Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips

Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips (https://www.sharps.se/forums/)
-   Offtopic (https://www.sharps.se/forums/offtopic/)
-   -   Val - 2014 (https://www.sharps.se/forums/offtopic/20320-val-2014-a/)

Galeocerdo cuvier 2014-12-07 10:14

Citat:

Ursprungligen postat av sskssk (Inlägg 389018)
S som tredje största parti @76

48k förstagångare som kommer att få rösta där har inte S några 30% att hämta

X-antal kommer att ramla av pinn pga ålderdom innan valet, där har S över 30%

Inte säker på att alla som bor i ehh, öhh sämre områden kommer orka palla ta sig till vallokalen en gång till på så kort varsel, vissa kanske inte ens pga språkförbistringar fått reda på att det är extra val.

SD och M har dom trognaste väljarna.

S går till val med att man skall regera med MP (mycket populärt beslut)

Löfven och Magda har nu gått ut och kallat SD och över 1miljon svenskar för fascister.

Den mildra vintern verkar inte bita på tiggarinvasionen, kommer den frågan upp i valrörelsen lär vi som bäst få ett krystat svar ifrån S håll.

M kan få ett uppsving nu när idioten är borta.

SD lär få ett uppsving då 11 av 10 artiklar i media numera handlar om deras SD-"hat"

https://i.imgur.com/79BPZH2.png

Om jag var du så hade jag hellre lagt pengarna på en isglass eller något annat trevligt. :)

Wagner 2014-12-07 10:57

Citat:

Det är viktigt att skilja på flyktinginvandring och invandring i övrigt. I massmedia framställs ofta människor som söker asyl och som smugglats in i landet som flyktingar även om deras motiv till att lämna hemlandet företrädesvis är ekonomiska. Flykting är man om kriterierna för skyddsbehov i utlänningslagen är uppfyllda, och då har man rätt till permanent eller tillfälligt skydd.

Missbruk av asylrätt skall stävjas så långt som möjligt. Asyl skall ges till personer som dokumenterat blivit förföljda enligt Genévekonventionens bestämmelser. Det ankommer på den asylsökande att styrka sin identitet och att förete trovärdiga handlingar och att i övrigt samarbeta i asylprocessen. I annat fall skall avslag ges eller när skyddsbehov sannolikt föreligger, ett tillfälligt uppehållstillstånd i avvaktan på fullt klarläggande av identitet och övriga förhållanden.

Invandringspolitiken måste vara tydligt utformad och ha en förankring i breda folklager. Främlingsfientlighet och negativa attityder uppstår om misstanke finns att de som fått uppehållstillstånd inte är egentliga flyktingar. Ett ökat stöd för invandring kan bara uppnås om invandrarna ses som individer som utvecklar och berikar Sverige i stället för att ses som ett socialt problem.

Svenskarna och deras politiker måste också tydligt markera sin vilja att försvara de värderingar och de kulturmönster som vi i Sverige uppnått under en lång utvecklingsperiod. Ömsesidig tolerans av olika traditioner och levnadsmönster måste upprätthållas, men det får inte innebära att värderingar och utmanande livsstilar skall accepteras när de står i uppenbar konflikt med de värderingar som vuxit fram i Sverige vad gäller t.ex. synen på jämställdhet och barnens rättigheter.

Uppehållstillstånd för anhörigaReglerna för familjeåterförening eller för andra nära anhöriga kan göras mer generösa om försörjningskrav införs. Den eller de som vill att en nära anhörig skall få bosätta sig i Sverige måste åta sig ett försörjningsansvar och också kunna visa att bostad finns.
Nytt utspel från Fascisterna.
Spoiler:
http://www.riksdagen.se/sv/Dokument-Lagar/Forslag/Motioner/med-anledning-av-skr-200001_GO02Sf5/?text=true

sskssk 2014-12-07 11:02

Citat:

Ursprungligen postat av Galeocerdo cuvier (Inlägg 389107)
https://i.imgur.com/79BPZH2.png

Om jag var du så hade jag hellre lagt pengarna på en isglass eller något annat trevligt. :)


Men å andra sidan så har dom backat nästan 4% i Demoskops Dec-mätning och Sentios Nov-mätning.

