Visa ett inlägg
Gammal 2015-09-26, 12:01   #83
Stankarn
Banned
 
Reg.datum: apr 2015
Inlägg: 7 176
Sharp$: 5246
Standard

Ska bli intressant idag.

V75:5
7 Danne Edel. Har krossat packet från dödens i flera starter och stod under tre ggr senast. 3% idag..! Bland annat var LLZ helt chanslös för tre starter sedan, samma LLZ som förnedrade 3 Emil Tuffing den 30/8. Favoriten 1 Balero Mearas var också chanslös när de möttes i somras (18/7). Den sämre insatsen senast skulle kunna berott på dåligt fäste men nu är det bfro igen. Funderar på att låsa med 8 Only One Winner som Björn lär göra allt för att skjutsa iväg från start. Blir det inte ledning så kan det bli andrapar utvändigt - när Uffe kör fram till dödens med Danne

Tar med 10 och 11 på tvillingen.

5 Ajlexes Cubano stod i 80 vändor när han mötte OOW för tre starter sedan...nu är de nästan jämnspelade på vinnarspelet...

V75:7
2 Nadal Broline är stenhårt streckad, trots halsproblem och mer än en månads vila. Dessutom ingen blixt ut? Ska bli intressant att se om den går att fälla.

10 Buzz Mearas har gått bra i två barfotastarter. Fastnade bakom Cash Gamble näst senast och hade förmodligen varit närmare en Derbyplats annars. Startsnabb och får bra resa?

3 Order To fly ropade man ut som vinnare senast. På vippen att det gick men det blev för mycket att gå inte bara 700 m utan nästan hela sista varvet i tredjespår, dessutom med bra körning i täten på bortre långsidan. Imponerade på mig och nu är det Solvalla igen, där han väl gör sina bästa lopp? Felstreckad enligt mig (4%), men vi tackar och tar emot.

6 Dominator har varit bra men 8 Mc Steamy hade förmodligen slagit honom, näst senast, efter att ha krossat ledaren från dödens. Riktigt vingelläge igen. Men är segstark och spurtade ok senast. Också 4%.

V75:2
Öppet lopp på strecken att döma. Bästa hästen dock inte med i tätgruppen, 8 Make It Quick som utan vidare malde ner 2 Space Photo senast från dödens är bara streckad på 7%. Var bra även näst senast, gick fort genom slutsvängen och starkt att kontra ut Idi. Tror inte att EA är någon stor försämring...men märks att det är skillnad när han har proffs i sulkyn.

11 Serious Try får man nog ta med, om man vill göra ett seriöst försök.
Stankarn är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat