Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips

Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips (https://www.sharps.se/forums/)
-   Trav & Galopp (https://www.sharps.se/forums/trav-galopp/)
-   -   V75 Halmstad 3 mars (https://www.sharps.se/forums/trav-galopp/31571-v75-halmstad-3-mars/)

olle 2018-02-25 13:21

V75 Halmstad 3 mars
 
Denna vecka ska bli den kallaste på hela vintern i hela landet. Då passar svensk travsport på att ta bort barfotaförbudet. Runt 10 minusgrader i veckan. I december var det runt 10 plus i söder hela månaden. Då fick inte hästarna tävla barfota. Dags att skrota detta korkade förbud nästa vinter förhoppningsvis. I så fall kommer det bli fler starthästar dessutom. Är det någon bana som ska fixa till barfotabana i den stränga kylan i veckan är det väl dock Halmstad. Ska bli spännande att se hur det blir. Blir det barfotabana så kommer det bli väldigt mycket balansändringar. Dessa vägs inte in just nu men kommer såklart ändra ranken av loppen väldigt mycket.

V75-1

Jisses vilket intryck på Shorthanded Jag i comebacken i söndags. Bara vinner om lika bra trots ett grymt fint lopp med många väldigt bra hästar.


V75-2

Härligt lopp för lägsta klassen och här blir det extra intressant med skoryck. Typ 10 hästar som skulle kunna bli förvandlade första barfota runt om. Havbergs Viking slutade prestera i dec när barfotaförbudet kom. Innan dess flera kanoninsatser barfota runt om. Tänk att få se t ex Black Snapper första barfota och första. Ed jänkarvagn på lördag. Spelet kommer från och med nu bli väldigt mycket fokuserat på utrustningsändringar. Inte minst i atg live.

V75-3

Mycket klen gulddivision. Mest intressant med Jairo i gulddebuten. Nu kan Lövgren rycka skorna vilket kommer ge Jairo en växel till. Motbud är väl kanske Sorbet som är en utpräglad barfotahäst. Status på den? Quick Fix inte heller borta om spetsläge och om man drar av skorna på den på lördag.

V75-4

Vidöppet diamantsto försök utan stjärnor. Här blir det mycket intressant att se vilka man ska rycka skorna på på lördag. Kan bli helt avgörande i detta jämna lopp. En sådan som Veijos Novelle Madelene säkert en växel till minst barfota runt om.

V75-5

Riktiga vårkänslor när man ser superston som Ultra Bright och Untstricted i startlistan. Värre att bedöma dom spelmässigt i årsdebuterna däremot. Barfota runt om på båda viktigt. Vilken status är det på Treasure Kronos? Svårbedömd den med. Inte en krona in i de två sista frqnkrikestarterna. Detta lopp borde därför inte varit med på V75.

V75-6

Härligt lopp. Får Highspirit framspår kommer säkert Flemming rycka skorna nu och det kommer ge hästen ytterligare växlar. Vem ska slå den då trots fantastiskt motstånd? Men det är flera av de andra kanonerna i loppet som också kommer få nya växlar barfota.


V75-7

Nu när barfotaförbudet upphört kommer det också gå mycket fortare och det kommet missgynna Qahar QC. Därför ingen feeling för den här. Flera tänkbara vinnare i detta lopp och ska bli hyperintressant att se vem/vilka det blir skoryck på. Flera som har potential att lyfta sig minst en växel utan skor.

Sammanfattningsvis en omgång som höjer sig enormt sportsligt nu när det blir tillåtet att köra barfota. Bara hoppas att dom trots kylan i veckan lyckas få till en bra barfotabana på lördag.

Dyngjohan 2018-02-25 19:27

En trav amatörs tankar inför lördagens spel....
Avd 1.

En snabb blick på loppet och jag frågar mig...Hur bra är 3 Revelino Jet??
2 Pacific Face ...passa
5 Shorthanded Jag med Ingves
7 Someting Fishy med 3 vinster i DK
Sen har vi far och son Untersteiner för att det är på Halmstad
6 Cantona Amirica
12 Magic Happens

Avd 2

Här väljer jag att spika 3 Sauron Pil....men det finns mot bud
5 Ibelieveinamerica...vinst var annan gång,dax nu??
10 Uddens Index med 2 vinster i bagaget
4 Yankee Boy har en bra tid
Avd 3

Vi kör en spik till....
1 Jairo

Avd 4

Kanske en vinnare i 5 Belle Godiva.... 2 vinster
1 Day Composite verkar vara en jämn och bra häst och med en vinnar kusk
7 Gaya di Quattro har varit påtänkt ett tag men inte lyckats
Så tar vi 13 Dj Star för att det är ett bra spår.

Avd 5

Här får jag syn på tre hästar
2 Britt Palema
4 Geisha Sund
vem av dom tar spets
7 Treasure Kronos har varit i Frankrike och lekt
En häst i minnet.....6 Dixi Sisu


Avd 6

Här finns det kanske en som lurar dom alla....9 Falk on Hill
Men det är många om budet
Mina favisar 4 Erik Sting och 7 Mitos Gold
Går det lika bra för 12 Highspirit,nu med Troels Andersen??
10 Dds Perseverance och 11 National Prince är giftiga

Avd 7

Tror det räcker med 4 Qahar QC och 6 Linus Boj...men jag har haft fel förr.....

Och glöm inte far och son Untersteiner denna veckan...kan bli många vinster

olle 2018-02-25 19:40

Blir en tuff uppgift för Troels med Highspirit. Spår 12 över 1640a mot väldigt bra motstånd kommer kräva både skoryck och en helt felfri kuskinsats.

Gus 2018-02-25 21:34

Fick inte Jairo det sämsta startspåret han kunde få ?
Ät långsammare än medel från start.

Dyngjohan 2018-02-26 08:04

Citat:

Ursprungligen postat av Gus (Inlägg 561751)
Fick inte Jairo det sämsta startspåret han kunde få ?
Ät långsammare än medel från start.

Det gör inget bara han är först i mål :-)

kire1111 2018-02-26 09:35

Ja skoryck kommer nog ge några växlar till för många, men gör väl bara många redan överlägsna hästar mer överlägsna. Men säkert många galopper också när det ska satsa framåt i hög fart, så utdelningen kan säkert blir bra ändå... Ja o nu ska det tjatas om hur Jairo ska sitta fast el inte från spår 1, sitter säkert lika fast o förlorar som Olle rols gjorde sist, el not...:idiot:

olle 2018-02-26 10:16

Enligt travrondens intervjuer i tisdagstidningen sticker följande skoryck ut

Cantona America i avd 1 ska man rycka alla skorna på . Stort plus. Puro har inte bestämt sig gällande Shorthanded Jag.

Havbergs Viking i avd 2 barfota runt om. Plus. Multicam sulky på Harri K och ev jänkarvagn på Uddens Index.

Ingen intervju med Lövgren i avd 3 ännu men skoryck runt om på Harry H och Rocky Winner (plus på båda) och barfota bak nu på Kadett CD. Det aviseras bike på Sorbet.

Aviseras skoryck på hela 7 hästar i avd 4 så här blir det mycket jobb med barfotaanalyser. Eventuellt jänkarvagn på Helen Afrika dessutom.

Även i avd 5 aviseras skoryck på hela 7 hästar tidigt i veckan . Både barfota runt om och jänkarvagn aviseras t ex på Treasure Kronos. Även Ultimate Wine ska tävla barfota runt om som i fjor.

Hela sex hästar det tidigt aviseras skoryck på tidigt i veckan, bl.a. ska man troligen rycka alla skor på två av de hetaste. Erik Sting och Highspirit.

I avd 7 mest intressanta skorycken att Qahar QC ska tävla barfota fram och att man ska rycka alla skor nu på Coktail Fortuna. Master Crowe ska man rycka bakskorna på.

Sammanfattningsvis mer utrustningsändringar på lördag än vad det varit på hela året totalt och detta kommer sannolikt också ha stor inverkan på resultaten så slarva inte med utrustningsanalyserna denna omgång för att optimera chansen till 7 rätt.

Nollkollolisten 2018-02-26 11:44

Upp mot -10 grader på nätterna o ett antal minus på dagarna. Även om det är Sveriges bästa banmästare kan dom verkligen fixa en barfotabana? Ok ingen nedebörd kan ju hjälpa till.
/N

olle 2018-02-26 12:28

Citat:

Ursprungligen postat av Nollkollolisten (Inlägg 561759)
Upp mot -10 grader på nätterna o ett antal minus på dagarna. Även om det är Sveriges bästa banmästare kan dom verkligen fixa en barfotabana? Ok ingen nedebörd kan ju hjälpa till.
/N

Dom fixade det en vinterdag för 3-4 år sedan vill jag minnas . Då fanns inget barfotaförbud och på i princip alla banor tävlade alla hästar med skor. När det samtidigt kördes en V75a i Halmstad hade dom en bra barfotabana.

Däremot så lär det knappast bli många skoryck på övriga banor där barfotakörning också är tillåtet från torsdag. Det lär dröja minst en vecka med den kyla som råder ock ska råda hela denna veckan.

Viroid 2018-02-26 15:16

Alldeles oavsett hur duktiga de är på Halmstad så är det en rätt hård tjäle i backen efter den här köldknäppen. Det betyder väldigt hård och stum bana. Det går säkert att ordna fäste och ett fint ytlager, men tränare som tänkt sig större uppgifter för sina hästar kommande halvår kanske sparar sina hästar och låter skorna sitta kvar. Jag tänker inte muttra åt en enda en som gör så när man ser en mängd märkliga galopper i de första loppen.

Spiritus 2018-02-26 15:21

Vågar man hoppas på att Treasure Kronos blir lite bortglömd pga raden? Åtminstone inte favorit.

777 2018-02-26 23:33

Ultra Bright i Stoeliten verkar vara en riktig barfotahäst. Så fort hon fick av sig skorna förra året så började hon vinna. 8 vinster på 10 starter, en galopp och en tvåa. Lite synd på spåret men det klarar hon nog om inspirationen kommer. Treasure Kronos är annars en av mina absoluta stofavoriter men tycker Riordan har börjat misshushålla med hennes krafter, han får akta sig så han inte blir Jim Oscarsson nr 2...:evilgrin39:

777 2018-02-26 23:50

10 Unrestricted. Har startat från bakspår 8-9 ggr, aldrig vinst men bra prestationer. Första över kort. Och Johan är ju Johan!

Hon har förresten astronomiskt höga startpoäng? Jaha hon vann ju breeders förra året också, bland annat.

Fagerdahlen 2018-03-01 09:30

Sauron Pil måste ju vara omgångens mest överspelade favorit med längder?
Klass 2 och med galopprisk... njaa den garderar jag.

Quick Fix - någon som har skoinfo på den? Den är ju startsnabb som bara den.
För mig räcker det nog med 3 streck i guld, Quick Fix, Jairo och Sorbet.

Revelino Jet i första ser intressant ut.

Shooter 2018-03-01 11:22

Sauron Pil, Treasure Kronos samt Master Crow är tre spikbud för mig. Barfotainformationen blir dock väldigt viktig den här gången då det finns några hästar som är gynnade om de kan gå utan skor. Sorbet, Treasure Kronos, Ultra Bright och Pastore Bob till exempel. Hoppas att de går ut med informationen i god tid.

Stankarn 2018-03-01 11:56

Citat:

Ursprungligen postat av olle (Inlägg 561750)
Blir en tuff uppgift för Troels med Highspirit. Spår 12 över 1640a mot väldigt bra motstånd kommer kräva både skoryck och en helt felfri kuskinsats.

