Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips

Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips (https://www.sharps.se/forums/)
-   Offtopic (https://www.sharps.se/forums/offtopic/)
-   -   NBA Fantasy (https://www.sharps.se/forums/offtopic/17940-nba-fantasy/)

MrHansson 2013-10-23 22:38

jag är på allt, allt låter bra! är bara taggad. jag och mitt lag Miami Floppers! :D

Lazlo 2013-10-23 23:26

Citat:

Ursprungligen postat av 6asdf (Inlägg 282221)
NBA avdelningen här på Sharps tror jag de menar, där jag postade frågan om NBA fantasy från början :) Låter som en smart idé förövrigt.

EDIT: Basketavdelningen*

Alright, då är jag med. Om det nu var det som menades så förstår jag ändå inte vad det skulle göra för skillnad till det bättre. Dom som hänger i basketavdelningen på sharps kan väl likväl hänga här eller är det svårare att hitta till denna tråden? :) Enda skillnaden är att om vi håller till i Basket forumavdelningen så kommer en NBA fantasy tråd med en jävla massa trashtalk kommer ploppa upp titt som tätt på framsidan här på sharps och det är nog bara drygt för majoriteten som inte alls är intresserade av vad som sägs i denna tråden...

Tycker att 6 ska till slutspel om vi blir 10 pers oavsett om det innebär bye weeks. Insats måste vi ha, annars kommer folk hoppa av efter 1 vecka, så har det alltid varit förut. Egentligen skulle ju alla betala innan draft så vi slipper skiten som hände i NFL men det lär väl knappast hinnas med, vi får se till att inte ta med mumiin och Qirren bara så kanske det kan gå bättre. :)

Varför inte waiver wire tid? Är inte det bara bra?

När jag kollade på fjolårets liga så reagerade jag på vilka stora lineups man hade så det kan nog bli bättre att minska det en aning så man slipper kämpa med massa skitspelare.

Övrigt så litar jag helt på att Arch knåpar ihop något spännande upplägg och draft kan jag när som helst, gärna inte söndag då det är NFL all night long då...

Maxie 2013-10-24 00:08

Är lätt down i år! Har PM'at dig Arch.

Arch 2013-10-24 00:50

Citat:

Ursprungligen postat av Lazlo (Inlägg 282509)
Varför inte waiver wire tid? Är inte det bara bra?

När jag kollade på fjolårets liga så reagerade jag på vilka stora lineups man hade så det kan nog bli bättre att minska det en aning så man slipper kämpa med massa skitspelare.


No WW betyder att alla spelare blir tillgängliga direkt efter draften och att varje spelare man droppar kan plockas upp av nån annan samma stund. Lite action ;)
Tror ändå att när spelar-transfers låser sig för dagen när match börjar, så gäller det alla spelare. Har inte spelat så på ESPN dock, så vet inte exakt

Mindre lineups betyder nog att man måste ha lite mer koll på laget och matchups, men det bör hjälpa med att minska effekten av skador lite. Förhoppningsvis blir det också enklare att trejda. Också, långa bänkar gör att man kan satsa på spelare som är long shots. Blir not lite annorlunda upplevelse och strategi.

Lagt upp omröstning för playoffs

eyeless 2013-10-24 13:56

Är intresserad av att vara med i fantasy ligan. Allt hänger dock på när ni har tänkt att ha draften

Arch 2013-10-24 17:15

Då är vi 6 redan, med Vlad som kommer snart. Lägg till bjornen, 6ad och will.eye.am här och vi är 10 och redo att köra igång!

PM era emails så jag kan skicka ut invites, 300 är väl inget problem över ett par månader, även för studenter? Då hinner alla rösta om playoffs och vi sätter upp draften lördag...eller måndag...kväll nånstans

Maxie 2013-10-24 18:03

Ingångssumman kvittar men ser helst att vi kör draften nu under helgen. Typ Söndag klockan 20 vore ballinnnn.

eyeless 2013-10-24 21:11

Söndag klockan 20 hade passat utmärkt. Tycker 500 pix är en bra krydda, 100 är för lågt.

MrHansson 2013-10-25 01:14

Ja söndag funkar alldeles utmärkt, 500 är också bra om alla nu har råd med det...(jag som arbetslös fixar det iallafall) :clap:

Vart och när ska vi betala? :innocent:

eddieh 2013-10-25 11:03

Söndag funkar fint, även om man missar lite NFL. Men är trots allt bara 10 lag så draften borde vara avklarad på en timme. Då slipper man 47 trailers för Band of Brothers på Tv10 :-)

Har budgeterat med runt 50 $ för Primo Pasta, bara så du vet Vlad. ;-)

500 som insats ser jag helst, men har förståelse om man är fattig student. 300 är dock absolut minimum
så att folk inte skiter i det hela.

