Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips

Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips (https://www.sharps.se/forums/)
-   Trav & Galopp (https://www.sharps.se/forums/trav-galopp/)
-   -   V75 19/8 Jubileumspokalen (https://www.sharps.se/forums/trav-galopp/43285-v75-19-8-jubileumspokalen/)

Piraten 2020-08-18 16:15

V75 19/8 Jubileumspokalen
 
AVDELNING I

Ble du Gers står givetvis för den främsta klassen och i ett litet fält riskerar han inte att behöva vandra i spåren för tidigt. Distansen är hans signum och han kommer tuffa på i sitt tempo och hoppas knäcka ledarhästen. Men det är just det, klarar han av att springa tillräckligt fort?

Där framme står Exaudio Vici som gick 1.13,4 över 3180 meter senast. Det är väldigt starka papper och hittar Örjan till spets kan han säkert springa ner emot 1.13,0 och då måste favoriten ner i världsrekordfarter.

Detsamma gäller Lucky Base som Crebas tror är mogen en låg 13-tid. Ja, favoriten måste helt enkelt vara väldigt bra för att vinna.

AVDELNING II

Våler Nikolai och Månlykke A.M. har bra fart för klassen och likaså en utvecklingskurva på stigande. Bra lägen för bägge hästarna och det är en stark A-duo.

Jag vill dock höja ett varningens finger för Philip Ess där bakom. Han har nästan sprungit in två miljoner och är på gång igen. För två starter sedan var han endast slagen av Björs Frej och Pydin, före Tangen Haap. Det väger tungt i sammanhanget och han har ett passande smygläge.

Även B.W.Rune räknas då han har bra fart med rätt ryggar och positioner.

AVDELNING III

Rödluvan blir märkligt nog ganska hårt betrodd efter en blek insats senast. Givetvis är hon tidig och särskilt då det kan bli tidig spets, men hon är inte förstahästen för min del.

Tessy d’Ete kommer också från en blek insats, men där är procenten helt uppåt väggarna. Visst, hon var inte 100 senast, men jag tror att det är dags för henne igen och Riordan har nog haft det här loppet i kikaren ett bra tag. Från spår tre är det bara ned i andraspår omgående som gäller och utifrån laddas hästar som kan göra jobbet utvändigt. Får hon lifta med tål hon att dra tåget 700 kvar och då är hon tuff över upploppet. Tänkbar spik till lockande procent då det är vidöppet bakom.

AVDELNING IV

Har inte full koll på det här treåringsloppet, men Balsamine Font ska väl ha en mycket bra chans felfri. Men det kan ju lätt bli galopp för den damen.

Där bakom är Brilliant Smile tidig på spetsläge, likaså Fascination D.K. som däremot det ut att bli väl hårt betrodd.

Kali Smart har visat god styrka och Adrian är nog offensiv. Tempo gynnar isfåfall Oscarssson och Aperfettric.

AVDELNING V

Millie Millionaire slipper tuffa tillägg den här gången och är ute över passande distans. Toppchans om spets, men kan även vinna från utvändig position.

Det främsta motbudet är Vichy Grif som har visat prov på form och öppnar snabbt. Bär det till spets blir Varenne-märren inte lätt att plocka ned.

Havefunwithme ser ut att bli lite bortglömd där bakom och Sashay My Way börjar växa in i klassen.

AVDELNING VI

Blek Jubileumspokal och efter strykningen på Adrians är den ännu blekare. Goops får väl gälla som knapp favorit då det luktar spets även om Skoglund låter offensiv med Stoletheshow. Missle Hill lär landa i dödens vid det scenariot och sedan lär inte mycket hända förrens under slutvarvet. Zarenne Fas har farten för att utmana och loppet är låst på dessa.

Kan och vill Rikard N svara till varje pris lär ändå någon av ovan nämnda vinna då jag inte tror att Lindgrens pålle räcker hela vägen.

