Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips

Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips (https://www.sharps.se/forums/)
-   Trav & Galopp (https://www.sharps.se/forums/trav-galopp/)
-   -   V86 Visby 8/7. (https://www.sharps.se/forums/trav-galopp/24325-v86-visby-8-7-a/)

Helge 2015-07-08 16:31

Citat:

Ursprungligen postat av Stekare (Inlägg 443899)
Vet ni att Elit Sjöhammar kan hålla ledningen eller chansar ni bara på det?

Man Winner är väl ute efter ledningen + att hemmahästen har öppnat under 9 för 500

Känns som den kan hålla spetsen men helt säker är jag inte, chansar på det i vilket fall.

SO 2015-07-08 16:32

Citat:

Ursprungligen postat av putte64 (Inlägg 443854)
Det loppet består av ett gäng riktigt bra stayers.
Hon får vara glad om hon ens får pengar.

ja, det blir inget tvilling eller VP spel denna gång. Men jag tror inte att jag överlever om hon vinner och inte är streckad. Jag gissar på 5;e plats, om inte får du skratta, hehe

draken 2015-07-08 16:32

Citat:

Ursprungligen postat av Helge (Inlägg 443894)
Bara bra folk streckar den ;)

Vi som inte är så bra då. Vi streckar inte eller hahaha. Nej jag vet vad du menar

Helge 2015-07-08 16:35

Citat:

Ursprungligen postat av draken (Inlägg 443905)
Vi som inte är så bra då. Vi streckar inte eller hahaha. Nej jag vet vad du menar

haha
Vem vet jag kanske tar med den själv ;)

ATG.se ligger nere, usch

Björnland 2015-07-08 16:57

Citat:

Ursprungligen postat av Helge (Inlägg 443882)
Jag börjar med två sos spikar, Elit Sjöhammar trivs i spets och hoppas den håller den. Ingen jag gillar egentligen men här kan den nog trilla undan med det korta upploppet.

Andra spiken M.T Kingsize, samma recept, blir inte lätt att hinna ifatt, säkert gått framåt med senaste loppet, denna stora häst och mogen rekordsänka igen.

Ska Elit Sjöhammar hålla ut Lill-Axel med två hästar i mellan? Hade dom startat bredvid varann hade jag köpt det.

Nu är det en favorit i fara tycker jag.

Claes häst är snabb ut också, Man Winner kan ju kanske fixa lite solfjäder åt Erik, ju mer jag kollar det här så får jag nog börja snegla bakåt istället, där ser jag Bergh med från spår 11.

Ska kolla den hästen extra noga ikväll.

Det var min spontananalys av första loppet men då har jag inte läst någon intervju ännu.

Lycka till.

Nu läste jag att Temprament ska köras för spets också. Låter väldigt bra åt min ide Max Martini som har ett lopp i kroppen.

AndyMart 2015-07-08 17:02

Citat:

Ursprungligen postat av Björnland (Inlägg 443921)
Ska Elit Sjöhammar hålla ut Lill-Axel med två hästar i mellan? Hade dom startat bredvid varann hade jag köpt det.

Nu är det en favorit i fara tycker jag.

Claes häst är snabb ut också, Man Winner kan ju kanske fixa lite solfjäder åt Erik, ju mer jag kollar det här så får jag nog börja snegla bakåt istället, där ser jag Bergh med från spår 11.

Ska kolla den hästen extra noga ikväll.

Det var min spontananalys av första loppet men då har jag inte läst någon intervju ännu.

Lycka till.

Nu läste jag att Temprament ska köras för spets också. Låter väldigt bra åt min ide Max Martini som har ett lopp i kroppen.

LILLAXEL? Ingen chans den tar sig förbi Man Winner och hur den då ska utmana om spets är en gåta för mig.

Står mellan 1 och 3, 80-20 till fördel för Man Winner enligt mig.

Björnland 2015-07-08 17:08

[QUOTE=AndyMart;443927]LILLAXEL? Ingen chans den tar sig förbi Man Winner och hur den då ska utmana om spets är en gåta för mig.