Men om nu min "rek" fick dig att tro att det är en fifty-fifty att det inträffar så brasklappar jag redan nu, det vill ju helt klart till att mycket skall klaffa för att det här ska gå in.

sskssk 2014-12-07 11:15

Stridshingsten ryter till.

http://www.aftonbladet.se/nyheter/article19980788.ab


Citat:

De som hävdar att landet är fullt, de bör visa var det är fullt.
Täby?

Sandy 2014-12-07 13:24

Citat:

Ursprungligen postat av Wagner (Inlägg 389005)

Tycker det är bregreppsförvirring om bookies kallar det nyval, eftersom det handlar om extraval. Stor skillnad, och kan kanske användas emot oss om vi vinner pengar.

Snitch 2014-12-07 14:06

Citat:

Ursprungligen postat av sskssk (Inlägg 389121)
Täby?

Samt Södermalm.

Melvin 2014-12-07 14:09

Citat:

Ursprungligen postat av sskssk (Inlägg 389121)


Täby kommer att få ett flyktinglass till Täby Park Hotell. Inget som någon gått ut med officiellt men det ska tydligen ske inom ett par veckor. Var väl Täbys tur att öppna hjärtat..

the_mirage 2014-12-07 14:23

Citat:

Ursprungligen postat av Sandy (Inlägg 389139)
Tycker det är bregreppsförvirring om bookies kallar det nyval, eftersom det handlar om extraval. Stor skillnad, och kan kanske användas emot oss om vi vinner pengar.

Finns ju inte på världskartan att de skulle voida spel för att det enligt valmyndigheten heter extra val medan tex. stora delar av media, däribland SVT, kallar det för nyval. Det råder ju inga tvivel om vilket val som åsyftas.
Vad jag har sett är det bara Unibet som har odds och där står det "General Election 2015".

sskssk 2014-12-07 14:44

Citat:

Ursprungligen postat av Melvin (Inlägg 389157)
Täby kommer att få ett flyktinglass till Täby Park Hotell. Inget som någon gått ut med officiellt men det ska tydligen ske inom ett par veckor. Var väl Täbys tur att öppna hjärtat..

Mycket bra!

Alla ska med!

bananbilen 2014-12-07 16:20

har ni lagt märke till att Expressen inte skrivit ett ord om detta idag?

Nä, på Expressen.se kommer man endast få läsa sanningar & osanningar om SD fram till den 22:a mars....

SD har dessa bilbrännare & Expressen att tacka sen när dom den 22 mars inkasserar ca 17%. (OBS jag röstar EJ på SD...)


http://i57.tinypic.com/6ol9o6.png

Wagner 2014-12-07 17:24

Den utsträckta handen
 
http://www.youtube.com/watch?v=bqP2wDI3-p4

Slänger med en best of också. :)

http://www.youtube.com/watch?v=S5rNgtW_Zjo

Wagner 2014-12-07 17:32

Citat:

Ursprungligen postat av bananbilen (Inlägg 389221)
har ni lagt märke till att Expressen inte skrivit ett ord om detta idag?

Nä, på Expressen.se kommer man endast få läsa sanningar & osanningar om SD fram till den 22:a mars....

SD har dessa bilbrännare & Expressen att tacka sen när dom den 22 mars inkasserar ca 17%. (OBS jag röstar EJ på SD...)


http://i57.tinypic.com/6ol9o6.png

Ligger 2:a under mest läst i dag. Du får kolla upp bättre vad du dricker. :)

http://www.expressen.se/nyheter/bran...en-efter-fest/

bananbilen 2014-12-07 21:07

Citat:

Ursprungligen postat av Wagner (Inlägg 389285)
Ligger 2:a under mest läst i dag. Du får kolla upp bättre vad du dricker. :)

http://www.expressen.se/nyheter/bran...en-efter-fest/

OK, syns inte tydligt på startsidan då!

:whoco5:

bananbilen 2014-12-08 15:18

Expressen måste ju vara helt besatta av SD.

Tror dom att SD röstare kommer att byta fot för att dom skriver denna skit?