Det kommer att behövas minst en kuskinsats.

Och då går den fetbort.

Stankarn 2018-03-01 12:00

Citat:

Ursprungligen postat av kire1111 (Inlägg 561757)
Ja skoryck kommer nog ge några växlar till för många, men gör väl bara många redan överlägsna hästar mer överlägsna. Men säkert många galopper också när det ska satsa framåt i hög fart, så utdelningen kan säkert blir bra ändå... Ja o nu ska det tjatas om hur Jairo ska sitta fast el inte från spår 1, sitter säkert lika fast o förlorar som Olle rols gjorde sist, el not...:idiot:

Lite skillnad. Lövgren ÄLSKAR att sitta fast invändigt. Gärna så långt bak som möjligt. Kan gå vägen om han får Jairo att spurta som Brioni, annars är det stenkört.

kire1111 2018-03-01 12:52

Citat:

Ursprungligen postat av Stankarn (Inlägg 561920)
Det kommer att behövas minst en kuskinsats.

Och då går den fetbort.

Kommer väl förlora lika mycket som Roger america gjorde igår från bakspår 1640.. El not :drunk: förmodligen slösar man bara streck i den Avd..

eveton 2018-03-01 13:02

Erik Sting känns som en given spik oavsett %.
Quick Fix och Jairo kanske kan vara ett lås?
Ultimate Wine i spets och Geisha Sund trycker på i dödens. Vinnaren liftar med i rygg - Treasure Kronos?

Sjoestedt 2018-03-01 13:33

Varningar
 
Eftersom det är skrällarna som styr utdelningen så letar jag sådana.

Direkt när jag tittade på listan tyckte jag att The Real Star i avd.2 var ett måstestreck, ser nu att den når inte ens upp i 5%. Varning utfärdad, den drogs bak senast och var sist när upploppet kom och tog in bra mycket i loppet som Weekend Fun vann före Global Unlimited. Hemmabana, matchad in på kronan till loppet. Kanske inte vinner från spåret men trio eller Tvilling!

Geisha Sund skulle bli mamma direkt efter Frankrike men fick en till start, och nu EN till. Förhoppningsvis utan dojjor, kolla då hon spetsat bakom bilen förut, tex när S.H.Österling fick låna den i Östersund, tror bergarn kan lura alla och ta spets och tokköra. Borde nog vunnit förra :hurt: men jag vågar inte ta bort den iaf.

Sen vet ni väl det redan men, Röda Untersteiner armén brukar ta ett par vinster på Halmstad, vågar knappt lämna någon av de. Blev lite skrik på Karolina Tooma sista sekunderna förra starten men blev lite för svårt. Klarade sig som 4a och borde kunna få ett bra löp denna gången. :gun_bandana:

Lämnade även in helt tokig lapp

V75
Inlämnat: 2018-03-01, 11:20
Halmstad
Lördag 2018-03-03
Start: 16:20
Kostnad: 75,00 kr
Vadet gäller startnummer

Avd
1: 1, 2, 6, 7, 10 (5, 3)
2: 11 The Real Star (3, 5)
3: 5, 8 (1, 4)
4: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 (5, 6)
5: 4 Geisha Sund (7, 5)
6: 5 Pastore Bob (4, 9)
7: 5 Staro Ivy League (4, 7)

oggeb 2018-03-01 14:27

Citat:

Ursprungligen postat av Nollkollolisten (Inlägg 561759)
Upp mot -10 grader på nätterna o ett antal minus på dagarna. Även om det är Sveriges bästa banmästare kan dom verkligen fixa en barfotabana? Ok ingen nedebörd kan ju hjälpa till.
/N

Yes! Dom ställer ut Elbjörn längs hela banan från nu till på lördag.

oggeb 2018-03-01 15:53

Citat:

Ursprungligen postat av eveton (Inlägg 561925)
Erik Sting känns som en given spik oavsett %.
Quick Fix och Jairo kanske kan vara ett lås?
Ultimate Wine i spets och Geisha Sund trycker på i dödens. Vinnaren liftar med i rygg - Treasure Kronos?

