Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips

Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips (https://www.sharps.se/forums/)
-   Trav & Galopp (https://www.sharps.se/forums/trav-galopp/)
-   -   V75 Dannero 7/8 (https://www.sharps.se/forums/trav-galopp/27050-v75-dannero-7-8-a/)

Groknak 2016-08-07 07:52

V75 Dannero 7/8
 
Startar upp tråden med en fråga som någon kanske kan besvara, avd 5 är ett kallblodslopp med flera volter, vad är det dom avgör vilken startfålla hästarna får? Vanligtvis är det pengar eller att ston har fördel, skriver sportchefen ut loppet själv?

Jämförde Starelv Odin, Järvsö Elviz & Guli Glöd tex som står på 3 olika distanser

Dodo 2016-08-07 07:58

Citat:

Ursprungligen postat av Groknak (Inlägg 500967)
Startar upp tråden med en fråga som någon kanske kan besvara, avd 5 är ett kallblodslopp med flera volter, vad är det dom avgör vilken startfålla hästarna får? Vanligtvis är det pengar eller att ston har fördel

Jämförde Starelv Odin, Järvsö Elviz & Guli Glöd tex som står på 3 olika distanser

Man gör en bedömning hur fort varje häst kan springa över distansen och lägger dem därefter in i startfältet. Tanken är att när de går i mål skall alla vara på mållinjen samtidigt. Alltså borde varje häst ha lika stor chans att vinna. Så är iaf tanken.

mikaels 2016-08-07 07:58

Månsson bestämmer förutsättningarna:D..

Helge 2016-08-07 09:23

Härligt när Daniel sticker ut hakan på twitter och lämnar klart.
DET händer ytterst sällan ;)

http://piclair.com/data/e8ax6.jpg

Men nu ställde jag till det för Daniel :sad44:

http://piclair.com/data/v877y.jpg

Kocken14 2016-08-07 09:53

Kung Töll i sista avdelningen är mitt drag i denna lördagsomgången, vad tror ni om omsättningen idag 18-20 miljoner?
Känns det inte som att det blir mindre och mindre i omsättning på lördagarna. 72 miljoner igår.
Nej ,V75 lördagar 14.30 och sedan V65 vid alla andra V75dagar som finns i överflöd.

rickyfashion 2016-08-07 10:20

Någon med Jens Sjödens statistik får gärna posta den!

mentalsis 2016-08-07 10:26

Jens Sjödén
Statistikbloggen V75

V75-1: Jippolopp, autostart, kort distans. Strukna: 11, 12
Klassen är nästan som Brons, något sämre. Brons och Klass I är de klasser där det är viktigast att lottas till bra spår när förutsättningarna är 1640a. Statistik över detta finner man på sidorna 127-128 och 149.
Det är toppspåren 2, 4, 5 som gäller. Den här gången råder det inget tvivel om vilken av spårlottvinnarna som är bäst: Storfavoriten 2 Coktail Fortuna. Han är dessutom norsk, och har därmed sannolikt en ännu bättre chans än spelprocenten säger. Spelare är ju patrioter. En fin spik!


V75-2: Jippolopp, voltstart, lång distans. Strukna: 6, 11
Propositionen är som för Klass III, en klass som inte avgjorts på V75 på många år. Loppet är skiktat med några som spelar statistroller. Jag streckar de sex som kan vinna.


V75-3: Kallblod, autostart, medeldistans
Svenskt Kallblodskriterium dök upp på V75 för första gången i 2014. Då vann andrahandaren och det gjorde den ifjol också. Loppet har avgjorts även tidigare, utanför V75, och favoriterna har totalt segrat 15 gånger av 23 – 65 procent. Den noteringen stämmer mycket väl överens med vad som gäller kallblodslopp över 2140a generellt. Se sidan 266!

- Kallblodslopp är mycket lättare än andra, speciellt autostartade sådana.
- Årgångslopp är enklare än andra för spelarna.
- Finallopp är mer lättippade och mindre skrällgenererande än andra.
Ovanstående faktorer i kombination gör givetvis att man kan förvänta sig en mycket god chans för favoriten och försumbara chanser för de skrällrankade.

2 Tand Kraft blir omgångens största favorit och är en mycket förnuftig spik.


V75-4: Guld, autostart, medeldistans
Statistiken för åttahästarslopp finns på sidan 79. Det här loppet är egentligen ingen riktig gulddivision och klassen är också fantastiskt låg. 3 Västerbo Fantast är den enda ”riktiga guldhästen” och spikas.


V75-5: Kallblod, flera tillägg, medeldistans
STC’s Guldtäcke dök upp på V75 för första gången 2002. Sedan dess har det varit årligt återkommande, sånär som 2011 och 2013, då Dannero förlorade sin V75-omgång och loppet istället låg inom V86-spelet. Man kan följa alla resultat på sidan 276!

