Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips

Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips (https://www.sharps.se/forums/)
-   Trav & Galopp (https://www.sharps.se/forums/trav-galopp/)
-   -   V75 Umåker 23 april (https://www.sharps.se/forums/trav-galopp/26322-v75-umaker-23-april/)

olle 2016-04-17 12:40

V75 Umåker 23 april
 
Ett tag sedan det var jackpot nu på V75. Man tänka mig att spelbolaget håller alla tummar för att det antingen blir en lätt eller supersvår omgång på lördag för det vore verkligen bingo med en jackpot till Olympiatravet lördagen efter som ju dessutom är lönehelg för de flesta. V75 omsättningen senaste lördagarna har varit drygt 80 mkr. Hamnar väl där igen på lördag men med en jackpot då skulle dom nog kunna få upp den nästan 50 procent till olympiatravet då väl Norge också spelar dit.

En snabb titt på listorna. Har inte jättekoll på allt där uppe.

Klass 2

Ser inte ut att hålla samma klass som det fantastiska klass 2 försöket på Jägersro. Normalt brukar de få hästarna som skickas upp söderifrån vara klart bäst för det är sannerligen inte samma krav för att springa på sig pengar för att kunna vara med i klass 2 längst uppe i norr. Det var stort skrik på Calle Laday förra fredagen på Solvalla och den såg väldigt fin ut. Känslan är att den borde ha mycket bra chans mot sådant här motstånd.

Klass 1

Ett rent norrlandsmästerskap vad jag kan se. Hans R Strömbergs Bottnas Commandeur från Dalarna det exotiska inslaget i loppet. Takter förstaval som kusk. Den borde väl kunna hävda sig här. Det ser i alla fall mycket enklare ut än motståndet i klass 2 finalen sist på valla. Det är ju annars ett antal för att vara där uppe dugliga hästar med och informationen i veckan får väl avgöra vilka av dom som kan tänkas vara intressanta vid gardering. Bra att inga kanoner från Solvalla skickas upp. Det gör loppet på förhand spelvänligt.

Bronsdivisionen

Inget kanonlopp direkt. Bravo Navarone går från klass 2 final till bronsdivisionen. Det är ett rätt stort steg normalt. Men Lindgren skickar väl inte upp hästen ända till Umeå om han inte tror det ska gå. Above All Ås bra senast. Ulf O uppsatt som förstaval men det lär bli Henrik Svensson eftersom Reijo L har häst med och Henrik Svensson har väl inte vunnit på V75 sedan stenåldern typ. Merry Broline, Make it Quick och kanske framförallt Qyeerfish (om barfota) också intressanta.

Silverdivisionen

Ett fint lopp men det är väl inte mycket som talar för att inte Propulsion är stenklar. Den såg ju ut som en världsartist i årsdebuten på Färjestad mot helt andra hästar än silverhästar i Norrland.

Gulddivisionen

Anrika Guldbjörken och det blev en rätt usel gulddivision men flera statister. Man kan tycka att Nahar borde vinna. Den såg rätt fin ut mot skräpmotstånd i Kalmar i fredags men gick då också med träningsbalans. Det är väl kanske Cool Keeper och Venkatesh och möjligtvis Usain Swing (som imponerade senast i första guldstarten) som skulle kunna duga i övrigt. Men typ halva fältet känns som föredettingar som man helst hade sett i vanligt snabblopp där uppe.

5 årsloppet

Propulsion anmäld även här men borttagen. Blir nog tufft med två starter samma dag så man valde silverdisvisionen. Daley Lovin med lopp i kroppen nästan klar här. Motbudet är Volstead.

Kallblodsloppet

Dagens tunnaste lopp. Låter atg alla V75 loppen vara med på bongen är det toppchans till jackpot för det är som jag skrivit flera lopp med få tänkbara vinnare. Här känns det som att det helt står mellan Tekno Odin och Fjord Jerven då ju inte Westholms världsstjärna Odin Tabac är med denna gång.


Jag har inte möjlighet att läsa på i veckan, först på fredag kväll, och kan därför inte göra någon sammanställning av den viktigaste tidiga infon denna gång.

Lycka till nu med Umåker V75an..................

hugotheboss 2016-04-17 13:17

Hela planen från ATG är väl en rekordlåg utdelning så att vi får jackpot till lönehelgen/olympiatravet.

olle 2016-04-17 13:35

Citat:

Ursprungligen postat av hugotheboss (Inlägg 486320)
Hela planen från ATG är väl en rekordlåg utdelning så att vi får jackpot till lönehelgen/olympiatravet.

Ja det kan man misstänka. Om inte lördagsloppet ersätter något av de spelmässigt tunna ordinarie loppen är det nog utan tvekan så.

Moonfala 2016-04-17 14:16

Citat:

Ursprungligen postat av olle (Inlägg 486326)
Ja det kan man misstänka. Om inte lördagsloppet ersätter något av de spelmässigt tunna ordinarie loppen är det nog utan tvekan så.

Japp det verkar som det.. de har satt ut vilka lopp de olika tillhör och om inget ändras så ligger lördagsloppet utanför :p

Visserligen tycker jag ju att det märks skillnad nu att det är lättare att få utdelning på 5 rätt även när man tror att det ska bli jackpott.. det är väl efter att det där utländska spelbolaget förbjöds :)

hugotheboss 2016-04-17 15:07

Citat:

Ursprungligen postat av Moonfala (Inlägg 486337)
Japp det verkar som det.. de har satt ut vilka lopp de olika tillhör och om inget ändras så ligger lördagsloppet utanför :p

Visserligen tycker jag ju att det märks skillnad nu att det är lättare att få utdelning på 5 rätt även när man tror att det ska bli jackpott.. det är väl efter att det där utländska spelbolaget förbjöds :)

Ja faktiskt, har blivit väldigt förvånad ett par ggr över att det blivit utdelning på femmorna. Senast igår, trodde knappt jag skulle få ngt på mina sexor och sedan blev det ju 27kr på 14 femmor också. Kul :)

olle 2016-04-17 18:59

Above All Ås innerspår i avd 1 är väl perfekt. Bravo Navarone spår 6 med Erik A. Kan den utmana om spets ?

Avd 2 spår 1 och 2 för Tekno Odin och Fjord Jerven. Alla streckar dom två och enda spelvärdet finns i att spika en av dom.

Nahar spår 11 men riktiga förloraren i spårlotten Cool Keeper. Bakspår för den måste vara ett jätteminus. Nu är det kanske mest intressant med Rocky Winner och Erik Adielsson. Dom borde väl sitta i spets omgående. Venkatesh hoppar om man laddar och resten innanför är bara skräphästar.

Spår 6 ok för Calle Laday i avd 4. Vad möter den egentligen ? Det verkar vara hästar som vunnit billiga lopp där uppe. Det måste vara en tänkbar spik men blir väl jättefavorit den med. De hästar som är tänkbara motbud har väl samtliga bakspår.

Inget kanonspår för Propulsion men ska väl ändå bara vinna. Efter spårlotten känns Only One Winner mest intressant emot. Den har lopp i kroppen och är väl den som spetsar ?

Skitspår även för Daley Lovin. Det gör loppet ganska intressant. 1,2,3 och 5 är inga dåliga hästar.

Avdelning 7 känns som det mest öppna loppet. Det är nog detta lopp man ska lägga mest tid på och kommer det viktig info på några här är det väldigt intressant.

Även efter spårlottningen talar ändå det mesta för att det blir en omgång som kommer generera minst femrättsjackpot.

Strappa71 2016-04-17 19:30

Citat:

Ursprungligen postat av hugotheboss (Inlägg 486342)
Ja faktiskt, har blivit väldigt förvånad ett par ggr över att det blivit utdelning på femmorna. Senast igår, trodde knappt jag skulle få ngt på mina sexor och sedan blev det ju 27kr på 14 femmor också. Kul :)

Den förväntade 5-rättsutdelningen för gårdagens utfall var 26 kr.

Det gav alltså nästan exakt som det "borde".

Risken att det ska bli jackpot på femmorna när det förväntade värdet ligger på 26kr är försumbar.

Det hände inte ens när utlandsspelet var som värst.

Däremot är det mycket glädjande att allt färre utdelningar ligger under förväntat värde! :)

spalato 2016-04-17 23:58

V75-1
Erik är skicklig i voltstart och kan leda runt om med 6 Bravo Navarone. 2 Make it Quick har nu fått ett framspår och är säkert med i avgörandet.7 Queer Fish är intressant med barfotabalans och springspår. Se upp! 11 Merry Broline svek senast , men tidig ändå. 1 Above All Ås lär bli bortglömd nu , trots vinsten senast. NY INFO: 7 Queer Fish mörkar lite om sina spetschanser. Barfota nu !! Kan rent av vara spets och slut !! Dubblar med den finske gästen 12 Special Topgear som också ska gå optimalt.

V75-2
Här lär många strecka innerspåren 1,2. När två träter så vinner oftast en tredje part. 6 Art Kjarvald givet streck ! NY INFO: 8 Myrfaks måste också streckas och kan vara värst emot om ettan och tvåan träter......

V75-3
4 Vacqueryas har man väntat på. Kan slå till nu istället. Luring från spets. 7 Ed You är snabb ut och man bör ofta passa stallets andra-hästar. 11 Nahar blev utmanad senast och måste höja sig om han ska slå dessa. Streckar man vidare skan man tänka på hästarna 1,6,8. NY INFO: 6 Rocky Winner är spetsbudet , men 7 Ed You vill åt samma position. Tar med hela sju hästar.

V75-4
En eller alla. 6 Calle Laday har nu springspår. Spets och slut? NY INFO: Dubblar storisen med 2 Hot Pride som ska gå barfota. Se upp!!!

V75-5
7 Propulsion blir säkert mångas spikförslag. Distansen kan dock vara ett aber. Garderar med 12 Usain Swing , 10 Navigator Sib och 3 Västerbo Paymyday. NY INFO: två andra motbud till favoriten kan 1 Alkalizer Am och 9 Global Revenge vara. Stabilt lås!

V75-6
3 Volstead gjorde ett topplopp senast. Kan bli snabb revansch nu. Chansspik för den modige. Små fält bör garderas. Bedövaren i loppet är 8 Exodus Hannover som tränaren Roger Wahlmann talat sig varm om. Dags nu? NY INFO: Små fält garderas ! # Volstead har bra chans oavsett vägval,men bedövaren i loppet är 9 Explosive de Vie. Tar med hela sju hästar här !!

V75-7
Fem hästar höjer sig över mängden. 2,3,7,9,10 NY INFO: går emot mina fem hästar som skulle höja sig över mängden och spikar hemma-ekipaget 8 Magnifik Brodde....ni lyssnade väl på Robert Dunders segerintervju idag efter vinsten med Höwings Star om morgondagens chanser ??


