Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips

Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips (https://www.sharps.se/forums/)
-   Trav & Galopp (https://www.sharps.se/forums/trav-galopp/)
-   -   V75-Mantorp 4 juni (https://www.sharps.se/forums/trav-galopp/26632-v75-mantorp-4-juni/)

olle 2016-05-29 13:00

V75-Mantorp 4 juni
 
Det blir väl baksmälla på flera sätt för många travspelare i några dagar efter elitloppshelgen. Det är heller inga högklassiga tävlingar i veckan, men Mantorp har fått till en ok V75 omgång på lördag jämfört med vad som erbjuds i övrigt i veckan med bl a tidernas troligen sämsta V86a i Boden. Det är ordinarie starttid men sedan väntar två lördagar med kvälls V75or i Östersund och Boden. På lördag är också sista lördagen utan gigantiska krockar med EM i fotboll på ett tag. Återstår att se i eftermiddag om det genereras extra pengar från söndagens extra V75a på Solvalla.

Klass 2

Ingen högre klass på detta klass 2 försök och som vanligt inte hästar de flesta har stenkoll på. Kalle Kalas gick 11,6 senast i årsdebuten och vann. Den får bli söndagsvinnaren. 1640a igen så spårlottningen blir såklart viktig senare idag.

Klass 1

Några riktigt bra hästar här men samtidigt känns det som det är lite för stor skillnad mellan de bästa och resten för att loppet ska kännas intressant spelmässigt. Edge Boko gjorde årsdebut senast och imponerade inte då men alla vet från i fjor vad den kan. Bästa hästen är dock Untersteiners megastjärna Day Or Night In som borde vinna detta felfri.

Bronsdivisionen

Ett väldigt bra lopp. Furious F väldigt bra senast i Halmstad. Research har verkligen fått en formtopp och det blir kanske den som blir favorit. Flera andra bra hästar så gissar att detta blir ett dd lopp.

Silverdivisionen

Detta blev verkligen ingen höjdare och inte ens fullt men ändå några riktigt bra hästar med. Ska Veijo äntligen ha tur i spårlottningen med sin megastjärna Fridericus ? Får han skitspår igen och Staro A J drar spetsläge kanske den leder runt om. Order To Fly duger långt. Bäst kapacitet har Archangel Am men när ska den visa det igen ?

Gulddivisionen

Undrar om det någonsin körts en sämre gulddivision i juni. Poochai borde väl vinna om det nu är viktigt. Ingen final i detta meeting i guld. Poochai såg i alla fall fin ut i årsdebuten i veckan även om den bara mötte en massa skräp. Lång distans. On Hold och Spring Erom är dom andra två som väl kan vinna med fördel den sistnämnda.

Stoloppet

Ett mediokert V75 lopp. Bergh borde väl runda dessa hästar med Angel Rain.

Ina Scots Ära

Fjorårets kriterievinnare årsdebuterar på V75. Det känns inte alls bra. Jag tror inte på vad Nurmos sagt under vintern och våren att den kommer prestera på lördag. Man är helt inriktade på höstens storlopp med Readly Express. Detta är annars så klart lördagens höjdare som slår ut alla loppen med hästlängder när det gäller sportslig klass. Tror det står mellan Cruzado DN, Poet Broline och Southwind Mozart.


Lördagsloppet är rätt fint och kan tänkas komma in på V75 denna vecka. I så fall blir nog Rogert Berghs Tudor Kronos favorit. Den såg fin ut sist på Jägers.


Lycka till nu med V75an

Shooter 2016-05-30 09:27

Jag spikade Angel Rain i lördags, men hon hoppade för andra starten i rad. Volt nu och innerspår på tillägg. Borde ta sig ut och även om det var länge sedan hon gick med volt så ska jag ta mig en rejäl funderare på om jag inte ska spika igen.

Liljendahl 2016-05-30 18:24

Citat:

Ursprungligen postat av Shooter (Inlägg 492868)
Jag spikade Angel Rain i lördags, men hon hoppade för andra starten i rad. Volt nu och innerspår på tillägg. Borde ta sig ut och även om det var länge sedan hon gick med volt så ska jag ta mig en rejäl funderare på om jag inte ska spika igen.

Tyckte du hon såg bra ut innan loppet i lördags? Nej usch ska mkt till om bergh ska kunna få den så mkt fräschare på en vecka...

