Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips

Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips (https://www.sharps.se/forums/)
-   Trav & Galopp (https://www.sharps.se/forums/trav-galopp/)
-   -   V75 blir V85 från 25 oktober (https://www.sharps.se/forums/trav-galopp/62139-v75-blir-v85-fran-25-oktober/)

olle 2025-06-04 12:45

V75 blir V85 från 25 oktober
 
Då var det klart. V75 försvinner och ersätts med V85 från den 25 oktober .
Småspelarna får en räddningsplanka med möjlighet att spels matematiska småsystem med radpris på 15 öre.

• Radpris: 50 öre raden.
• Spela med sänkt insats (lägre radpris): Kunden kan välja att sänka insatsen på ett (1) matematiskt system per omgång till 30 %, 50 % eller 70 % av ordinarie kostnad för motsvarande procent av utdelningen vid vinst*.
• Fördelning i de fyra vinstpoolerna: 
• 8 rätt: 35 %
• 7 rätt: 15 %
• 6 rätt: 15 %
• 5 rätt: 35 %.
• Jackpotgräns: 5 kronor. Om ingen får alla rätt eller om utdelningen blir lägre än 5 kronor i en eller flera vinstpooler går de pengarna normalt till en jackpot för nästkommande ordinarie omgång på V85.
• Återbetalning till kund: 65%
• Vinstavdrag: 35 %.
• Spelstopp lördagar: 16.10.
• Fondering till MultiJackpot: Fonderingen kommer ske enligt samma principer som gäller nu för V75.
• Boost: Möjlighet att spela extraspelet Boost kommer att finnas.
• Systembegränsningar : Max 5 000 system
• Premiär: Lördag den 25 oktober 2025 på Jägersro
* Spela med sänkt insats (lägre radpris): Möjlighet att sänka insatsen till 30%, 50% eller 70% av ordinarie insats för motsvarande procent av utdelningen vid vinst. 
• Utdelningen blir då enligt vald procentsats. Exempel: 1 miljon kronor i vinst för ordinarie radpris ger 300 000 kronor för 30% i insats, 500 000 kronor för 50% i insats, 700 000 för 70% i insats. 
• Spela med sänkt insats (lägre radpris) är endast tillgängligt vid matematiska system, ett (1) system per kund och omgång och maximalt 2 000 rader.
• Spela med sänkt insats (lägre radpris) är inte tillgängligt vid andra spelsätt som till exempel butiksandelar, ATG Tillsammans, reducerade system eller vid spel med Harry Boy.

Shooter 2025-06-04 12:51

De är fan dumma i huvudet.

Nollkollolisten 2025-06-04 13:12

Böjd o hålla med Shooter, men det var väl samma tongångar när de gick från V65 (lr var det V64) till V75. Det blev ju succe´s med tiden.
Men som sagt lätt tveksam är man ju :D

Shooter 2025-06-04 13:29

Citat:

Ursprungligen postat av Nollkollolisten (Inlägg 837824)
Böjd o hålla med Shooter, men det var väl samma tongångar när de gick från V65 (lr var det V64) till V75. Det blev ju succe´s med tiden.
Men som sagt lätt tveksam är man ju :D

Det hade jag inga problem med, däremot så bojkottade jag V65 när de höjde till 1 kr, vilket fick ATG att göra ett 75-öresalternativ. Det är nog därför de har fler alternativ nu, men V75 är ju det absolut bästa spelet och V86 har vi redan på onsdagar. Som de utformas nu med höjt radpris så är det bara till för att gagna dem som har stora plånböcker eller de som inte vill göra system själva och köper in sig. Det urholkar intresset för travet och till sist blir det som att spela Lotto eller vad fan som helst.

sigh 2025-06-04 13:43

Kan någon förklara varför en prishöjning är så dåligt?
När jag började med travet för 24år sedan så var radpriset på v75 50öre.
Om man kunde spela för det radpriset då varför skulle höjt radpris justerat för inflation vara någon skillnad?

Atg påstår att antalet jackpottar kommer minska med en extra utdelningsgrupp. Känns som det vore tvärtom trots ett lopp extra. Det är ju extremt vanligt på v86 t ex

svepet 2025-06-04 13:55

Lördagstravet blir ett minne blott för mig när det här sjösätts. Flera travpolare som säger samma sak. Tänker inte lägga en spänn på den spelformen! Hoppas många travspelare tänker likadant.