Spelförslag
2,6,7,11
1.2.6
4,11
6 Calle Laday
3,7,10,12
3.7
2,3,7,9,10

960 rader (Systemet är inlämnat. Ändring.)

nytt system

7,12 (1,2)
1,2,6,7,8 (9,3)
1,4,6,7,8,9,11 (5,10)
2,6 (3,9)
1,7,9 (12,2)
1,2,3,5,7,8,9 (6,4)
8 Magnifik Brodde (7,2)

2940 rader

bjarnet 2016-04-18 10:50

Tekno Odin borde väl hålla ut fjord jerven när dom startar sida vid sida...jag tror han är stenklar...enda frågetecknet är väl de senaste loppen i benen, han har ju fått några riktigt tunga lopp det senaste, men Ohlsson upp i vagnen bör han få ett lopp i ledningen från start

Dodo 2016-04-19 10:02

Det är bergodalbana med Tekno Odins prestationer på sistone. Känns som att det mest har varit dal. För mig är han inte ens första strecket i loppet. Fjors Jerven klar första häst och Myr Faksen är given om gardering.

ricBLo636 2016-04-20 11:50

Reoder Såg strålande ut senast på Valla.
Klättrade i rygg över upploppet. Med lucka så hade han vunnit plättlätt.
Hoppas inte han blir instängd nu.
Är alla fall min tänkbara spik i omgången so far... =)

Dodo 2016-04-21 12:30

Citat:

Ursprungligen postat av ricBLo636 (Inlägg 486718)
Reoder Såg strålande ut senast på Valla.
Klättrade i rygg över upploppet. Med lucka så hade han vunnit plättlätt.
Hoppas inte han blir instängd nu.
Är alla fall min tänkbara spik i omgången so far... =)

Gått upp en klass, tar ej spets, känns inte som en häst som kan göra jobbet själv.
Tror jag kommer smygas och riskerar att inte hinna fram eller så blir han fast igen..... För mig, an av många i detta öppna lopp.

hugotheboss 2016-04-21 18:31

Ngn som har koll på Umåker om det blir regn/snö (möjligt enligt SMHI) blir den hård (svårt att köra bf) eller tung?

Norrland 2016-04-21 19:33

Mina tidiga tankar om V75-1: :gun_bandana:


För ett år sedan tog 12 Special Topgear 7% någon längd på Cool Keeper till slut när han var tvåa i Berth Johanssons memorial. Han är knappast i samma slag nu som då men har fått två lopp i kroppen och formen borde verkligen vara i antågande. Senast gjorde han en bra insats när han stred ända in från utvändigt om Magnifik Brodde. Det krävs naturligtvis lite tur på vägen och lite tempo i täten för att det ska räcka här men jag kan inte undgå att ha bästa hästen etta när han är såpass lite spelad.

Vet inte hur det gick till när 11 Merry Broline 6% blev spelad till 46 för 10 i en klass I-final, han fick en omöjlig resa i tredjespår sista 1300 metrarna och gjorde det bra som var med fältet i mål. Han har onekligen höjt sig från att vara en medelmåttig norrlandshäst till att kunna vara med och hugga inom rikstoton. Intressant som bortglömd här med mycket tveksamheter runt de betrodda.

1 Above All Ås 16% har minst sagt hittat nya växlar och vann senast bekvämt från spets efter att dessförinnan svarat för fem vettiga insatser inom rikstoton utan att få sätta nosen först. Är inte oäven ut i volt och om det inte blir spets lär det bli en bra resa härifrån.

6 Bravo Navarone 22% dundrade hem Klass II-finalen från ledningen i senaste starten. Var inte körbar sista biten näst senast, ska ut på en långresa samt har inte visat att han är nån blixt ut i volt innan så han är given att försöka fälla.

9 Top Of The World 11% har levererat två bra insatser bakifrån på sistone, han är dock bäst i tät och att ha rygg på 2 Make It Quick i starten kan innebära bekymmer.

4 Rutger Gigant 1% har varit seg i årets två starter efter att ha avslutat andra halvan av 2015 på ett bra sätt. Måste åter till den nivån för att duga men skulle han plocka fram den nivån igen så är 1% alldeles för lite. Barfota runt om vore inte fel.

7 Queer Fish 14% får godkänt efter att fått tugga först utvändigt i årsdebuten. Är hopplöst osäker och senast han hade spår 7 i volt blev det galopp på kör. Har kapacitet som räcker och blir över men det luktar vingel härifrån om han behagar gå iväg felfritt.

2 Make It Quick 17% höll mycket bra senast som trea efter att tagit dödens 1500 meter från mål i ett lopp som vanns av Bartender In. Han möter enklare motstånd här men samtidigt så tror jag att han får mycket svårt att gå iväg felfritt från spår 2 (chanslös att gå iväg från spår 2 20/6-15 på Lindesberg (bara 2 hästar i volten) samt från spår 3 på Solvalla 5/8-15 och han rankas ner som hårt spelad.

3 Janne Sisu 3% tokskrällde som bekant i ett Bronsförsök på Bergsåker i Mars efter att fått en optimal resa i tredje in. Räckte inte alls i finalen senast och det är väl inget att säga om. Han är ingen som vinner ihjäl sig och det känns långsökt att han skall skrälla till igen. 3% känns i överkant.