Står mellan 1 och 3, 80-20 till fördel för Man Winner enligt mig

Man Winner fixar solfjädern åt Erik skrev jag ju, sen laddas det utifrån också, med andra ord overpace vilket är väldigt sällan nu för tiden men idag tror jag det.

Tirich 2015-07-08 17:09

Citat:

Ursprungligen postat av AndyMart (Inlägg 443927)
LILLAXEL? Ingen chans den tar sig förbi Man Winner och hur den då ska utmana om spets är en gåta för mig.

Står mellan 1 och 3, 80-20 till fördel för Man Winner enligt mig.

Man Winner lyckades ju nästan köra förbi Quick Fix från spår 8 i vintras så den håller även jag som spetsfavorit här.

Sedan har väl Uhrberg sagt att han tycker hästen gått bättre bakifrån på senare tid när han sluppit startrusningen. Här måste han ju ladda dock och jag överväger att spika

Stankarn 2015-07-08 17:12

Citat:

Ursprungligen postat av Helge (Inlägg 443906)
haha
Vem vet jag kanske tar med den själv ;)

ATG.se ligger nere, usch

"För att slippa beroenden till insticksprogram, som Adobe Flash, har ATG utvecklat en ny spelsajt som under hösten kommer att ersätta den nuvarande."

Amatörernas afton? Fanns det verkligen ingen i systemutvecklingsteamet på ATG som kunde ha berättat det, redan från början, att det var en riktig dålig strategi? Vem som helst som varit med ett tag kunde ha informerat dem om, så hade de sparat in tiotals miljoner i utvecklingskostnader. Och allehanda mysko driftstörningar....

Nedomansky 2015-07-08 17:14

Tror Nr 9 Jägermeister Akema i V86 7 har bra chans. Lycka till!

Helge 2015-07-08 17:21

Jan Hellstedt som kör en del på Visby säger att spår 3 är det bästa där, därifrån får man en sån skjuts med startsnabb häst att man tar sig förbi de invändiga och håller ut de övriga. Spår 1 och 2 sämsta.

Har han rätt i detta så får jag tänka om med att spika Elit S.

Jäklar vad alla ska ladda här, kanske blir en solfjäder iaf. Tom Hellstedt själv ska ladda för en bra position.

Manprinsen 2015-07-08 17:24

Citat:

Ursprungligen postat av Helge (Inlägg 443949)
Jan Hellstedt som kör en del på Visby säger att spår 3 är det bästa där, därifrån får man en sån skjuts med startsnabb häst att man tar sig förbi de invändiga och håller ut de övriga. Spår 1 och 2 sämsta.

Har han rätt i detta så får jag tänka om med att spika Elit S.

Jäklar vad alla ska ladda här, kanske blir en solfjäder iaf. Tom Hellstedt själv ska ladda för en bra position.

Börjar kännas som ett garderingslopp. Sen har du tomten Claes Svensson som man inte vet hur han kommer agera. Blir det som på Kalmar så kan det bädda för vem som helst.

AndyMart 2015-07-08 17:24

Gillar denna tråd. Härliga spekulationer och intressanta synpunkter.

Helgesson 2015-07-08 17:53

Statistikbloggen V86
PREMIUM PUBLICERAD IDAG 16:03 AV JENS SJÖDÉN V86, STATISTIKBLOGGENV86
”Spikar man en häst, kräver minst tre favoriter och max en femtehandare är man nere på mer hanterbara fem papp. Man har fått in alla de tidigare Lindesberg-86:orna med det upplägget.”
Så avslutades analysen senast, och Lindesberg-åttan satt med det upplägget igen. Det blev fem vinnande favoriter, däribland omgångens två största, och en vinnande femtehandare. Utdelningen, 6 354 kronor, är dock inte mycket att lägga vare sig på minnet eller i plånboken.



Visby har aldrig arrangerat V75. 2011 förärades deras största tävlingsdag ”onsdagsstatus”. Då var spelformen V64, sedan dess har det varit V86. Så här har det gått:



2011 2 favoriter 1 skräll 8 000 kr


2012 2 favoriter 1 skräll 39 000 kr


2013 3 favoriter 4 skrällar 1,4 milj kr (3-1)


2014* 4 favoriter 1 skräll 40 000 kr


*) Jackpotförstärkt omgång



Skrällarna har varit få och milda. En vinnare har rankats sjua och en sexa. Övriga, 93 procent, har rankats 1-5. V86 är ett bra spel där utdelningsnivån kan bli okej ändå! 