Inte ofta jag håller med Jan Gillou, men jag skulle också vilja se tidningen dö och sedan pissa på dess grav! http://www.sherv.net/cm/emoticons/to...n-the-snow.gif

http://i59.tinypic.com/2nakyfa.png

Wagner 2014-12-08 17:14

Löfven: Vi regerar inte över blockgränserna http://www.expressen.se/nyheter/val2...lockgranserna/

http://z.cdn-expressen.se/images/9a/...6x9/[email protected]

Så var det med den saken. http://www.di.se/artiklar/2014/12/8/...inisterposter/

Wagner 2014-12-08 18:13

http://politikfakta.se/wp-content/up...ven_luktar.jpg

Inte ens luktsinnet är intakt på karln. http://www.di.se/artiklar/2014/12/8/...gar-i-konkurs/

Wagner 2014-12-08 18:40

Citat:

Ursprungligen postat av Wagner (Inlägg 389117)
Nytt utspel från Fascisterna.
Spoiler:
http://www.riksdagen.se/sv/Dokument-Lagar/Forslag/Motioner/med-anledning-av-skr-200001_GO02Sf5/?text=true

Vi behöver inte ens backa till 2000 för att höra stöveltrampet. http://www.dn.se/debatt/ta-medborgar...la-invandrare/


Citat:

”Ta medborgarskapet från kriminella invandrare”
Publicerad 2009-02-16 23:00

Moderatutredning kräver väsentligt hårdare invandrarpolitik: Medborgarskap som tilldelats genom falsk identitet, hot eller mutor måste återkallas.

Sverige som invandrarland måste se sanningen i vitögat. I Sverige gäller svensk lag. Därför måste medborgarskap som givits på felaktiga grunder, exempelvis genom falsk identitet, hot eller mutor, återkallas. Det duger inte att den som får avslag på sin asylansökan ska kunna stanna kvar i landet. Samtidigt bör fler utländska medborgare som dömts för grova brott utvisas. Dessutom vill vi slopa invandrares rätt att fritt välja bostadsort, och tillräckliga kunskaper i svenska måste bli obligatoriskt. Det skriver migrationsminister Tobias Billström tillsammans med Ulf Kristersson, socialborgarråd i Stockholm och ordförande i Moderata samlingspartiets arbetsgrupp mot utanförskap och segregation, samt riksdagsledamoten Elisabeth Svantesson.

I dag överlämnar de arbetsgruppens slutrapport till Moderaternas partistyrelseSvensk politik har länge visat berättigad vrede mot de krafter som är emot invandring och invandrare. Vi har fördömt de invandrarfientliga men sällan gett seriösa svar på rimliga frågor om vad som kan följa i invandringens spår.

Svensk migrations- och integrationspolitik har misslyckats. Flyktingmottagningen, introduktionen till Sverige och Svenska för invandrare (sfi) fungerar så illa att det tar sju år för vuxna flyktingar att få ett arbete i Sverige, för kvinnor tar det mer än tio. Många invandrare blir år efter år helt beroende av bidrag eller av den man i familjen som ofta kom först.
År 2007 läste 65 000 personer sfi. Hela 20 000 avbröt utan godkänt betyg i någon enda kurs. I OECD:s statistik ligger Sverige sist i tabellen över jämförbara länders förmåga att sätta utomeuropeiska invandrare i arbete. I 105 svenska stadsdelar är förvärvsfrekvensen lägre än 50 procent. I delar av Skåne, Göteborg och i Mälardalen jobbar färre än var tredje. I Bergsjön och Angered i Göteborg har nära sex av tio socialbidrag. Sverige slösar bort talang och ambition.

För Sverige, som är ett av världens mest individualiserade och sekulariserade länder, innebär invandringen ofta möten med en traditionell kultur väldigt olik vår egen. Men även i Sverige finns tydliga gemensamma värderingar, varav en del är kodifierade till gällande lag. De handlar bland annat om individuella rättigheter och skyldigheter som gäller vare sig man gillar dem eller inte, som står över tycke och smak, familj, släkt, grupp eller klan.