5 Mellby Brunello 1% var ständigt överskattad i förra regin och har inte visat nåt i årets tre starter i ny regi som ger sken av att han skall räcka till seger här.

Rank: 12-11-1-6-9-4-7-2-10-3-5-8

Moonfala 2016-04-21 19:36

Citat:

Ursprungligen postat av hugotheboss (Inlägg 486893)
Ngn som har koll på Umåker om det blir regn/snö (möjligt enligt SMHI) blir den hård (svårt att köra bf) eller tung?

Jag googlade lite och fick träff på en tråd här på Sharps från förra året :) där de pratar om hård bana men att barfota ändå skulle vara möjligt:

https://www.sharps.se/forums/trav-gal...-10-5-14-a-11/

Jag hittade även ett eftersnack från 2013 där de pratade om hård bana:
http://www.travtjansten.se/bloggen/e...v75-umaker-274

Så sent som i november förra året fick de ställa in tävlingar p.g.a. milt väder i kombination med regn men det får vi hoppas att vi slipper :)

putte64 2016-04-21 20:11

Umåker kan bli hård, men ärligt talat ser prognoserna inte ens ut att vara i närheten av några problem.
Vi får se...

Citat:

Ursprungligen postat av hugotheboss (Inlägg 486893)
Ngn som har koll på Umåker om det blir regn/snö (möjligt enligt SMHI) blir den hård (svårt att köra bf) eller tung?


Liljendahl 2016-04-21 20:18

Calle Laday.. no more comments #sos

hammering 2016-04-21 22:42

Citat:

Ursprungligen postat av Dodo (Inlägg 486875)
Gått upp en klass, tar ej spets, känns inte som en häst som kan göra jobbet själv.
Tror jag kommer smygas och riskerar att inte hinna fram eller så blir han fast igen..... För mig, an av många i detta öppna lopp.

Såg Reorder skulle ut så det var till att masa sej iväg te Linda s å ta ett snack,,,,, Stallet tror på bra chans,,, Så gör även chauffören,, Erik gillar den här skarpt,,, så den blir mitt spelobjekt till Umåkersomgången

Norrland 2016-04-22 00:37

V75-7: 10 Salong 8% har inte varit märkvärdig alls i årets två starter, men med dessa genomkörare i kroppen så bör han vara redo för en bra insats på hemmabanan. Salong och Örjan var mycket lyckosamma tillsammans under hösten och det känns som ett stort plus att han tar över tömföringen igen.

bjarnet 2016-04-22 10:59

Voulez vous kan väl omöjligt bli favorit i avd 7? Ove vinner ju inte direkt ihjäl sig på v7!

sjukstuga 2016-04-22 11:10

Citat:

Ursprungligen postat av bjarnet (Inlägg 486973)
Voulez vous kan väl omöjligt bli favorit i avd 7? Ove vinner ju inte direkt ihjäl sig på v7!

Hoppas på det i alla fall. :D
Alltså där tror jag Dunder har en bra chans bara han kommer ner i dödens typ.

olle 2016-04-22 22:48

Dom som inte följde fredagstravet från Umeå hörde inte att flera kuskar sa att banan var väldigt lös. Blir väl troligen samma i morgon så hästar som inte brukar gå bra på sådant underlag kanske man ska vara lite försiktiga med på sitt V75 system.

Champinj0nen 2016-04-22 22:57

Mina tankar efter egen (vinstchansbedömning):

avd1. Jag trodde jag värderade under spelarna när jag satte 40 % på bravo navaronne..21 % bara. har tränare sagt att det är stor galopprisk lr något negativt... både 1 o 6 väldigt streckvärda.

avd2. Fjord jerven spikvärd (50%) då jag tänker att han tar ledningen, Art kjarvald (15%)spelvärd också och vinner säkert om det blir körning mellan 1 o 2.

Avd3. Bergh lär ge körorder på ed you så tror inte rocky sitter ifred därför tror jag mest på Nahar och Venkatesh som jag bedömmer likvärdigt på 30 %, venka kan vara spik om man räknar med att det löser sig från spåret.

avd4. i avd 4 kanske jag undervärderat calle ladays chanser (9%), ser inte i raden vrf han ska sticka ut. Mellby dealer på pricken 17 %, samtidigt många mer streckvärda där 2,7,8,9,12 är mest göttiga

avd5. 75% på Propulsion (55%) spår 7 o lång distans.. risken är att propulsion har för stor respekt med sig, de värsta motståndarna kanske har sämre spår, navigator sib som var nära fredericus sist o usain swing som slog bla nahar o support justice i guld sist som 3a.

avd6. Volstead satte jag 35% på har 43 så det e okej, jag får en känsla att han kan ge sig från ledningen efter någon tryckare trots att han e så stark. Daley lovin (30%) Michelangelo (15%) o explosive de vie (7 %)

avd7. Bara 19% på Reorder o Bottnas, jag satte 25 och tillsammans med 2an täcker de 60% som min bedömning också.

Mina mest spelvärda :
Bravo Navaronne
Fjord Jerven, Art Kjarvald
Nahar
Coal Trader, Reggae Hall, Hot Pride, Viola, Morelight
Navigator Sib, Usain Swing
Daley Lovin, Explosive de vie
Reorder, Bottnas Commandeur

dirteeh 2016-04-22 23:48

Citat:

Ursprungligen postat av Liljendahl (Inlägg 486927)
Calle Laday.. no more comments #sos

Vinner definitivt inte, så jag vill gärna höra dina comments

doob 2016-04-22 23:59

doob´s V75-tankar och bolagslir

Har suttit och gått igenom omgången och det bolag jag spelar kommer imorgon se ut som följer då jag är tvungen att lämna raden ikväll!

