Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips

Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips (https://www.sharps.se/forums/)
-   Trav & Galopp (https://www.sharps.se/forums/trav-galopp/)
-   -   V75-Solvalla lördag (jackpot) (https://www.sharps.se/forums/trav-galopp/24013-v75-solvalla-loerdag-jackpot/)

jalle 2015-05-26 09:16

napoleon cd
 
Citat:

Ursprungligen postat av Tomas63 (Inlägg 433585)
Tveksamt med Spets och Slut där för 1 ReadyForMore. Möjligtvis då om den får överta spets. Flera startkanoner emot, tex då 2 AmourDCoglais, 3 ChivasBoko men framförallt 7 NapoleonCD. Den som lever får se...:)

napoleon cd i spets ganska omgående och ingves släpper ingen förbi sig denna gång helgens mest spelvärda spik

Jajjan 2015-05-26 19:22

[QUOTE=putte64;433829]Spelar ingen roll hur bra hästen är.
Alla dubbelröda vinner, även om halva gänget går med racerbalans.
Årtusendets mupp har gett dig råd.
Även om bara 5% av muppens muppförslag sitter, så är muppens förslag ofelbara.
Gick 18 i går, går säkert 13 idag !!
Får man in en av tio idiotförslag måste man ge sig.... men halvdanskar ser väldigt lite riktigt trav.
Även om de tror något annat.[/QUOTE

Har svårt att förstå att någon kan vara
så intolerant, att en åsiktskillnad kan
rendera i utbrott som ovan inlägg.

Möt upp med sakliga argument,
istället för lavaosande inlägg
under bältet.

Olles kamp för att rädda travet; är
att dra ner på kostnadsmassan,
genom nedläggning och alt fusioner
av travbanor, då gärna på mindre
orter. Samt en koncentration av
tävlandet runt tätorter, med
huvudsakligen högpresterande
hästar från stortränarna.
En "quick fix" till svarta siffror (lönsamhet)
inom travet.

Olle vill skicka in en sk "yxman"
för att skära bort olönsamma
banor, enkom för att travsporten
skall undvika en ekonomisk härd-
smälta.

Sen rabblar han siffror, siffrorna ljuger
inte, något måste göras för att skära
ner kostnadsmassan, annars väntar
avgrunden.

Jag köper hans resonemang, helt
utan affekt, respekterar hans åsikt,
även om jag inte håller med.

Ett sugrörsperspektiv, där man
fastnat i symptomen utan att
se problemens kärna.

Olle är en siffernisse och ingen
visionär, siffernissar är viktiga,
ibland livsviktiga på kort sikt,
när saker och ting (läs lönsamhet)
rejält gått överstyr.

De är statiska i sin problemlösnings-
formel, formeln stavas nedskärningar.

De missar helt den enorma potential
en travbana, ett ombud, ett gratis program
har, när det gäller att locka framtida
travspelare/kunder. Att varje egetkomponerat
jungfruspel ofta börjat med ett gratis-
program i handen. Att varje travspelare
är en potential ambassadör för travspelet
och en ev nyrekryterare.

Att du bor gratis på lyxhotellen i de
stora casinostäderna i USA ( LAS Vegas,
Atlantic City ) är ingen slump.

Siffernissen som missar helheten,
kan inte se annat i siffrorna än
en enorm kostnadspost. Vilket
inte är konstigt, då hens uppgift
är att mikroskopera siffrorna och
enkom att mikroskopera dessa.

Siffernissen skall flagga för avvikelser
i cashflow och lönsamhet.
Att avvikelseanalyser upprättas
och föreslå handlingsplaner från
sifferperspektiv.

Det är precis vad sifferkillen Olle
gör och exakt vad en siffernisse
skall göra.

Att han sedan möts av repliker,
som skräpinlägget ovan är bara
sorgligt och än mer sorgligt när
det kommer från en så vanligtvis
vrålduktig travbloggare som
Pattaya Putte.

Nä Putte, brilljera med det du är
bra på, travanalys och sluta dela
ut svinhugg till Olle.

Ni har så otroligt mycket mer som
sammanför er än som skiljer Er åt.

Ett brinnande intresse för trav och
spel.

