Visa ett inlägg
Gammal 2015-10-08, 10:25   #55
Stankarn
Banned
 
Reg.datum: apr 2015
Inlägg: 7 176
Sharp$: 5246
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av OskarSvanberg Visa inlägg
Händer nog att jag mesar oxå. Känns inte hästen på topp för dagen kör jag gärna defensivt. Kör alltid för att vinna, och känns det som vi måste smyga kör jag så.
Men vet inte riktigt hur jag anses som kusk.

Jag lägger upp taktik efter följande i den nämnda ordningen:
1, Hur hästen känns
2, egna tankar ( här spelar odds iofs in)
3, ägarens önskemål
4, tipsnissar

Jag tänker inte särskilt på spelarna. Spelarna spelar på mig för att de förväntar sig att jag ska göra vad jag anser vara bäst. Ändrar jag då taktik för att de spelar mkt på mig blir det fel, då gör jag inte längre så gott jag kan. Det är extremt snabba beslut som ska tas och försöker man vara någon till lags blir det i regel pannkaka.
Synd att du är så begränsad. Annars hade du kunnat bli riktigt bra som kusk.

Du kanske borde prova att spela poker? Så kanske du lär dig att attityd och uppträdande är mycket viktigare än "hur hästen känns". Det är ju därför som Erik Adielsson och andra toppkuskar kan vinna med en formlös kamel, allmänt kallad "valla-lunk". Ni andra kuskar vågar inte ens gå fram och ställa frågan, köra upp i dödens utanpå favoriten.

Ni förlorade loppet redan i omklädningsrummet....
Stankarn är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat