Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips

Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips (https://www.sharps.se/forums/)
-   Speldagböcker (https://www.sharps.se/forums/speldagboecker/)
-   -   Stekel letar skrällbud (Trav) (https://www.sharps.se/forums/speldagboecker/270-stekel-letar-skraellbud-trav/)

Fangtastic 2010-04-19 21:07

Citat:

Ursprungligen postat av Stekel (Inlägg 32958)
Småfiasko ikväll när bara 1/4 gick in. Inget oflyt direkt, de var bara sämre än jag trodde. Totalt gick dock dagen något plus då alla tre lunchliren satt.

Får se om jag hinner med några tips till lunchen imorrn, annars kommer nästa till Jägers runt 18-snåret.

Hmm såg det synd jag hade bara med dessa spel idag.

Stekel 2010-04-20 13:51

Inför V75
 
Ja, på lördag är det V75 på min hemmaplan Umeå! Värt att tänka på att de flesta hästar måste resa, och dessutom längre än de brukar. Hur väl de hanterar detta kan mycket väl visa sig utslagsgivande i flera lopp.

Hoppas och tror att jag har lite fördel av "hemmaplanen", då jag följt tävlingarna här med lite extra intresse. Borde rimligtvis ha en något bättre förmåga att värdera hur de lokala förmågorna står sig mot "rikstotohästarna" i alla fall.

Har redan bestämt mig för att spika Maharajah i första, och inget försnack kommer att ändra på den saken. Personligen tror jag faktiskt att han kunde ha vunnit comebacken om Örjan tryckt på gasen tidigare, tyckte inte att det såg slutsålt ut i mål. Inget fel i sig, det är varken etiskt försvarbart eller särskilt smart att blåsa ur hästen fullständigt när den inte startat på ett halvår. Motståndet ser den här gången lättare ut, och loppet senast bör ha gjort en hel del på formen. Förhoppningsvis får vi se en riktig uppvisning på en bra tid!

Guldloppet tycker jag ser lite tunt ut i förhållande till prissummorna, men det är väl så det är när man har konkurrens från andra fina lopp, och banan ligger så långt bort från Skåneland. Ser ganska svårt och spelmässigt intressant ut dock. Spontant tycker jag Access Tooma borde ha en hygglig chans här. Kuskförstärkt och har visat sig duga i eliten några gånger nu. Dig For Dollars har vunnit det här loppet förut, och verkar ha gjort det riktigt bra i Frankrike på slutet. Marshland har inte mött den äldre eliten än, men höll till tredjeplats mot fina femåringar senast i comebacken efter ha fått en tredjetagg i första sväng och dödens resten av vägen.

Kallblodslopp, huh! Undrar vem som blir favorit här? Ser svårt ut på förhand...Almondo har visat fina takter senaste tre starterna och slipper tillägg den här gången.

Silverloppet är en riktigt tunn soppa (sex startande under miljonen intjänat) och "ska" stå mellan Ryan Trot och Magic Space. De andra har varken speeden eller hårdheten dessa två har. Det troliga är väl full gas hela vägen för Ryan Trot och så får det visa sig om det blir tomt i tanken före eller efter mål...

Bronsdivisionen är ännu ett ganska tunt lopp som borde stå mellan "rikshästarna" Utah Hornline, King Of Lace (kuskförstärkt!) och Ghastly Face. Mest tror jag på den sistnämnde trots läget.

Stekel 2010-04-20 15:43

H2H Jägersro 20/4
 
V65-2
Helga Line/Hilma K. 1.75 @ Expekt
-HL stack pilsnabbt till ledning senast hon hade framspår. Släppte sedan och avgjorde lätt till slut. Har inte räckt till vid hårt motstånd och bakspår efter det. Nu lär det bli ledning igen, och bra chans att hålla undan för större delen av fältet.


V65-4
Chippen Bob/Next Dance 2.05 @ Unibet (finns på Expekt också)
-CB spurtade bra till andraplats efter Milliondollarbaby senast, tränaren låter uppåt inför den här starten. ND gör första starten på fem månader.

Kanske eventuell någon mer närmare 18-tiden.

