Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips

Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips (https://www.sharps.se/forums/)
-   Trav & Galopp (https://www.sharps.se/forums/trav-galopp/)
-   -   Onsdagen 26/10 - Bergsåker/Solvalla - V86 express mm (https://www.sharps.se/forums/trav-galopp/54487-onsdagen-26-10-bergsaker-solvalla-v86-express-mm/)

Gotland 2022-10-24 10:04

Onsdagen 26/10 - Bergsåker/Solvalla - V86 express mm
 
Här pratar vi om onsdagskvällens tävlingar på


Bergsåker

Längd: 1000 m
Bredd: 21,5 m (2140 m), 21,0 m (1640 m)
Upplopp: 200 m
Open stretch: Nej
Vinklad startbilsvinge: Nej

Aktuellt väder hittar ni här: Bergsåker


Solvalla

Längd: 1000 m
Bredd: 20,7 m (2140 m), 21,7 m (1640 m)
Upplopp: 200 m
Open stretch: Nej
Vinklad startbilsvinge: Nej

Aktuellt väder hittar ni här: Solvalla

Lycka till!

:KO:

Stankarn 2022-10-25 10:52

Tycker att andra avdelningen ser lite spännande ut. Streckfavoriten 2 Epimetheus är väl ingen kortdistansare? Och väl inte heller särskilt snabb ut? Har vilat 2 månader.

Andrahandsfavoriten 7 Västerbo Pokerface var "hemsk" i ett par insatser - för ett par år sedan. Har ett visset utgångsläge och dessutom inte startat sedan i maj.

Öppnar upp för en smäll?

Shooter 2022-10-25 15:28

Omgångens megalampa Brageson har tyvärr strukits. Hade tänkt att gardera upp den rejält, men nu lär de flesta gardera loppet.

KalleKlut 2022-10-25 15:34

Citat:

Ursprungligen postat av Stankarn (Inlägg 795920)
Tycker att andra avdelningen ser lite spännande ut. Streckfavoriten 2 Epimetheus är väl ingen kortdistansare? Och väl inte heller särskilt snabb ut? Har vilat 2 månader.

Andrahandsfavoriten 7 Västerbo Pokerface var "hemsk" i ett par insatser - för ett par år sedan. Har ett visset utgångsläge och dessutom inte startat sedan i maj.

Öppnar upp för en smäll?

Kan Mika Forss stå i vinnarcirkeln i slutändan? Långsökt med en ickevinnare men 1640m och full gas kan hålla mot ett gäng från dåliga lägen alternativt utan form.

Sen står väl Monster Brage BO i avd 3 med ena benet i mål redan!

eveton 2022-10-25 23:17

Monster Brage Bo handikappas dock rejält av att tvingas dra PL runt banan ett och ett halvt varv.

Efterhandaren 2022-10-26 09:40

Dagens tidiga DD funderingar

DD 1) Ganska klurig och jämn 15 hästars spårtrappa.
9 West Wind har nog skaplig form och fixar Robert en bra resa från spår 9 är det mitt Dunder drag i loppet.
15 Samson såg fin ut senast i debuten efter lång paus men kanske behöver några lopp till i kroppen. Trivs normalt på distansen och har ju Googoo Gaagaa gener.

DD 2) 8 Napoleon Cash är en toppfin travare. Har i.o.f sig pausat 2 månader men den där Nurmos brukar ju ställa iordning efter paus.
9 Prometheus är mitt Stänkar drag. Har sett fin ut i senaste starterna. Högt spelvärde just nu men lär väl bli uppsnackad under dagen. Psst men här ligger vi lågt med XL Stänkaren. Shyyy. He,he.

Det lutar åt 9 mot 8-9 samt 15 - 9 på DD. Men det är låångt till start.

Stankarn 2022-10-26 09:50

Citat:

Ursprungligen postat av KalleKlut (Inlägg 795928)
Kan Mika Forss stå i vinnarcirkeln i slutändan? Långsökt med en ickevinnare men 1640m och full gas kan hålla mot ett gäng från dåliga lägen alternativt utan form.