Självklart är han inte en spik oavsett %. Han kan möjligtvis vara en spik till rådande procent men när man kan plocka D.D's Perseverance under 3% så börjar det ju locka att gardera. Men visst måste man, p.g.a. plånboken, ha två spikar så kan säkert Erik Sting vara en spik men då dödar man systemet när Qahar Q.C. vinner sista.

MatsE 2018-03-01 16:05

Varför är allt omvänt för mig ?
Senaste inlägget högst upp på sidan ett första längst ner sidan två ?

oggeb 2018-03-01 17:32

Citat:

Ursprungligen postat av MatsE (Inlägg 561933)
Varför är allt omvänt för mig ?
Senaste inlägget högst upp på sidan ett första längst ner sidan två ?

Det är så för alla. Dom verkar ha gjort en uppdatering på sidan under förmiddagen!

MatsE 2018-03-01 17:45

Citat:

Ursprungligen postat av oggeb (Inlägg 561941)
Det är så för alla. Dom verkar ha gjort en uppdatering på sidan under förmiddagen!

Misstänkte att det kunde vara så, klart jobbigt om man vill läsa en heltråd tycker jag iaf.
Får väl skriva något som hör till tråden, jag kommer att spika Treasure,Master och Jairo

Stankarn 2018-03-02 11:37

Citat:

Ursprungligen postat av 777 (Inlägg 561774)
Ultra Bright i Stoeliten verkar vara en riktig barfotahäst. Så fort hon fick av sig skorna förra året så började hon vinna. 8 vinster på 10 starter, en galopp och en tvåa. Lite synd på spåret men det klarar hon nog om inspirationen kommer. Treasure Kronos är annars en av mina absoluta stofavoriter men tycker Riordan har börjat misshushålla med hennes krafter, han får akta sig så han inte blir Jim Oscarsson nr 2...:evilgrin39:

Nja, sprang väl barfota även 2016 med mediokert resultat. Lyftet berodde nog snarare på vintervila och att Fredrik P började köra för vinst.

Lär hamna helpunschigt på det härifrån, med Sveriges harigaste kusk, vilket inte bidrar till nån reell vinstchans.

Stankarn 2018-03-02 11:55

Citat:

Ursprungligen postat av Shooter (Inlägg 561917)
Sauron Pil, Treasure Kronos samt Master Crow är tre spikbud för mig. Barfotainformationen blir dock väldigt viktig den här gången då det finns några hästar som är gynnade om de kan gå utan skor. Sorbet, Treasure Kronos, Ultra Bright och Pastore Bob till exempel. Hoppas att de går ut med informationen i god tid.

Master Crowe är nog en hygglig spik, nerstruken ett hack och förmodligen huvudet högre än det här trötta gänget. Får en behaglig resa av Ingves i andra-tredjepar utvändigt och städar av dem 600 kvar. Nä, ser inget emot.

Shooter 2018-03-02 12:01

Citat:

Ursprungligen postat av Stankarn (Inlägg 562014)
Master Crowe är nog en hygglig spik, nerstruken ett hack och förmodligen huvudet högre än det här trötta gänget. Får en behaglig resa av Ingves i andra-tredjepar utvändigt och städar av dem 600 kvar. Nä, ser inget emot.

Dessvärre säger Puro så här till Expressen:

"Master Crowe har haft ett tävlingsuppehåll på fyra veckor. Och eftersom det varit dåliga träningsförhållanden har jag inte kunnat ge honom den tuffa genomkörare han behövt inför den här starten."