Shooter 2016-05-31 09:06

Citat:

Ursprungligen postat av Liljendahl (Inlägg 492900)
Tyckte du hon såg bra ut innan loppet i lördags? Nej usch ska mkt till om bergh ska kunna få den så mkt fräschare på en vecka...

Hon ska gå med skor på lördag och som jag skrev så har hon nu hoppat 2 ggr på rad och jag ska ta mig en rejäl funderar på hur jag ska göra. Det innefattar att läsa vad som sägs om hennes status.

Shooter 2016-06-02 10:11

Två intressanta strykningar: Angel Rain och Jairo.

luggen77 2016-06-02 15:52

Två ännu viktigare strykningar i min mening, Lea Chip och Ilikeitlikethat i femte. Det betyder att Faloria Bokos läge förbättrats avsevärt, och som den såg ut senast borde den ha riktigt fin chans att vinna det här loppet. Kalle Kalas verkar bli väldigt stor favorit, vilket jag inte har något emot..

Klanke 2016-06-02 16:30

Draget: On Hold som gick 11 sista 1000 senast med träningsbalans, :evilgrin39:

Dyngjohan 2016-06-02 17:26

Nån som vet nått om Kalle Kalas?

spalato 2016-06-02 20:44

Snabb-analys

V75-1
1 Javier Palema är loppets spetsbud och kan överraska. Se upp! Den som sitter i vinnarhålet är 8 Snyting. Tar med Örjan i alla lopp , utom där jag spikar.

V75-2
Nu måste det vara dags för 5 Fridericus. Spik !

V75-3
Tar aldrig bort en häst som kommer från seger i 4 Nato Dream. Örjan ett plus nu på sjuan.

V75-4
Lirar 5.6.7.11 (turordning; elvan struken)

V75-5
Omgångens fynd hittar jag i 12 Faloria Boko . Gynnas av strykningar!

V75-6
Lirar sex hästar , där 8, 9 ses som skrällbud med bra kuskar !

V75-7
Avslutar med ett roligt lås. Spetsbudet 4 Hero Sjöhammar som kan leda hela vägen. 11 Mellby Collector blev tempotorsk senast. Glöm.

Systemförslag
1.2.3.7.8
5 Fridericus
4.5.6.7
5.6.7.11
12 Faloria Boko
2.4.5.6.8.9
4.11

Systemförslag NY info
1.2.3.7.10
1.2.3.5.6
2.5.6
3.6
3.5.8.12
2.4.5.6.11
9 Slidesoeasy

3000 rader / bolagsspel

Starman 2016-06-02 23:15

Systemförslag!

7
3
1,4,5,6,7,8,9
6
3
2,5
2,3,4,5,6,7,9,11,12

mocka 2016-06-02 23:49

Citat:

Ursprungligen postat av luggen77 (Inlägg 493197)
Två ännu viktigare strykningar i min mening, Lea Chip och Ilikeitlikethat i femte. Det betyder att Faloria Bokos läge förbättrats avsevärt, och som den såg ut senast borde den ha riktigt fin chans att vinna det här loppet. Kalle Kalas verkar bli väldigt stor favorit, vilket jag inte har något emot..

Tjatade senast om att Djuse skulle rycka skorna på Faloria Boko men han vägrade då han tyckte det var för tufft emot. Nu är det ett enklare löp så hoppas han ändrar sig.

Kalle Kalas är en väldigt fin häst för klassen men med tanke på hur osäker han är så är ju dryga 60% löjligt.

Furious Francis är omgångens bästa spik. De hästar Research har rundat har inte varit av samma kaliber.

spalato 2016-06-03 00:13

Citat:

Ursprungligen postat av mocka (Inlägg 493235)
Tjatade senast om att Djuse skulle rycka skorna på Faloria Boko men han vägrade då han tyckte det var för tufft emot. Nu är det ett enklare löp så hoppas han ändrar sig.

Kalle Kalas är en väldigt fin häst för klassen men med tanke på hur osäker han är så är ju dryga 60% löjligt.

Furious Francis är omgångens bästa spik. De hästar Research har rundat har inte varit av samma kaliber.

Den stora frågan är om Furious Francis når ledningen. Släpper Erik ? Om ja , då är loppet över! Mitt tips: Erik släpper EJ !

mocka 2016-06-03 00:27

Citat:

Ursprungligen postat av spalato (Inlägg 493240)
Den stora frågan är om Furious Francis når ledningen. Släpper Erik ? Om ja , då är loppet över! Mitt tips: Erik släpper EJ !