Avd.1)

Här spikar jag 7 Queer Fish och utser faktiskt hästen till omgångens bästa värdespik! Man planerar köra barfota runt om vilket ger magisk effekt på den här snabba valacken! Bronsdivisionen startas med volt och det är näst intill spetsgaranti! Dessutom har hästen ett lopp i kroppen! Jag tror hästen kan runt 1.13 på distansen imorgon och vem i helvete slår honom då?? I nuläget är min spik fjärdehandare på 15% i ett lopp där majoriteten av spelarna dels garderar då det finns ENORMA favoriter senare i omgången och dels för att "vara med" i början. Loppet är svårlöst bakom och ett extra plus är att Betaltjänsterna jagar hästar på bakspår!

JAG TACKAR OCH BOCKAR och säger FORTSÄTT SUP för doob siktar på SPETS OCH SLUT!

Avd.2)

Detta lopp låser jag på fyra streck! Hade jag lirat ensam och inte bolag hade jag totalt skitit i 1 Tekno Odin som favorit då den är enormt övervärderad! Nu åker den med bara för att det passar min systemstorlek och för att andelsköparna inte vill åka på en sådan "känd" häst och favorit! Min förstahäst är 6 Art Kjervald som har toppform och bombas till spets! Ove A är en sopa men köra häst i spets med en tanks i form klarar till och med Tobbe i En annan del av Köping! 6% är helt jävla galet bra! 2 Fjord Jerven är grym och andrahäst från bra spår och sedan vill jag även strecka 8 Myr Faksen på kapacitet och form! Stängt så!

Avd.3)

Vilken sorglig Guldbjörk! Ska en av dom här vara med i Olympiatravet?? Sjukt...
Nog för att Ed You och Nahar är namnkunniga men det var länge sedan dom visade något för världseliten... Men i det här gänget duger dom såklart men lägena är ju sådär... Jag väljer inte ens att feta något namn i den här avdelningen utan är ni intresserade så ser ni vilka jag tror har en chans att vinna löpet och thats it... Kanske något klarnar med lite mera info under morgondagen och då kanske det finns en kanonspik här? Just nu bara öppet...

Avd.4)

En klaring startar i fjärde! Hur fan ska 6 Calle Laday lägga felfri?
Skiter fullständigt i att hästen är streckad på 51% då övriga fältet ser ut som ett P21-lopp en vardagkväll? Springspår i volt och SPETS OCH SLUT är en underdrift!

Tänk er en nattklubb i Luleå på 90-talet! Gry Forsell i sitt esse med 100 locals. Hon vill ligga. In kommer Ashton Kutcher i samma ärende! Ashtons odds att få ligga överhuvudtaget är lika goda som Gry´s målbild för aftonen är lika självklar och övriga jävla alkisar i lokalen har ungefär lika stor chans att få ligga som övriga hästkrakar i V75 avd.4 har imorgon att få scora! Calle Laday är på lokal i "Luleå" imorgon och Pokalen är lika hemma som Gry Forsell vore i Kutchers binge....

Avd.5)

PROPULSION! = 25% rabatt och det kan vara årets bästa erbjudande!! 1/4 av systemen flyger och det är ta mig fan helt jävla sjukt...

Bara luta sig tillbaka och njuta...

Avd.6)

Många många spikar 3 Volstead och då jag har minst lika klara är det självklart att försöka få bort byket! Jag har ju råd...
Dom som ska försöka göra det är främst 2 Fire To The Rain som har läget och nu ett par lopp i kroppen. 5% på den här kanonen är nog kanske omgångens bästa värde!
Streckar även 7 Daley Lovin såklart men läget puttar ner hästen som trea i min rank. Bakom tar jag även med 5 Michelangelo Ås som är en kanon men möter hårdare och hårdare motstånd. 9 Explosive De Vie med smygläge från formstall och sedan bjuder jag också på ett spelvärt MILJONDRAG! 6 Scacco Matto på otroliga 1% från Stall Bergh! Tro mig! Den gode Bergh har nog inte en klassisk stöt men jag kan satsa min snygga fru på att han har några kronor på toton på den här! Det finns massor av kapacitet i den kroppen (Hästens! Inte Berghs!) men det har strulat en hel del. Blir det överpace är den med! 1% är helt jävla galet bra på detta långskott från eget straffområde....I FOTBOLL!! Vinner den kliver åtminstone inte jag av...

Avd.7)

Gillar sitta TUNG i sista om man är med och här kör jag en näst intill klassisk helgardering. Emot ALLA jävla principer men måste av kostnadsskäl lämna en häst utanför systemet och det blir 1:an! Om jag måste nämna någon häst i loppet så vill jag såklart lyfta en bomb! 4 French Target är ingen bluff och definitivt inte sämre än någon annan i det här fältet! Lopp i kroppen och läge! 3%!! KYSS MIG I ARSLET OCH LÅT TUNGA VISPA RUNT!! Skål på er dimmiga suputer! Den här har ni missat pga sponken!