I Sverige gäller svensk lag. Däremot har vi gravt försummat uppgiften att snabbt, effektivt och respektfullt tradera svenska grundläggande spelregler till människor som flyttar hit.
Få vuxna i första generationens invandrare kommer helt till sin rätt när de lämnar sitt eget land och söker sig ett nytt, ofta långt borta och med helt andra vanor. Då räcker inte ytliga hyllningar till alla spännande kulturer vi får möta – i stadsdelar många aldrig ens besöker. I Sverige har vi trivialiserat det svåra, i stället för att erkänna att med allt det lockande och mänskliga följer problem som ett bra invandrarland måste våga se i vitögat.

I den slutrapport som vi i dag överlämnar till Moderaternas partistyrelse stakar vi ut färdriktningen och lägger konkreta förslag inom migrations- och integrationspolitiken. Det är ingen lätt eller tacksam uppgift. Vi kommer antagligen anklagas för respektlöshet och nationalism av dem som föredrar bidrag och välmenande fraser framför tydlighet om rättigheter och skyldigheter. Vi får ta det.

• Vi vill ha ett öppnare Sverige, inte ett mera slutet. Men vägen till Sverige kan inte enbart bygga på asylsökande och deras anhöriga.

För bara några månader sedan öppnades möjligheten till arbetskraftsinvandring och redan har 2 000 personer ansökt om tillstånd. Integriteten i asylbegreppet värnas bättre samtidigt som reformen tillför internationellt syre till fler svenska arbetsplatser.

• Asyl- och migrationspolitiken är en del av EU:s gemenskapsrätt. Men nu behövs ett europeiskt asylsystem som både kan ge flyktingar skydd och se till att Europas länder delar på ansvaret. Det är inte rimligt att några svenska kommuner under perioder tagit emot fler irakier än hela USA.

• En rättssäker asylprocess ska innehålla regler som gör att alla får sin sak prövad. Men den måste också våga stå upp för det kärvare budskapet, att den som får avslag ska lämna landet. Den som får ja ska få hjälp att komma in i Sverige och etablera sig, den som får nej ska få hjälp att återvända hem. Det ska inte vara möjligt att kringgå regelverket genom att som tillståndslös stanna kvar efter ett avslag. Migrationsverket bör ges uppdraget att löpande meddela Skatteverket om utfärdade, utgångna och återkallade arbetstillstånd.

• Alla som kommer hit och behöver samhällets hjälp för att etablera sig, ska genomgå en obligatorisk, individuell introduktion. Förslaget om ”startkontrakt” för nyanlända ligger fast. Kontraktet ska vara kopplat till utbetalning av etableringsersättning och ställa lika tydliga krav på individen som på staten. Etableringsersättningen ska vara individuell och både män och kvinnor ska delta och sikta på egen försörjning. Att etablera sig innebär att skaffa bostad och arbete, bli självförsörjande och tillägna sig grundläggande kunskaper om svenska lagar och regler. Språkutbildningen ska vara en arbetsmarknadskopplad del av etableringen.

• Ebo – principen om eget boende - avskaffas i sin nuvarande form. Möjligheten att välja eget boende finns kvar men leder till lägre ersättning. Den som väljer en överetablerad kommun får ingen ersättning alls. Den som kommer till Sverige bör alltså bosätta sig där det finns möjlighet till arbete och lämplig bostad. Vi vill att fler barn ska få se sina föräldrar gå till jobbet på morgonen och se dem komma hem igen med egna inkomster.

• Medborgarskapet i Sverige får inte urvattnas. Det svenska passet är i dag en av få fördelar som skiljer medborgarskap från permanent uppehållstillstånd. Sverige ska vara ett öppet invandringsland som uppmuntrar människor att formalisera sin lojalitet mot sitt nya land.

• Medborgarskap som givits på felaktiga grunder ska därför kunna återkallas. Det kan handla om falsk identitet, hot eller mutor.

• Över 200 000 svenska pass är på drift ute i världen. Ett och annat är säkert bortslarvat. Men orimligt många är i praktiken sålda eller lämnade för syften som bryter mot allt Sverige vill stå för. Det bör därför inte längre vara möjligt att gång på gång förlora sitt pass.
Sverige bör ogiltigförklara borttappade pass, vilket tekniken i dag medger, och införa noteringar i passen om hur många man har haft. Efter ett antal förlorade pass ska polisundersökning föregå nytt pass. Det ska också, i större utsträckning än i dag, vara möjligt att utvisa utländska medborgare som dömts för grova brott. Undantag bör bara göras vid statslöshet och andra synnerliga skäl, men inte automatiskt för den som har permanent uppehållstillstånd och många års vistelse i Sverige.