Skarparslet är så jackpottkåt och tror att det kommer locka till sig spelare när det sker en inflation i jackpots som det helt klart riskerar att bli.
35% av vinstpotten läggs dessutom i femrättspotten, allt för att generera hyfsade jackpots. Vem blir glad för det? Storspelare? Knappast när 35% ofta fryser inne? Småspelare? Knappast då de får ännu svårare att få alla rätt med ett lopp till. Och få tillbaks 20kr på 100 satsade gör väl ingen glad. Mellanpotterna på 7 o 6 rätt är dessutom små och lär ge klent betalt så länge det inte skräller rejält(som också ökar svårigheten att få t ex 7 rätt).

Näe, v75 med höjt radpris o sänkt jackpottgräns hade enligt mig varit förändringsvägen att gå. Det här var bara en gigantisk bajsmacka!

Shooter 2025-06-04 14:15

Citat:

Ursprungligen postat av sigh (Inlägg 837826)
Kan någon förklara varför en prishöjning är så dåligt?
När jag började med travet för 24år sedan så var radpriset på v75 50öre.
Om man kunde spela för det radpriset då varför skulle höjt radpris justerat för inflation vara någon skillnad?

Atg påstår att antalet jackpottar kommer minska med en extra utdelningsgrupp. Känns som det vore tvärtom trots ett lopp extra. Det är ju extremt vanligt på v86 t ex

Det är tillräckligt svårt på V75 som det är med nuvarande radpris. En höjning till 1 kr så skulle jag lägga ner.

Crotalus 2025-06-04 14:19

Förutsägelse av vad som kommer ske:

* Oktober – December 2025: Initial entusiasm följt av snabb besvikelse
Lanseringen av V85, möjligen förstärkt av en premiärjackpott, skapar en kortvarig ökning i intresse. Spelarna upptäcker dock snabbt att spelet är svårare att vinna och att utdelningen för 5-7 rätt är låg och äts upp av jackpots. Detta leder till en explosion av kritik i media och på travforum.

* November 2025 – Februari 2026: Omsättningen rasar
Bojkotter från spelare och ett minskat deltagande leder till att lördagsomsättningen sjunker med tvåsiffriga procenttal. Färre anmälda hästar resulterar i tunna och mindre attraktiva startfält, vilket ytterligare minskar spelandet.

* Januari – Mars 2026: Akut internt krisläge
Kollapsande intäkter till travsporten, i kombination med högljudda krav från både kunder och aktiva inom sporten, skapar panik inom ATG och Svensk Travsport. Ledarskapet hos VD Hasse Lord Skarplöth ifrågasätts öppet.

* Mars – April 2026: Panikartad reträtt
Styrelsen tvingas till en snabb reträtt och återinför V75 som det primära spelet. V85 degraderas till en sekundär roll eller läggs ner helt.

* April – Maj 2026: Ledarskapsförändringar
Fiaskot med V85 leder till att toppchefer får lämna sina positioner. VD Hasse Lord Skarplöth och flera styrelseledamöter avgår under våren.

* Från våren 2026: Långsiktig förtroendekris
Trots återkomsten av V75 väljer många spelare att antingen satsa mindre summor eller sluta spela helt. Omsättningen stabiliseras på en nivå som är lägre än före introduktionen av V85. Sporten står inför en flerårig process för att reparera skadade relationer och återställa sin ekonomi.

(med reservation för att det går ännu snabbare än så)

bosseguldheden 2025-06-04 15:19

Citat:

Ursprungligen postat av olle (Inlägg 837821)
Då var det klart. V75 försvinner och ersätts med V85 från den 25 oktober .

Vet man vad som plockas in som åttonde lopp? Blir det ponnytrav eller monté?

Wolfman 2025-06-04 15:27

Änntligennn!

Intressant att de skall jiddra med billigare varianter för enbart babianspel. Eh, vad blir effekten av detta? Ensam vinnare på V85 100 miljoner men fick bara 30 miljoner, Lorden tog resten.

15 öre per rad. Har de konsulterat AI (Shitbot)? Kompisgäng spelar 10 babianer som reducerat..

90% av folket på Expressen och AB är emot.

tvablaa 2025-06-04 15:54

OMG som ungdomarna säger. Inget i detta känns som en positiv utveckling. Är svårt som det är att få 7 rätt och dessutom har vi ju redan V86 som alternativ. Har ATG öht frågat sina kunder vad de vill ha?

