Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips

Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips (https://www.sharps.se/forums/)
-   Offtopic (https://www.sharps.se/forums/offtopic/)
-   -   Sporttjänsten - Sportspelet Diskussionstråd 12/9 2013 - 31/12 2099 (https://www.sharps.se/forums/offtopic/17529-sporttjaensten-sportspelet-diskussionstrad-12-9-2013-31-12-2099-a/)

Marreee 2013-09-18 17:04

Citat:

Ursprungligen postat av robust (Inlägg 274104)
Spelar bara på Svenska Spel, för det gynnar i slutändan våra svenska idrottsföreningar. Utländska bolagen rånar bara folkets pengar.

Att enbart spela på Svenska Spel säger väl det mesta vad ditt mål med betting är. Inte är det att vinna pengar åtminstone, för då hade du haft andra bolag i din portfölj också.

Tips: Skaffa fler bolag och spela till odds där du verkligen kan få värde på dina spel. Om du nu så gärna vill gynna svenska idrottsföreningar så föreslår jag att du tar en del av dina vinstpengar och skänker en del till någon lokalklubb så ska du se att de ger mer nytta i svensk idrott än att du spelar på svs.

kusagwa 2013-09-18 17:05

Citat:

Ursprungligen postat av Semicolon (Inlägg 274185)
Tja, det är ju lite buskisvarning på detta. Man måste dock fortfarande beundra tilltaget, välplanerat och helt rätt i tiden. Jag tror det här kan bli en uppskattad långkörare.

Förhoppningsvis så blir detta den nya RoK tråden som kommer bjuda de Sharp medlemmar med mer IQ än en guldfisk på många roliga skratt. Sen hur många som har mer IQ än en guldfisk på Sharps är en annan fråga...

robfri 2013-09-18 17:26

Citat:

Ursprungligen postat av Anonym (Inlägg 274179)
Tyvärr vännen, det håller inte.
Säger inte att ST har grönt ROI i längden men dina amatöranalyser utifrån hur de marknadsför sig på text-tv ger jag inte mycket för, typiskt noobsnack!

Btw...det är inte alltid 1+1=2 bara så du vet.
Prova exempelvis 1dl vatten + 1dl etanol =
Spoiler:
ca 1,93 dl





Eller så är det ett tecken på att det är just det samarbetet som gör att de jagar de oddsen med värde som just SvS erbjuder. Inget tvingar spelaren (dig) att låta bli att spela till ännu bättre värde hos valfri bookie.
Och vad gäller ROI så är det bokförda spel jag efterfrågar, fakta... inte ovidkommande gissningar från noobs, så där är vi eniga men det svarar ju knappast på min fråga.
:thumbup:

Haha, du var en mej en lustig figur.

Om jag enligt dej använder typiskt noobsnack, så får jag väl kontra med att du nyttjar typiskt skitsnack, kort & gott.

FYI så testade jag för lite drygt 1 år sen att maila sporttjänsten för att efterfråga lite statistik, men tyvärr, de bokför inte sina spel på det sättet var det svar jag fick. För mej (förmodligen inte för dej) ringer då en varningsklocka, en så HIMLA BRA tjänst som inte bokför sina spel & kan lämna ut detta till "public", hmmmm.

Så svaret är fortf, nej jag har inget diagram, jag har inget sheet som kan visa att de över långa loppet är kraftigt minus eftersom jag inte bokfört deras spel varje dag. Men det räcker som sagt att titta på de förslag som lagts upp här under nu en ganska lång period, samt att de faktiskt är helnöjda när de väl prickar en 6-taggare trots att det totala spelet visade upp en nettoförlust.

Sen ser jag även att du forts att dribbla om värde osv när det gäller ST vilket får mej att undra om du kanske trots allt är "dummare än tåget". ST vet inte vad värde är, thats it.

Semicolon 2013-09-18 17:57

Citat:

Ursprungligen postat av robfri (Inlägg 274205)
ST vet inte vad värde är, thats it.