Inte omöjligt. Höll hyggligt näst senast som trea, från ledningen, 10/sista 500 då (Dark Roadster vann, Final Dream tvåa från dödens).. För tre starter sedan togs han lugnt från start men gick ok som tvåa från utvändigt läge (Final Dream vann från spets). Men, en vinst på 50 senaste starterna?

Jag hade tänkt mig att Erik Berglöf och Petter Karlssons hysteriska form skulle hålla i sig. Ta en titt på loppet när 10 Billy Idol vinner på Solvalla i augusti, magnifik avslutning sista 300 (sista 500/09,4). Kanske inte är stenklar men förutsättningarna är iallafall snarlika. 6%!

Efterhandaren 2022-10-26 10:19

Mina Solvalla Stänkare

V86 2) 3 Betting Rebell 4%.Lite ojämn filur med 124 starter innanför västen men startsnabb och gillar distansen. Mika är en stabil driver och känner gamle slitaren väl har ju dessutom Orlando Vici gener :claps:

V86 6) 8 Penthouse 3%.Nuncio sto i lurigt 3 års lopp med orutinerade 3 års märrar. Örjan upp !

V86 8) 9 Prometheus 3%. Redan nämnd i DD surret.

Hm en V/P raket kanske ?

Stankarn 2022-10-26 10:21

Citat:

Ursprungligen postat av Efterhandaren (Inlägg 795964)
Dagens tidiga DD funderingar


DD 2) 8 Napoleon Cash är en toppfin travare. Har i.o.f sig pausat 2 månader men den där Nurmos brukar ju ställa iordning efter paus.
9 Prometheus är mitt Stänkardrag. Har sett fin ut i senaste starterna. Högt spelvärde just nu men lär väl bli uppsnackad under dagen. Psst, men här ligger vi lågt med XL-Stänkaren. Ysscch! He,he.

Det lutar åt 9 mot 8-9 samt 15 - 9 på DD. Men det är låångt till start.

Lite intressant att 6 Chestnut är favorit. Vad dom har spelat ner den, i princip varje start. Hur ska den kunna vinna? Det lär vara upptaget i ledningen (Westholm har väl inte släppt ledningen sedan Sundsvall brann?) om och när han nu kommer fram till dödens. Via en vrålspurt sista 700? Verkar enbart stor och trög av sig. Från dödens, över 3140 meter?

10 Bat Marke är riktigt snabb ut från start och med Björn i sulkyn kanske han kan ges en riktig smörresa på innern? 4% och 3 ggr på plats kan vara spelbart.

Annars är nog Westholm och 2 Gamin de Larre det rimliga budet. Men Westholms hästar kan ju galoppera precis när som helst i loppen.

flidab 2022-10-26 11:12

Kollade på 13 Melby Hurricanes senaste lopp, blir min chansspik eller en av 2.

Shooter 2022-10-26 11:27

E.L.Jetpack har jag som spik för närvarande. Värsta motbuden har bättre spår så jag får fundera en del på det före inlämning. Zargo ska jag ha med i kallblodsloppet och Billy Idol Jet trodde jag mycket på förra starten. Synd att han inte fått ett bättre spår över distansen.

Stankarn 2022-10-26 11:35

Citat:

Ursprungligen postat av flidab (Inlägg 795969)
Kollade på 13 Melby Hurricanes senaste lopp, blir min chansspik eller en av 2.

Höll ju på att gå. Men att Håkan Wallberg (besöker-vinnarcirkeln-en-gång-per-kvartal) ska få samma smörlöpning igen och att förbättra finish-körningen med ett par hundra procent, så att han äntligen får till det på rikstoton? Nej, jag är minst sagt skeptisk till den. Eller, nä, det tror jag inte ett smack på.