Skaegget 2025-06-04 16:13

Gudars skymning...

bosseguldheden 2025-06-04 16:18

Kan man inte vara nöjd med V75 som det är?
Den som gapar efter mycket mister ofta hela stycket!

Niskel 2025-06-04 16:21

Det är svårt som det är redan... Då ska man lägga till ett lopp till :idiot:

Shooter 2025-06-04 16:26

Citat:

Ursprungligen postat av Niskel (Inlägg 837837)
Det är svårt som det är redan... Då ska man lägga till ett lopp till :idiot:

Japp! Och vill du reducera så är det fullt radpris som gäller. Snacka om riggat för andelssystem och butikssystem.

incitatus 2025-06-04 16:47

Totalt misslyckat med priset på produkten systemspel på ATG

Efter 30 år med samma radpris på V75 är det för billigt dvs blivit för för lätt


Inflationsjusterat borde V75 kosta kring 80 öre, det skulle göra V75 betydligt svårre, jämför med 1kr raden för GS75 som uppfattas som skitsvårt, i vart fall utmanande svårt


Vad gör ATG om 10 eller 15 öre om Riskbankens prognos om 2% årlig inflation

Om 10 år är radpriset 42 öre inte 50 öre
Om 30 är radpriset 28 öre i dagens penningvärde, vad gör vi då V97, eller V5 med radpris 10 kr kanske

bosseguldheden 2025-06-04 16:47

Jag får Trump-vibbar av ATGs ledning! Snart slut med gamla goa V75. Men vi som tycker så är väl bara småspelande pensionärer som ändå borde somna in snart istället för att bromsa "utvecklingen".

kjel 2025-06-04 16:48

Citat:

Ursprungligen postat av Wolfman (Inlägg 837831)
Änntligennn!

Intressant att de skall jiddra med billigare varianter för enbart babianspel. Eh, vad blir effekten av detta? Ensam vinnare på V85 100 miljoner men fick bara 30 miljoner, Lorden tog resten.

15 öre per rad. Har de konsulterat AI (Shitbot)? Kompisgäng spelar 10 babianer som reducerat..

90% av folket på Expressen och AB är emot.

Om det exempelvis blir endast en rätt rad med åtta rätt och denne lirat för 15 öre, går resterande 70% till jackpotfondering tro? Är det så att alla som vinner något på ett system med 15öreradpris, oavsett om det är 5,6,7 eller 8 rätt så fonderas de uteblivna 70% till jackpot? Eller vart tar de vägen?

Wolfman 2025-06-04 17:32

Citat:

Ursprungligen postat av kjel (Inlägg 837841)
Om det exempelvis blir endast en rätt rad med åtta rätt och denne lirat för 15 öre, går resterande 70% till jackpotfondering tro? Är det så att alla som vinner något på ett system med 15öreradpris, oavsett om det är 5,6,7 eller 8 rätt så fonderas de uteblivna 70% till jackpot? Eller vart tar de vägen?

Ja det är ju det man ka fråga sig... Orkar knappt tänka (matematiskt) vad som händer med 7,6,5. Men vid ensam vinnare 8 rätt 15 öre går väl 70% till jackpot... Härlig rubrik:

"Ensam vinnare på V85 -- fick betala tillbaka 70 miljoner."

olle 2025-06-04 18:31

Sammanfattningsvis blir det väldigt mycket svårare att få alla rätt. Samma radpris som nuvarande V75 men ytterligare ett lopp. Dubbelt så högt radpris som V86.

Det blir mycket lättare att få fem rätt . Det krävs 5 rätt i åtta lopp istället för sju. 35 procent av vinsterna i den poolen . Måste bli massor av jackpots eller 5-10 kr utdelningar där.

70 procent av vinsterna ligger i åtta och femrättspoolen . Endast 30 procent (15 +15) i sju och sexrättspoolerna . Väldigt lite . Skillnaderna i utdelning mellan alla rätt och ett fel borde bli ännu större än nu .

Spelformen känns som gjord för butiksandelar och övriga bolagsspel. Inte för dom som lirar egna system. Det gynnar knappast att få upp intresset för spelet på hästar som ett kunskapsspel. Känns farligt . Kunderna som köper andelar inte lika trogna travspelet som vi som ägnat massor av tid och kraft, ofta under många år, för att sätta oss in i spelet på travhästar.