We'll see. Tror att både Erik och Stig är nöjda med att få med sig några spänn från det här loppet. Erik vill mest troligt inte ha en stekhet Björn i dödens.

I procent räknat mycket bättre spik än Kalle Kalas och Fridericus. Det är miljonerna man är ute efter. Syna favvisarna.

Starman 2016-06-03 00:27

Olle:
I inledningen håller jag med dig! Vilket skämt travet var i Boden!!! ATG:s största bottennapp! Under 15Mille. Det var väntat från min sida som jag skrev tidigt! det var därför jag avstod spel. Tycker du är lite jobbig när du inte skriver ut loppen som V75-1,V75-2 osv.......:) Klass2(V75-5): Jag håller helt med dig på att det finns en kalas spik i klass 2 man kanske rent av kan snacka klassblandning? :). Klass1(V75-1): Här håller jag inte med dig ! Kommer spika BG med Sir Corneliani. Man måste tänka på att det är voltstart!!!!!! och till bara 7% så är detta omgångens fynd spik! Bronsdivisionen(V75-7): Har har ju redan alla kastat bort sina streck och har inga streck kvar och tvingas spika! Det är ett as svårt lopp! så en helgardering är inte helt fel!. Ger dussutom bra betalt! Silverdivisionen (V75-2):Hmm.... du skriver innan spårlottningen nu fattar jag = sry! Jag kommer ju spika den hästen som du tyckte har bäst kapcitet som nu fått ett bra spår dvs Archangel Am spår 3 med Erik Adielsson. Just nu bara 9%....Gulddivisionen(V75-3): Håller med dig om att det är jävla dåligt klass på loppet! Det är därför jag kanske kommer hel gardera detta loppet!. Stoloppet(V75-4): Angel Rain är struken så du får tänka om i hela omgången då! ;) Personligen tror jag BG sitter på leken med Caresse! Favorit ja visst men BG spår 6 på volt = mycket talar för ledningen så hur skall de andra slå BG då?. Ina Scots Ära(V75-6): Här kommer ju omgången mest stensäkra lås 2 Poet Broline och 5 Readly Express och precis som du sa. Om man inte tror på Nurmos så är det bara att spika Poet Broline som kommer leda runt om!

Och till Er som bara håller på och klagar på andra medlemmars inlägg här inne i Forumet vill jag bara jag säga: Lägg av med det! Skriv något vettigt själv istället och sluta skriv skit om andra medlemmar i forumet. Det är okej att skriva skit om en kusk styrning ju då direkt efter loppet när man är förbannad! Är man inte förbannad när man förlorat så är man ingen Vinnare då är man bara en lagom Svensson som sitter tyst i soffan...

Glömde skriva att Jag tycker Du är bra Olle! fortsätt på samma sätt så kommer jag också göra det





Citat:

Ursprungligen postat av olle (Inlägg 492642)
Det blir väl baksmälla på flera sätt för många travspelare i några dagar efter elitloppshelgen. Det är heller inga högklassiga tävlingar i veckan, men Mantorp har fått till en ok V75 omgång på lördag jämfört med vad som erbjuds i övrigt i veckan med bl a tidernas troligen sämsta V86a i Boden. Det är ordinarie starttid men sedan väntar två lördagar med kvälls V75or i Östersund och Boden. På lördag är också sista lördagen utan gigantiska krockar med EM i fotboll på ett tag. Återstår att se i eftermiddag om det genereras extra pengar från söndagens extra V75a på Solvalla.

Klass 2

Ingen högre klass på detta klass 2 försök och som vanligt inte hästar de flesta har stenkoll på. Kalle Kalas gick 11,6 senast i årsdebuten och vann. Den får bli söndagsvinnaren. 1640a igen så spårlottningen blir såklart viktig senare idag.

Klass 1

Några riktigt bra hästar här men samtidigt känns det som det är lite för stor skillnad mellan de bästa och resten för att loppet ska kännas intressant spelmässigt. Edge Boko gjorde årsdebut senast och imponerade inte då men alla vet från i fjor vad den kan. Bästa hästen är dock Untersteiners megastjärna Day Or Night In som borde vinna detta felfri.

Bronsdivisionen

Ett väldigt bra lopp. Furious F väldigt bra senast i Halmstad. Research har verkligen fått en formtopp och det blir kanske den som blir favorit. Flera andra bra hästar så gissar att detta blir ett dd lopp.