AVDELNING VII

I år står ingen Ecurie D. på framvolten och tilläggshästarna är ganska kapabla. Golden Tricks var grym i Finland senast och Armour As har en riktig motor. Jag tror att dessa har bra chans att visa sig starkast.

På framvolten är det främst Bolero Gar som är aktuell, men spår fem är snävt och det kan bli en dryg väg framåt.

Stekel 2020-08-18 20:51

Förstår vad du menar med tiderna i första, går de 13 blankt så blir det jobbigt. Men då ska de gå 13 blankt också. Och favoriten ska inte få slag på dem. I ett 10-hästarsfält där knappast alla vill ha andraspår. Under 50% på Ble Du Gers som både har speed och styrka är helt uppåt väggarna tycker jag. Chansvärderar den till närmare 70%.

Kommer en av de bättre motbuden till ledning utan någotsomhelst krig, OCH har en riktigt bra dag, OCH kusken kör alldeles perfekt på klockan, OCH favoriten hamnar småpunchigt till på något sätt. Då kan den torska felfri. Men det är väldigt många saker som ska till.

Stekel 2020-08-18 20:55

Är jättefrågande till att Seismic Wave är klar favorit, eller ens favorit. Måste ju vara på det fina staketet. Och visst är den startsnabb och nedstruken. Men hästfan har precis lämnat brons! Missle har varit med i ett koppel storlopp och guldlopp. Zarenne likaså. Låser nog på dessa två.

abborre 2020-08-18 21:41

Citat:

Ursprungligen postat av Stekel (Inlägg 708501)
Är jättefrågande till att Seismic Wave är klar favorit, eller ens favorit. Måste ju vara på det fina staketet. Och visst är den startsnabb och nedstruken. Men hästfan har precis lämnat brons! Missle har varit med i ett koppel storlopp och guldlopp. Zarenne likaså. Låser nog på dessa två.

Känns som ett av dom sämre upplagorna.Nu tom TKD struken

Stekel 2020-08-18 21:41

Ingen monsterprestation av Rödluvan sist direkt, och man undrar vad den har för statistik den har i de få starter den gjort utan att få ledning. Barfota chansar man med igen, något som inte funkade helt klockrent förra gången. Och alla de bästa emot nu! Alldeles för stor favorit.

Stekel 2020-08-18 21:42

Citat:

Ursprungligen postat av abborre (Inlägg 708522)
Känns som ett av dom sämre upplagorna.Nu tom TKD struken

Ja ljummet innan och blev väldigt avslaget nu tyvärr... :thumbdown:

Piraten 2020-08-18 21:55

Citat:

Ursprungligen postat av Stekel (Inlägg 708500)
Förstår vad du menar med tiderna i första, går de 13 blankt så blir det jobbigt. Men då ska de gå 13 blankt också. Och favoriten ska inte få slag på dem. I ett 10-hästarsfält där knappast alla vill ha andraspår. Under 50% på Ble Du Gers som både har speed och styrka är helt uppåt väggarna tycker jag. Chansvärderar den till närmare 70%.

Kommer en av de bättre motbuden till ledning utan någotsomhelst krig, OCH har en riktigt bra dag, OCH kusken kör alldeles perfekt på klockan, OCH favoriten hamnar småpunchigt till på något sätt. Då kan den torska felfri. Men det är väldigt många saker som ska till.

Så är det givetvis, det är en del om som ska klaffa. Men hästarna på start där står också mycket bra inne i loppet och Örjan sitter upp bakom den ena. Utöver dessa kan vi även nämna Cab Lane som är riktigt bra i grunden och kan utmana om han tävlar på topp, vilket dock är ett frågetecken.

Ble du Gers kanske bara vinner, men jag vill gärna försöka välta honom här. Sen är jag inte heller säker på att han är lika vass som han var vid segrarna i somras.

tvablaa 2020-08-18 23:28

Inne på att spika mot Rödluvan men ännu inte bestämt om det isf bli Tessy eller UEG.
I övrigt noteras att Martin Tooma väl måste stå rekordtufft inne?

mr_stylez 2020-08-19 01:16

Tycker omgången ser hanterbar ut, hade hellre spelat v86 men man tager vad man får serverat...