12 Somebody´s Destiny blir mitt drag.4 raka starter på V75. Att han går ner lite i klass är nog ett av dagens understatement. Tyvärr lite många galopper i dom starterna, så ingen klaring. Men 4 vinster på 5 starter under sommaren visar ändå att det här förmodligen är en av de bättre hästarna i fältet. 6% och 3 ggr degen på plats är taget! Rikard är ingen försämring i sulkyn, snarare tvärtom.

Klare streckfavoriten 15 Samson tycker jag är lite svårbedömd, som alla Berghs hästar, när de kommer ut från piss-lägen efter att ha fått övertagit spets i samtliga starter innan, i låga klasser. Det är ju alltid vältränat men det är en annan sak att gå bakifrån med en jävla massa löss i vägen.

1 Excellent Liss kanske är troligast? Snabb ut, Wäjersten kör så otroligt mycket bättre nu för tiden, oftast i form när han tar ut sina. 12% och 5-6 ggr på spelet är ok.

9 West Wind eller 10 Cornerstone kanske, om man garderar.

Stankarn 2022-10-26 12:23

12 E.L.Jetpack är megalampa i V86:4, men inte är väl förutsättningarna här, tolftespår i ett lärlingslopp, något som motiverar 49% på strecken? När värsta motståndaren, Varennaren 1 Beethoven Gar, har innerspår bakom bilen och med stor sannolikhet samma tider i kroppen?

4 Teanie kanske hittar till spets eller rygg favoriten, inledningsvis, och ska då ha bra chans på plats (3 ggr?), kanske även en tvilling. Streckas på någon kupong.

valo 2022-10-26 12:31

Ska inte tippa idag men vill slå ett slag för Slottselden i avd 3. Brageson struken jämte en till kan betyda att hästen får bättre slagläga. Går ungefär lika tider på medel och kort - kan ev. betyda att den kan gå en 24-tid och nytt rekord? Väl så snabb som Ros Borken som är favorit i nuläget. Den är berättigad favorit men letar man skräll tycker jag Slottselden kan vara nå't. 3%. Lycka till!

PS Bara två galopper i karriären om jag läst rätt. Ett plus när det gäller kallblod...

Shooter 2022-10-26 12:44

Örjan kör inte ikväll.

Stankarn 2022-10-26 13:12

Citat:

Ursprungligen postat av valo (Inlägg 795973)
Ska inte tippa idag men vill slå ett slag för 11 Slottselden i avd 3. Brageson struken jämte en till kan betyda att hästen får bättre slagläge. Går ungefär lika tider på medel och kort - kan ev. betyda att den kan gå en 24-tid och nytt rekord? Väl så snabb som Ros Borken som är favorit i nuläget. Den är berättigad favorit men letar man skräll tycker jag Slottselden kan vara nå't. 3%. Lycka till!

PS Bara två galopper i karriären om jag läst rätt. Ett plus när det gäller kallblod...

Klart intressant. Och kan säkert en 24-tid. Och två strykningar öppnar väl upp lite, för dom därbak? Kikar på 12 Eld Tekno, två starter efter lång vila. Sprang 23,7 full väg i fjol och tittar man på motståndet som han varit ute i så verkar han stå väldigt billigt inne i klassen. Buskablyg, Guli Frodo m fl är ju hästar som man iallafall känner igen. Regelrätt slagen av 6 Ros Borken senast de möttes, så det lär väl bli svårt att vinna, men har han utvecklats lika bra under det här året som Wolt kan det väl vara en bra platschans? Då passas även 10 Ängsthea som gjorde det bra i starterna på slutet, platsat trots hårt motstånd och höga odds.

Det är inga sommarbanor längre.

Efterhandaren 2022-10-26 13:17

Citat:

Ursprungligen postat av Shooter (Inlägg 795974)
Örjan kör inte ikväll.