Silverdivisionen

Detta blev verkligen ingen höjdare och inte ens fullt men ändå några riktigt bra hästar med. Ska Veijo äntligen ha tur i spårlottningen med sin megastjärna Fridericus ? Får han skitspår igen och Staro A J drar spetsläge kanske den leder runt om. Order To Fly duger långt. Bäst kapacitet har Archangel Am men när ska den visa det igen ?

Gulddivisionen

Undrar om det någonsin körts en sämre gulddivision i juni. Poochai borde väl vinna om det nu är viktigt. Ingen final i detta meeting i guld. Poochai såg i alla fall fin ut i årsdebuten i veckan även om den bara mötte en massa skräp. Lång distans. On Hold och Spring Erom är dom andra två som väl kan vinna med fördel den sistnämnda.

Stoloppet

Ett mediokert V75 lopp. Bergh borde väl runda dessa hästar med Angel Rain.

Ina Scots Ära

Fjorårets kriterievinnare årsdebuterar på V75. Det känns inte alls bra. Jag tror inte på vad Nurmos sagt under vintern och våren att den kommer prestera på lördag. Man är helt inriktade på höstens storlopp med Readly Express. Detta är annars så klart lördagens höjdare som slår ut alla loppen med hästlängder när det gäller sportslig klass. Tror det står mellan Cruzado DN, Poet Broline och Southwind Mozart.


Lördagsloppet är rätt fint och kan tänkas komma in på V75 denna vecka. I så fall blir nog Rogert Berghs Tudor Kronos favorit. Den såg fin ut sist på Jägers.


Lycka till nu med V75an


ricBLo636 2016-06-03 01:24

Okej... :rolleyes::lol:

Groknak 2016-06-03 05:19

Olle skriver ju innan spårlottningen och även innan dom bestämt hur loppen hamnar. Svårt att veta vilken som är vilken v75 avdelning då :)

SO 2016-06-03 09:23

Citat:

Ursprungligen postat av Groknak (Inlägg 493246)
Olle skriver ju innan spårlottningen och även innan dom bestämt hur loppen hamnar. Svårt att veta vilken som är vilken v75 avdelning då :)

Riktigt uppmärksammat! Men han kan inte ge sig till tåls utan vill allt som oftast så tidigt som möjligt påpeka hur usla tävlingarna är, sämsta guldivision i mannaminne, sämsta V86 någonsin, ingen sportslig klass på tävlingarna, inte ens en spelvänlig omgång (!), tävlingarna krockar med andra arrangemang osv osv i det oändliga. Men han kommer nog med en ny omgång efter startlistan publiserats. Olle har tyvärr inte förstått begreppet GILLA LÄGET

putte64 2016-06-03 09:35

Det har iofs inget med V75 att göra, men travet i Boden var HELT JÄVLA FANTASTISKT.
Två 11 tider, en 12 tid, två 13 tider.
VAKNA FÖR H-E !!!

Citat:

Ursprungligen postat av Starman (Inlägg 493242)
Olle:
I inledningen håller jag med dig! Vilket skämt travet var i Boden!!! ATG:s största bottennapp! Under 15Mille. Det var väntat från min sida som jag skrev tidigt! det var därför jag avstod spel. Tycker du är lite jobbig när du inte skriver ut loppen som V75-1,V75-2 osv.......:) Klass2(V75-5): Jag håller helt med dig på att det finns en kalas spik i klass 2 man kanske rent av kan snacka klassblandning? :). Klass1(V75-1): Här håller jag inte med dig ! Kommer spika BG med Sir Corneliani. Man måste tänka på att det är voltstart!!!!!! och till bara 7% så är detta omgångens fynd spik! Bronsdivisionen(V75-7): Har har ju redan alla kastat bort sina streck och har inga streck kvar och tvingas spika! Det är ett as svårt lopp! så en helgardering är inte helt fel!. Ger dussutom bra betalt! Silverdivisionen (V75-2):Hmm.... du skriver innan spårlottningen nu fattar jag = sry! Jag kommer ju spika den hästen som du tyckte har bäst kapcitet som nu fått ett bra spår dvs Archangel Am spår 3 med Erik Adielsson. Just nu bara 9%....Gulddivisionen(V75-3): Håller med dig om att det är jävla dåligt klass på loppet! Det är därför jag kanske kommer hel gardera detta loppet!. Stoloppet(V75-4): Angel Rain är struken så du får tänka om i hela omgången då! ;) Personligen tror jag BG sitter på leken med Caresse! Favorit ja visst men BG spår 6 på volt = mycket talar för ledningen så hur skall de andra slå BG då?. Ina Scots Ära(V75-6): Här kommer ju omgången mest stensäkra lås 2 Poet Broline och 5 Readly Express och precis som du sa. Om man inte tror på Nurmos så är det bara att spika Poet Broline som kommer leda runt om!