Omsättningen ska bli intressant att notera. V75 har rasat de senaste veckorna och ökningen på V86 verkar ha stannat upp. Ifjol omsatte Visby-omgången 14,6 miljoner på V86 (och därtill 2,1 miljoner på det numera nedlagda V8-alternativet). Också då hade man hjälp av en jackpot.








V86-1: Autostart, kort distans, mellanklass


9 Dooleys har tävlat i Visby de tre senaste somrarna och segrat varje gång. Ifjol under förutsättningarna 5/1640a så det säger inte så mycket, men 2013 vann han bakifrån till 14 gånger. Han har också vunnit V86 från bakspår över kort distans på Solvalla (januari ifjol, fyra procent och 19 gånger).

 Hästen är i toppform. Senast gick han nytt rekord i 47:e starten och utklassade närmast Paramount (0,9 miljoner) och Clear Sign (3,8 miljoner). Det var ”guldproposition” i det loppet.

 I det här ljumna sällskapet hade hästen varit en pålitlig spik från fint spår. Men spår nio…
 Det är sämst av alla spår. Marginellt värre än spår 12, men mycket sämre än de andra bakspåren 10-11. Det har man kunnat se i omfattande och pålitlig statistik under hela 2000-talet och säkert tidigare också. Ändå har läget gott rykte, till och med bland travets aktiva. Informationen har inte nått fram. Så sent som under sprintermästarhelgen på Halmstad nyligen, kunde man se spår 9 väljas relativt tidigt i både Sprintermästaren och Stosprintern. Femma och oplacerad slutade de ekipagen.

 I den här jämna mellanklassen är läget extra missgynnsamt, runt en procent lyckas vinna. 9 Dooleys är spelad till tre procent och det kanske inte är så fel egentligen. Men visst sticker det i ögonen när en så bra häst har så lite spel på sig. 

Spetshästen har bättre chans än ”bästa hästen”. 3 Man Winner har nog bäst chans.








V86-2: Treåringslopp, ett tillägg, medeldistans


Lopp med den här propositionen har en speciell resultatprofil. Tilläggshästarna vinner normalt, men det händer att spetshästen rinner undan. Icke-spetshästar på startvolten är ”chanslösa”.

 Nu är det lite speciellt att alla hästar i loppet är lika unga. Det gynnar startvoltens hästar. Några har hamnat på tillägg bara för att de varit ute som tvååringar, och det är ju inte meriterande egentligen. 

14 Expensive River är i skrivande stund omgångens största favorit. Chansen är avhängig kusken; det duger ju inte att sitta sist loppet igenom. Kommer han bort är det upplagt för 1 Fonda Boko.

 Det finns en del minus kring 8 Powerful Teemer, men när en häst som aldrig förlorat är spelad till tre procent…







V86-3: Autostart, lång distans, låg klass. Struken: 12


Statistiken talar för favoriten 5 Digital Winner. Till att börja med är grundchansen för favoriten sällsynt hög i sådana här lopp. Distansen talar till hans fördel. Sedan är startspåret ett tydligt plus, det ökar infriandechansen, från en redan hög nivå, med en faktor 1,45. Formen är fin och turordningsettan ett statistikplus.

 Favoriten ska gå barfota och andrahandaren är ensam treåring mot äldre. Tredjehandaren har aldrig vunnit och har ett missgynnsamt sjundespår. Fjärdehandaren har spår 8, femtehandaren har bakspår och har aldrig vunnit… nä, vi tar och spikar favoriten.








V86-4: Stolopp låg klass, autostart, medeldistans


Ett ”V75-lopp” där man kan titta på sidorna 198 i Statistikbibeln V75 för intressant statistik. Vinnarna är fyra gånger av tio rankade i intervallet 3-5.