Stekel 2010-04-20 17:51

V65-5
Milliondollarbaby/Nanok Djuhm 2.40 @ bet365
-Går emot principerna och tippar Kolgjinis kuse. Gick 14,5 över medeldistans som 3-åring pekar på god kapacitet. Såg bra ut i comeback senast vid vinst efter snäll resa. Tränaren låter uppåt. Odds väger upp risk att dansken är för bra.


V65-6
Vancouver/Jaipour 1.80 @ bet365
-Har gått bra på slutet mot hårt motstånd. Tränaren ser det som bästa chansen av flera bra i omgången. Jaipour har sämre läge, dunkel form och går med skor idag.

Fangtastic 2010-04-20 18:31

Citat:

Ursprungligen postat av Stekel (Inlägg 33215)
V65-5
Milliondollarbaby/Nanok Djuhm 2.40 @ bet365
-Går emot principerna och tippar Kolgjinis kuse. Gick 14,5 över medeldistans som 3-åring pekar på god kapacitet. Såg bra ut i comeback senast vid vinst efter snäll resa. Tränaren låter uppåt. Odds väger upp risk att dansken är för bra.

Den har stigit till 2.55 på bet365, nåt man har missat månne? wtf:yes: Gäller de fortfarande samma sak att du håller fast vid den och spelar på den? :popcorn:

Dompa 2010-04-20 18:43

Vi tackar och hoppas på en fantastisk kväll!

Stekel 2010-04-20 18:47

Citat:

Ursprungligen postat av Fangtastic (Inlägg 33226)
Den har stigit till 2.55 på bet365, nåt man har missat månne? wtf:yes: Gäller de fortfarande samma sak att du håller fast vid den och spelar på den? :popcorn:

Inget som jag sett förutom att de snackar ju upp den i ATG live. Kan hända att Nanok Djuhm helt enkelt är för bra, den är ju lite svårbedömd då jag inte sett loppen (eftersom han gått i Danmark). Men jag tyckte ju oddset var bra redan vid 2.40 så ju högre desto bättre...

cborje 2010-04-20 20:45

Den satt fint ändå, tack :)

Stekel 2010-04-20 21:04

Då var det slut för idag, och jag TROR de tre sista satt.

Helga Line fick rygg ledaren som planerat, men sen rasade hon i sista sväng och stapplade in sist i mål.

Chippen Bob valde invändig löpning och gick bra när han fick fritt, men det var på håret om han gick förbi ledande Next Dance på mållinjen.

Sista två gick som planerat, danskarna fick dödens och räckte inte till!

patrikLA 2010-04-20 21:09

Citat:

Ursprungligen postat av Stekel (Inlägg 33297)
Då var det slut för idag, och jag TROR de tre sista satt.

Helga Line fick rygg ledaren som planerat, men sen rasade hon i sista sväng och stapplade in sist i mål.

Chippen Bob valde invändig löpning och gick bra när han fick fritt, men det var på håret om han gick förbi ledande Next Dance på mållinjen.

Sista två gick som planerat, danskarna fick dödens och räckte inte till!

Snyggt Stekel. Tack för spelen :cheers:

AndreasB1897 2010-04-20 21:19

Underbart Stekel! Tack som vanligt :hattenav:

one 2010-04-20 23:21

:hattenav:

Stekel 2010-04-21 12:03

H2H Lunch Umeå 21/4
 
Hade inte tid att ta mig till banan idag tyvärr. Det är en fin dag annars, men man ska ju dit på lördag så.

V4-2
Appel/Gramme 1.70 @ bet365
-Var sjuk senast. Har halvknepigt spår, men kusken tror på ledning. Gramme är en häst med bra kapacitet, men är hopplöst osäker och skör och gör med största sannolikhet bort sig som vanligt.

Appel kan nog vara ett bra vinnarspel dessutom, står i uppemot 4 ggr hos bookies nu och det är bra med tanke på att jag knappt ser några värre motståndare i loppet. Vinnaroddset på ATG lär stanna under 3 ggr.

AndreasB1897 2010-04-21 12:04

tackar :)

Stekel 2010-04-21 12:15

V4
5-6-9-10-12
4
3-10-11-12
Alla

Utgång Eldsy eller Clicquots Sun Rose

AndreasB1897 2010-04-21 12:42

tack för h2h stekel! Satt som en smäck :)

Wallentin 2010-04-21 13:01

Du är sjukt vass Stekel!