Kommer köra med krav på 2 av 3 utgångshästar i avd 4 5 och 6.. lägg till ett lås i avd 2 som inte ska gå att dyrka upp trots det är kallblod så ska man nog kunna hålla nere kostnaderna med till en rimlig nivå =)

Korta tankar från mig:

1: 8 Ble du Gers klar favorit och ska så vara med.. trodde den skulle orka upp i iaf 65%..... given spik till 48%, lär köras offensivt här och ta dem på styrka/speed. Exaudio Vici är bra men nästan enbart stark, den kan aldrig dra musten ur 8an och sitter de jämsides in på upploppet vet jag vem jag tror är snabbast iaf...
Given spik för mig iaf, bara en häst kan väl vinna bakom då det är 3140 m.. 1 lr 2 streck räcker hela dagen här.


2: Lås 6 8. Kallblod är alltid osäkert men att båda 2 ska göra bort sig.. ja då får man väl heltäcka loppet om man tror det.. Philip Ess är det lite tjöt om, men den tror jag ingenting på.

3: I och med att både 3 och 4 kommer från sämre insatser så blir detta garderingslopp för mig. Aldrig gillat Rödluvan, den har fått väldigt mycket gratis i loppen tycker jag och tror inte den vinner detta ens om den är på topp. Till aktuell procent tar jag bort den helt.
2 Thankful var väldigt bra sist och kommer sitta bra på det här, väldigt lågt streckad!
8 Racing Brodda tycker jag är en bättre häst än Rödluvan, tror den slår den från dödens om så krävs. Blir det tempo kommer såklart superhästarna 10 och 11 in i matchen från bakspår, de 2 kuskarna lär inte sitta o sova loppet genom heller bakom de hästarna... 1 och 5 slinker med också på startspår och kapacitet samt låg procent.



4: Utgång nr ett på nr 6 (nedstruken till perfekt spår 5 nu) Fascination DK.
Frode tror den kan en låg 12tid lr lägre, tränar superbra Erik upp, bästa spåret.. väldigt mycket talar för den. Given utgångshäst till den procenten.
Balsamine Font är bra såklart men galopperar mer än den travar...
Alldeles för hög procent då den först hoppar bort sig här säg 50% av gångerna minst, sen ska den vinna också om felfri mot tufft motstånd.. nej det blir tufft!
4 Kali Smart värst emot tycker jag och jätteskrällen är nr 7 Kate Baldwin.


5:Utgång nr två är såklart nr 4 Vichy Grif. Tar spets här och ska slås därifrån. Aldrig gått distansen vilket är enda skälet till att jag inte går rakt ut på den som spik. Men bäst form i fältet och vem ska trycka i dödens här? Knappast Örjan med favoriten, han lär sitta o vänta med den i säg 3e utvändigt till 500 kvar kanske... Ska vara 11an då men styr verkligen Oskar på därifrån direkt till dödens? Tveksamt..

Tror 4an varvar här på 1.17 och då bör den vinna. Helöppet bakom, tar alla utom 3 Julia Pellini som verkar stagnerat helt.

6: Utgång nr tre i 7 Seismic Wave. Befunnit sig i alldeles för låg klass, Goop lär kunna få denna till spets här, tror aldrig 4an svarar på 2140 (om den nu kan hålla emot ens) då Goop trycker på för fullt i spetsstriden.... 7 i spets efter 300 m och vem ska ta ner den sen? Knappast ngn!
Bakom är det öppet, alla utom 2 kan vinna om 7an skulle svika tycker jag. 1 från perfekt innerspår får bra resa och 6 Alone har 3 lopp i kroppen nu, spurtstark och perfekt spår....

7: Kul lopp, fler sådana tack!
Jag tar de 3 bästa på start (1 5 6) och tillägg (10 12 13) och hoppas överleva sista avdelningen på dessa.