Vlad 2013-10-25 13:10

Citat:

Ursprungligen postat av eddieh (Inlägg 282729)
Söndag funkar fint, även om man missar lite NFL. Men är trots allt bara 10 lag så draften borde vara avklarad på en timme. Då slipper man 47 trailers för Band of Brothers på Tv10 :-)

Har budgeterat med runt 50 $ för Primo Pasta, bara så du vet Vlad. ;-)

500 som insats ser jag helst, men har förståelse om man är fattig student. 300 är dock absolut minimum
så att folk inte skiter i det hela.

Förväntade mig inget annat :lol:

Draft på Söndag funkar fint. Bring it on mothafuckas :KO:

Arch 2013-10-25 13:32

Vi har 8....behöver mail från mr No-Look Pass (eyeless) och den Fattiga Studenten (6ad) om han kan hitta 300 nånstans.


Eftersom eddieh kommer att slösa vår cash på en litauisk transvestit, så kan vi lika gärna skippa mellanhanden och skicka pengarna direkt till Lazlo.

eddieh 2013-10-25 13:52

Citat:

Ursprungligen postat av Arch (Inlägg 282761)
Vi har 8....behöver mail från mr No-Look Pass (eyeless) och den Fattiga Studenten (6ad) om han kan hitta 300 nånstans.


Eftersom eddieh kommer att slösa vår cash på en litauisk transvestit, så kan vi lika gärna skippa mellanhanden och skicka pengarna direkt till Lazlo.

Hen var faktiskt bulgar som jag slösade vinstpengarna från förra säsongen på!

Nu måste jag vinna igen för att kunna betala mina bromsmediciner :sad:

Lazlo är ju kassör i NFL-Fantasy om jag inte minns fel, så förhoppningsvis drar han det lasset här med?

Btw, blir det någon IR-plats?

Spoiler:
http://probasketballtalk.nbcsports.com/2013/07/18/baron-davis-targeting-a-return-to-the-nba-next-season/


:cheers:

Lazlo 2013-10-25 14:09

Jävla mongon att försöka psyka ut mig direkt. Jag är först att nämna något om draft datum och sen kommer hela jävla bögkören tätt därefter och går tvärs emot... Borde önskat att draften inte skulle vara lördag eller måndag så hade jag varit safe :lol:

Spoiler:
Citat:

Ursprungligen postat av Lazlo (Inlägg 282509)
gärna inte söndag då det är NFL all night long då...

Citat:

Ursprungligen postat av Maxie (Inlägg 282636)
Typ Söndag klockan 20 vore ballinnnn.

Citat:

Ursprungligen postat av eyeless (Inlägg 282688)
Söndag klockan 20 hade passat utmärkt.

Citat:

Ursprungligen postat av MrHansson (Inlägg 282705)
Ja söndag funkar alldeles utmärkt

Citat:

Ursprungligen postat av eddieh (Inlägg 282729)
Söndag funkar fint,.

Citat:

Ursprungligen postat av Vlad (Inlägg 282758)
Draft på Söndag funkar fint.



Men okej, jag är inte den som är den, jag får helt enkelt multitaska även om det kan bli kaos, då har jag iaf något att skylla på när jag torskar. Ska försöka komma i tid i år så jag inte blir rövknullad på autobid dem första 5 minuterna som ifjol när jag fick köpa en Rose dyrt som inte spelade en enda minut... Utan det så hade jag vunnit, så ni vet vad ni kan vänta er i år liksom.

Citat:

Ursprungligen postat av eddieh (Inlägg 282729)
Då slipper man 47 trailers för Band of Brothers på Tv10 :-)

Öj, har du sett denna eller? :p

http://www.youtube.com/watch?v=sOYmqJg7heo


Jag kan dra lasset att vara kassör även här om det är okej med alla andra. Har av någon konstig anledning under hela offseason fått ihärdiga mailförfrågningar från någon litauisk transvestit som säger att någon eddie har sagt att jag ska betala så eddie kan ha transan som husdjur och för 5k så skulle han vara det i ett halvår så langa pengarna så får han en tryout period... Antar att det kommer vara free for all för oss alla under denna perioden så det är bara att kika in hos eddie och leka med "vovven"...?

Arch 2013-10-26 12:47

#9 är med...det måste finnas 1 till nånstans...räds inte eddie, han gillar mest att titta...

eddieh 2013-10-26 17:35

Kom igen nu. Vore mycket roligare med 10 lag. Draft imorgon @ 20:00

:cheers:


http://www.youtube.com/watch?v=jqYjsOqheOo

isbjorn 2013-10-26 18:42

50% Att jag löst. Får se efter ett par bärs till

MrHansson 2013-10-26 20:23

Citat:

Ursprungligen postat av isbjorn (Inlägg 283417)
50% Att jag löst. Får se efter ett par bärs till

det är bara att spela maskin ute på krogen alternativt slå sig ner vid blackjack bordet! :cheers:

Arch 2013-10-26 21:10

1 till! Kom igen, nån måste det finnas...ni får gärna hitta nån vid sidan om för att fylla på

Lazlo 2013-10-26 23:10

Alright, vore ju bra om vi kunde lösa betalningen innan draften imorgon så vi slipper samma problem som det blev i NFL fantasyn.