Där har du emellertid helt fel, sporttjänsten har snarare identifierat en riktig guldgruva när det kommer till positivt väntevärde. Att de sen inte publicerar spel som har något värde är en helt annan femma ;)

Ipissonu 2013-09-18 18:11

Håller med om att Robfri är ute och cyklar, av sportis spel att döma så letar de definitivt värde i svenska spels utbud, dock med blandade resultat. ;)

fxstc98 2013-09-18 18:42

http://www.youtube.com/watch?feature...&v=S9CuZbwqajA


;)

robfri 2013-09-18 19:00

Citat:

Ursprungligen postat av Semicolon (Inlägg 274210)
Där har du emellertid helt fel, sporttjänsten har snarare identifierat en riktig guldgruva när det kommer till positivt väntevärde. Att de sen inte publicerar spel som har något värde är en helt annan femma ;)

Haha, där har du iof en väldigt bra poäng...:)

robfri 2013-09-18 19:07

Citat:

Ursprungligen postat av Ipissonu (Inlägg 274213)
Håller med om att Robfri är ute och cyklar, av sportis spel att döma så letar de definitivt värde i svenska spels utbud, dock med blandade resultat. ;)

FYI så är det skillnad på värdespel kontra att blunda & peka i långenprogrammet & hitta en högoddsare.

Ipissonu 2013-09-18 20:09

Citat:

Ursprungligen postat av robfri (Inlägg 274230)
FYI så är det skillnad på värdespel kontra att blunda & peka i långenprogrammet & hitta en högoddsare.

Du framstår som väldigt okunnig om du tror att det inte kan finnas värde i höga odds kompis. :yes:

robfri 2013-09-18 20:26

Citat:

Ursprungligen postat av Ipissonu (Inlägg 274276)
Du framstår som väldigt okunnig om du tror att det inte kan finnas värde i höga odds kompis. :yes:

Nähä, det menar du inte Einstein ??

Kanske syftade lite på hur ST får fram sina "högoddsar-drag" lr vad tror du :holms:

Ipissonu 2013-09-18 20:34

Citat:

Ursprungligen postat av robfri (Inlägg 274285)
Nähä, det menar du inte Einstein ??

Kanske syftade lite på hur ST får fram sina "högoddsar-drag" lr vad tror du :holms:

Så du menar att sportis inte hittar värde i sina spel på högoddsare och att dom hittar dom genom att kasta pil? Tycker mer det verkar som att du inte är så bevandrad i grundläggande spelteori. ;)

RobinD 2013-09-18 20:36

Orkar inte ens försöka rensa i tråden, flyttar helt enkelt hela spektaklet dit den hör hemma. Så där. Carry on. /mod

Wagner 2013-09-18 20:39

Äntligen på plats där den hör hemma. Nu behöver vi inte hålla igen. :thumbup:

robfri 2013-09-18 20:39

Citat:

Ursprungligen postat av Ipissonu (Inlägg 274291)
Så du menar att sportis inte hittar värde i sina spel på högoddsare och att dom hittar dom genom att kasta pil? Tycker mer det verkar som att du inte är så bevandrad i grundläggande spelteori. ;)

Nej kastar pil har jag inte nämnt, däremot blunda & peka.

Wagner 2013-09-18 22:57

Inget inlägg på över 2 timmar! :ohmy:

Maxspelet Åker satt åtminstone klockrent. Men då vi ville vara hygglig mot våran partner så komba vi för hela pengen. För att vara riktigt säkra på att bränna någon så spelade vi dessutom två stycken. Fast trots idoga ansträngningar så lyckades vi ändå plussa 56 spänn på det hela. Men 1.60 lyckades vi dock tälja ned till 1.056 och det är fan inte dåligt.

