|
|
|
LinkBack | Ämnesverktyg |
|
|
#1 |
V85 Solvalla onsdag 19 augusti (2026)
Startar en tråd här, så får vi se om jag återkommer
![]() Jag hade siktet inställt på V86, men sedan var det tydligen V85 istället. Senast redigerad av SwedishHorseRacing den igår klockan 17:22. |
|
|
|
|
|
|
#2 | |
|
Citat:
Var det inte lite dåligt betalt igår? Visserligen återfanns 5 av hästarna bland de mest streckade men den största favoriten föll och dessutom vann en 2% och en 5%-are. Den rätta raden "belönades" med 137000, ett resultat av den nya pottfördelningen eller bara hur lördagsnöjet belönar sina "varvande" andelsspel numera? Onsdagsnöjet är nog helgarderat i avdelning 3 med 2 hästar. 2. Daim Brodda och 3. Clarissa gör väl upp om det? I avdelning 7 blir nog 1. Dream Mine svår att fälla. |
||
|
|
|
|
|
#3 |
|
Högklassiga V85 lopp på Solvalla denna onsdag. 6st STL finaler samt Em för ston och gamla klassiska Jubileumspokalen som sedan 2009 är ett 5 års lopp och dessutom bytt namn.
Dock är väl 5 års loppet ganska ihåligt denna gång. Det vimlar av chanslösa hästar bakom några hårt betrodda.
__________________
Loke |
|
|
|
|
|
|
#4 |
|
Som sagt grymt högklassigt Onsdags trav på Nationalarenan. Ok flera svårslagna favoriter men sporten går före spelet titt som tätt.
Den där Wäjersten har sannerligen många drag under galoscherna. V85 1) Jäklar vilken jämn och högklassig Silver final. Jag är impregnerad. 2 Erik The Phantom Inte som bäst senast men står bra inne i Silver. 4 Kaxig In Tuffing som kan vara Chansspiken. Persson är en grym tränare. 5 PolePosition Toppform. 11 Ready Star Grym travare men läget är (för) tufft. Farlig med pace. V85 2) 5 Maroon Lopp i kroppen. Toppfin senast. Smack. 11 Madam Mearas Bortlottad !? Farlig med rätt resa. V85 3) 2 Daim Brodda och 3 Clarissa Stabilt lås. V85 4) 1 Griffin Kronos Hästen att slå om inte spåret spökar. 7 Myrsjös Tage TV hästen. Radar upp andra / tredjeplatser. V85 5) 7 Unforgettable A.Y. Svårslagen Rackare. V85 6) Brons finalen är oxå högklassig. 2 Gimbo Grif Grym 4 åring. 3 Jeriko Brick Tuffing. Lite vinna eller försvinna. 4 Lucky Silver Jämn och säker. Med på stregen. 5 Legligin Etablerad Rikstoto häst. 11 Orosei Boko Stark och oöm. Psst anmäld barfota. V85 7) 1 Dream Mine Lite seg senast efter paus men nu är det nog fart på grejerna. Ganska behagligt motstånd för mångmiljonären. V85 8) 2 Conrads Åke Hysterisk form. Silverdivisionen nästa. 4 Due Due Kommer med tre raka överlägsna segrar i tuffa gäng. ” en gång till ” Tuggar ner dom från dödens. Spikförslag om Åke möjligen är lite märkt av tuffa matchningen. Men normalt ett perfekt tvåhästarslås.
__________________
Loke |
|
|
|
|
|
|
#5 |
|
Det känns som att det finns många spikförslag, men antagligen kommer åtminstone någon att spricka. Det räcker sedan med att det blir en och annan två-procentare så sticker utdelningen iväg. Jag tänker att ett och annat lopp är väl ändå öppet.
|
|
|
|
|
|
|
#6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
#7 | |
|
Reg.datum: jul 2012
Ort: Göteborg, guldheden
Inlägg: 1 865
Sharp$: 5013Stats: - - ROI: % Vinstprocent: % |
Citat:
|
|
|
|
|
|
|
#8 | |
|
Citat:
Med bättre läge hade det varit en dunderspik.
__________________
Loke |
||
|
|
|
|
|
#9 | |
|
Citat:
Men för den som hade läst Sjöstrands krönika och därmed fångat upp Ziva Bris som totalt felbedömd av kollektivet....så var det kanske inte lika katastrofalt? Pottfördelningen hade inte kunnat göra väldigt mycket skillnad för att få upp 8r-utd till "teoertiskt korrekt". Med annan pottfördelning blir ju den förväntade utdelningen "justerad" i samma utsträckning. Svaret återfinns förmodligen delvis i att Ziva inte var spelad som 5%are i alla delar av kollektivet, och i övrigt även en del flervarvade andelsspel. Att de är mindre förekommande nu med V85 jämfört med hur det var på V75 betyder ju inte att det aldrig kommer att dyka upp såna här omgångar.
__________________
Spelälskande gringubbe som hellre klagar en gång för mycket än gång för lite! |
||
|
|
|
|
|
#10 | |
|
Citat:
Det är "alltid" extraomgång av veckans huvudspel den här Solvalla-omgången varje år.
__________________
Spelälskande gringubbe som hellre klagar en gång för mycket än gång för lite! |
||
|
|
|
|
|
#11 | |
|
Citat:
__________________
Loke |
||
|
|
|
|
|
#12 | |
|
Citat:
Det är betydligt mindre av den där effekten på V85 än det var på V75-tiden. Vad som styr utdelningen? Det är produkten av Spelforms%en med viss felmarginal. Men i stora drag är det i stort sett helt befriat från systemstorlekseffekter. Väldigt många har fått för sig att det "måste vara" på ett visst sätt. Men det stämmer inte med hur vinstlistorna ser ut i de flesta av omgångarna.
__________________
Spelälskande gringubbe som hellre klagar en gång för mycket än gång för lite! |
||
|
|
|
|
|
#13 | |
|
Citat:
Jag har inte Baratrav, testade gratis i en månad men tycker inte att det är värt utgiften, ser inte att det gav någonting som inte klaras av i ATG reduceringsklient. Kanske skulle du ha lust att ge facit på vad 8 rätt borde givit enligt Baratrav? Du driver ju för närvarande ett korståg mot ATG's öresutjämning, tar du dessa siffror från ATG eller beräknar du uppskattad utdelning? Det kan ju slå väldigt fel om Baratrav, Joker, Copema osv beräknade att 8 rättsraden borde givit 250.000 i Lördags och spelprocenten inte stämmer med hur kollektivet har spelat. Tydligen är 5% inte 5%. Det har väl varit en viss inflation som innebär att saker blir sämre och tappar värde. Att gå från 7 till 8 lopp är ett sådant exempel. |
||
|
|
|
|
|
|