• Grundläggande kunskaper i svenska är ett rimligt krav för medborgarskap i Sverige. Vi vill att medborgarskapet ska vara attraktivt och meningsfyllt, att fler ska ha alla rättigheter och alla skyldigheter som svenskar.

I dessa åtta steg vill vi förändra svensk invandringspolitik. Nästa steg blir att föra samtal inom hela alliansen.

Ett land som inte förväntar sig att de allra flesta arbetar och försörjer sig själva är i längden inte ett bra invandrarland. Och ett samhälle som inte tydligt står upp för sina egna ideal kommer inte att klara av det berikande mötet med andras.

Ulf Kristersson

Elisabeth Svantesson

Tobias Billström - Just han. :)

softpojk 2014-12-09 03:13

Jag undrar hur många gånger per dag Stefan Löfven säger Sverigedemokraterna.

sskssk 2014-12-09 08:39

Löfven hade rätt!

Nu är det fastslaget via vetenskaplig forskning att SD ÄR ett fascistiskt parti.


Skall vi tippa på att dom hamnar runt 3-5% efter det här?

http://www.aftonbladet.se/nyheter/live/abmorgon2/

Moffegrev 2014-12-09 10:38

Citat:

Ursprungligen postat av sskssk (Inlägg 389506)
Löfven hade rätt!

Nu är det fastslaget via vetenskaplig forskning att SD ÄR ett fascistiskt parti.


Skall vi tippa på att dom hamnar runt 3-5% efter det här?

http://www.aftonbladet.se/nyheter/live/abmorgon2/


Herregud vilka jävla dagisfröknar som sitter och diskuterar. "Fascism, ultranationalism, *tihi*, *fniss fniss* *men vad tycker fjöken Bengtsson om faaaaaaascismen?* :thumbup:

Vilka jävla muppar och stolpskott de bjuder in till studion. Ingen normalbegavad kan ju ta det där muppgänget pa allvar.

Moffegrev 2014-12-09 10:47

Citat:

Ursprungligen postat av Wagner (Inlägg 389405)
Vi behöver inte ens backa till 2000 för att höra stöveltrampet. http://www.dn.se/debatt/ta-medborgar...la-invandrare/


De vet allt det här, skriver en väldigt klarsynt debattartikel och vad gör de när de far makten?

Samma jävla resa fast 10ggr värre. Om inte det är att vara landsförrädare, vad är da en landsförrädare?

Semicolon 2014-12-09 12:16

Citat:

Ursprungligen postat av Moffegrev (Inlägg 389511)
Herregud vilka jävla dagisfröknar som sitter och diskuterar. "Fascism, ultranationalism, *tihi*, *fniss fniss* *men vad tycker fjöken Bengtsson om faaaaaaascismen?* :thumbup:

Vilka jävla muppar och stolpskott de bjuder in till studion. Ingen normalbegavad kan ju ta det där muppgänget pa allvar.

Sedan kan man ju diskutera den journalist-etiska riktigheten i att hålla någon slags diskussion om huruvida någon eller några är fascister eller ej utan att vederbörande tillåts argumentera för sin sak.

Jag är själv ingen fan av Sverigedemokraterna, deras socialkonservatism är enligt min mening något av det mest puckade man kan tänka sig, men de har vitala poänger i sin kritik av vår absurda integrationspolitik.

Dom kommer ur en nynazistisk bakgrund, men att i dag beskriva dem som fascister är jävligt tveksamt. Det är väl snarare ett högerpopulistiskt parti som självklart kan innehålla individer med fascistiska åsikter. Precis som vänsterpartiet knappast kan beskrivas som nykommunistiskt, men innehåller en hel del element som är kommunister.

Det som ingen tycks förstå i den så kallade politiska "eliten" är att man behöver inte vara rasist eller fascist för å vara motståndare till en kraftig invandring, men så länge de fortsätter att kleta på dessa smädesord på alla som vågar kritisera den rådande ordningen kommer folk bara bli mer och mer förbannade. 20% i mars känns väl givet? Jag kommer inte rösta på SD, men jag kan fan i mig förstå dom som gör det.

Wagner 2014-12-09 13:49

Citat:

120 SVT Text Tisdag 09 dec 2014
INRIKES PUBLICERAD 9 DECEMBER

Utredning om Ship to Gaza nedlagd

Den svenska utredningen om israeliska
militärens bordning 2010 och 2012 av
fartyg, som ingick i kampanjen Ship to
Gaza, läggs ned. Gärningsmännen kan
enligt åklagaren inte åtalas.

-Gärningsmännen är okända och vi ser
inga möjligheter att klarlägga deras
identitet, meddelar åklagaren Henrik
Attorp och tillägger att gärningar
begångna på israeliskt territorium
inte faller under svensk jurisdiktion
.

De brott som förundersökningen gällde
var grov misshandel, olaga hot, grov
stöld samt folkrättsbrott, som svenska
deltagare kan ha utsatts för.
Tog alltså några år att komma fram till den sidan i lagboken. :whoco5:

Det här med fascismen är också intressant. Före valet i höstas hade samtliga partier, media, Expo och Researchgruppen missat det nu uppenbara - Sverigedemokraterna är Fascister.

Det betyder att om inte SD gjort väpnad revolu...bränt ner riksdagshu...brutit mot lag...Om dom bara följt praxis så hade dom sluppit etiketten Fascister.

För ingen tror väl att vi haft den här diskussionen om SD släppt fram S till köttgrytorna utan strid?

Wagner 2014-12-09 14:33

När man pratar om trollen...

Snart på en löpsedel nära dig. Skoja bara. :) http://fof.se/artikel/forskarna-ar-e...inte-fascister

bananbilen 2014-12-09 16:05

har jag varit inaktiv idag, eller är det verkligen som så att Expressen inte haft SD som huvudnyhet på expressen.se idag? :omfg:

Wagner 2014-12-09 17:35

Sweden General Election 2015: Moderaterna 2,45.

Sweden General Election 2015: Anna Kinberg Batra 2,15.

Så man får inget extra om hon skulle råka bli lustmördad av en galen indier i julhelgen. Tvärtom 30 punkter extra om det händer.

För övrigt samma odds på Alliansen och en ren S-regering. 3 ggr julskinkan.

bananbilen 2014-12-09 17:48

fan, jag vill se 2 kvinnor styra detta land. Annie Lööf & Anna Kinberg Batra!

Wagner 2014-12-09 18:50

Citat:

Ursprungligen postat av Wagner (Inlägg 389567)
När man pratar om trollen...

Snart på en löpsedel nära dig. Skoja bara. :) http://fof.se/artikel/forskarna-ar-e...inte-fascister

DI vågade ta bladet från munnen. Alltid något. :ohmy: http://www.di.se/artiklar/2014/12/9/...nga-fascister/

Wagner 2014-12-09 19:33

Citat:

Ursprungligen postat av Wagner (Inlägg 389607)
DI vågade ta bladet från munnen. Alltid något. :ohmy: http://www.di.se/artiklar/2014/12/9/...nga-fascister/

Inte ens slaskpressens urmoder går emot. Vad är det som händer. :ohmy: :ohmy:
http://nyheter24.se/maktkamp24/78488...inte-fascister

Semicolon 2014-12-09 20:23

Citat:

Ursprungligen postat av Wagner (Inlägg 389629)
Inte ens slaskpressens urmoder går emot. Vad är det som händer. :ohmy: :ohmy:
http://nyheter24.se/maktkamp24/78488...inte-fascister

Den stora frågan är ju varför man från första början drog in denne, på området, totalt omeriterade Henrik Arnstad att tjäna som någon slags vetenskaplig röst. Helene Lööw finns ju lätt tillgänglig för SVT folket om de behöver reda ut Löfvéns begreppsförvirring. Finns väl inte en journalist i det här landet som inte har Helene Lööws hemnummer, mobilnummer, makes mobilnummer, barns mobilnummer, etc. efter alla dokumentärer, panelsoffor, bokprogram med mera hon medverkat i de senaste 15 åren.