Såg ut att bli några spänn plus på totalen. Patrik brukar vara pigg på såna detaljer så det kommer nog siffror.

patrik_g 2013-09-19 09:46

Citat:

Ursprungligen postat av Wagner (Inlägg 274337)
Inget inlägg på över 2 timmar! :ohmy:

Maxspelet Åker satt åtminstone klockrent. Men då vi ville vara hygglig mot våran partner så komba vi för hela pengen. För att vara riktigt säkra på att bränna någon så spelade vi dessutom två stycken. Fast trots idoga ansträngningar så lyckades vi ändå plussa 56 spänn på det hela. Men 1.60 lyckades vi dock tälja ned till 1.056 och det är fan inte dåligt.

Såg ut att bli några spänn plus på totalen. Patrik brukar vara pigg på såna detaljer så det kommer nog siffror.

Var lite orolig att tråden var nerlagt. Letade och letade igår utan resultat. Men nu hitta jag den igen. Kommer ett inlägg snart av mig om gårdagen...

patrik_g 2013-09-19 09:52

Citat:

Ursprungligen postat av patrik_g (Inlägg 274176)
Tänkte ha lite åsikter om deras spel idag med. Igår hade jag rätt i alla deras förlustspel. Kul med lite diskussion om deras spel ju.



Helsingborg till höga 4.85 tycker jag är värt att testa också. Tingsryd som spelade i HA förra säsongen ser betydligt sämre ut denna säsong. Långt ifrån ett säkert/troligt spel men värt testa som sagt.

Jag tror inte Malmö besegrar ett Drott som gått vidare i CL-kvalet i höst. Men, men dom har väl någon intressant info där varför dom spelar dom.

Tycker inte 6.00 på Zenit ens är ett bra spel. Atletico Madrid har toppform och minns lika bra erfarenhet i Europa som Zenit. Men Sporttjänsten letar ju ofta högoddsare så.


Varför dom spelar Marseille mot formstarka Arsenal förstår jag inte. Men dom har väl en bra anledning till det.


Sen att riskera 1000-kr (maxinsats för dom) på att göra tripplar på ett toppspel som Åker (som dom påstår är ett så bra spel). Ja, det är ju lite typiskt dom.

Varför inte satsa 1000-kr till 1.60 på dom som singel?

Sen att dom lägger till Rögle till 1.40 är ju ett skämt med tanke på hur Rögle startat serien och hur deras lag ser ut denna säsong. Men även här har dom väl något som inte vi andra vet.

Mina åsikter.


Facit igår onsdag: + 96-kronor

Ja att Malmö besegrade Drott var ju bra hittat av Sporttjänsten.

Men sen då? Ja inte så bra.

Zenit förlorade som väntat blev 3-1 till formstarka Atletico

Ett annat formstarkt lag vann med Arsenal med 1-2.

Ja jag varnade ju för att ta med ett formlöst Rögle i deras kanonspel Åker. Men dom såg något bra i Rögle i 1.40 som inte andra såg. Rögle förlorade med 1-3 hemma.

Dom höll på förlora på den andra trippeln med där man tog med Porto.

Ja jag kommer aldrig förstå mig på dessa.


Men vad gör? När man tjänade ihop till en gratislunch :p


-----------------------------------------------------------------------------

Gårdagen 18/9



Maxbanken Åker gjorde sitt med 4-0-seger. Trippeln med DIF och Porto satt bra. Singlarna Kristianstad 2,10 och HK Malmö 3,30 gladde också och totalinsatsen 2.250 kr gav utbetalningen 2.346 kr - en gratislunch, alltid nåt... Den stora floppen var Rögle, som sabbade tyngsta trippeln. Ett felval av oss.

robust 2013-09-19 11:25

Ett tips till er alla som inte vinner så mycket, utan går mestadels back på era spel. Gör så här istället:

Istället för rygga på Sporttjänstens alla drag och lir, så koncentrera er på endast en match per dag. Ni har hela långenlistan o välja på. Nu ska ni hitta en match som ger ungefär 1.85-2.50 gånger pengarna. Och istället för att satsa massa småbelopp en massa olika spel lägger ni istället 1000kr på en enda match. Här gäller inga snabba pengar utan man ska spela långsiktigt och sätter ni 6 av 10 så går ni alltid med vinst. Men ni kan ju alltid börja med en 10kr och köra en månad på skoj för se om ni lyckas gå med vinst. Gör ni inte det ska ni nog inte hålla på med spel. Men det viktigaste, får ni ingen känsla på en långendag, hoppa hellre över dagen istället för att bara lira något. Man ska aldrig lira för lirandets skull.

