![]() |
Citat:
|
Det är förstås väldigt stor skillnad på en dator och en surfplatta.
Har haft 3st Nexus 7 som jag gillat, men 2 st har gått sönder pga dålig kvalitet :sad44: En dator klarar jag mig inte utan, plattan är bara ett komplement. Surfplattor är otroligt bekväma, startar upp på nolltid, små och lätta att bära med sig. Just att de startar på nolltid är dunderskönt, vänta flera minuter på windows stinker när man är på banan. Klart man kan ha på datorn hela tiden, men då får man välja en med bra batterikapacitet, för atg live en halvdag drar lite ström. Citat:
|
Citat:
|
Samsung 9 ?
Har aldrig haft en SSD, har bara köpt plattor senaste åren. Klart allt blir bättre, min nyaste bärbara är 3 år gammal, vilket är grymt gammalt i datorvärlden. Men den funkar fortfarande, men inte med 2s starttid :sad: Citat:
|
Citat:
|
Citat:
Windows 8 är något jag hoppat över. Testade det i beta version och hatade skiten. Nu kommer snart 10an, och det verkar bli fri uppgradering för alla med 7/8an. Det kommer jag hoppa på, om det är sant att det är gratis. :) Annars är jag nöjd med 7an, som jag gillar ! |
Citat:
|
Windows 8 var ganska krånglig i början, men blev helt okej efter förbättringarna. Man kan enkelt välja om man vill köra appversionen eller det gamla windows fönstret. Personligen gillar jag den gamla mycket bättre, men båda fungerar bra ihop. Windows 8 är dessutom mycket mindre resurskrävande än W7. Kul att de bjuder på W10 till alla som har W7/W8.
|
Nu är beta-versionen av nya atg.se släppt till ALLA för utprovning, bara till att surfa in på: https://www.beta.atg.se/
ATG-INFO: Beta-versionen för nästa ATG.se till alla. ATG har tidigare i flera steg berättat om arbetet med nästa ATG.se Den här veckan har vi släppt beta-versionen av nästa ATG.se till alla. En beta-version är en sida som inte är riktigt färdig för lansering. Syftet är att våra besökare har möjlighet att testa, lära sig att hitta och navigera inför lanseringen som sker i höst. Här hittar du nästa ATG.se, https://www.beta.atg.se/ Under våren har en test-grupp på drygt 3 000 personer använt beta-versionen för att nästa ATG.se ska bli den bästa för våra kunder. Testgruppen har bestått av ATG:s kunder. ATG:s personal som arbetat med utvecklingen och genomförandet har sedan januari att tagit emot synpunketer, tips och goda råd från våra användare/kunder. Alla dessa synpunkter och råd har varit ett viktigt verktyg för att nå det resultat vi idag har. Beta-versionen är ”skarp”, d.v.s. vill du logga in och/eller spela så gör du det med samma inloggningsuppgifter som till nuvarande ATG.se och spelbeloppet dras från ditt ATG-konto. Vad gäller säkerhetskraven på beta-versionen är det också på samma nivå som för ATG.se. Testa gärna att använda sidan med en mobil eller surfplatta eftersom en av nyheterna i nästa ATG.se är att sidan är samma oavsett enhet, det kallas att den är responsiv. Självklart finns nuvarande ATG.se fortfarande kvar och vi går ut med ny information när det är dags att gå över från beta-versionen till ATG.se Stort tack till alla ni som under våren bidragit till utvecklingen. Med vänliga hälsningar Projektgruppen för nästa ATG.se |
Klockren
Citat:
Mvh Ulf-Eddie |
|
Citat:
Fram tills nu har underhåll och uppdateringar varit en dyr och besvärlig historia för ATG eftersom det har varit så många olika plattformar och tekniker att ta hänsyn till. Nu är det EN sida och INGA appar som gäller. Underhålls- och uppdateringsmässigt är detta en mycket effektiv lösning. Däremot är sidan helt kass ur dator-skärmssynvinkel eftersom man har designat enligt "mobile first"-principen. Det är inte helt omöjligt att 3e-partsleverantörer ser chansen att skapa en alternativ "vanlig hemsida" med vettig visning eftersom man numera kan skicka in spel till ATG även från andra sajter ( givetvis med vanliga ATG-inloggningen som spelbekräftelse ). |
Jag tycker inte att den suger. I sitt nuvarande Beta-tillstånd gillar jag den eftersom det är avskalat och enkelt. Jag tror det kommer bli mer "plottrigt" när det skall in diverse marknadsföring, bloggar, nyheter och vad man nu har på den gamla sajten. Jag hoppas man kan hålla det lite mindre väsentliga borta från speldelen.
Jag har provat den i telefon, på iPad och i dator, och det fungerar. Visst hade kanske jag gjort navigationen annorlunda, men jag hittar det jag vill göra efter lite användning. Jag har spelat både med filinlämning och direkt på skärmen, det fungerar också. Man kan anpassa mycket mer efter sitt eget tycke och smak, det gillar jag. På det hela taget tycker jag att man gjort ett hyfsat jobb. Det finns att putsa på och fundera över, men de allra flesta sajter är inte optimala, i synnerhet inte när de lanseras. Det viktigaste just nu är att pressa ned tiden mellan Live-sändningen och verkligheten, så att man inte tappar en massa spel för att folk försöker spela för sent, i tro om att starten ännu inte gått. |
Livesändningen buffrar otroligt mycket tycker jag
|
Powered by vBulletin & vBadvanced CMPS
Design, Logos, etc Copyright © Sharps.se, 2010-2011. All Rights Reserved