Stekel 2010-04-21 14:37

Angelica Holm körde för sent och klantade bort fyran för mig! Så kan man inte köra när nästbästen sitter och fegkör i ledningen (om man inte heter Åke och har kusar som vinner hur länge man än väntar). Kylig eller klantskalle? Jag röstar på det senare...

Gb 2010-04-21 14:41

Citat:

Ursprungligen postat av Stekel (Inlägg 33506)
Angelica Holm körde för sent och klantade bort fyran för mig! Så kan man inte köra när nästbästen sitter och fegkör i ledningen (om man inte heter Åke och har kusar som vinner hur länge man än väntar). Kylig eller klantskalle? Jag röstar på det senare...

:holms:

Edit: ska klargöra att det är kusken jag såklart syftar till:)

Stekel 2010-04-21 18:04

H2H Solvalla 21/4
 
Har bara scoutat på bet365 idag (måste ju hinna med att plocka ut jackpotraden till V64 åt mig själv också), kanske finns bättre odds någon annanstans.

V64-3
Dr Dreamcatcher/Cocktail Rolls 1.95 @ bet365
-Åke låter nöjd. Han gick okej i årsdebuten och fin ut vid segern senast. Har dåligt läge här, men det har CR också som jag dessutom tror kommer bli fast invändigt här.

V64-4
Lipgloss/Zvetlana Boko 1.50 @ bet365
-Ledning hela vägen vid senaste segern och vann avstannande på riktigt bra tid. ZB står hårt inne med tillägg här, har dessutom inte startat på länge. OBS! orutinerad=lite galopprisk.

God tur!

Stekel 2010-04-21 18:20

Spelarkollektivet verkar vara rätt ute idag tycker jag. I Saw You och Lipgloss borde felfria leda från start till mål. Oracle visade att han var rejält startsnabb förra loppet (som han för övrigt skulle ha vunnis om inte Tarzan kört undan för sent) och borde också kunna kunna fixa spets och slut.

RobinD 2010-04-21 18:25

Flatbettar du alla H2H's eller har du ett unitsystem som du inte skriver ut här?

Stekel 2010-04-21 18:57

Citat:

Ursprungligen postat av RobinD (Inlägg 33614)
Flatbettar du alla H2H's eller har du ett unitsystem som du inte skriver ut här?

Jag har faktiskt knappt spelat H2H på en vecka. När jag spelar brukar jag variera betsize, ibland två stycken med täckodds, men för det mesta spelar jag för mycket tripplar eller gör bort mig på något annat sätt i kassahanteringen. Idag t ex rekade jag H2H/vinnare på Appel (som vann), men själv lirade jag V4 och gjorde en dubbel på vinnare Eldsy/Appel och gick back på allt.

"Those who can't do teach" tror jag är ett passande talesätt.

RobinD 2010-04-21 18:58

Citat:

Ursprungligen postat av Stekel (Inlägg 33637)
Jag har faktiskt knappt spelat H2H på en vecka. När jag spelar brukar jag variera betsize, ibland två stycken med täckodds, men för det mesta spelar jag för mycket tripplar eller gör bort mig på något annat sätt i kassahanteringen. Idag t ex rekade jag H2H/vinnare på Appel (som vann), men själv lirade jag V4 och gjorde en dubbel på vinnare Eldsy/Appel och gick back på allt.

"Those who can't do teach" tror jag är ett passande talesätt.

Okej, har än så länge gått in med flats på dina H2H, men har litat underlag. Vad har du för träff%? Snittodds?

Har du något spreadsheet?

Stekel 2010-04-21 19:03

Glömde en bit av svaret. Jag rekommenderar de som ryggar blint att flatbetta.

Bokför på excelblad.

Träff: 66,15% (43/65)
ROI: 121,54%

RobinD 2010-04-21 19:19

Citat:

Ursprungligen postat av Stekel (Inlägg 33642)
Glömde en bit av svaret. Jag rekommenderar de som ryggar blint att flatbetta.