Fagerdahlen 2018-03-02 12:52

Citat:

Ursprungligen postat av Shooter (Inlägg 561917)
Sauron Pil, Treasure Kronos samt Master Crow är tre spikbud för mig. Barfotainformationen blir dock väldigt viktig den här gången då det finns några hästar som är gynnade om de kan gå utan skor. Sorbet, Treasure Kronos, Ultra Bright och Pastore Bob till exempel. Hoppas att de går ut med informationen i god tid.

Min teori är att Ultimate Wine kör SoS.
Anledningen att jag ratar Treasure Kronos är att hon sällan presterat i V75 på senaste.
Jag har nog streckat den i princip varje gång den varit ute på V75 lopp men vinner så jäkla sällan.
Kan ju ha fel såklart men så ser jag på det.

Dahle 2018-03-02 13:22

Sauron Pil bara ökar i %. Kapacitetsmässigt överlägsen dessa, men ska hålla sig i trav också.
Kan vara en som styr utdelningen. Kommer att gardera och hoppas den behåller galopp skorna på. Hoppar den då är det många om budet.

trance_error 2018-03-02 13:43

Hästar som gör årsdebut!
Kan vara värt att hålla koll.
Det har hänt att spelvärde spikat hästar som har varit ifrån ett tag, jag tror med ganska säkerhet att dem har gått grovt minus på det.

Avd 2. Havbergs Viking,
Avd 3. Harry Haytrhow, Quick Fix, Rocky Winner
Avd 5. Uncertain Age, Ultra Bright, Faye Bros, Unrestrickted
Avd 6. Return To Sweden
Avd 7. Cocktail Fortuna

grobben 2018-03-02 13:50

Hej!

Eftersom jag har inriktat mig på tvilling och trio de senaste två åren tänkte jag dela med mig av analys och spelförslag med jämna mellanrum
när det finns tid för detta.

Vi testar en kort genomgång med spelförslag till tre av V75-loppen på Halmstad

V75 2

Här tycker jag en kvartett sticker ut och väljer att spela dessa runt om på tvilling. Favoriten 3 Sauron Pil har skyhög kapacitet och Peter vinner nog detta busenkelt om hästen fungerar fullt ut. Frågetecken finns dock då han har svikit på V75 förr och dessutom inte är helt säker på benen. Motiverad favorit men alldeles för stor sådan i min bok.

2. Havbergs Viking är den troliga ledaren initialt och offensiva tillika "årets kusk" Christoffer Eriksson kan mycket väl tänka sig att köra i den positionen. Om bröderna Johansson trots kylan kan presentera en bana med valfri balans skulle skoryck på denna vara ett klart plus. Hästen har två segrar och ett andrapris i bagaget på det.

4. Yankee Boy testades med norskt huvudlag ffg senast. Detta för att få hästen mer fokuserad och från sidan såg det ut som en plusvariant. Fyraåringen är skör och har fortfarande lätt att strula till det för sig men om kretsen lyckas rätta till detaljer kan det här bli riktigt bra på sikt. Känslan är att Kim kör på säkerhet från start och försöker hitta ner i banan. Kapacitet finns för att vara långt framme och till och med vinna detta om inte Sauron Pil fungerar fullt ut.

11. The Real Star står perfekt inne på pengarna och har gått vasst en längre tid nu. Möter något mer lämpliga kamrater nu jämfört med motståndet i finalen senast och har ju vunnit på V75 tidigare. Är formen intakt, vilket den enligt tränare Dahlen ska vara, så kommer hästens spurt att bita riktigt vasst under slutvarvet.

Dessa fyra sticker ut men håll koll på 1 Harri K i värmningen som normalt får tufft att räcka mot de allra bästa här men återfinns numera i regi Bianchi och ska testas med en Customvagn för första gången.

Tvillingförslag: 2-3-4-11 runt om

De som tror att Sauron Pil bara vinner kan pröva en trio.