Lycka till!

patrik_g 2013-09-19 14:32

Förstår inte alls deras All in spel idag.



Tycker Timrå-Mora är en mycket oviss match (där ja själv har 1X2 på PP). Hamnat toksnett säger dom haha ;) Tycker oddsen sitter som dom ska. Visst Timrå har tappat många spelare inför denna säsong och förlorade med 0-4 i hemmapremiären mot Västerås. Men räkna med ett bättre spel i andra hemmamatchen för säsongen. Mora är inget extra lag heller ett typiskt mitten lag.

Gillar detta: "slog till redan innan frukost", ja marknadsföra sig kan dom.

2.50 hos Svs

2.65 hos Bet365

2.70 hos Comeon


----------------------------------------------------------------------------------
ALL IN slog till redan innan frukost på torsdagen - detta odds är SÅ GIVET att hugga!

Svenska Spel har hamnat toksnett och kan inte ha sett samma matcher som vår expert... Vi går emot ett lag som känns "ospännande" och som verkligen kommer att testas ikväll. Vi tror ICKET att man klarar det!



166. Timrå – Mora

Sverige Hockeyallsvenskan • torsdag 19:00

Timrå föll solklart i premiären men repade sig genom att slå Almtuna. Det unga laget har dock inte direkt glänst - LEVER FARLIGT ikväll? HÖR!

Wagner 2013-09-19 14:51

Oddset lever än. :ohmy:

Timrå måste ha tappat något fruktansvärt för att det här ska funka, kanske dom har också? Åtminstone så räknar man med det. Reagerade på dom höga Timrå-oddsen borta mot Almtuna tidigare och dom berodde inte på hemmalagets styrka, så mycket kan jag lova. :rolleyes:

patrik_g 2013-09-19 18:07

Mina åsikter idag:


Frölunda känns hetare just nu, men FBK har bra statistik mot Frölunda. Inget extra i 2.20 på Frölunda. Skulle inte spelat det iaf. Min åsikt.


-1 på Luleå håller jag inte alls med om. Har själv spelat Växjö till (4.55) 2-Units värdet på dom.


Ja Moro måste ju vara ett kanonspel enligt dom. I min bok är det en 50/50-match.


Swansea spelet gillar jag. har själv testat det spelet mot formlösa Valencia.


Sheriff kan ju vara värt att testa med tanke på alla spelar Anzhi sålt.


Betis till 1.80 ser jag inte värde i.

Shell Peppe 2013-09-19 18:19

Då har men tömt en redig laddning igen :yes:

Melvin 2013-09-19 18:31

Citat:

Ursprungligen postat av Shell Peppe (Inlägg 274439)
Då har men tömt en redig laddning igen :yes:

Själv var jag tvungen att tvinga fram en vid lunch då det var 50-50 att jag skulle behöva göra det under eftermiddagen då varken tid eller läge för ett toalettbesök var ultimat. :thumbdown:

Shell Peppe 2013-09-19 18:47

Citat:

Ursprungligen postat av Melvin (Inlägg 274440)
Själv var jag tvungen att tvinga fram en vid lunch då det var 50-50 att jag skulle behöva göra det under eftermiddagen då varken tid eller läge för ett toalettbesök var ultimat. :thumbdown:

Aj aj aj inte bra att tvinga fram en tömning den ska komma av sig självt, bråttom ska man inte heller ha, minst 20 minuter i lugn & ro antingen med god lektyr eller filosofiska tankar. Slutligen till papperet många hävdar att det skall vara mjukt & gärna flera lager, TRAMS säger jag skithuspappet skall vara strävt & militärt inge jävla lull lull.