Bokför på excelblad.

Träff: 66,15% (43/65)
ROI: 121,54%

Mycket snyggt!

Stekel 2010-04-21 19:31

Börjar fint! Hoppas det smäller i tredje nu annars är jag ute fort.

Dagens system:
2
4-6-10-11-12-14-15
2-4-8-10
2-3-4-7
6
2-3-5-8-11-12

Krav: Lipgloss eller Sundbys Gidde

Stekel 2010-04-21 21:30

2/3 H2H in på dagen och lite plus. Dr Dreamcatcher travade som en kratta idag tyvärr.

Är lite missnöjd över att jag tog bort Tjacke Gold på sju hästar i andra, trodde inte han skulle räcka till efter vila. Chippen och Niller hade jag som andrastreck. Tur i oturen att det inte skrällde i sista.

KP 2010-04-21 21:33

Citat:

Ursprungligen postat av Stekel (Inlägg 33692)
2/3 H2H in på dagen och lite plus. Dr Dreamcatcher travade som en kratta idag tyvärr.

Är lite missnöjd över att jag tog bort Tjacke Gold på sju hästar i andra, trodde inte han skulle räcka till efter vila. Chippen och Niller hade jag som andrastreck. Tur i oturen att det inte skrällde i sista.

Tjacke gold fick dagens bästa värmning och blev flaggad som dagens värsting med. Lite synd där för dig faktiskt:sad:

bftrader 2010-04-21 21:34

6 rätt ikväll! Tråkig utdelning dock.

Stekel 2010-04-21 22:08

Citat:

Ursprungligen postat av bftrader (Inlägg 33696)
6 rätt ikväll! Tråkig utdelning dock.

Grattis i alla fall, det blev väl ett bra plus ändå får man anta!

bftrader 2010-04-21 22:59

Japp, spelar inte för mycket på onsdagar, ca 150 och endast v6!

Stekel 2010-04-22 17:12

H2H Gävle 22/4
 
Det såg länge nära nog omöjligt ut att hitta något spelbart idag, men till slut såg jag några som ser fina ut!

Lome Mix/Bongsbofax 1.80 @ Expekt 1.85 @ bet365
Gick nästan förbi Björsbergsglitter (som slog Bongsbofax ganska säkert förra starten) på V75 senast trots stort och hårt fält. Bongsbofax har lite bättre kusk idag, men jag tror inte det räcker till.


Nick Frontline/Mill Quito/Tunsta Turbo 2.50 @ bet365
Såg fin ut i comeback senast, fick snäll löpning och gick bra till andraplatsen när han fick fritt.


Kasper Scott/Nick Frontline 1.45 @ Expekt
Var lysande mot hårdare motstånd senast. Bör vara överlägsen alla utom Filippa Moose här om formen är intakt.


Plats på Kasper Scott är ett riktigt bra spel till 1.50!


Det är ju jackpot så jag lämnar in ett litet system också, tror det blir mycket favoritvinster så det får bli V6.

6
3
6-7-10-11
Alla utom 5
7-9
1


Lycka till!

KP 2010-04-22 17:48

Tror giant superman är en dålig spik. Hästen börjar bli för gammal och lär få svårt att hålla ut spets. Nä zoccer mickey spets -> slut som det dessutom är skoryck på.

Angående dina h2h, ditt andra spel verkar vara ett h3h?
Man ska aldrig spela fler än 1 h2h i samma lopp

Bongsbofax har springspår och sånna hamnar alltid bra till eftersom de får snälla lopp. Har du badkarskört loppet? Lome ligger på tillägg på medeldistans och lär få svårt att avancera framåt speciellt med eldfaksen som lär ligga före och pressa.

Mill Q gör comeback här med och kollar man på tiderna som hästen presterade förra året så är den överlägsen gänget. En häst i comeback i nytt stall ska alltid passas.

Lurig omgång och jag hade inte rört något iaf :)

Stekel 2010-04-22 18:21

Citat:

Ursprungligen postat av KP (Inlägg 33909)
Tror giant superman är en dålig spik. Hästen börjar bli för gammal och lär få svårt att hålla ut spets. Nä zoccer mickey spets -> slut som det dessutom är skoryck på.