Och till Er som bara håller på och klagar på andra medlemmars inlägg här inne i Forumet vill jag bara jag säga: Lägg av med det! Skriv något vettigt själv istället och sluta skriv skit om andra medlemmar i forumet. Det är okej att skriva skit om en kusk styrning ju då direkt efter loppet när man är förbannad! Är man inte förbannad när man förlorat så är man ingen Vinnare då är man bara en lagom Svensson som sitter tyst i soffan...

Glömde skriva att Jag tycker Du är bra Olle! fortsätt på samma sätt så kommer jag också göra det


Shooter 2016-06-03 09:37

Faloria Boko verkar bli omgångens stora skrik, men ännu bara fem procent. Lär ändras.

olle 2016-06-03 09:38

Citat:

Ursprungligen postat av Groknak (Inlägg 493246)
Olle skriver ju innan spårlottningen och även innan dom bestämt hur loppen hamnar. Svårt att veta vilken som är vilken v75 avdelning då :)

Vill inte riskera att bli kallad efterhandskungen. Därför jag är så tidigt ute.....

Nä. Jag kan se en poäng i att starta V75 slingan tidigt. Att bara på att se vad som är anmält göra en första bedömning av omgången och hästarna som startar i de olika loppen. Då är man inte påverkad av vad någon annan sagt. Borde väl inte vara något mer avancerat pussel att när loppen väl fått nummerordning på V75 läsa vilket lopp som avses.

Ser att anmälningarna till Östersund nästa lördag är framflyttade till måndag. Tjänstemännen på ST vill väl inte bryta långhelgsledigheten pga nationaldagen redan på söndag.

olle 2016-06-03 09:50

Citat:

Ursprungligen postat av Starman (Inlägg 493242)
Olle:
I inledningen håller jag med dig! Vilket skämt travet var i Boden!!! ATG:s största bottennapp! Under 15Mille. Det var väntat från min sida som jag skrev tidigt! det var därför jag avstod spel. Tycker du är lite jobbig när du inte skriver ut loppen som V75-1,V75-2 osv.......:) Klass2(V75-5): Jag håller helt med dig på att det finns en kalas spik i klass 2 man kanske rent av kan snacka klassblandning? :). Klass1(V75-1): Här håller jag inte med dig ! Kommer spika BG med Sir Corneliani. Man måste tänka på att det är voltstart!!!!!! och till bara 7% så är detta omgångens fynd spik! Bronsdivisionen(V75-7): Har har ju redan alla kastat bort sina streck och har inga streck kvar och tvingas spika! Det är ett as svårt lopp! så en helgardering är inte helt fel!. Ger dussutom bra betalt! Silverdivisionen (V75-2):Hmm.... du skriver innan spårlottningen nu fattar jag = sry! Jag kommer ju spika den hästen som du tyckte har bäst kapcitet som nu fått ett bra spår dvs Archangel Am spår 3 med Erik Adielsson. Just nu bara 9%....Gulddivisionen(V75-3): Håller med dig om att det är jävla dåligt klass på loppet! Det är därför jag kanske kommer hel gardera detta loppet!. Stoloppet(V75-4): Angel Rain är struken så du får tänka om i hela omgången då! ;) Personligen tror jag BG sitter på leken med Caresse! Favorit ja visst men BG spår 6 på volt = mycket talar för ledningen så hur skall de andra slå BG då?. Ina Scots Ära(V75-6): Här kommer ju omgången mest stensäkra lås 2 Poet Broline och 5 Readly Express och precis som du sa. Om man inte tror på Nurmos så är det bara att spika Poet Broline som kommer leda runt om!

Och till Er som bara håller på och klagar på andra medlemmars inlägg här inne i Forumet vill jag bara jag säga: Lägg av med det! Skriv något vettigt själv istället och sluta skriv skit om andra medlemmar i forumet. Det är okej att skriva skit om en kusk styrning ju då direkt efter loppet när man är förbannad! Är man inte förbannad när man förlorat så är man ingen Vinnare då är man bara en lagom Svensson som sitter tyst i soffan...