Bonbon 2025-06-04 18:32

Jag var rädd för det här, de lyssnade inte på kritiken när förslaget just dök upp! Jag kommer inte att lämna in egna system när det här börjar, om tillsammans-laget väljer att fortsätta kommer jag nog att vara med men troligen avsäga mig kaptens-bindeln!

DIF 2025-06-04 19:19

Hur fan kan dom driva igenom det här när 90% av alla spelare och inblandade är emot?!?!
V75 är världens bästa spel och inget behöver ändras!
Möjligen göra fler lopp med fler hästar, och undvika en del uttagningslopp.

Alla småsparare och singellirare är rövknullade.

Kommer bli lottköparna och alla jävla butiker som kommer ta allt.
Vedervärdigt

Hur kan man få många att bojkotta det här?

Strappa71 2025-06-04 19:30

Citat:

Ursprungligen postat av Shooter (Inlägg 837825)
Det hade jag inga problem med, däremot så bojkottade jag V65 när de höjde till 1 kr, vilket fick ATG att göra ett 75-öresalternativ. Det är nog därför de har fler alternativ nu, men V75 är ju det absolut bästa spelet och V86 har vi redan på onsdagar. Som de utformas nu med höjt radpris så är det bara till för att gagna dem som har stora plånböcker eller de som inte vill göra system själva och köper in sig. Det urholkar intresset för travet och till sist blir det som att spela Lotto eller vad fan som helst.

70 öres.

V65 började med 50 öre.

Sedan blev det 60 öre.

Kort tid 1kr.

Sista åren med V65 var det 70öre/1kr.

Men aldrig 75 öre.

Strappa71 2025-06-04 19:36

Citat:

Ursprungligen postat av Wolfman (Inlägg 837831)
Änntligennn!

Intressant att de skall jiddra med billigare varianter för enbart babianspel. Eh, vad blir effekten av detta? Ensam vinnare på V85 100 miljoner men fick bara 30 miljoner, Lorden tog resten.

15 öre per rad. Har de konsulterat AI (Shitbot)? Kompisgäng spelar 10 babianer som reducerat..

90% av folket på Expressen och AB är emot.


Det är tak på 2000 rader per spelkonto. Dvs 300 kr insats.

Man får gå ihop med ett ganska stort kompisgäng för att få ihop något som ens liknar en babian-bebis.

Om en 15öres-vinnare blir ensam går 70% av 8r-potten vidare precis på samma sätt som allt går vidare om ingen klarar alla rätt.

Baltasar 2025-06-04 20:45

Hörde snacket på ATG live och känner att det är sorgligt och en vansinnigt beslut från ATG att förändra V75 spelformen på lördagar.

Småspelare kommer att minska, ATG tillsammans kommer troligtvis att locka flera att satsa och spela ihop på större system.

Jag tror inte på några magiska utdelningar i mkr belopp på lördag, V86 imponerar inte heller med utdelningar i mkr-klass.

KASS eller VASS = KASS BESLUT!

Strappa71 2025-06-04 22:00

Citat:

Ursprungligen postat av Baltasar (Inlägg 837857)
Hörde snacket på ATG live och känner att det är sorgligt och en vansinnigt beslut från ATG att förändra V75 spelformen på lördagar.

Småspelare kommer att minska, ATG tillsammans kommer troligtvis att locka flera att satsa och spela ihop på större system.

Jag tror inte på några magiska utdelningar i mkr belopp på lördag, V86 imponerar inte heller med utdelningar i mkr-klass.

KASS eller VASS = KASS BESLUT!

1) Dubbelt radpris på V85 jämfört med V86.
2) I allmänhet mer svårlösta lopp. STL-klasserna är inte i närheten av lika skiktade som V86-loppen.

Det finns saker jag inte gillar med hur de har tänkt sig V85. Men en sak är helt solklar.

Och det är att andelen omgångar med noll en eller eller ett fåtal vinnare kommer att öka mångfalt.