 Samtidigt är favoritchansen hög. Djuse har antagligen vunnit föregående lopp, och om det är form i stallet för dagen så blir det en dubbel. 2 Seattle Zet sitter i ledningen direkt. På sidan 36 kan man se att 52 procent av de som spetsar från spår 2 håller till mål. Säkert är det ännu oftare på Visby. Att det är ett stolopp innebär bara det att det finns ett positivt indextal för spetshästen. En favoritspik med spelvärde!








V86-5: Lopp med två tillägg, stayerdistans


Den här propositionen är gynnsam för hästarna på dubbla tillägg. 2013 kom enda ”bakifrånsegraren” i just det här loppet och det är egentligen bara här man behöver reflektera över de hästar som sitter längre bak än andrapar. 

Normalt en riktigt bra chans för bästa hästen, favoriten 13 Montdore. Men det är trots allt lite extra missgynnsamt att starta långt bak just nu, och hästen ska gå med skor… Det finns bättre favoriter i omgången.

 I Statistikbibeln V75 finns intressant statistik över sådana här lopp på sidorna 251-252. Den bygger på lopp i högre klasser, men mönstren är förmodligen desamma.







V86-6: Lopp med två tillägg, medeldistans


I normalfallet är hästar med dubbla tillägg ”chanslösa” vid sådan här proposition. Att alla i loppet är jämnåriga bör vara ytterligare missgynnsamt för de längst bak. 15 Digital Collection har en hopplös uppgift och bör ses som överstreckad. 

Det talar för omgångens näst största favorit, 11 Top of the World. Liksom i V86-2 gäller det att kusken är offensiv, för även ett tillägg är missgynnande. Men i så fall kan det bli en stalldubbel även för Reijo. Den här bör hursomhelst ha den bättre chansen. Fyraåringar är mer pålitliga än treåriga.








V86-7: Klass II, autostart, medeldistans. Struken: 8


För det här loppet finns intressant statistik i Statistikbibeln V75 – sidorna 175-176 i första hand.

 6 Real Dream är egentligen överkvalificerad för klassen, men efter en kuskförseelse fick hästen inte behålla de 100’ han sprang in senast, utan kan starta i Klass II igen. Till motståndarnas förtret; hästen blir givetvis jättefavorit och reducerar de andras möjligheter att springa in pengar. Det här med att vid regelbrott bestraffa hästen/hästägaren i stället för kusken får konsekvenser i flera led.

 Det två högst rankade motbuden har bakspår. På fjärde plats hittar man 1 Montana Crown och den hästen har spetschans. Det är inte så många som håller ledningen från innern, men av de som klarar det så håller 32 procent den ända in i mål (intressanta siffror på sidan 36!). Förmodligen är den andelen ännu högre på Visby.

 5 Adriano är kanske det hetaste spetsbudet, men eftersom han är spelad till tre procent är det sannolikt att man ger bort segern till favoriten ifall ledningen nås. Tvilling!







V86-8: Autostart, kort distans, 10-hästarslopp. Struken: 6


Visbytravets bästa lopp för året.

 4 Kash’s Cantab gav sig från spets både på Solvalla och senast på Kalmar. En lång formtopp verkar ha mattats av. Ifjol floppade han som favorit i det här loppet. Även 2012 och 2013 startade han här utan att prestera som bäst.

 2 Västerbo Highflyer ska gå barfota för första gången för Redén. Den detaljen har fått ”silverhästar” att prestera i nivå med den yttersta eliten, tänk till exempel Solvato eller Global Money. Den senare var spelad till 17 procent vid sin V75-seger nyligen, i skenet av det är två procent på Västerbo Highflyer intressant. Men då hade förstås spelarna redan fått indikationer om att barfotakörningen skulle ge ”ny häst-effekt”, det är inte lika klarlagt med VH.

 10 Ed You är med marginal bästa hästen. Bara ifjol sprang han in mer än motståndarna gjort under hela karriären (nåja, undantaget 4). Det är förståeligt att han är favorit, och infriandefrekvensen för sådana är hög i ”Guld”. Men bakspåret oroar lite extra.