Glömde skriva att Jag tycker Du är bra Olle! fortsätt på samma sätt så kommer jag också göra det

Jag tyckte att det var en positiv överraskning rent sportsligt i onsdags jämfört med vad man brukar se när det körs trav i Norrbotten. Tyvärr var det ingen norrlandshäst som svarade för kvällens mest imponerande insats (Rocky Winner), men det var ändå några norrlandshästar som presterade riktigt bra.

Le Chapeu (Umåker) vann klass 1 försöket första barfota runt om och första med jänkarvagn på 12,9 efter att ha haft tryck hela vägen av en häst i dödens. En liknande insats i finalen i Eskilstuna om en månad och den gör inte bort sig där trots att det då givetvis kommer vara helt annan konkurrens med hästar från storstallen i sydvästra Sverige och från Solvalla med.

La Fille i diamantstoförsöket också riktigt bra. Även det en norrlandshäst. Mer tveksam dock till att den räcker i finalen om det kommer bra ston från sydvästsverige och Solvalla till finalen. Ska köras försök bl a på Solvalla nästa onsdag och på Åby veckan efter.


Hoppas Bodens lopp också lever upp till vad man kan förvänta sig om två veckor när bl a Norrbottens stora pris med 1 mkr i förstapris körs.

olle 2016-06-03 10:00

Ska Norrlandhästar motbevisa mig om att dom inte duger i större sammanhang så har dom verkligen guldläge i detta meeting. Det körs V75 i Östersund nästa lördag och i Boden lördagen efter inför finalerna i Eskilstuna den 2 juli och Kalmaromgången i midsommar är försök inför finalerna i augusti. Skulle det visa sig att det som vanligt blir hästar från Solvalla, Jägersro, Halmstad och Åby som ändå sopar hem V75 finalerna den 2 juli så vet jag inte när hästar norrifrån ska duga i den konkurrensen.

putte64 2016-06-03 10:46

Sir Corneliani kommer gå 13.5 från spets.
Det kommer räcka långt, SPIK !!!

putte64 2016-06-03 10:57

Pampalo är grymt startsnabb, skulle inte förvåna mig om Björn tar sig förbi Kalle Kalas.
4.61% mot 61.14% !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

putte64 2016-06-03 11:12

Nobel Southwind är minst lika bra som Furious Francis, men 6% mot 41% !!!

Shooter 2016-06-03 11:15

Citat:

Ursprungligen postat av putte64 (Inlägg 493264)
Pampalo är grymt startsnabb, skulle inte förvåna mig om Björn tar sig förbi Kalle Kalas.
4.61% mot 61.14% !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Oförståeligt att Pampalo är så borttappad av spelarna. Kan vara en chansspik.

Tirich 2016-06-03 12:00

Citat:

Ursprungligen postat av Shooter (Inlägg 493266)
Oförståeligt att Pampalo är så borttappad av spelarna. Kan vara en chansspik.

Håller helt med då det är även min idé i omgången.
Skulle gissa på lite körning mellan Kalle Kalas och Fonda Boko och då Pampalo är rejält startsnabb borde han hamna bra till för att komma i en andravåg eller till slut.

Kul lås på Pampalo och Faloria Boko?

BettingBroder 2016-06-03 17:16

Jörgen S upp på bl.a. Fridericus. Vad säger ni om detta? Kraftigt minus?

MatsE 2016-06-03 17:20

Citat:

Ursprungligen postat av BettingBroder (Inlägg 493283)
Jörgen S upp på bl.a. Fridericus. Vad säger ni om detta? Kraftigt minus?

Kraftigt minus enligt mig iaf

Groknak 2016-06-03 18:32

Vad tror vi om Spring Erom då Putte? Känns på intervju/analyser att han vinkas fram till spets och får bestämma, bara orolig för första bike effekten på 1an...

Grant 2016-06-03 18:45

Citat:

Ursprungligen postat av Starman (Inlägg 493242)
Det är okej att skriva skit om en kusk styrning ju då direkt efter loppet när man är förbannad!
Är man inte förbannad när man förlorat så är man ingen Vinnare då är man bara en lagom
Svensson som sitter tyst i soffan...

Det är ju lite lättare att förstå ett utfall mot en kusk om "Lagom Svensson"
visat upp en system innan start. Så jag ser verkligen fram emot ett
Starmansystem snyggt inklistrat från ATG.se.