Det var synd. Penthouse med Lennartsson är iskallt :skamsen:

Shooter 2022-10-26 14:38

Citat:

Ursprungligen postat av Efterhandaren (Inlägg 795976)
Det var synd. Penthouse med Lennartsson är iskallt :skamsen:

Vi får klara oss ändå. :cheers:

valo 2022-10-26 14:48

Sommarbanor
 
Stänkarn; på lördag dock sommarbana på Romme, bra väder och 13 grader.

Men - jag väntar på vintermeetinget. De gånger jag vinner är det framför allt
då. Sällan på snabba sommarbanor. Beror väl på hur jag tippar, envisas rätt ofta med bakhästar.

Efterhandaren 2022-10-26 14:52

Citat:

Ursprungligen postat av Shooter (Inlägg 795977)
Vi får klara oss ändå. :cheers:

Absolut. Ett spel mindre :hattenav:

Efterhandaren 2022-10-26 15:15

Dagens Varennare

1 Beethoven Gar och 5 Captain As. Bra form, bra lägen och bra gener :claps:

Skaegget 2022-10-26 15:38

Jag bidrar med torsk-bongen som lämnades in till morgonkaffet i går:

V86
Inlämnat: 2022-10-25, 07:29
Solvalla, Bergsåker
Onsdag 2022-10-26
Start: 20:30
Kostnad: 144,00 kr
Vadet gäller startnummer

Avd
1: 6 Racing Brodda (3, 10)
2: 2 Epimetheus (1, 7)
3: 5, 6 (4, 1)
4: 1, 4, 5, 6, 11, 13 (3, 8)
5: 1, 2, 4, 5 (12, 6)
6: 4 Merrill Boko (6, 2)
7: 3, 10, 11 (9, 7)
8: 2, 6, 7, 8 (5, 4)

1x1x2x6x4x1x3x4 = 576 rader.
576 x 1 x 0,25 kr = 144,00 kr.
Totalt: 144,00 kr.
Rättningskod: PLV BQW CJT

fri 2022-10-26 15:45

Citat:

Ursprungligen postat av KalleKlut (Inlägg 795928)
Kan Mika Forss stå i vinnarcirkeln i slutändan? Långsökt med en ickevinnare men 1640m och full gas kan hålla mot ett gäng från dåliga lägen alternativt utan form.

Sen står väl Monster Brage BO i avd 3 med ena benet i mål redan!

Ängsthea drar en kopp specialté med jazztobak innan loppet, gör ett monsterupplopp och slår av klabbet innan mållinjen.

fri 2022-10-26 15:47

Citat:

Ursprungligen postat av Shooter (Inlägg 795970)
E.L.Jetpack har jag som spik för närvarande. Värsta motbuden har bättre spår så jag får fundera en del på det före inlämning. Zargo ska jag ha med i kallblodsloppet och Billy Idol Jet trodde jag mycket på förra starten. Synd att han inte fått ett bättre spår över distansen.

Night Hawk hinner fram och slår till när Jetpacken får slut på bränsle.

fri 2022-10-26 15:49

Citat:

Ursprungligen postat av Efterhandaren (Inlägg 795964)
Dagens tidiga DD funderingar

DD 1) Ganska klurig och jämn 15 hästars spårtrappa.
9 West Wind har nog skaplig form och fixar Robert en bra resa från spår 9 är det mitt Dunder drag i loppet.
15 Samson såg fin ut senast i debuten efter lång paus men kanske behöver några lopp till i kroppen. Trivs normalt på distansen och har ju Googoo Gaagaa gener.

DD 2) 8 Napoleon Cash är en toppfin travare. Har i.o.f sig pausat 2 månader men den där Nurmos brukar ju ställa iordning efter paus.
9 Prometheus är mitt Stänkar drag. Har sett fin ut i senaste starterna. Högt spelvärde just nu men lär väl bli uppsnackad under dagen. Psst men här ligger vi lågt med XL Stänkaren. Shyyy. He,he.

Det lutar åt 9 mot 8-9 samt 15 - 9 på DD. Men det är låångt till start.