Nu kör vi!

mr_stylez 2020-08-19 01:17

Citat:

Ursprungligen postat av Stekel (Inlägg 708501)
Är jättefrågande till att Seismic Wave är klar favorit, eller ens favorit. Måste ju vara på det fina staketet. Och visst är den startsnabb och nedstruken. Men hästfan har precis lämnat brons! Missle har varit med i ett koppel storlopp och guldlopp. Zarenne likaså. Låser nog på dessa två.

Jag säger att den vinner med 4 längder och sparat i mål! :D
Tror det är nästa års vinnare av elitloppet, vi får se =)

shasha 2020-08-19 09:17

Här finns intervju med Nurmos inför kvällens omgång.

https://www.sverigetravet.se/v75-tip...9-augusti-2020

ninovic 2020-08-19 09:47

Citat:

Ursprungligen postat av shasha (Inlägg 708567)
Här finns intervju med Nurmos inför kvällens omgång.

https://www.sverigetravet.se/v75-tip...9-augusti-2020

Jag tror att den som spetsar av 7 Seismic Wave och 8 Missle Hill vinner... min känsla säger att 8 Missle Hill är snabbare ut.

Förresten så tror jag att ” du ” vinner ikväll ! ;-)

ninovic 2020-08-19 10:03

Förresten så tycker jag att omgången ser ganska så favoritbetonad ut med starka favoriter och vissa lopp kan man lösa med 2-3 streck ... skall det skrälla någonstans så tror jag att det blir i V75-7 ...får ingen grepp där med många som aldrig prövat voltstart.
Minns jag rätt så brukar framvolten vinna sådana lopp.??

ninovic 2020-08-19 10:50

Var kan man se loppen som 7 Boston Wise L. har gjort i Italien ?
Känns lite intressant tycker jag.
Någon som vet?

Nobleflash 2020-08-19 10:51

Click Bait är ju bra och snabb... men Per Lennartsson kör idag.

Känns inte Bolero Gar med BG eller Golden Tricks med ÖK hetare då.

Även om Click Bait är mer spelvärd till procenten.

shasha 2020-08-19 11:01

Jag är ännu inte helt insatt i hur volt-start fungerar;
vad gäller i V75-1 när spår 7 startar 20 m bakom spår 6? Står häst med startspår 7, 20 meter bakom 6:an eller 20 meter bakom 1:an?

ninovic 2020-08-19 11:06

Citat:

Ursprungligen postat av shasha (Inlägg 708581)
Jag är ännu inte helt insatt i hur volt-start fungerar;
vad gäller i V75-1 när spår 7 startar 20 m bakom spår 6? Står häst med startspår 7, 20 meter bakom 6:an eller 20 meter bakom 1:an?

Om du menar 7 Electrical Storm så kommer den att starta 20m bakom från spår 1.

shasha 2020-08-19 11:15

Citat:

Ursprungligen postat av ninovic (Inlägg 708582)
Om du menar 7 Electrical Storm så kommer den att starta 20m bakom från spår 1.

Tack,ja, det var den jag menade.

ninovic 2020-08-19 11:39

Kallblodsloppet ser ut att stå mellan 2 hästar : 6 Våler Nikolai ( Björn Goop ) och 8 Månlykke A.M. ( Gunnar Melander ).
Jag tror att den som är snabbast ut ur volten kan köra sej fram och får överta spets.... men jag har för mej att 6 Våler Nikolai vill helst inte gå först utan vill ha ryggar fram till upploppet och Skalman har en tendens att sova bort loppen ... vad tror ni ?
Kusk mot kusk så är Björn bäst men häst mot häst så tycker jag att 8 Månlykke A.M. är den bättre och tuffare.

Altoc 2020-08-19 11:45

Citat:

Ursprungligen postat av ninovic (Inlägg 708578)
Var kan man se loppen som 7 Boston Wise L. har gjort i Italien ?
Känns lite intressant tycker jag.
Någon som vet?

Du kan gå till italienska lopparkivet här
https://ippica.snai.it/index.php

Sen fyller du i hästens namn i rutan cerka cavallo trotto.