Systemet:

1) 7 Queer Fish
2) 1 2 6 8
3) 1 4 5 6 7 8 9 11
4) 6 Calle Laday
5) 7 Propulsion
6) 2 3 5 6 7 9
7) 2 3 4 5 6 7 8 9 10 12

Lycka till! :drunk:

spalato 2016-04-23 01:05

Citat:

Ursprungligen postat av doob (Inlägg 487144)
doob´s V75-tankar och bolagslir

Har suttit och gått igenom omgången och det bolag jag spelar kommer imorgon se ut som följer då jag är tvungen att lämna raden ikväll!

Avd.1)

Här spikar jag 7 Queer Fish och utser faktiskt hästen till omgångens bästa värdespik! Man planerar köra barfota runt om vilket ger magisk effekt på den här snabba valacken! Bronsdivisionen startas med volt och det är näst intill spetsgaranti! Dessutom har hästen ett lopp i kroppen! Jag tror hästen kan runt 1.13 på distansen imorgon och vem i helvete slår honom då?? I nuläget är min spik fjärdehandare på 15% i ett lopp där majoriteten av spelarna dels garderar då det finns ENORMA favoriter senare i omgången och dels för att "vara med" i början. Loppet är svårlöst bakom och ett extra plus är att Betaltjänsterna jagar hästar på bakspår!

JAG TACKAR OCH BOCKAR och säger FORTSÄTT SUP för doob siktar på SPETS OCH SLUT!

Avd.2)

Detta lopp låser jag på fyra streck! Hade jag lirat ensam och inte bolag hade jag totalt skitit i 1 Tekno Odin som favorit då den är enormt övervärderad! Nu åker den med bara för att det passar min systemstorlek och för att andelsköparna inte vill åka på en sådan "känd" häst och favorit! Min förstahäst är 6 Art Kjervald som har toppform och bombas till spets! Ove A är en sopa men köra häst i spets med en tanks i form klarar till och med Tobbe i En annan del av Köping! 6% är helt jävla galet bra! 2 Fjord Jerven är grym och andrahäst från bra spår och sedan vill jag även strecka 8 Myr Faksen på kapacitet och form! Stängt så!

Avd.3)

Vilken sorglig Guldbjörk! Ska en av dom här vara med i Olympiatravet?? Sjukt...
Nog för att Ed You och Nahar är namnkunniga men det var länge sedan dom visade något för världseliten... Men i det här gänget duger dom såklart men lägena är ju sådär... Jag väljer inte ens att feta något namn i den här avdelningen utan är ni intresserade så ser ni vilka jag tror har en chans att vinna löpet och thats it... Kanske något klarnar med lite mera info under morgondagen och då kanske det finns en kanonspik här? Just nu bara öppet...

Avd.4)

En klaring startar i fjärde! Hur fan ska 6 Calle Laday lägga felfri?
Skiter fullständigt i att hästen är streckad på 51% då övriga fältet ser ut som ett P21-lopp en vardagkväll? Springspår i volt och SPETS OCH SLUT är en underdrift!

Tänk er en nattklubb i Luleå på 90-talet! Gry Forsell i sitt esse med 100 locals. Hon vill ligga. In kommer Ashton Kutcher i samma ärende! Ashtons odds att få ligga överhuvudtaget är lika goda som Gry´s målbild för aftonen är lika självklar och övriga jävla alkisar i lokalen har ungefär lika stor chans att få ligga som övriga hästkrakar i V75 avd.4 har imorgon att få scora! Calle Laday är på lokal i "Luleå" imorgon och Pokalen är lika hemma som Gry Forsell vore i Kutchers binge....

Avd.5)

PROPULSION! = 25% rabatt och det kan vara årets bästa erbjudande!! 1/4 av systemen flyger och det är ta mig fan helt jävla sjukt...

Bara luta sig tillbaka och njuta...

Avd.6)

Många många spikar 3 Volstead och då jag har minst lika klara är det självklart att försöka få bort byket! Jag har ju råd...
Dom som ska försöka göra det är främst 2 Fire To The Rain som har läget och nu ett par lopp i kroppen. 5% på den här kanonen är nog kanske omgångens bästa värde!
Streckar även 7 Daley Lovin såklart men läget puttar ner hästen som trea i min rank. Bakom tar jag även med 5 Michelangelo Ås som är en kanon men möter hårdare och hårdare motstånd. 9 Explosive De Vie med smygläge från formstall och sedan bjuder jag också på ett spelvärt MILJONDRAG! 6 Scacco Matto på otroliga 1% från Stall Bergh! Tro mig! Den gode Bergh har nog inte en klassisk stöt men jag kan satsa min snygga fru på att han har några kronor på toton på den här! Det finns massor av kapacitet i den kroppen (Hästens! Inte Berghs!) men det har strulat en hel del. Blir det överpace är den med! 1% är helt jävla galet bra på detta långskott från eget straffområde....I FOTBOLL!! Vinner den kliver åtminstone inte jag av...

Avd.7)

Gillar sitta TUNG i sista om man är med och här kör jag en näst intill klassisk helgardering. Emot ALLA jävla principer men måste av kostnadsskäl lämna en häst utanför systemet och det blir 1:an! Om jag måste nämna någon häst i loppet så vill jag såklart lyfta en bomb! 4 French Target är ingen bluff och definitivt inte sämre än någon annan i det här fältet! Lopp i kroppen och läge! 3%!! KYSS MIG I ARSLET OCH LÅT TUNGA VISPA RUNT!! Skål på er dimmiga suputer! Den här har ni missat pga sponken!