Sammanfattningsvis

…så är det starka favoriter överlag. Minst tre av dem lär vinna. Spikar man rätt är V86:an inte så svårfunnen. Jag röstar för V86-3, V86-4 och V86-6. Sedan blir 0-1 vinnare rankade 6-7 och resten 1-5. Det kan bli som senast (fem favoriter och bara 6’ i utdelning) men ganska ofta ger även riktigt lätta rader bra betalt på V86. Robert Bergh sitter på leken; sätter han dit de ”garderingsbara” favoriterna i V86-5, V86-7 och V86-8 blir det låg utdelning, annars förmodligen god. Lycka till med spelbesluten!

AndyMart 2015-07-08 18:03

Kan Erik nå spets med Brooklyn Club i tredje? Såfall borde väl den ha bra chans, även om jag har respekt för favoriten. BC har trots allt varit med och slagit om bra positioner på Valla, och Visby är inte riktigt samma grej.

Helge 2015-07-08 18:05

Ja, det här håller inte!

Jag skiter i detta nu, vill se skoinfo, kan ju inte sitta och gissa (mer än vanligt..)

Manprinsen 2015-07-08 18:06

Snart 1 timme kvar till start och sidan ligger nere. Ser inte så lovande ut, för att inte tala om all utebliven omsättning...

ssimonk 2015-07-08 18:09

Jag kom in på www.atg.se nu. Hoppas det funkar för er andra också! (Y)

krilla18 2015-07-08 18:10

Nu finns sidan !

krilla18 2015-07-08 18:15

Vad tror ni om SS Spik 1 TOP DEGLI ULIVI ?

Helge 2015-07-08 18:17

Citat:

Ursprungligen postat av Stekare (Inlägg 443979)
Kan man lite på skoinfon från atgplay.se?

Om det kraschar igen så kan ni se all skoinfo här, samt klockslag för alla ändringar.

http://spelatrav.se/poolrace/29279/1

AndyMart 2015-07-08 18:18

Funkar för mig nu.

Helge 2015-07-08 18:30

Citat:

Ursprungligen postat av Helge (Inlägg 443897)
Men Daniels andra häst Västerbo H ska han rycka skorna på ffg i hans regi, något han aldrig trodde han skulle göra. Kan gå precis hur som helst, men om fantastiskt resultat så ger den 30 ggr på Bet365.
Han sade samma om Com Hector, skulle aldrig gå att rycka skor men så gjorde dom det och det blev en ny häst som vann på 1.10 tider.

Nu har den rasat från 30 ggr till 12 ggr.

Manprinsen 2015-07-08 18:36

Torbjörn Östergren har två raka segrar nu

Stekel 2015-07-08 18:42

Citat:

Ursprungligen postat av Manprinsen (Inlägg 443987)
Torbjörn Östergren har två raka segrar nu

Kuskar i flyt ska man passa! Gamla V7-bekantingen Temperament, spår 5 och 1600 och barfota!!??

För övrigt ser Fonda Boko i andra väldigt spelvärd ut till 4% (de snackade tyvärr upp den i live-intervju precis tyvärr så den ökar nog något)! Zola Boko-avkommorna har verkligen inte gjort bort sig så här långt och den här har ju läge och är obesegrad felfri!

Vladswe 2015-07-08 18:44

Top degli
 
Citat:

Ursprungligen postat av krilla18 (Inlägg 443981)
Vad tror ni om SS Spik 1 TOP DEGLI ULIVI ?

Spelvärde har rankat den som ensam A iaf.

Stankarn 2015-07-08 18:45

Väldigt sällan som man ger sig in i V86-leken men med så här många tveksamma favoriter så känns det spännande.

V86:1 - 3,1,10,2,11....
Thomas Uhrberg har tydligen tänkt sig att leda runt om med 3 Man Winner. Men Erik A kan visa sig svår att lugga på spets, han får ju fart på det mesta. Så jag hoppar spiken. Men hoppar också de som står närmast i strecklistan. 10 Melker och 2 Enya Boko får plats på mitt system.

V86:2 - 3 M.T. King Size
Nä, favorit med 20 meters tillägg efter bara två starter i livet? Och med Erik Adielsson som trolig ledare? Det är nog bara att spik och bläddra vidare. 20%

V86:3 - 5 Digital Winner
Det är väl inte så mycket att säga om att Djuse är favorit. Något överraskande att Bergh är andrahandsfavorit, från väldigt tråkigt innerspår. Kan någon skrälla till? 5 Runway?