1.3
2.1-2-4-11
3.Alla




V75 4

Ett lurigt stolopp med spårtrappa där en eventuellt barfotadansande 10 Ambon Degato är draget. Gillar verkligen typen och att slå av Trilly Om Nando så enkelt som den gjorde vid förra framträdandet var snyggt även om det bara räckte till andrapriset. Startsnabb rygg i Luddes 4 Kerstin Of Africa är positivt, lägg därtill en het stallform på Johan och en trolig barfotaeffekt på hemmaplan. Visst finns det motbud så det räcker här men jag väljer att ta ställning. Loppet är vidöppet och på tvilling testar jag alla bakom med extra hög insats på de fyra som ingår som tvåa i trioförslaget.

Bakom är det som sagt ett riktigt getingbo och jag spelar mest med de bra spåren som troligen kommer sitta bra till direkt. 1 Day Composite är rask ut och får nog troligen rygg ledaren och som sämst tredje inner vilket är en intressant position för tvillingspel i jämna stolopp. Formen verkar sitta där och trivs med Olsson som har lyckats väl med hästen på slutet.

6 Kiss My Lips H.C har kapacitet för att vinna ett sånt här lopp men är lite grön ännu och frågan är om hon har hårdheten att svara när det kommer smygkörda hästar över upploppet. Ändå tidig bakom idén.

5 Belle Godiva har två raka segrar och är planerad att prövas barfota runt om. Utan att ha någon statistik är känslan att skoryck hos Lövgren har en hög träffprocent. Väldigt tidig från ett bra utgångsläge!

Vill också nämna Johans andrahäst i loppet 2 Karolina Tooma som såg förbättrad ut i sin regidebut och även där är det skoryck på gång vilket den fungerat bra på tidigare. Spelar mest med dessa fyra bakom Ambon Degato men det finns anledning att varna för fler här.

11 Talapoin kanske är vassast av övriga då det är norskt huvudlag på gång för första gången. Söderkvist på ston är ofta intressant!


TVILLINGFÖRSLAG:
U:10
Hästar: 1-2-5-6

Och lägre insats med:

U:10
Hästar: 3-4-7-8-9-10-11-12-13-14-15

TRIOFÖRSLAG:

1-10
2.1-2-5-6
3.ALLA




V75 5

Även här står "lillunter" i fokus på såväl trio som tvillingspel i ett riktigt bra lopp som ger vårkänslor på pappret åtminstone. Breeders Crown vinnaren från 2017 10 Unrestricted gör en ruskigt intressant årsdebut där tongångarna från Johan går i dur. Hästen avslutade riktigt fint som trea i sin förra årsdebut, då med skor, och när nu Johan meddelar eventuellt barfota runt om direkt ökar intresset. Första över kort distans är ett frågetecken för en del men jag anser att starka hästar som går hela vägen in i mål brukar trivas ypperligt över 1640. Tror inte Bergh bakom 4 Geisha Sund ligger på latsidan från start vilket innebär att Johan kan smita igenom fint första biten. Att vinna från dödens blir nog för tufft men med ett rygglopp blir det här högintressant.

Bakom är det fyra hästar som utmärker sig kapacitetsmässigt men av dessa lämnar jag fjolårets Stochamionatsvinnare 8 Ultra Bright utanför systemen i dennes årsdebut från knivigt läge. Kan vinna med jättetempo i täten men körs nog försikigt och jag chansar gärna bort henne den här gången.

Formkortet 5 Ultimate Wine är såklart mer intressant som med stor sannolikhet får ta över spets från 2 Britt Palema. Har sett lysande ut vid segrarna på slutet och även om inte gundkapaciteten är lika hög hos henne som ett par av motståndarna måste hon räknas mycket tidigt. Eventuellt sista starten i karriären meddelar Peter så det lär gasas så länge lampan lyser.

Bästa hästen är normalt 7 Treasure Kronos som återkommer från sitt Frankrikeäventyr och ska räknas direkt. Är det någon i loppet som skulle kunna vinna från dödens är det nog hon. Alltid spännande när formkort möter klass.