Systemet:

1) 7 Queer Fish
2) 1 2 6 8
3) 1 4 5 6 7 8 9 11
4) 6 Calle Laday
5) 7 Propulsion
6) 2 3 5 6 7 9
7) 2 3 4 5 6 7 8 9 10 12

Lycka till! :drunk:

av konstnadskäl ?? hur mkt kan dt kosta lägga till en häst , där du redan har många ...inte mkt i varje fall typ en hundralapp !

coolmanriver 2016-04-23 03:25

[QUOTE=doob;487144]doob´s V75-tankar och bolagslir

Avd.5)

PROPULSION! = 25% rabatt och det kan vara årets bästa erbjudande!! 1/4 av systemen flyger och det är ta mig fan helt jävla sjukt...

Bara luta sig tillbaka och njuta...

"Måste bara rätta dig med att den gamla lärdomen att 25% är 1/4 stämde förr,
nu har ATG infört ett nytt räknesätt som får snillen att spekulera om nobelpris till den nya grundlagen att 25% är 1/10 istället eller kanske 0.5/10?

P.s. Du får väl räkna ut höjningen av värdet efter Propulsion vunnit så får du se om 25% ryker hahaha.

Spiken64 2016-04-23 07:04

Lös bana som Olle sa kan ju ställa till det rejält för den här Propulsion.

doob 2016-04-23 08:02

Citat:

Ursprungligen postat av spalato (Inlägg 487148)
av konstnadskäl ?? hur mkt kan dt kosta lägga till en häst , där du redan har många ...inte mkt i varje fall typ en hundralapp !

Det är ett bolag och jag måste landa på 1.920 rader, inte ens en krona mer. Därför blir det så.

doob 2016-04-23 08:04

[QUOTE=coolmanriver;487150]
Citat:

Ursprungligen postat av doob (Inlägg 487144)
doob´s V75-tankar och bolagslir

Avd.5)

PROPULSION! = 25% rabatt och det kan vara årets bästa erbjudande!! 1/4 av systemen flyger och det är ta mig fan helt jävla sjukt...

Bara luta sig tillbaka och njuta...

"Måste bara rätta dig med att den gamla lärdomen att 25% är 1/4 stämde förr,
nu har ATG infört ett nytt räknesätt som får snillen att spekulera om nobelpris till den nya grundlagen att 25% är 1/10 istället eller kanske 0.5/10?

P.s. Du får väl räkna ut höjningen av värdet efter Propulsion vunnit så får du se om 25% ryker hahaha.

Lite som på Media Markt med andra ord....?:whistling::evilgrin39::smoke:

Cleon_9 2016-04-23 08:40

Citat:

Ursprungligen postat av doob (Inlägg 487144)
doob´s V75-tankar och bolagslir


Avd.4)

En klaring startar i fjärde! Hur fan ska 6 Calle Laday lägga felfri?
Skiter fullständigt i att hästen är streckad på 51% då övriga fältet ser ut som ett P21-lopp en vardagkväll? Springspår i volt och SPETS OCH SLUT är en underdrift!

Tänk er en nattklubb i Luleå på 90-talet! Gry Forsell i sitt esse med 100 locals. Hon vill ligga. In kommer Ashton Kutcher i samma ärende! Ashtons odds att få ligga överhuvudtaget är lika goda som Gry´s målbild för aftonen är lika självklar och övriga jävla alkisar i lokalen har ungefär lika stor chans att få ligga som övriga hästkrakar i V75 avd.4 har imorgon att få scora! Calle Laday är på lokal i "Luleå" imorgon och Pokalen är lika hemma som Gry Forsell vore i Kutchers binge....


Byter Volstead som spik mot Calle Laday1 Hur fan kan man INTE göra det efter den här analysen av loppet :lol:

lokatten 2016-04-23 10:02

Tror det måste bli 3 Volstead i avd 6. Nu har han ju Örjan och ett finfint läge. Men den här Daley Lovin måste nog med också, en Redén-häst ju och med Erik A. Hoppas Erik har samlat ihop sig nu efter långsemestern och utnämningen.

1 Al Dente? Min favorit sen gammalt.

jeeboy 2016-04-23 10:09

V75
Inlämnat: 2016-04-23, 10:04
Umåker
Lördag 2016-04-23
Start: 16:20
Kostnad: 210,00 kr
Vadet gäller startnummer

Avd
1: 1, 2, 6, 7, 9, 11, 12 - 6 Bravo navaronne ny i klassen finns flera som matchar han.
2: 1 Tekno Odin - Troligen spets, Ulf Ohlsson vet hur han ska köra hästen.
3: 1, 6, 9 - 9 kan få loppet, 6 till spets kanske hela vägen, 1 om han hittar ut.
4: 4, 6, 8, 12 - Kan strula för 6, här finns chans till skräll, glöm ej 8.
5: 7 Propulsion (1, 2) - Örjan löser detta över 2640.
6: 3 Volstead (7, 5) - Örjan igen, tar ledning och ingen kan göra något sen.
7: 2, 3, 7, 9, 10 - Har råd med flera, hur ofta vinner Ove A på V7?

Lycka till alla.

