Citat:
Ursprungligen postat av tvablaa
Du brukar ju vara vass på de där. Hos mig är Napoleon inte så tidig från torskspåret och i ny klass. Fab Pellini är roligare tycker jag. Eller så vinner väl ÖK som han ofta gör när det är ovisst
|
Niondespåret är väl inte så tokigt över den här distansen? Det är väl 1640a man ska akta sig väldigt noga för?
Jag bara noterar att Timo tippar honom etta i ”5 tippar” och att han kapacitetsmässigt inte står lika hårt inne som han gör på pengarna.
Och visst har han väl sprungit på lite värre sällskap än det här, ett par ggr?
”Napoleon Cash (V75-6) har också utvecklats ytterligare i år och varit jättefin vid segrarna efter uppehållet. Han har travat väldigt bra och vunnit med krafter kvar båda gångerna. Hästen har tränat på rejält efter senaste starten och känns mycket bra i jobben. Normalt sett går han bara framåt när han har fått starta två gånger nu och kommer att vara ännu bättre. Han är ny i klassen men jag tycker att det här är en häst som hör hemma här och det är hans klass. Den långa distansen är ett plus och trots bakspåret tror jag mycket på honom. Barfota bak och vanlig vagn igen.”