Poängen med handikapplopp är, att hästarna ska placeras av någon kunnig så, att de ska ha exakt samma chans att nå mållinjen först. En svår uppgift har det visat sig.

Favoriten har segrat i sex av de tolv lopp som avgjorts på V75. Andra- och tredjehandare har vunnit två gånger var. Så här har det alltså sett ut:
Favoriten: 50 procent chans
Andrahandaren: 17 procent chans
Tredjehandaren: 17 procent chans
Alla övriga: 1,5 procent chans

Visst, tolv lopp är för lite för att siffrorna ska vara pålitliga. Men skillnaden mellan spelarnas och handikapperns förmåga att bedöma chanserna förefaller ändå i största laget! Om man med tilläggen lyckats att helt utjämna chanserna skulle alla starta med sju procents chans var.

Man har överskattat starthästarnas chanser att hålla undan, de skulle behöva större försprång än de får. Här har vinnarna återfunnits:
Start: 2 gånger – 17 procent
20 m tillägg: 1 gång – 8 procent
60 m tillägg: 1 gång – 8 procent
80 m tillägg: 4 gånger – 33 procent
120 m tillägg: 4 gånger – 33 procent
Antalet tilläggsvolter varierar, men oavsett antal: De allra längst bak gynnas mest. Speciellt gäller det, när det finns en ensam häst längst bak.

Jag tycker det är lite svårt att frångå 13 Monster Monsun som imponerade så sent som för en vecka sedan. Ihop med lägesgynnade 14-15 bildar han ett fint lås för mindre system. Det finns dock många osäkerhetsfaktorer och jag har råd att gardera vidare, kanske i onödan.


V75-6: Jippolopp, autostart, medeldistans
Man har sparat de öppnaste loppen till Dagens Dubbel. Klassen ligger närmast Klass I, och den statistiken hittar man på sidorna 155-156. Man finner en hög andel riktiga storskrällar. Första tanken sade helgardera, men även detta lopp är lite ojämnt med några statister så jag nöjer mig med nio.


V75-7: Jippolopp, tre tillägg, stayerdistans
Som statistikspelare har man lärt sig, att de bästa där längst bak brukar hinna fram. I andra hand är det någon på start som spetsar och håller undan. Det är missgynnsamt att starta på mellanvolterna. Relevant statistik återfinns på sidorna 253-254!

13 Premier Kronos är en motiverad favorit. Bakom är det rimligt att ranka de andra två ”på rätt volt” som duger. Sedan är spetsbudet också ett segerbud, och favorit till att få överta ledningen är 3 Mellby Charmören. Till sist måste man varna för ständigt underskattade 11 Janne Sisu. Han kommer i alla fall att placera sig högre än kollektivet rankat honom…


Mitt spel

2 Coktail Fortuna (6)
3, 10, 1, 2, 8, 7
2 Tand Kraft (3)
3 Västerbo Fantast (6)
13, 14, 15, 10, 3, 1, 8
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 12
13, 12, 14, 3, 11, 10
1 134 kronor

Lycka till med spelbesluten!

Speedyearl 2016-08-07 10:32

Citat:

Ursprungligen postat av Helge (Inlägg 500970)
Härligt när Daniel sticker ut hakan på twitter och lämnar klart.
DET händer ytterst sällan ;)

http://piclair.com/data/e8ax6.jpg

Men nu ställde jag till det för Daniel :sad44:

http://piclair.com/data/v877y.jpg

Windy ska alltså mosa Västerbo i dödens då?

Det blir spännande att skåda!

Dyngjohan 2016-08-07 11:17

Vad tycker ni om Il Sånna? Jag tänker spika den....:idiot:

doob 2016-08-07 11:20

Citat:

Ursprungligen postat av Dyngjohan (Inlägg 500980)
Vad tycker ni om Il Sånna? Jag tänker spika den....:idiot:

Toppform men Ove A från spår 8 på V75 är inga faktorer som gör den till en solid spik i min bok!

Riktigt usel spik! Med all respekt! Gör om - gör rätt!

Dyngjohan 2016-08-07 11:22

Citat:

Ursprungligen postat av doob (Inlägg 500981)
Toppform men Ove A från spår 8 på V75 är inga faktorer som gör den till en solid spik i min bok!

Riktigt usel spik! Med all respekt! Gör om - gör rätt!

Jag tyckte att dom pratade om den på vassellerkass....dom menade väl på att den var bra i ordning......

Manprinsen 2016-08-07 11:26

Varför står Norrlandsbonus på 20m tillägg? Borde väl stå på startvolten med dom pengarna.

doob 2016-08-07 11:32

Dagens bästa spikar är 3 Västerbo Fantast (bästa läget, Örjan, spets och slut!) och 14 Tangen Haap (mycket speedig och hårdare än packet, bara rundar dom!)

Shooter 2016-08-07 11:33

Citat:

Ursprungligen postat av Dyngjohan (Inlägg 500982)
Jag tyckte att dom pratade om den på vassellerkass....dom menade väl på att den var bra i ordning......

Det är en del skrik på den idag. Jag tycker dock att loppet är ganska öppet.

Dyngjohan 2016-08-07 12:03

Citat:

Ursprungligen postat av Shooter (Inlägg 500985)
Det är en del skrik på den idag. Jag tycker dock att loppet är ganska öppet.

Läste detta i expressen.....Sören Englund 200 vinnare

Shooter 2016-08-07 12:48

Inleder dagen med en V4:a.

1: 2, 5, 7
2: 7 Guiseppe Boko
3: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
4: 2 Uggla i Mossen

Shooter 2016-08-07 12:53

De klarade inte att ta 20 m i montéloppet.

Manprinsen 2016-08-07 12:55

Citat:

Ursprungligen postat av Shooter (Inlägg 500994)
De klarade inte att ta 20 m i montéloppet.

Klapptroll bakom hästarna som vanligt när det körs/rids här uppe i norr. Hur i helvete kan man låta ledaren pissa bort loppet sådär?

Grant 2016-08-07 12:56

Citat:

Ursprungligen postat av Shooter (Inlägg 500993)
Inleder dagen med en V4:a.
Uggla i Mossen

Du driver med oss som vanligt Shooter.

Och vi går på det. 100% strecklista.

Mvh Uffe

Klanke 2016-08-07 13:01

Spiken:
2 Tand Kraft är loppets store favorit och hittills har han varit outstanding med sju vinster på lika många starter. Han har slagit de värsta motbuden och imponerat med ett register som visar det mesta. Normalt skall han han toppchans till ännu en vinst och vi tvekar inte med spiken.

Roliga spiken:
6 Windy Ways fick ge sig en speeduppgörelse senast men håller hög standard och är en utmanare till favoriten. Daniel lämnade klart på twitter till Minna. 33% är bra.


Dragen:

3 Sid Dox Lätt undan från ledningen senast. Bra inställning. 6%.

1 Mountain Cleaver är tillbaka i form igen och behärskade ett stayerlopp på ett övertygande sätt senast. Innerspåret är chansartat men Örjan upp är alltid intressant.

7 Blue Line har tänt till med barfotabalans och skall inte underskattas. Han vann senast för kusken.


Bedövaren:

1 French Destiny har inte tävlat i år och kanske behöver loppet i kroppen men farten finns och en vilsam resa på innerspår borde göra honom gott. Med klaff så varför inte. 2%.


Systemet.

avd1. 1-2-3
avd2. 3-10
avd3. 2 Tand Kraft
avd4. 6 Windy Ways
avd5. 1-3-4-5-7-8-10-11-12-13-14-15
avd6. 1-2-4-5-6-12
avd7. 3-4-5-7-11-12-13

DD1. 1-6
DD2. 3 Mellby Chamören
* 100

DD1. 1-6
DD2. 7 Blue Line
* 50

God tur!

Dalle82 2016-08-07 13:02

LD 5.10 mot 2,6

Shooter 2016-08-07 13:04

Daniels optimistiska uttalande på Twitter från i morse kompletteras av informationen från intervjun på ATG, där han berättar att hästen ska gå med rycktussar för första gången i lopp. Har testat i jobb med gott utfall.

Khiarshoor 2016-08-07 13:05

Jävla balle!!!! Stod o valde mellan 1 och 2 i monte. Eller 2 o 5. Fega ur totalt. Spelade v4 för 397:-... Tog 2 o 5 i första. Fan va irriterande. Ville ha med på ryttarinnan och att tuney gene är stark. Hade en känsla bara. Lätt o va efterklok
Men fega ur på procenten. Fan va fin lapp man hade haft.

Hopplöst just nu. Iskall är jag.

Shooter 2016-08-07 13:07

Citat:

Ursprungligen postat av Khiarshoor (Inlägg 501000)
Jävla balle!!!! Stod o valde mellan 1 och 2 i monte. Eller 2 o 5. Fega ur totalt. Spelade v4 för 397:-... Tog 2 o 5 i första. Fan va irriterande. Ville ha med på ryttarinnan och att tuney gene är stark. Hade en känsla bara. Lätt o va efterklok
Men fega ur på procenten. Fan va fin lapp man hade haft.

Hopplöst just nu. Iskall är jag.

Nog räknade man med att de skulle ta sina 20 på denna "icke-vinnare", men hon lurade upp dem läktaren då de inte gick på i tid.