Wagner 2013-09-19 18:49

Citat:

Ursprungligen postat av Shell Peppe (Inlägg 274439)
Då har men tömt en redig laddning igen :yes:

Lyckos. :sad:

Phibes 2013-09-19 18:57

Citat:

Ursprungligen postat av patrik_g (Inlägg 274437)
Mina åsikter idag:

Swansea spelet gillar jag. har själv testat det spelet mot formlösa Valencia.

Nu när du säger det så blev jag fan sugen på att skicka in en slant på Swansea. Valencia låg ju på fjärdeplatsen i typ 37 omgångar förra säsongen och spel i Europa League måste kännas rätt så menlöst. Nu kör vi!:KO:

Melvin 2013-09-19 18:58

Citat:

Ursprungligen postat av Shell Peppe (Inlägg 274444)
Aj aj aj inte bra att tvinga fram en tömning den ska komma av sig självt, bråttom ska man inte heller ha, minst 20 minuter i lugn & ro antingen med god lektyr eller filosofiska tankar. Slutligen till papperet många hävdar att det skall vara mjukt & gärna flera lager, TRAMS säger jag skithuspappet skall vara strävt & militärt inge jävla lull lull.

Måste säga emot gällande pappret. Det ska vara något slags mellanting, inte för mjukt så man har har halva rullen kvar runt öppningen efter en laddning av den mindre hårda varianten. Samt att det säger sig själv att "sandpapper" inte är att föredra, får också en känsla att det liksom inte suger upp allt och att man således blir mindre ren.

Nej, rekommenderar Serla.

patrik_g 2013-09-19 20:26

Swansea fint spel.

Mora ligger under med 3-0 inför sista. Man skulle nog tagit en sovmorgon ändå :lol:

Wagner 2013-09-19 20:36

Man undrar ju vad som hänt med Timrå sen i fjol. 2.50 var väl ungefär vad man fick på Mora borta mot Almtuna förra säsongen.

Jag fattar ingenting. :sad:

Sandy 2013-09-19 20:47

Citat:

Ursprungligen postat av robust (Inlägg 274165)
Vad kan du om fotboll, om man får fråga?

I princip allt som går att kunna faktiskt... PLUS att jag är bra på matematik, vilket du inte är :) hahaha.. fan vad bra jag är, älskar mig själv

robust 2013-09-19 21:32

Citat:

Ursprungligen postat av Sandy (Inlägg 274469)
I princip allt som går att kunna faktiskt... PLUS att jag är bra på matematik, vilket du inte är :) hahaha.. fan vad bra jag är, älskar mig själv

Hoppas att du spelade på Swansea. Det var dagens bästa spel.

patrik_g 2013-09-19 22:59

Citat:

Ursprungligen postat av patrik_g (Inlägg 274437)
Mina åsikter idag:


Frölunda känns hetare just nu, men FBK har bra statistik mot Frölunda. Inget extra i 2.20 på Frölunda. Skulle inte spelat det iaf. Min åsikt.


-1 på Luleå håller jag inte alls med om. Har själv spelat Växjö till (4.55) 2-Units värdet på dom.


Ja Mora måste ju vara ett kanonspel enligt dom. I min bok är det en 50/50-match.


Swansea spelet gillar jag. har själv testat det spelet mot formlösa Valencia.


Sheriff kan ju vara värt att testa med tanke på alla spelar Anzhi sålt.


Betis till 1.80 ser jag inte värde i.


Ja Frölunda förlorar med 1-3 på hemmaplan.

-1 på Luleå satt dom då Luleå vann med 4-1

Mora som var ett så bra spel enligt dom förlorar med 3-0 mot Timrå.

Swansea var ett kanonspel.