Stekel 2020-08-19 12:13

Citat:

Ursprungligen postat av ninovic (Inlägg 708576)
Förresten så tycker jag att omgången ser ganska så favoritbetonad ut med starka favoriter och vissa lopp kan man lösa med 2-3 streck ... skall det skrälla någonstans så tror jag att det blir i V75-7 ...får ingen grepp där med många som aldrig prövat voltstart.
Minns jag rätt så brukar framvolten vinna sådana lopp.??

Lite 50/50. Att de är 8 på den volten denna gång borde ge dem en fördel. Men samtidigt är klassen på dem lite begränsad. Jag säger ändå att start håller undan. Funderar på att steka alla tilläggshästar.

ninovic 2020-08-19 12:31

Citat:

Ursprungligen postat av Altoc (Inlägg 708588)
Du kan gå till italienska lopparkivet här
https://ippica.snai.it/index.php

Sen fyller du i hästens namn i rutan cerka cavallo trotto.

Stort tack !!!
Vem skall slå honom ikväll om den klarar volten ??
13,6 1660m auto

ninovic 2020-08-19 13:09

Citat:

Ursprungligen postat av Stekel (Inlägg 708590)
Lite 50/50. Att de är 8 på den volten denna gång borde ge dem en fördel. Men samtidigt är klassen på dem lite begränsad. Jag säger ändå att start håller undan. Funderar på att steka alla tilläggshästar.

Jag är inne på samma linje, Erik är kung på att volta och bricka 6 men hästen är lite trög.. bästa hästen på starten är 5 Bolero Gar som gav självaste Hell Bent For Am en match in i mål... men aldrig prövat volt.

Nobleflash 2020-08-19 13:15

Hector Sisu är ju en bra häst som radat upp 1:a och 2:a platser hela året. Inte så mycket snack på den.

ninovic 2020-08-19 13:21

Citat:

Ursprungligen postat av Nobleflash (Inlägg 708598)
Hector Sisu är ju en bra häst som radat upp 1:a och 2:a platser hela året. Inte så mycket snack på den.

Bra häst och skall absolut med.

ninovic 2020-08-19 13:35

Men... i år tycker jag att de bästa hästarna finns på tilläggsvolten! ;-)

mikaels 2020-08-19 14:08

Fascination DK ger 2,95(svs), spets och dunderslut, tror jag...kanske inte lika bra som brorsan Ecurie D, men borde räcka ändå;)...

Stekel 2020-08-19 14:09

Citat:

Ursprungligen postat av ninovic (Inlägg 708601)
Men... i år tycker jag att de bästa hästarna finns på tilläggsvolten! ;-)

De bästa brukar ha tillägg ;)

ninovic 2020-08-19 14:17

Citat:

Ursprungligen postat av mikaels (Inlägg 708607)
Fascination DK ger 2,95(svs), spets och dunderslut, tror jag...kanske inte lika bra som brorsan Ecurie D, men borde räcka ändå;)...

Undrar om 2 släpper ??!!

ninovic 2020-08-19 14:18

Citat:

Ursprungligen postat av Stekel (Inlägg 708608)
De bästa brukar ha tillägg ;)

Ja, såklart! ;-)
Jag menar inga ” whaooo ” hästar därframme.

mikaels 2020-08-19 14:28

Citat:

Ursprungligen postat av ninovic (Inlägg 708610)
Undrar om 2 släpper ??!!

- 2 Brilliant Smile (V75-4) är skaplig från start och har fått bra läge nu. Vi kommer köra framåt från start men kommer inte att vara med i någon snabb öppning utan släpper då istället till de mer betrodda och hänger därifrån med för en större peng. Jerry Riordan...i atg:s stallsnack säger han samma sak, fast på engelska, släppa till bra häst och liftar den med till andraplatsen är JR nöjd...

joppe59 2020-08-19 14:50

Såg att det stod att eventuellt 8 BLE DU GERS skulle gå med skor....den infon kommer nog att framkomma senare vad det blir till slut men nämner det kort iaf