Hon är ju en internationellt erkänd auktoritet på ämnet, så varför då dra in den helt okände Henrik Arnstad? Möjligtvis för att man anade att det svar Helene Lööw skulle avge inte riktigt passade med den övriga politiska agendan.

Nu är det väl inte svårare än att även slaskmedia börjar inse vilket massivt journalistiskt övertramp detta är? Hoppas kan man ju...

sskssk 2014-12-09 21:01

Citat:

Ursprungligen postat av Wagner (Inlägg 389629)
Inte ens slaskpressens urmoder går emot. Vad är det som händer. :ohmy: :ohmy:
http://nyheter24.se/maktkamp24/78488...inte-fascister

App, app, app, dom har dock tänkt till i sin fråga "håller du med?" heder åt dom :hattenav:

Vad är det man skall hålla med? Forskarna eller Lövfen och Magda?

Moffegrev 2014-12-10 10:28

Är jag den enda här som äcklas av tanken att vi kommer se antingen Löfven eller Kinberg Batra som statsminister i 4 ar?

bananbilen 2014-12-10 11:47

Expressen är helt desperata i sin SD hets. Nu tar man till alla medel som man kan komma på.

Tror dock detta får en motsatt effekt.



Varför hänger man inte ut "svenska" IS krigare med namn & bild?
http://i62.tinypic.com/95x9c7.png

Semicolon 2014-12-10 12:03

Citat:

Ursprungligen postat av Moffegrev (Inlägg 389746)
Är jag den enda här som äcklas av tanken att vi kommer se antingen Löfven eller Kinberg Batra som statsminister i 4 ar?

Då har jag hellre Löfvén, mer comedy potential där. Kinberg Batra är slug och obehaglig, Löfvén är korkad och obehaglig, en klart gynnsammare kombination för ett gott skratt, även om skrattet lär fastna i halsen. :cry:

cochise 2014-12-10 12:13

Citat:

Ursprungligen postat av Semicolon (Inlägg 389754)
Då har jag hellre Löfvén, mer comedy potential där. Kinberg Batra är slug och obehaglig, Löfvén är korkad och obehaglig, en klart gynnsammare kombination för ett gott skratt, även om skrattet lär fastna i halsen. :cry:

:lol:

Cc 2014-12-10 13:38

http://tanketornet.wordpress.com/201...g-ar-rasist-2/

Tänkvärd...

Wagner 2014-12-10 13:39

Citat:

Genom allianssamarbetet har vi under åtta år visat att vi kan ta ett sådant ansvar för Sverige, där ytterkanterna berövas avgörande inflytande och där breda uppgörelser kunnat slutas i viktiga frågor.
Jaså det säger ni. :rolleyes: http://www.dn.se/debatt/med-nya-regl...rande-mojligt/

Wagner 2014-12-10 22:39

Citat:

Ung svensk ska ha dött i IS tjänst

En 17-åring från Göteborg som har
stridit med islamister dödades förra
veckan. Han är den hittills yngste
kända svensken som har dött under
strider med Islamiska staten (IS) och
andra jihadistgrupper, skriver gp.se.

Pojken ska ha stupat under strid någon
gång under förra veckan. Det är oklart
om han stred i Syrien eller Irak och
de närmare omständigheterna är okända.

Enligt Säpo finns det runt 100 bekräf-
tade fall av svenskar som strider med
IS och andra jihadistgrupper. Mellan
20 och 30 svenskar har stupat i Syrien
och Irak, enligt Säpo.
Så nu räknas det som en tjänstgöring vilken som helst att mörda och lemlästa folk.

Synonymer till tjänst
1. befattning, anställning, plats, post, ämbete
2. tjänstgöring, arbete, syssla, jobb, verksamhet; nytta, gagn
3. hjälp, bistånd, handtag, service

sskssk 2014-12-10 23:15

Citat:

Nu är det andra förutsättningar
http://www.aftonbladet.se/nojesblade...cle20001215.ab

Wagner 2014-12-10 23:38

Då tar vi nästa omskrivning. Nu var jag djävligt snäll.



Blev en jättebild. :cry:

Synonymer till sympatisör
anhängare, själsfrände, meningsfrände, vän



Powered by vBulletin & vBadvanced CMPS
Design, Logos, etc Copyright © Sharps.se, 2010-2011. All Rights Reserved