Ni från NFL (Arch, Hansson, Eddie, Lillis, va?) har ju betalningsinfon så det är bara att langa 500 pix var så snart ni kan och skriva vem det är ifrån så jag har koll.

Nya för denna ligan är då eyeless, Maxie, isbjorn och Vlad? Skickar PM med info till er nu då...

Då har jag fått med alla eller?

Btw, hur delar vi upp priserna? Seriesegraren får en del av kakan och vinnaren av hela skiten tar resten? 30% = 1500 kr till seriesegraren och 3500 kr till champ?

Arch 2013-10-27 01:11

Pengarna är inga problem, men låt det stå öppen fom 300 ifall att nån inte kan ge mer. Jag vill hellre ha en säsong även om det blir mindre insatser än nada.

Seriesegraren ska få nåt, håller med.

Glöm inte klockan ;)

Arch 2013-10-27 01:19

Mr Hansson obs, ESPN trixade med bokstäverna när jag tog bort en div :)

Lazlo 2013-10-27 01:25

Om den 10:e personer bara kan vara med på 300 kr så får antingen vi andra vika oss och jag skickar tillbaka 200 kr till alla eller så tävlar vi andra om 500 kr och den sista kan bara få 60% av vinsten, resten går till 2:an.

Tror det är bra att försöka ha så mycket klart som det går innan draften...

eddieh 2013-10-27 15:11

Mindre en fem timmar kvar nu. Isbjörn hur gick det med din polare? Är han på?

isbjorn 2013-10-27 15:34

Blev för många öl. Han svarar inte :(

eddieh 2013-10-27 15:38

Haha, så kan det vara :p

:cheers:

Lillis 2013-10-27 17:31

kör vi draft ikväll 20:00 eller väntar vi till senare i veckan?

eddieh 2013-10-27 19:01

Arch hur gör vi?

Arch 2013-10-27 19:10

Så fort som vi har 10 så sätter jag upp draften. Kan bli under en timme, eller nån dag senare, vi kan ju tom drafta efter att ligan ha dragit igång. Bara att hitta 10:e så löser det sig ;)

Lazlo 2013-10-27 19:22

Så det gäller för oss andra att vara på ständig stand by under en obestämt framtid för när den 10:e kommer så kööööööör vi bara! ;)

Går det inte att vara 9 då eller köra den 10:e som obemannat lag som får autodraft eller hur kan man lösa det? Bara sitta och hoppas att någon filur dyker upp helt plötsligt?

eyeless 2013-10-27 19:27

Citat:

Ursprungligen postat av Lazlo (Inlägg 283617)
Så det gäller för oss andra att vara på ständig stand by under en obestämt framtid för när den 10:e kommer så kööööööör vi bara! ;)

Går det inte att vara 9 då eller köra den 10:e som obemannat lag som får autodraft eller hur kan man lösa det? Bara sitta och hoppas att någon filur dyker upp helt plötsligt?

+1 Vi kör på 9 om det går

Arch 2013-10-27 19:33

Vi har (eddie, vlad och jag) förhoppningsvis en draft kl 11, så dyker inte bjornens man upp innan kl9 är vi klara här för idag ;)

Annars kan vi komma överens nån generell tid, typ draft 21:00 varje dag om en till kommer.
9 lag är lite kantigt, men vi skulle nog kunna köra det också. Jag skulle vilja reducera våra lineups då, istället för G+F ha bara en plats G/F

Lillis 2013-10-27 19:35

Citat:

Ursprungligen postat av Arch (Inlägg 283621)
Vi har (eddie, vlad och jag) förhoppningsvis en draft kl 11, så dyker inte bjornens man upp innan kl9 är vi klara här för idag ;)

Annars kan vi komma överens nån generell tid, typ draft 21:00 varje dag om en till kommer.
9 lag är lite kantigt, men vi skulle nog kunna köra det också. Jag skulle vilja reducera våra lineups då, istället för G+F ha bara en plats G/F

Jag är på 21:00 hela veckan, men inte TISDAG är borta då

isbjorn 2013-10-27 19:36

Inte 21 imorgon för mig. Min gubbe banga.

eyeless 2013-10-27 19:38

Kan 21.30 måndag, 21.00 tisdag eller 21.30 torsdag

Arch 2013-10-27 19:51

Om folk är med på det så kan vi köra 9 lag. Har aldrig spelat med få lag, men wth, kan testa

isbjorn 2013-10-27 19:54

Draft 20:30! Avej är med

Arch 2013-10-27 19:55

Ser ut som om Avej är med och kan drafta ikväll från 20:30

eyeless 2013-10-27 19:55

Sitter standby redo att drafta ikväll. Hellre en draft med 9 än att det inte blir något

Arch 2013-10-27 20:00

Kan välja tidigast 21:00 (3pm ET) men måste ha full liga först



Powered by vBulletin & vBadvanced CMPS
Design, Logos, etc Copyright © Sharps.se, 2010-2011. All Rights Reserved