Personligen tycker jag att kuskangrepp är lite löjligt och säger mer om
den finnige tonåringen än om kuskinsatsen.

Mvh Uffe

putte64 2016-06-03 19:08

Citat:

Ursprungligen postat av Groknak (Inlägg 493297)
Vad tror vi om Spring Erom då Putte? Känns på intervju/analyser att han vinkas fram till spets och får bestämma, bara orolig för första bike effekten på 1an...

Jaa du.
Jag tror han vinner.
Men jag tänker vinna i andra lopp.

Starman 2016-06-03 21:51

Såg att det var någon som redan ställt frågan så jag mitt svar är ett klart minus! Jörgen ligger bara på 5% segrar i år.

Vad säger ni om Jörgen Sjunnesson som kusk istället för Veijo?
I mina ögon känns det som ett klart minus

Björnland 2016-06-03 21:53

Citat:

Ursprungligen postat av Grant (Inlägg 493300)
Det är ju lite lättare att förstå ett utfall mot en kusk om "Lagom Svensson"
visat upp en system innan start. Så jag ser verkligen fram emot ett
Starmansystem snyggt inklistrat från ATG.se.

Personligen tycker jag att kuskangrepp är lite löjligt och säger mer om
den finnige tonåringen än om kuskinsatsen.

Mvh Uffe

Tycker att kommentar om kusk är lika viktig som om hästen.

Kan ta den folkkära kusken Jim Frick som jag älskar mer än alla kuskar men som jag tyckte körde sämre än dom flesta, kanske för att hästarna var dåligt tränade, kanske för att han var en dålig kusk. Vem vet?

Men gillade honom mest för att han var som han var, en folkets kusk.

Starman 2016-06-03 22:14

Måste lämna in redan idag då plikten kallar imorgon! Efter ha gått i genom diverse PODDAR mm så har det blivit en del ändringar från tidigare tankar. Nedan har ni mitt chanssystem till imorgon. Tror att det finns chans till fina pengar då BG kör många favoriter. Struntar i att reducera för jag brukar ofta reducera bort mig med orimliga krav.

7 Sir Corneliani Hoppas BG hittar till ledningen och kanske kan rinna undan
3 Archangel Am Bra kapacitet och kusk
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 Väldigt öppet bakom favoriten
12, 13, 14, 15 Tar de hårdast kusarna till fina %
2 Dragalagaboomboom Chansar att Kalle gör bort sig med en galopp.
9, 11 Hoppas på tokkörning där framme
2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 12 Öppet lopp och pass upp på Part Two

draken 2016-06-03 22:16

Skulle säga tvärtom. Veijo är en bra tränare men usel kusk. Fet fyllfinne. Southwind Mozart spik på allt. Kryddar med spik på svagaste favoriten i mina ögon Caresse.Spets o slut hämta ut. Resten av loppen kan man få in med tur. LYCKA TILL

korpo 2016-06-03 22:35

Vem av dem här herrarna skulle man spika om man skulle stå under pistolhot och var tvungen att välja? Sjunnesson Haugstad Lennartsson eller Kontio?

Björnland 2016-06-03 22:37

Veijo är en av våra bästa startkuskar i voltstart men jag tycker han är sämre på att ladda bakom bilen men trots allt mycket bra på det, jag är kräsen med mina kuskvillkor därför kommer han inte upp i topp där.
10-15% lättare skulle han vara så mycket bättre än Goop, Erik, Örjan & Svanstedt I voltstart.

Fotnot: Första avdelningen imörrn är voltstart.

Björnland 2016-06-03 22:43

Citat:

Ursprungligen postat av korpo (Inlägg 493326)
Vem av dem här herrarna skulle man spika om man skulle stå under pistolhot och var tvungen att välja? Sjunnesson Haugstad Lennartsson eller Kontio?

Startmetod?

Skulle väl vara Kenneth i första då imörrn.

korpo 2016-06-03 22:49

Citat:

Ursprungligen postat av Björnland (Inlägg 493329)
Startmetod?

Skulle väl vara Kenneth i första då imörrn.

Kanske det. Men skulle nog harkla ur mig....går det bra med spiklöst:) Kan bli bra utdelning imorgon om Goopen bränner några också.



Powered by vBulletin & vBadvanced CMPS
Design, Logos, etc Copyright © Sharps.se, 2010-2011. All Rights Reserved