Shooter 2020-08-19 15:01

Jag ska iväg en sväng framåt middagstid så jag bestämmer spikar redan nu. Ble du Gers, som jag i.o.f. sig inte är imponerad av, men spikade när den vann. Tycker den står rätt billigt inne och i ett litet fält bör han vinna. Vichy Grif hoppas jag kan komma till ledningen. Distansen tror jag inte ska vara något problem och ston är sällan så mycket för att trycka på, så det känns som en vettig chans.

ninovic 2020-08-19 15:23

Citat:

Ursprungligen postat av mikaels (Inlägg 708614)
- 2 Brilliant Smile (V75-4) är skaplig från start och har fått bra läge nu. Vi kommer köra framåt från start men kommer inte att vara med i någon snabb öppning utan släpper då istället till de mer betrodda och hänger därifrån med för en större peng. Jerry Riordan...i atg:s stallsnack säger han samma sak, fast på engelska, släppa till bra häst och liftar den med till andraplatsen är JR nöjd...

Bra info, tack !

hoola 2020-08-19 15:29

Daniel Berglund V75 Solvalla onsdag på Service Plays

hoola 2020-08-19 16:21

Jens Sjödèn V75 Solvalla onsdag på Service Plays

Efterhandaren 2020-08-19 16:44

Snabbfundering

Ganska många dugliga Varennare till start ikväll och en och annan är nog med på linjen.

V75 1) 8 Ble Du Gers är väl hästen att slå. Start volten med 700 00 på kontot är nog chanslösa mot 10 miljoners hästen. Möjligen att volt start är lite handicap men Erik är duktig och tål nog en tappstart oxå.

V75 2) Tvåhästarslåset 6-8 sitter väl på nästan alla kuponger. Övriga får nog jaga prispengar.

V75 3) 10 Mellby Free är min chansspik. Men 11 Un Etoile Gar är oxå tidig. Rödluvan chansar jag bort trots 10 miljoner på kontot.

V75 4) 3 Balsamine Font är väl första hästen men lite onödigt många G i raden. Vidöppet bakom men lite stänkarvarning på 11 Eye On The Hill. Ok spela jänkare i Sverige debut efter lång vila är väl som att svära i kyrkan. Psst Unter brukar kunna ställa iordning starthästarna efter paus.

V75 5) 4 Vichy Grif. Har visat stigande form hela sommaren och André kör med stort självförtroende.

V75 6) 3 Zarenne Fas tror jag kan ge favoriten en match.

V75 7) 5 Bolero Gar är nog huvudet högre än övriga 3 åringar.
11 Armour As får stänkarvarning. Riordan har hästen i toppform och de här kan bli en Varennare dubbel :claps:

Tirich 2020-08-19 16:55

Citat:

Ursprungligen postat av mr_stylez (Inlägg 708557)


2: Lås 6 8. Kallblod är alltid osäkert men att båda 2 ska göra bort sig.. ja då får man väl heltäcka loppet om man tror det.. Philip Ess är det lite tjöt om, men den tror jag ingenting på.

Nu kör vi!

Why?

Stekel 2020-08-19 16:55

Ja Brilliant har ju släppt alla gånger och inte klarat haka på sen, så vore bra överraskande om de fick för sig att svara ledningen nu. Bra tvillinghäst kan det vara!

Rob 2020-08-19 16:56

Citat:

Ursprungligen postat av mikaels (Inlägg 708614)
- 2 Brilliant Smile (V75-4) är skaplig från start och har fått bra läge nu. Vi kommer köra framåt från start men kommer inte att vara med i någon snabb öppning utan släpper då istället till de mer betrodda och hänger därifrån med för en större peng. Jerry Riordan...i atg:s stallsnack säger han samma sak, fast på engelska, släppa till bra häst och liftar den med till andraplatsen är JR nöjd...

Med JU i sulkyn! Världens bästa vinnarhålskusk...



Powered by vBulletin & vBadvanced CMPS
Design, Logos, etc Copyright © Sharps.se, 2010-2011. All Rights Reserved