![]() |
Citat:
Citat:
|
Citat:
|
Citat:
Det står tom i inlägget att det är från Mujki. |
Förstår inte hur ni kan ta det så lugnt när bolagen blåser er såhär.
Hade gjort hembesök till deras familjer, blir så lack när jag läser sånt här. Fy fan. |
En del personer beter sig civiliserat fortfarande.
|
Kanske lite könstig fråga men gäller limiteringar alltid även på livebet? Finns ju inte en chans att insatsen ska hinna bli "godkänd" då.
|
Citat:
|
Citat:
|
vill bara varna allt och alla för bolaget EXPEKT
|
Citat:
Det är ett bolag som alltid har tagit mina spel utan gnäll även på små marknader och alltid varit snabba med att betala ut. Därför jag undrar. |
Citat:
|
Haha, priset för årets pajasbookie måste väl ändå vara 888sport? (Ok, tillsammans med Blue Square), första kontot jag hade på 888 fick jag igenom ett bet innan limitering, den här gången fick jag faktiskt lira hela 3 bets, varav ett förlustspel, (samt 2 innestående) innan limiteringen kom. Blue Square är ju liknande, men kör ett konto 2 där en vända. Scam James får man ju iaf lira en 10-20 spel innan man blir limiterad.
|
Spela på random stormarknader också, så kommer ni se ut som en rokare hos bolagen och slippa limitering mycket längre. Röda ut spelen på Betfair eller så.
|
Det kvittar istort om du spelar på stora eller små marknader är min erfarenhet. Jag har öppnat konto och bara spelat 1x2 och ö/u CL och PL t.ex, har inte märkt någon märkbar skillnad på limiteringsfarten.
Men gällande bluesquare och 888sport så får man ju samma limit det vet du va?, har man 1% på bq så får du ju de automatiskt på 888sport med om du öppnar ett där i samma namn. |
Har någon lyckats få sin limitering hävd någon gång? Eller är man körd för gott?
|
Citat:
Själv fick jag erfara en omvänd hårdhet. Det var med 12bet då jag läst på sbr att vissa fått limiten upphävd. Limiten sjönk sakta ned till 150$ på stora objekt. Kontaktade supporten och bad om en högre limit. Resultatet blev ett mail från dom där de först trodde att jag ville sätta en limit på hur mycket jag vill spela (spelberoende-limit). Efter ytterliggare mail vidarebefordrade dom begäran till några högre upp. Svaret vart att de inte lyfter några limits. Nästa dag efter svaret kunde jag endast satsa 50$ :claps: Duktigt KP! |
Bet365 limitering var fan skum. Den kom plötsligt en dag direkt, har annars upplevt stegvisa limiteringar på de flesta bolag.
Funderar på om det är värt det att börja öppna konto i någon kompis namn, skulle vara ganska enkelt att föra över lite pengar via MB och låta han bara fixa verifieringen, men frågan är hur länge det kommer hålla... Betsson, bwin och bet365 är ju livsnödvändiga bolag. Börjar bli duktigt less på spelandet öht, dels är det psykiskt påfrestande, dels är det jobbigt att kämpa mot bolagens div fitterier och tidskrävande då jag alltid ska följa mina spel, klarar inte av att koppla bort dem. |
Citat:
Citat:
|
Citat:
Sen kan man ju undvika fittiga bolag genom att hoppa direkt till Betfair/Asien. Är man en vinnande spelare så hamnar man förr eller senare där då inga andra bolag vill ha med en att göra. Då får man också ett kvitto på om man räcker till utan gratisluncher från skräpbolagen. Räcker man inte till nu så lär man knappast göra det senare heller. Har man råd och tid kan man ju stånka vidare hos småbolagen så länge det är möjligt. Men om man som dig redan är "duktigt less" då är väl BF/asien eller nedläggelse alternativen. |
Citat:
|
Ja helt riktigt. Vill man kunna sova gott om nätterna så blir det bara Betfair kvar. :)
Glömmer bort den där problematiken då man själv aldrig gick längre bort än Betfair. Det närmaste man kom "skumma pengar" är nog Centrebet och det är nog preskriberat nu. :whistling: |
Om man nu kan tänka sig lite "skumma" pengar i Asien, finns det ngt spelbolag där som höjer sig över mängden.