Klanke 2016-08-07 13:08

LD1. 11 Doitlikeaman har sett fin ut i sin comeback och kommer snart att vara en vinnare igen.

LD2. V4:ans mest öppna lopp och spela med stor gardering.

9 Fetiche Boko tävlar ojämnt men har toppar som räcker och blir över. Hon vann ett sprinterlopp näst senast och tävlar klart bäst på denna korta distans. 1 U.Bergs Oppzi spurtade bra som knappt slagen senast och kan dra fördel av utgångsläget. Hon trivs också med distansen. 10 Nosoupforyou ser fin ut efter ett tävlingsuppehåll och sitter där snart som en vinnare igen. 6 Lady Perfect Tove gav sig väl enkelt från ledningen senast. Kan bättre och ny kusk i Jan Norberg. 11 Maryland handicappas av utgångsläget eftersom hon tävlar klart bäst med tätkänning. Motståndet skrämmer inte.


LD1. 11 Doitlikeaman
LD2. 1-6-9-10-11
* 50

Shooter 2016-08-07 13:13

Doitlikeaman var mer mus än man i slutstriden.

shjuve9le 2016-08-07 13:14

Vad skulle han upp å pressa med 4an ? Betydligt sämre häst. Fick den ens pengar nu. Synd klanke för dig, han la då upp det för bakspåren den gode jn

Jarmop 2016-08-07 13:14

Det finns inte en sportmössa att Windy Ways är klar, speciellt inte från det spåret med den kusken. Är det nån som är klar så är det nog Västerbo Fantast :)

Klanke 2016-08-07 13:15

Citat:

Ursprungligen postat av Shooter (Inlägg 501003)
Doitlikeaman var mer mus än man i slutstriden.

Ja det var surt för min del. 5% Spikade på LD :sad44:

doob 2016-08-07 13:15

Söderholm.... Vilken pajas! Slutar driva och röck han ens tussarna??

Klanke 2016-08-07 13:18

Citat:

Ursprungligen postat av Jarmop (Inlägg 501005)
Det finns inte en sportmössa att Windy Ways är klar, speciellt inte från det spåret med den kusken. Är det nån som är klar så är det nog Västerbo Fantast :)

Frågan är vem som är mest explosive första 50?
Prawns är s-snabb men släpper, rolig skräll emot är nr 2 som har varit och gjort topplopp i frankrike i våras om han visar sig i närhet av det blir det :KO:

Windy gillas... :D

Shooter 2016-08-07 13:22

Citat:

Ursprungligen postat av Klanke (Inlägg 501006)
Ja det var surt för min del. 5% Spikade på LD :sad44:

Jag såg det, trist!

Ztazze 2016-08-07 13:22

Citat:

Ursprungligen postat av Manprinsen (Inlägg 500983)
Varför står Norrlandsbonus på 20m tillägg? Borde väl stå på startvolten med dom pengarna.

Det är en propp utan hänsyn till pengar. Det är handikapp. En filur har suttit och bedömt alla hästar och lagt ut dom på olika volter och tanken är att alla skall komma samtidigt i mål. Då har filuren lyckats.

Startvolten brukar ha svårt.

Här är historiken.

http://www.qhurth.com/trav/lopp/guldtacke.htm

Jarmop 2016-08-07 13:24

Citat:

Ursprungligen postat av Klanke (Inlägg 501008)
Frågan är vem som är mest explosive första 50?
Prawns är s-snabb men släpper, rolig skräll emot är nr 2 som har varit och gjort topplopp i frankrike i våras om han visar sig i närhet av det blir det :KO:

Windy gillas... :D

Nummer 2 kan dom stryka, för den har inget att göra i det loppet :)

Örjan sitter i spets efter 200m och sen är det solvallalunken. Uffe sitter sist och rycker tussarna efter målgång och konstaterar att hästen gick bra idag..

Khiarshoor 2016-08-07 13:26

Kom igen nu. Har LD mot 2.6.9.... Kopierade Dalle lite hahaha. Men spelade 5 mot 2.6.9

Shooter 2016-08-07 13:27

Charrua Forlan barfota runt om. När två träter ...

doob 2016-08-07 13:32

2 Uggla i Mossen spik för V4!

Förbannad att Söderholm inte vinner andra... Hade varit så mycket bättre!

Jarmop 2016-08-07 13:32

Citat:

Ursprungligen postat av Shooter (Inlägg 501013)
Charrua Forlan barfota runt om. När två träter ...

Du glömde den gyllene regeln som säger att när två träter så vinner Örjan :)

Stankarn 2016-08-07 13:35

Vilken jävla effekt den där jänkarvagnen gav...?!



Powered by vBulletin & vBadvanced CMPS
Design, Logos, etc Copyright © Sharps.se, 2010-2011. All Rights Reserved