samband med viss match förekommer fusk eller brott som
kan påverka resultatet i spelet, t ex manipulation av idrottsresultat, har Svenska Spel rätt att bestämma
att matchen ska utgå ur vadhållningen. Kunden får då tillgodoräkna sig rätt resultat med oddset 1,00 för
sådan match. Svenska Spel har också rätt att ogiltigförklara visst vad och spärra vinstutbetalning i
enlighet med vad som framgår av de Allmänna Kundvillkoren


faremisch 2014-06-27 21:49

Hej

Precis som du skriver och har full koll på så var våra odds fel när spelen las. Kan inte annat än be om ursäkt men vid uppenbart felaktiga odds återbetlas insatsen. Vi gjorde fel helt enkelt- odds 1,0

Med vänlig hälsning

xxx
Kundservice
Svenska Spel


Så lyder svaret. Jag skrev då inte att oddset var fel. Jag frågade om "Svenska Spel tyckte oddset var för högt". Lurigt är det oavsett när SS ligger kvar där marknaden börjar och inte hinner flytta linan i takt med att spelen trillar in. Är det höjningen av återbetalningsprocenten som börjar kosta på de här matcherna?

Wagner 2014-06-27 22:38

Ett sedvanligt goddag yxskaft-svar.

Tydligen var oddsen uppenbart felaktiga från första stund eftersom ingen verkar ha fått utbetalt. 187-189. https://svenskaspel.se/?pageid=/resu...lectDateDay=26

Men det vet vi ju att dom inte var.

hatten1 2014-06-28 00:38

Faremish, förstår jag dig rätt? SS vojdade spelen INNAN match, inte efter?

faremisch 2014-06-28 07:37

Citat:

Ursprungligen postat av hatten1 (Inlägg 352736)
Faremish, förstår jag dig rätt? SS vojdade spelen INNAN match, inte efter?

Ja spelet voidades innan matchen utifrån vad jag kan se på sajten. 3 timmar innan matchstart.

zorro 2014-06-28 11:01

Riktigt riktigt sjukt detta, uppenbart felsatta var dom ju inte, hela marknaden öppnade ju på dessa odds, e ju bara o lägga ner spelandet på svensk fotboll om de vid varje större oddsdropp ska dra fram "rigg-kortet" och voida matchen när dom fått sned balans i boken )=

boored 2014-06-30 22:24

Tränare polisanmäler egna laget

http://www.fotbolliblekinge.se/2014/...vara-uppgjord/
Citat:

FK Karlskronas magiska halvlek misstänkts vara uppgjord

FK Karlskrona avslutade vårsäsongen på bästa vis när BW90 slogs tillbaka med 5-2 efter att blekingarna haft ledningen med hela 4-0 efter efter 30 minuters spel. Nu har det kommit fram att Svenska Spel stoppade allt spel mellan BW90 och FK Karlskrona eftersom den misstänktes vara uppgjord. Nu utreds händelsen av polisen.

...
http://fc07.deviantart.net/fs71/f/20...bi-d5mnh1h.gif

Wagner 2014-06-30 22:55

Utreds av polisen. Den var bra. :lol:

En nedlagd utredning är också en utredning.

Uffe/

Det är därför tränarna/lagen är så pigga på att polisanmäla. Dom vet att inget händer och skaffar sig på så vis alibi. Med en kompetent poliskår skulle anmälningsbenägenheten inte vara lika frekvent.

hatten1 2014-07-01 01:01

Poliskåren är ungefär lika kompetent som spelsäkerheten på de spel som spelmonopolet erbjuder, oavsett om det är Svenska Spel eller ATG.

boored 2014-07-02 16:18

”Det handlar om flera hundra tusen”

Citat:

BW 90 har systematiskt medverkat i läggmatcher de senaste säsongerna. En av spelarna i truppen, som vill vara anonym, berättar för YA-sporten att laget bara i sommar medvetet har förlorat mot Karlskrona (2-5) och IFK Berga (0-2) och att det finns spelare som har tjänat hundratusentals kronor på de uppgjorda matcherna
...
...
...

sskssk 2014-07-02 22:24

Citat:

Spelaren säger sig avsky vad som förekommer bakom kulisserna i BW 90 men fruktar för sin egen säkerhet. Därför väljer han att vara anonym.

– Men jag kommer inte att fortsätta i klubben, jag har gjort min sista match för BW 90.
Anonym var det ja.

boored 2014-07-08 16:10

http://www.ystadsallehanda.se/sport/...riminalen.html


Citat:

Det blir inte Ystadspolisen som utreder de misstankar som finns om spelfusk i samband med fotbollsmatchen mellan BW 90 och Karlskrona. Ärendet har lyfts till rikskriminalen i Stockholm, där riksenheten mot korruption har tagit över.

Hans Borin på rikskriminalen bekräftar att ärendet om den polisanmälda fotbollsmatchen ligger på deras bord. Det blir chefsåklagare Alf Johansson som kommer att titta närmare på ärendet och avgöra om en förundersökning ska inledas.

TheGamblerMagazine 2014-08-04 13:48

Lite OT, då det inte inträffade i Sverige, men ställer frågan ändå: Någon som sitter med info (ej tidningsartiklar) om tennisfixningen i Danmarks ITF nyligen?

Bettingamatoren 2014-08-25 21:58

En av de solklaraste riggade matcherna fick man bevittna ikväll. Jsödra-Syrianska. Inget skumt pre men efter några minuter in i matchen börjar det röra på sig rejält. Övern som ligger runt ö3 1.90 pre börjar störtdyka ner i källaren. Kvarten in i matchen står den i ca 1.30 trots att matchbilden påvisat två kompakta lag som ditintills inte släppt till några som helst chanser.

Matchen tickar på och Jsödra gör 1-0 på frispark efter dryga 20. 1-0 i ht och ö3.25 runt 1.55 går att hitta. Efter dryga 5 minuter i andra gör Syrianska självmål, ett ytterst absurt självmål. Nu är det svängdörrar hos Syrianska. Jsödra får chans efter chans men är rätt oprecisa i sina attacker. 3-0 görs men blir avblåst för offside. Syrianska bjuder på än mer och både trean och fyran trillar in.

Detta är solklart på alla punkter. Riggen är slående. Tidigare i år har mer tveksamma matcher föregåtts i Superettan men ingen som med klar säkerhet kan fastställas vara riggad.

Detta blir allt vanligare och sista fallet i Sveriges elitfotboll - ens i år - har vi ej sett än.

Bettingamatoren 2014-08-25 22:08

En slutsats dragen av ren empiri är att de riggade matcherna i Sverige, och de misstänkta matcherna, ofta har syrianska-lag som gemensam nämnare. Vi har Syrianska Kerburan i div-2NS och Syrianska i Superettan som klarast lysande fallen där dessa typer av fall sker på årlig basis.

När denna typ av organiserade brottsligheten ständigt återkommer i vissa typer av klubbar kan jag tycka att det vore på sin plats att såväl SvFF som svenskt rättsväsende gör en kraftansamling och statuerar tydliga exempel. Husrannsakan, avlyssning av mobil, datatrafik bland misstänkta personer vore på sin plats.

Mig veterligen finns det inte i Sverige ngn lag om just förbud mot matchfixing vilket i så fall är absurt.

Detta håller på att spåra ur, Superettan är en riktigt smutsig serie.



Powered by vBulletin & vBadvanced CMPS
Design, Logos, etc Copyright © Sharps.se, 2010-2011. All Rights Reserved