Plockar även med Geisha Sund bakom från bra läge som Bergh ska plocka skorna på vilket är ett stort plus. Bergh brukar ofta ha en räv bakom örat och hans plan är nog att svara ut Ultimate Wine från start men om det lyckas är en annan sak.

Stora skrällen på tvilling och triospelet är ospelade 2 Britt Palema som är en helt annan häst barfota, vinner säkerligen inte detta men en god medhängare är det och här blir det rygg ledaren eller i sämsta fall tredje inner om Bergh försöker med någon kupp. Kanske kan komma ut och ta sig förbi ledaren sista biten om denne har fått massage.

TRIO
1.10
2.2-4-5-7
3.ALLA

TVILLING
U:10
Hästar:2-4-5-7

trance_error 2018-03-02 13:52

Citat:

Ursprungligen postat av eveton (Inlägg 561925)
Erik Sting känns som en given spik oavsett %.
Quick Fix och Jairo kanske kan vara ett lås?
Ultimate Wine i spets och Geisha Sund trycker på i dödens. Vinnaren liftar med i rygg - Treasure Kronos?

Tar inte längd på Geisha Sund
Kan vara spikförslag för mig, Geisha har ju vunnit på kort tidigare på ett bra sätt.
14% är det värt tycker jag.

4 hästar gör årsdebut i det loppet.
Treasure spår 7.
Ultimate W kommer slösa på krut i början och då kommer dödens vara lite jobbigare på kort distans.

trance_error 2018-03-02 14:01

I sista avdelning får dem bråka om spets hur dem vill, Qahar kör fram till dödens o vinner.

trance_error 2018-03-02 14:29

Erik Sting hade jag spikat om den inte hade galopperat 2 av sina 5 senaste starter, 41% på den just nu. 1,2,3 är hyffsade ut, och galopperar Erik Sting så finns det flera skrällar som kan komma in i matchen, Rafiki Fri är inte så tokig, alla hästar på bakspår kan vinna.
Men har inte bestämt mig här, får se närmare start.

trance_error 2018-03-02 15:28

ahap nu kommer geisha stiga i procent, spelvärde spikar den också.

Dahle 2018-03-02 15:33

Citat:

Ursprungligen postat av trance_error (Inlägg 562027)
Erik Sting hade jag spikat om den inte hade galopperat 2 av sina 5 senaste starter, 41% på den just nu. 1,2,3 är hyffsade ut, och galopperar Erik Sting så finns det flera skrällar som kan komma in i matchen, Rafiki Fri är inte så tokig, alla hästar på bakspår kan vinna.
Men har inte bestämt mig här, får se närmare start.

Tror Johan har ställt i ordning, biké, kanske barfota (om det går att köra så)
Den spikar jag utan att blinka. Erik är bra men som du säger hoppar då och då

trance_error 2018-03-02 15:38

7.25 odds på Geisha ni som nappar, på 888 sport, Bet365 har inte kommit ut me sina odds än.
Spets o slut är melodin.

Edit: 7.50 på bet365 såg jag nu.

trance_error 2018-03-02 15:41

Citat:

Ursprungligen postat av Dahle (Inlägg 562031)
Tror Johan har ställt i ordning, biké, kanske barfota (om det går att köra så)
Den spikar jag utan att blinka. Erik är bra men som du säger hoppar då och då

Du får 4.25 odds på den, Pastore Bob står i 2.25:)

mackpeter 2018-03-02 15:45

Femmiljonärskan, 6-åriga stoet Treasure Kronos, har i år mött hingstarna Readly Express, Bold Eagle, Bird Parker, Lionel....... På julafton var hon tvåa efter Readly Express och slog bl a Twister Bi.

Imorgon möter hon Ultimate Wine och en bunt ston av annat än världsklass.

38 % är helt OK för mig med Treasure Kronos som travsäker spik.



Powered by vBulletin & vBadvanced CMPS
Design, Logos, etc Copyright © Sharps.se, 2010-2011. All Rights Reserved