Jag delar inte dina åsikter,
men jag är beredd att dö för din
rätt att uttrycka dem...

Voltaire

Ha det,
Jajjan

Grant 2015-05-26 21:34

Kung Olle
 
Kung Olle, det blåser på toppen.

:claps:

Mvh Ulf-Eddie


Kung Olle är kung.

putte64 2015-05-26 21:37

Ett inlägg ?
Alla är exakt likadana !
Förutom de inlägg som säger att trav utanför Malmö är värdelöst.

Grant 2015-05-26 21:44

Citat:

Ursprungligen postat av putte64 (Inlägg 434024)
Trav utanför Malmö är värdelöst.

Nja där håller jag inte med dej Putte.

Lite enögt att påstå det.

Mvh Ulf-Eddie

Stekel 2015-05-26 21:47

Nu kommer det gå troll i V75-tråden hela veckan...

Eller kan vi fortsätta prata om omgången kanske?

putte64 2015-05-26 22:02

Fortsätt med trav.
Glöm inte att vikingens årsdebut är över.
Behövs inget världsrekord i år, 1cm räcker.

olle 2015-05-27 13:55

Intressantaste noteringarna inför lördag:

Vädermässigt osäkert i nuläget men blir inte den elitloppshelg många drömmer om med sol och värme. Kan bli allt från ok till mycket regn och i så fall en bana och luftfuktighet som kommer påverka många hästars prestationer och tiderna. För egen del blir vädret på lördag helt avgörande för om jag ska spela eller bara kolla loppen från tv soffan. Tänk på att aviserade balanser kan påverkas på lördag om det blir mycket regn.
Källor till infon nedan: Travronden tisdag, Vi Tippa, V75 guiden och kvällstidningarna kryddat med lite egen info.

V75-1

Letcita Bi: Stefan Melander aviserar intressanta ändringar i form av helstängt huvudlag och barfota runt om. Just de balansändringar som ofta förvandlar hans hästar.
D One ska för första gången tävla med jänkarvagn (enligt tränaren i en intervju, inte hunnit kolla i lopparkivet ännu om den inte haft bike innan)
Delicious U.S: Tunga järnskor och öppet huvudlag i årsdebuten då hon inte imponerade men nu dels lättning till aluminiumskor och dels helstängt huvudlag aviserat.

V75-2

Nose Gear: Barfota runt om på lördag. Stort plus på den
Quattro Lane: Från jänkarvagn till vanlig vagn och ev skor, men enligt någon intervju fortsatt barfota runt om.
Rio Grande: Stort plus med barfota runt om ffg senast på denna Love You avkomma. Nu lopp i kroppen och fortsatt barfota runt om
Mellby Collector: Loppets mest intressanta info. Barfota runt om för första gången någonsin enligt Walmann. Stallpersonalen säger inget om det i de tipstidningar där dom intervjuas. Vi tippa intervjun: Vi kommer att ta av alla skorna nu och hoppas att det fungerar. Tufft emot men skulle barfotakörningen slå väl ut kan han vara med långt framme, meddelar Roger Walmann.

V75-3

Greeleaf Slim: Vanlig vagn senast, nu jänkarvagn
Västerbo Highflyer: Från googles och can´t see back huvudlag till den huvudmask han hade vid försökssegern på Romme och i starten därefter.
Coldtown: 8 starter på Solvalla har givit 8 vinster. Hemmaplan stort plus således och det pratas i en intervju dessutom om att rycka alla skorna nu (CG Björkroth i guidenintervjun).
Archangel Am: Lars Thornberg avslöjar för Vi Tippa att det planer på att köra den barfota runt om för första gången någonsin på lördag. Gått med skor runt om i alla livets 24 starter hittills. Man pratade om första barfota runt om i derbyt men då blev det inte så. Mycket intressant ändring om den blir av. Håll koll på den sena infon. Ludde själv säger dock till Guiden att det blir skor som vanligt.