7x1x3x4x1x1x5 = 420 rader.
420 x 1 x 0,50 kr = 210,00 kr.
Totalt: 210,00 kr.

kasse 2016-04-23 10:15

Citat:

Ursprungligen postat av Cleon_9 (Inlägg 487156)
Byter Volstead som spik mot Calle Laday1 Hur fan kan man INTE göra det efter den här analysen av loppet :lol:

Melander håller volstead fruktansvärt högt detta är inte det viktigaste loppet ! det är en mycket bra häst !:)

Grant 2016-04-23 10:23

Citat:

Ursprungligen postat av doob (Inlägg 487144)
V75-tankar och bolagslir
Systemet:
1) 7 Queer Fish
2) 1 2 6 8
3) 1 4 5 6 7 8 9 11
4) 6 Calle Laday
5) 7 Propulsion
6) 2 3 5 6 7 9
7) 2 3 4 5 6 7 8 9 10 12

3 x spik å voltstart?

SoS på långt?

(US) på långt?

SoS hur tråkigt är det?

7-6-7-6-7-6-7?

Tänk om Ashton inte får ribba?

Många tveksamheter...

Annars är förhandare och analyserade förhandare alltid stor respekt.

Mvh Uffe

lokatten 2016-04-23 10:25

6 Calle Laday
 
Så himla märkvärdig kan han väl inte vara, den här Calle? Visst han har ett av de bästa spåren och en av de bästa kuskarna men ändå?

Jag kommer att gardera. Har redan bestämt mig för 8 Coal Trader som visserligen har ett dåligt spår och en sisådär kusk men som i alla fall har en bra tid för att vara KII över volt långt och som dessutom vann ett hundratusenkronorslopp på Eskilstuna i november. Var 2640 volt.

Också 3 Mellby Dealer funderar jag på.

Manprinsen 2016-04-23 10:27

7
1
1,6
ALLA
7
3
ALLA

264 rader 132kr

Blir aldrig några pengar på Umåker ändå. Tur för spelarna att Månprinsen inte startar i Vårbjörken vilket han gjort i normala fall. Då hade omgången varit ospelbar.

Bridgeman 2016-04-23 10:32

Citat:

Ursprungligen postat av lokatten (Inlägg 487165)
Så himla märkvärdig kan han väl inte vara, den här Calle? Visst han har ett av de bästa spåren och en av de bästa kuskarna men ändå?

Jag kommer att gardera. Har redan bestämt mig för 8 Coal Trader som visserligen har ett dåligt spår och en sisådär kusk men som i alla fall har en bra tid för att vara KII över volt långt och som dessutom vann ett hundratusenkronorslopp på Eskilstuna i november. Var 2640 volt.

Också 3 Mellby Dealer funderar jag på.

Jag tror jag spikar i avd 4 med Claes Sjöströms nr 9 Reggae Hall 8% just nu..

Stankarn 2016-04-23 10:34

F-n, nu är man på läktaren igen....

V75:3 - 1 Venkatexh är klar favorit. Som debuterade i Guld förra starten? Som inte kan laddas från innerspår? Som inte kommer till spets? Som, som bäst, sprungit 12.5 på distansen? Som ska gå runt ett (nåja) relativt härdat gäng snabbloppare? Inte en chans säger jag. Bara att spika 7 Ed You och bläddra vidare!

V75:1 - 6 Bravo Navarone är klar favorit. På vilka meriter då? För att han vann Klass II i förra starten och nu hoppar över en klass upp till Brons? Som före förra starten inte vunnit i Sverige sedan 2014? Som, som bäst har sprungit 13.0 över distansen (med autostart), vilket han gjorde i senaste starten. Som ioförsig har startspecialisten Erik A i sulkyn men inte helt garanterat kommer till spets här....Skulle inte förvåna mig om det bara är att spika 1 All Above Ås här och bläddra vidare men det finns flera roliga....

V75:5 - 7 Propulsion är tydligen omgångens megalampa. 76% i skrivande stund. För att han vann över Je T'aime Express på 1.11,2 på kort distans? För att han har 4 raka? För att Redéns stall går som tåget? Få se nu, det är låång distans. Både 1 Alkalizer Am (har gått 12-tid över 3140m) och 2 Only One Winner (12.1 full väg) lär väl vara intresserad av att köra i spets? 9 Global Revenge är ingen bluff, 5 Panoramic klart förbättrad och gillar distansen, dagens stänkare 10 Navigator Sib (2%) har gått som ett skållat troll senaste starterna - mot bra motstånd. 12 Usain Swing går ner lite i klass efter tredjeplatsen i Guld.

Det är ungefär som man inte tror att man är vid sina sinnens fulla bruk. Om spelarkollektivet har "fel" idag så kommer jag att ta betalt!

Stankarn 2016-04-23 10:41

Citat:

Ursprungligen postat av Manprinsen (Inlägg 487166)
7
1
1,6
ALLA
7
3
ALLA

264 rader 132kr

Blir aldrig några pengar på Umåker ändå. Tur för spelarna att Månprinsen inte startar i Vårbjörken vilket han gjort i normala fall. Då hade omgången varit ospelbar.


2001 2 favoriter 3 skrällar 2.3 milj kr (2)
2002 0 favoriter 2 skrällar 18.3 milj kr (3)
2007 2 favoriter 3 skrällar 596 000 kr (4)
2008 1 favorit 3 skrällar 6.8 milj kr (2)

Vinnarna inom parantes är antal spetsvinnare...



Powered by vBulletin & vBadvanced CMPS
Design, Logos, etc Copyright © Sharps.se, 2010-2011. All Rights Reserved