V86:4 - 2,3,5
Djuse ska tydligen sitta i spets med 2 Seattle Zet. Undrar jag om inte Ingves har fått stallorder....Vad kan 3 Isa Sånna?

V86:5 - 3,6,7,10,13,4,5....
Bergharn brukar inte vila på hanen utan lär väl söka sig fram tidigt här. Men det är några meter som skall tas in och jag tycker att den allmänna trenden för tillfället är att det är svårt att ta in tillägg, ta ex Mellby Vikings och Alfas Da Vincis genomklappning häromsistens. Möjligt att Robban kör i tid men jag tar ett gäng som förmodligen kommer att göra upp om det - om favoriten kommer bort.

V86:6 - 1,2,3,4,5,6,7,9,11,12,15
Ytterligare en favorit att välta. Jag tar alla på start, nån av dem lär ju sitta i spets....

V86:7 - 6,10
En favorit som jag tror kan sitta där är 6 Real Dream. Men 10 starter utan vinst nu...garderar med kapable 10 Dennes De Castella.

V86:8 - 3,4,5,9,10
Har 10 Ed You verkligen övertygat? Cantaben har ingen rolig statistik och borde väl nästan ha vunnit senast? Hoppas att Traveling Man körs till spets - och stannar där....!


Lycka till!

JimmyJazz 2015-07-08 18:46

Kash Kantab första barfota idag. Såg fel.....

doob 2015-07-08 18:48

Visby 8 20150708 Trio
Insats: 2
1: 10
2: 1,3,7,9,13
3: 1,2,3,4,7,8,9,11,12,13,14
2,00 * 50 = 100,00 kr

Torbjörn Östergren igen.... 44 ggr!
Inte ensam tro på dubbel.... 1.700 ggr lite på den! Säker på över 5.000 ggr....

Stankarn 2015-07-08 18:53

Citat:

Ursprungligen postat av Manprinsen (Inlägg 443987)
Torbjörn Östergren har två raka segrar nu

Till väldigt roliga odds...synd att ingen av våra experter kunde tipsa om det, då hade man gått plus idag...;)

Shooter 2015-07-08 19:01

Behåller Montdore som spik och byter ut Digital Winner mot Seattle Zet. Tyckte inte Digital såg så övertygande ut i den tidiga värmningen och väntar inte på att lämna in ifall ATG faller ihop igen.

Kocken14 2015-07-08 19:03

Avd 1-Tvåhästars i första 2 Enya Boko som sett bra ut i träning och var fin i loppet på Kalmar och 3 Man Winner som äntligen fått ett bra spår.Tror Elit blir över.
Avd 2- I Andra 1 första häst samt 3,14 spets på Visby är 👑 kungligt
Avd 3- Lås på Robert och Lill Untersteiner
Avd 4 - Spik Debra boko.
Avd 5- Form och klass överlägsen Monitorer
Avd 6 - som föregående lopp 11 top of the Word
Avd 7- Här har jag känsla för 10 Dennis castella, som kan få ett fint lopp i rygg på Real Dreams
Avd 7- 5 Västerbo On The news, hur bra var han inte sist.
Inga miljoner men 5-30 tusen kan det bli.

Manprinsen 2015-07-08 19:08

Citat:

Ursprungligen postat av Shooter (Inlägg 443995)
Behåller Montdore som spik och byter ut Digital Winner mot Seattle Zet. Tyckte inte Digital såg så övertygande ut i den tidiga värmningen och väntar inte på att lämna in ifall ATG faller ihop igen.

Seattle Zet har tydligen inte övernattat optimalt, druckit dåligt enligt skötaren. Kan vara bra att veta.

Shooter 2015-07-08 19:10

Citat:

Ursprungligen postat av Manprinsen (Inlägg 443998)
Seattle Zet har tydligen inte övernattat optimalt, druckit dåligt enligt skötaren. Kan vara bra att veta.

Skulle inte förvåna mig om Digital vinner och den här åker dit, men jag har redan lämnat in så det finns ingen återvändo.



Powered by vBulletin & vBadvanced CMPS
Design, Logos, etc Copyright © Sharps.se, 2010-2011. All Rights Reserved