Sheriff fick bara 0-0 tyvärr


Betis spelar 0-0 mot Lyon

patrik_g 2013-09-19 23:02

Bara två singlar och en dubbel sitter idag hos Sporttjänsten. Men då man satsade hela 400-kr på (4.55) oddsaren gör det att man går plus idag.


+ 575-kronor denna torsdag

Blir en fin lunch det för dom imorgon

Wagner 2013-09-20 11:13

Citat:

Ursprungligen postat av Shell Peppe (Inlägg 274444)
Aj aj aj inte bra att tvinga fram en tömning den ska komma av sig självt, bråttom ska man inte heller ha, minst 20 minuter i lugn & ro antingen med god lektyr eller filosofiska tankar. Slutligen till papperet många hävdar att det skall vara mjukt & gärna flera lager, TRAMS säger jag skithuspappet skall vara strävt & militärt inge jävla lull lull.

Mycket skitsnack här på slutet. Om Timrå, Swansea och allt vad dom heter.

Nu vill jag veta vad man gör på porslinet i minst 20 minuter om det nu kommer av sig självt? :popcorn:

Mina egna besök liknar mest ett snabbt knäböj. Har en Uti vår hage som lektyr och den brukar räcka i 2 månader.

Blev för övrigt getingstucken på balkongen. Här har man klarat sig hela sommaren och åker sen dit 20 september! Ungefär som att hålla sig på fötter hela vintern för att sen halka på en isfläck på midsommarafton.

Wagner 2013-09-20 11:44

För att återanknyta till den där http://www.clicksmilies.com/s1106/sc...smiley-015.gif hockeyn från igår.

Man fick 30 ggr på Timrå inför så ingen räknade med ett snabbt återtåg. Men å andra sidan kunde man hitta 81 slängar på Mora. Jag tror nog alla bolag rankade Timrå före Mora. Vilket i efterhand gör det där spelet på Mora till aktuellt odds lika obegripligt som det verkade på förhand.

https://www.sharps.se/forums/ishockey...eyallsvenskan/

Wagner 2013-09-20 18:40

Dålig fart här...

Glödheta Skövde (2.20) i handbollen verkar överleva fram till start. Är väl all-in på dom också som insatserna ser ut. Har inte ens orkar jämföra odds men SS skräms väl inte längre av årets 92 % i payback.

Wagner 2013-09-20 18:59

Ändå verkar 2.20 stå sig. http://www.oddsportal.com/handball/s...ehof-bXV4Chu7/

Men är det någonting dom kan så är det svensk handboll. Inte ens på den tiden dom gav bort pengar kom man åt dom där. :no:

patrik_g 2013-09-20 21:05

Citat:

Ursprungligen postat av Wagner (Inlägg 274523)
Mycket skitsnack här på slutet. Om Timrå, Swansea och allt vad dom heter.

Nu vill jag veta vad man gör på porslinet i minst 20 minuter om det nu kommer av sig självt? :popcorn:

Mina egna besök liknar mest ett snabbt knäböj. Har en Uti vår hage som lektyr och den brukar räcka i 2 månader.

Blev för övrigt getingstucken på balkongen. Här har man klarat sig hela sommaren och åker sen dit 20 september! Ungefär som att hålla sig på fötter hela vintern för att sen halka på en isfläck på midsommarafton.


Hur kan det vara skitsnack om Timrå och Swansea? Är det inte till att diskutera spel i denna tråd. För övrigt kom jag hem nu och varit borta hela dagen.

Wagner 2013-09-20 21:08

Nog hörs det att du varit borta. :)

patrik_g 2013-09-20 21:11

Citat:

Ursprungligen postat av Wagner (Inlägg 274625)
Nog hörs det att du varit borta. :)

Ja idag hade jag ett liv en dag :)

Men varför tycker du det är fel vi diskutera spelen dom lägger? Är inte det själva poängen med tråden?



Powered by vBulletin & vBadvanced CMPS
Design, Logos, etc Copyright © Sharps.se, 2010-2011. All Rights Reserved