Excellent Liss kryper fram ur rygg på upploppet och hugger till.

Och Solvalla och Nurmos, Napoleon tar hem DD2. 1 mot 8 rak.

Stankarn 2022-10-26 16:14

Citat:

Ursprungligen postat av fri (Inlägg 795986)
Night Hawk hinner fram och slår till när Jetpacken får slut på bränsle.

Du är medveten om att det är 40 mils avstånd mellan banorna? :evilgrin39:

bosseguldheden 2022-10-26 16:37

plus att Jetpack startar med 12 minuters försprång :p

fri 2022-10-26 18:00

Citat:

Ursprungligen postat av Stankarn (Inlägg 795989)
Du är medveten om att det är 40 mils avstånd mellan banorna? :evilgrin39:

Jetpacken får slut på bränsle för man flugit så fort för att hinna till Bergsåkers avd 5 och köra även där efter att av4-loppet på Solvalla gått i mål. 40 mil med en jetpack på några minuter är en baggis.

Men ATG har valt att mörka att Jetpacken ska köra även där (pga arbetsmiljöregler och klimatpåverkan och sånt tjafs) och har istället gett hästen spår 4 och döpt den till Fettibrallan eller nåt sånt. Finns massa konspirationsvideor på Youtube om hur ATG jobbar och myglar, döper om hästar, målar om hästar, säger att valacker är ston, och så vidare för lura spelarna och kunna bygga upp megajackpotts som tyskarna kan få.

Fattar ni ingenting?

Obs ironi om nu ingen fattar det.

Shooter 2022-10-26 19:00

Det blir nog ingen jätteutdelning idag, men vi ska väl försöka få lite tillbaka i alla fall. Spikar blir därmed Iceland Falls, E.L.Jetpack, Merrill Boko och Chestnut. Fyra spikar är alltid lurigt, men jag har fått in det förr så det är bara att hålla tummarna.

Efterhandaren 2022-10-26 19:14

Betting Rebel är väl ingen värmningsvinnare men ser onekligen lite kantig ut i tidig värmning. Hm jag tar det nog försiktigt med mitt stänkardrag.
Psst ser bättre ut i en tredje värmning i snabbare tempo. :claps:

Shooter 2022-10-26 19:15

Citat:

Ursprungligen postat av Efterhandaren (Inlägg 796002)
Betting Rebel är väl ingen värmningsvinnare men ser onekligen lite kantig ut i tidig värmning. Hm jag tar det nog försiktigt med mitt stänkardrag.

Den har jag med. Leder nog länge.

SistaStallskriket 2022-10-26 19:26

*** 14 andelar ***

V86
Inlämnat: 2022-10-26, 19:24
SistaStallskriket andelsspel
Solvalla, Bergsåker
Onsdag 2022-10-26
Start: 20:30
Kostnad: 1 312,50 kr
Vadet gäller startnummer

Avd
1: 10 Iceland Falls (6, 7)
2: 1, 2, 3, 5, 7, 10, 11 (6, 8)
3: 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 10, 11, 12 (4, 6)
4: 13 E.L.Jetpack (1, 4)
5: 12 Night Hawk (4, 5)
6: 2, 4, 6, 9, 10 (1, 8)
7: 1, 9, 10, 12, 15 (6, 3)
8: 2, 8, 9 (6, 4)

1x7x10x1x1x5x5x3 = 5250 rader.
5250 x 1 x 0,25 kr = 1 312,50 kr.
Totalt: 1 312,50 kr.
Rättningskod: RMX GTQ JXG

Nobleflash 2022-10-26 19:30

V86
Inlämnat: 2022-10-26, 19:26
Solvalla, Bergsåker
Onsdag 2022-10-26
Start: 20:30
Kostnad: 360,00 kr
Vadet gäller startnummer