Angående dina h2h, ditt andra spel verkar vara ett h3h?
Man ska aldrig spela fler än 1 h2h i samma lopp

Bongsbofax har springspår och sånna hamnar alltid bra till eftersom de får snälla lopp. Har du badkarskört loppet? Lome ligger på tillägg på medeldistans och lär få svårt att avancera framåt speciellt med eldfaksen som lär ligga före och pressa.

Mill Q gör comeback här med och kollar man på tiderna som hästen presterade förra året så är den överlägsen gänget. En häst i comeback i nytt stall ska alltid passas.

Lurig omgång och jag hade inte rört något iaf :)

Jo det ena är ett H3H-spel.

Giant Superman är verkligen inte drömspiken direkt, det är en ren chansning att han ska vara löpsugen nog att fixa det när det är ett så förhållandevis billigt lopp. Han har varit enormt överspelad i flera år, och det var mycket längesen jag trodde han hade en chans till vinst i ett lopp. Jag ångrar dock spiken redan nu när jag tänker på det, kunde ha dubblat här istället för i femte.

Kallblodsloppet tycker jag inte behöver karköras då det är ett litet fält, och på pappret ett relativt ojämnt lopp.

Mill Q hade jag faktiskt inte kollat så noga på, men jag rankar ändå ner honom långt enbart på det kassa läget och den långa vilan. Tycker det är ett bra odds på spelet trots allt, går Petterssons häst bara iväg så ska det vara bra chans.

Tvekade länge på att ta två ur samma lopp. Du har rätt i att man ska låta bli det, jag har gjort bort mig på det några gånger, men jag gjorde ett undantag den här gången.

Bra kommentarer, ni andra som är inne får gärna också kommentera om ni har något. Det är bra med lite nya perspektiv!

Stekel 2010-04-22 21:19

Det löste sig perfekt idag, 3/3 och full pott! Själv gjorde jag en trippel med bl a två av dessa till 8 gånger som också gick in (gick inte att göra denna trippel, då två av dem var i samma lopp)!

:moneybag::moneybag::moneybag:

Lilla V6an gick inte in riktigt, men det blev bra pengar för den enkla raden!

Nu ska jag slå mig ner och, för ovanlighetens skull, kika i ett analogt travprogram inför V75 på lördag!

one 2010-04-22 21:28

Citat:

Ursprungligen postat av Stekel (Inlägg 33995)
Det löste sig perfekt idag, 3/3 och full pott! Själv gjorde jag en trippel med bl a två av dessa till 8 gånger som också gick in (gick inte att göra denna trippel, då två av dem var i samma lopp)!

:moneybag::moneybag::moneybag:

Lilla V6an gick inte in riktigt, men det blev bra pengar för den enkla raden!

Nu ska jag slå mig ner och, för ovanlighetens skull, kika i ett analogt travprogram inför V75 på lördag!

Som vanligt:clap:

Tack tack :moneybag:

comedian. 2010-04-22 21:30

Citat:

Ursprungligen postat av Stekel (Inlägg 33995)
Det löste sig perfekt idag, 3/3 och full pott! Själv gjorde jag en trippel med bl a två av dessa till 8 gånger som också gick in (gick inte att göra denna trippel, då två av dem var i samma lopp)!

:moneybag::moneybag::moneybag:

Lilla V6an gick inte in riktigt, men det blev bra pengar för den enkla raden!

Nu ska jag slå mig ner och, för ovanlighetens skull, kika i ett analogt travprogram inför V75 på lördag!

Grattis !:)

Mitt system på v65 satt inte iaf, fyra rätt, men men, blir å köra ett störe system på 1500:- på lördag =)

KP 2010-04-22 21:33

Snyggt Stekeln :hattenav: Själv avstod man rubbet idag, gissa om man ångra sig lite? :skamsen:

Fangtastic 2010-04-22 22:45

Så sitter dom när jag inte spelade, KP fick mig att avstå med hans inlägg här. Då blev jag lite osäker. Men bra jobbat! Du e grym på detta:hattenav:



Powered by vBulletin & vBadvanced CMPS
Design, Logos, etc Copyright © Sharps.se, 2010-2011. All Rights Reserved