Citat:
Ursprungligen postat av 777
Ang avd 7.
Kollade loppet och upptäckte att 2 Nadal Brolinde, 6 Arazi Boko, 7 Nappa Scar och10 Propulsion; att samtliga varit i elden i elitloppshelgen och gjort två lopp samma dag.
Har ju visat sig att hästarna ofta tar stryk av det upplägget och inte presterat som väntat efteråt. Läste att Ringostarr Treb blivit sjuk och har ont t ex.
Funderar på att chansa med 4 Makethemark, Björn Goop. Om Goopen är på rätt humör så!
10 Propulsion, 6 Arazi Boko och 2 Nadal Broline? Kanske 3 Call Me Keeper som varit i Frankrike och dragit ihop massa pengar. Fast nu med ny kusk i form av Per Linderoth som inte tar lika många segrar som Keepers föregående kuskar, Björn Goop och Örjan 
|
Tycker att du tänker helt rätt. Det är inte alla hästar som kommer ut i första starten ett par veckor efter försök och final i elitloppet och bara toklevererar. Snarare väldigt få.
Per Linderoth har en segerprocent på 15 hittills i år, poletten kanske har ramlat ner och det verkar som han numera har utökat sin repertoar och inte alltid är beroende av att de kör 1.05 första 1500 för att han ska kunna göra sig gällande. Just sayin’.
Dessutom borde ni klocka CMK sista 600 i Harpers....just sayin’!