Antalet miljonutdelningar kommer att flerdubblas och medianutdelningen på alla rätt kommer att stiga med ca 50-100%.

kjel 2025-06-04 23:17

Exempel. V85omgång 100mille i omsättning. 65mille betalas ut efter avdraget. Lek med tanken att av dessa 65 miljoner är 20 miljoner från 15öressystem. I praktiken innebär det ett totalt utbetalnings belopp på 51 miljoner. (65 mille minus 70% av 20mille). ATG behåller alltså halva omsättningen. Om det dessutom blir tex 0 kr för 5 rätt försvinner ytterligare 35% till jackpotfondering. Jag fattar ingenting.

Strappa71 2025-06-05 00:43

Citat:

Ursprungligen postat av kjel (Inlägg 837866)
Exempel. V85omgång 100mille i omsättning. 65mille betalas ut efter avdraget. Lek med tanken att av dessa 65 miljoner är 20 miljoner från 15öressystem. I praktiken innebär det ett totalt utbetalnings belopp på 51 miljoner. (65 mille minus 70% av 20mille). ATG behåller alltså halva omsättningen. Om det dessutom blir tex 0 kr för 5 rätt försvinner ytterligare 35% till jackpotfondering. Jag fattar ingenting.

Nej. Du har bara fattat helt fel.

Det är bara om vinnarna inte tillsammans kommer upp till mer än 1,00 system som det blir JP av deras överblivna procent.

Om fem 15öres-system får alla rätt och inte några andra blir det 5*0,3 = 1,5 system totalt med alla rätt.

100M i omsättning. 65% återbet och 35% av nettot till 8 rätt blir 22,75M.
Publicerad utd på 8r blir då 22,75/1,5 = 15166666,666.... kr.

De fem 15öres-spelarna får då 4550000 kr var. Dvs 1/5 av 8rättspotten.


Totala Utbetalningsbeloppet beror enbart på totala omsättningen och spelavdraget.

Det påverkas inte alls av eventuella 15öres-vinnare förutom om det blir 3 eller färre rader med 8 rätt varav samtliga är 15öres och det totala antalet 8r-rader är under 1,00. Dvs en mycket osannolik situation. Och när väl inträffar så är det inte annolunda än de jackpottar som uppstått på V75 när ingen klarat alla rätt.


Det är alltså inte ATG som "behåller" 70% av den summa som 15-öresspelarna "inte får ut". Den går till övriga vinnare i omgången precis som vanligt. En 15-öres-rad räknas bara som 0,3 rader i vinstuträkningen istället för 1,00 rad för 50-öresraderna.

Wolfman 2025-06-05 00:47

Citat:

Ursprungligen postat av kjel (Inlägg 837866)
Exempel. V85omgång 100mille i omsättning. 65mille betalas ut efter avdraget. Lek med tanken att av dessa 65 miljoner är 20 miljoner från 15öressystem. I praktiken innebär det ett totalt utbetalnings belopp på 51 miljoner. (65 mille minus 70% av 20mille). ATG behåller alltså halva omsättningen. Om det dessutom blir tex 0 kr för 5 rätt försvinner ytterligare 35% till jackpotfondering. Jag fattar ingenting.

Ja, det där undrar jag om Lord Skraplott och hans AI-konsulter har så klart för sig. Hur skall det för övrigt se ut i reklamen om det är flera storvinnare och en av dem är 15-öresvinnare...? "Vann men satsade för lite?" Det luktar minst sagt unket om speciellt den delen av upplägget. Håller med gig: Jag fattar ingenting.

KalleKlut 2025-06-05 00:51

Hur fan tänker dom?
Jävla nötter på ATG!
Lyssna på spelare och aktiva istället för att fatta egna efterblivna beslut.

Strappa71 2025-06-05 01:34

Citat:

Ursprungligen postat av Wolfman (Inlägg 837868)
Ja, det där undrar jag om Lord Skraplott och hans AI-konsulter har så klart för sig. Hur skall det för övrigt se ut i reklamen om det är flera storvinnare och en av dem är 15-öresvinnare...? "Vann men satsade för lite?" Det luktar minst sagt unket om speciellt den delen av upplägget. Håller med gig: Jag fattar ingenting.


Läs mitt svar ovan.

kejls uppfattning om vad som kan hända stämmer inte alls.

Strappa71 2025-06-05 01:37

Citat:

Ursprungligen postat av Wolfman (Inlägg 837868)
Ja, det där undrar jag om Lord Skraplott och hans AI-konsulter har så klart för sig. Hur skall det för övrigt se ut i reklamen om det är flera storvinnare och en av dem är 15-öresvinnare...? "Vann men satsade för lite?" Det luktar minst sagt unket om speciellt den delen av upplägget. Håller med gig: Jag fattar ingenting.


Om du har 30% av andelsystem vinner du 30% av systemets vinst.

Om du har 30% av "egen-andel" vinner du 30% av vad systemets vinst hade blivit om det hade lämnats in till 100%.

Exakt noll unkenhet.

Tänk så här. Det är ett andelsspel men övriga 70% blev aldrig inlämnde. Varje rad räknas som 0,3 rader i totala antalet vinstrader och du vinner 30% av den utdelning som visas i V85-resultatet.

Totalt okomplicerat.

GGS 2025-06-05 10:56

Om man spelar med 50% (25 öres) och utdelningen på 5-rätt blir 6 kronor då ska man erhålla hälften av det alltså 3 kronor. Tror ni då att ATG kommer att hävda att 3 kronor är under jackpottgränsen så dom behåller vi. :D

bosseguldheden 2025-06-05 10:57

De allra flesta som vinner på V75 har fem eller sex rätt, eller hur? Nu går 60% av potten till sexor och femmor. I och med V85 ändras vinstpoolerna så att endast 50% går till sexor och femmor. Det kallas visst krympflation.

GGS 2025-06-05 13:29

Tycker ändå det är bra att ATG vågar införa lite nytänk med valbara radpriser, synd bara att dom är så ängsliga och måste ha med en massa begränsningar.

Den stora nackdelen med V85 som jag ser det är den fjärde utdelningsgruppen.
På v75 går det att unvika någorlunda att få 5-rättsrader när det blir jackpott med två fel. Men V85 med tre fel så är det helt omöjligt att inte få med en massa 5-rättsrader som ger under 5 kronor även om du spelar mot ganska höga utdelningar för 8-rätt.

bosseguldheden 2025-06-05 14:12

Jag vill kunna spela V75 som vanligt även efter 24 oktober, med sju lopp och 50 öres radpris. Jag jobbar fram min V75a som vanligt och struntar i den åttonde avdelningen. När det är dags för inlämning så väljer jag Harry Boy och låser de första sju avdelningarna. Harry får välja avd 8 men jag väljer summan som blir för de första sju avdelningarna och låter Harry välja EN häst i sista avd utan någon extra kostnad. Jag har fått göra en gammaldags V75a och den åttonde avd blir som ett "boostnummer" som kan ge ett extra rätt.

Difsteve 2025-06-05 14:47

Jag antar att alla ATGs experter har fått skriva på avtal om att de måste gilla V85 offentligt. Det kommer säkert hyllas och höjas till skyarna i sommaren och höstens sändningar!

Wolfman 2025-06-05 15:03

Vilken liten råtta de hade placerat in på ATG-liven i går. New Management-floskler och ett allmänt uppåtbrunslickande i hans attityd.

Wolfman 2025-06-05 15:07

Citat:

Ursprungligen postat av Strappa71 (Inlägg 837871)
Om du har 30% av andelsystem vinner du 30% av systemets vinst.

Om du har 30% av "egen-andel" vinner du 30% av vad systemets vinst hade blivit om det hade lämnats in till 100%.

Exakt noll unkenhet.

Tänk så här. Det är ett andelsspel men övriga 70% blev aldrig inlämnde. Varje rad räknas som 0,3 rader i totala antalet vinstrader och du vinner 30% av den utdelning som visas i V85-resultatet.

Totalt okomplicerat.

Jaja. Du brukar ha rätt -- och jag har fel -- vad gäller siffror och får det att låta så okomplicerat.

Men ATG ger ifrån sig en unken luft hursomhelst.

bosseguldheden 2025-06-05 16:20

Citat:

Ursprungligen postat av GGS (Inlägg 837872)
Om man spelar med 50% (25 öres) och utdelningen på 5-rätt blir 6 kronor då ska man erhålla hälften av det alltså 3 kronor. Tror ni då att ATG kommer att hävda att 3 kronor är under jackpottgränsen så dom behåller vi. :D

Jag skickade frågan till atgs kundservice och det verkar som att de behåller dina tre kr. All utdelning under jackpottgränsen stjäls oavsett. Så du får nog betala fullpris när du spelar för att få dina sex kronor!



Powered by vBulletin & vBadvanced CMPS
Design, Logos, etc Copyright © Sharps.se, 2010-2011. All Rights Reserved