V75-4

Ready for More: Ska på lördag troligen gå med helstängt huvudlag för första gången sedan den överlägsna vinsten på solvalla den 4 februari. Efter det öppet huvudlag. Reijo antyder även i Guidenintervjun att det kan bli skoryck. Håll koll på det i den senare infon.
Napoelon CD: Ska för första gången någonsin tävla barfota runt om på lördag. Mycket intressant.
Love Dancer: Ska lättas i balansen på lördag. Intressant på Love You avkommorna. Ska dock gå med skor så inget som kommer lysa dubbelrött och förstöra spelvärdet bara på det.
Queer Fish: Vanlig vagn senast. Nu jänkarvagn igen som vid den förkrossande vinsten i påsk.

V75-5

Diamond Of EM: Troligen barfota fram ffg på nästan två år och ffg i nuvarande regi.
Stepping For Money: Tränaren pratar om barfota runt om för första gången i 20e starten. Om han väljer att rycka skorna nu tror han det kommer göra sekunder på tiden så håll koll på det i den sena infon.

V75-6

Shiraz Brodde: Ska eventuellt gå med jänkarvagn på lördag.
Quick Fix: Barfota runt om nu. Skor senast. Stort plus.
Solöns Rangel: Barfota runt om nu och jänkarvagn för andra gången. Dvs den balans hon hade när hon var tvåa och satt fast bakom Jeppas Maxi i påskas på Romme.
Sauveur: Om bra väder och bana låter det som att Lindblom ffg sedan derbyt ska rycka alla skorna på lördag. Mycket intressant i så fall (lång intervju i guiden).

V75-7

Order To Fly: Ska eventuellt tävla barfota runt om för första gången sedan september 2014 på lördag.
Usain Henna: Skor senast. Nu barfota runt om. Plus
Tomorrowland: Ska man ev rycka framskorna på. Skor runt om i de starter som går att se i listorna.
Indigious: Barfota runt om på lördag = plus
Candor Hall: Stall Goop säger till tipstidningarna skor som vanligt men Björn skriver barfota runt om nu i sin AB krönika. Det är i så fall andra gången i livet den går så och ffg sedan september 2013.

olle 2015-05-27 15:52

SMHI skriver nu (onsd em) att prognoserna om dåligt väder på lördag i Stockholm är rätt säkra. Därmed också stor risk att det blir sämre yttre försutsättningar på Solvalla och en kylig dag för besökarna.

"Lördag, söndag, måndag: Nytt lågtryck drar upp över landet i helgen
Under fredagen bildas ett lågtryck över Nordsjön. Det letar sig in över Götaland natten till lördagen och når Svealand på lördag. Denna prognos känns nu rätt säker då prognoserna under flera dagar har haft denna lösning. Det innebär att det blir ett regnigt Stockholm Marathon 2015 och runt 9-10 grader. Till söndagen fortsätter regnet norrut och i söder blir det friska sydvästvindar med lokala regnskurar. Natten till måndag passerar en högtrycksrygg som ger uppklarning och en vacker måndagsmorgon innan nästa regn närmar sig från sydväst."

http://www.svt.se/cachable_image/143.../large/345-jpg

robfri 2015-05-27 18:29

Om ngn vill gå med i Samir V75-system får ni sätta kl på ringning när andelarna släpps 08.00 imorrn :)

https://tillsammans.atg.se/lagsida/16122/medlemintro

rrylander 2015-05-27 22:25

Fint kuskplus på Jennie Lovecroft i Diamantstoet, speciellt som hon står på springspår.

EVPlus 2015-05-28 09:59

Can somebody tell me what's the deadline of saturdays shoeinfo?

Helge 2015-05-28 10:17

Citat:

Ursprungligen postat av EVPlus (Inlägg 434318)
Can somebody tell me what's the deadline of saturdays shoeinfo?

1 hour before V75 starts, if you mean V75? So deadline 13:30.

Strappa71 2015-05-28 10:17

Citat:

Ursprungligen postat av EVPlus (Inlägg 434318)
Can somebody tell me what's the deadline of saturdays shoeinfo?

The rules stipulate that the info should be given at least 60 mins before the start of the first race in the VXx-competition.

Not all trainers take this to seriously. And in Sweden you are always allowed to change from no shoes to shoes even after the deadline. From shoes to no shoes is however not allowed.



Powered by vBulletin & vBadvanced CMPS
Design, Logos, etc Copyright © Sharps.se, 2010-2011. All Rights Reserved