Avd
1: 3, 6, 7, 9, 10 (2, 1)
2: 2, 7, 11 (10, 1)
3: 2, 6 (4, 11)
4: 1, 13 (4, 11)
5: 4 Fetter Tir (12, 5)
6: 4 Merrill Boko (9, 2)
7: 1, 7, 9, 10, 12, 15 (3, 4)
8: 2, 3, 6, 8 (9, 4)

5x3x2x2x1x1x6x4 = 1440 rader.
1440 x 1 x 0,25 kr = 360,00 kr.
Totalt: 360,00 kr.
Rättningskod: VMR HTT FXG

Difsteve 2022-10-26 19:35

När man hörde Nurmos prata i ATG live så lät det som ett defensivt upplägg var att önska med Napoleon Cash. Kan väl funka ändå med rätt resa men risken är att det blir för långt fram?

Dahle 2022-10-26 19:36

DD tankar

1) Favoriten med tråkspår och då måste man försöka spela emot den.
Första streck sätter jag på nr.12 Somebody's D som har visat bra form länge. Tål att gå ute i spåret och blir intressant o se med RNS.
nr.9 West Wind är rätt så spurtstark och skulle den få draghjälp, då kan den plocka ner alla till slut.
nr.10 Cornerstone lite ojämn i prestationerna, men bra kapacitet. Mer stark än speedig och Mats kör som en gud på slutet.
Sen tar vi en från halva plan. nr.4 Mr Swish snabb ut och får en fin löpning. Med lucka till slut så kanske kan den swisha förbi alla.

2) Napoleon Cash är sin egen motståndare. Möter inget som jag ser det och den är "stenklar". DD spik

Difsteve 2022-10-26 19:41

Oscar och Robin är överlägsna när de kör ATG-live tycker jag :)

Difsteve 2022-10-26 19:59

V86
Inlämnat: 2022-10-26, 19:58
Solvalla, Bergsåker
Onsdag 2022-10-26
Start: 20:30
Kostnad: 300,00 kr
Vadet gäller startnummer

Avd
1: 2, 6, 7, 10 (3, 9)
2: 2, 3, 5, 10, 11 (7, 1)
3: 2, 4, 6, 11, 12 (3, 10)
4: 13 E.L.Jetpack (1, 11)
5: 4, 7, 12 (5, 1)
6: 4 Merrill Boko (9, 2)
7: 15 Samson (10, 1)
8: 2, 6, 8, 9 (4, 10)

4x5x5x1x3x1x1x4 = 1200 rader.
1200 x 1 x 0,25 kr = 300,00 kr.
Totalt: 300,00 kr.
Rättningskod: ZFN MTR LXK

Klanke 2022-10-26 20:06

Roliga drag ikväll

Carroty som är aningen ojämn, men intressant om Robban hittar till spets. 5 procent. avd1.

Zargo har varit fin på slutet och ger favoriten en match. Lås 4-6

Teanie har gjort bra lopp från svåra lägen. Obesegrad i spets och mycket s-snabb. Ide till 4-5 procent :) jag spikar!

Furiosa är en jätteskräll men tar nog ledningen intialt och släpper till en bra, får en fin resa och kan slå dem sista biten med klaff utmed vägen. 2 procent.

Prometheus öppet lopp i sista men denna sticker ut, fick känsla att det kan gå vägen ikväll.

Dahle 2022-10-26 20:11

Testar lite komb i lopp 6 på Valla. Favoriten gillar o va tvåa/trea så jag kör den som U tvåa
2,4,8,9 före 7

Dahle 2022-10-26 20:17

Citat:

Ursprungligen postat av Dahle (Inlägg 796013)
Testar lite komb i lopp 6 på Valla. Favoriten gillar o va tvåa/trea så jag kör den som U tvåa
2,4,8,9 före 7

Den favven ville verkligen inte förbi till andraplatsen trots bra lopp. Surt



Powered by vBulletin & vBadvanced CMPS
Design, Logos, etc Copyright © Sharps.se, 2010-2011. All Rights Reserved