|
SBO ligger generellt bra till på fotboll, men oftast skiljer det inte nämnvärt om ens något. Har i övrigt använt 12bet och 188bet utan problem.
|
Citat:
"We cater for all betting requirements from weekend $1 punters to professional high rollers. Our Internet limits are amongst the largest available online." |
Citat:
|
Citat:
"Canbet holds a licence to offer an Internet betting service by the Government of the United Kingdom. In offering this service, Canbet will at all times comply with applicable laws in the United Kingdom." Det borde väl duga va? Inte helt säker men det låter ju som att de är ett EU-bolag. Om det stämmer får jag nog signa upp mig där och tacka Bejva för tipset. |
På nedanstående länk kan man söka vilka bolag som är licenserade av Gambling Commission i UK (vilket jag antar innebär att de är skattefria, rätta mig om jag har fel). Jag har inte kollat runt så noga än, men åtminstone 10bet är reggade där med.
https://secure.gamblingcommission.go.../PRSearch.aspx |
"Skatteverket anser därför att spelet ska anses vara anordnat där den huvudsakliga verksamheten är förlagd för att organisera och styra det specifika spelet.
Vanligtvis saknar webbplatsen tydliga uppgifter om verksamhetens geografiska lokalisering, dvs. var någonstans som personalen i huvudsak är stationerad för att möjliggöra och tillhandahålla spelet. Det kan förekomma uppgift om vilket bolag som är anordnare och var det är hemmahörande. Utgångspunkten bör i sådana fall vara att verksamheten får antas vara bedriven där anordnaren anges vara hemmahörande, om det inte framkommer andra uppgifter som tyder på motsatsen. Lokaliseringen av den tekniska utrustningen har ingen materiell betydelse vid bedömningen om var spelet är anordnat. Vissa länder eller territorier, t.ex. Malta, Gibraltar, Alderney, Mohawk Territory of Kahnawake, utfärdar licenser för anordnande av s.k. distansspel om någon del av den tekniska utrustningen är förlagd inom landet eller territoriet. Innehav av en sådan spellicens ger därmed inte någon egentlig ledning för att bedöma var spelet i skatterättslig mening ska anses vara anordnat." Källa: http://www.skatteverket.se/rattsinfo...800010113.html Det är med andra ord inte licensen som är relevant. Det viktiga är var spelet är anordnat och var verksamheten bedrivs. Canbet anger i kontaktinfo att adressen till sitt "Betting Centre" är: Building 3 Chiswick Park 566 Chiswick High Road London W4-5YA United Kingdom ..och det finns inga andra uppgifter som tyder på något annat. Även licensen för deras sportsbook är utfärdad i UK. Casinolicensen är utfärdad i Kanada men det gör ingen skillnad för oss. Med andra ord finns det inget på deras hemsida som tyder på något annat än att Canbet både bedriver sin verksamhet samt innehar licens i UK. Jag skulle bedöma bolaget som skattefritt i samma nivå som alla andra brittiska spelbolag. |
Citat:
Helt rätt. Canbet håller till i London, och är därmed skattefritt. Licensen(sportsbook) är den samma som tex. Ladbrokes och Bet365 har. Men som sagt, dom är vassa på Ahcp. Men 1x2 marknaderna håller samma standard som de flesta andra bolag, dvs 92%-95% tillbaka. https://secure.gamblingcommission.go...accountNo=2504 |
Smutt använder canbet en hel del då det var goda nyheter!
|
Har inte använt farbror wille på flera år pga deras limitering.Nu ville jag avsluta kontot och hamnade i chatten med en kvinna.Jag förklarade problemet med varför jag ville avsluta kontot och att det berodde på just deras limitering av mina spel.
Hon undrade om jag inte kunde tänka mig att stanna kvar hos bolaget? Jo om ni kan se över min limitering så kan jag tänka mig att stanna svarade jag och fick detta svar: Stacey: I'm currently showing a maximum stake scale of £1.00. Please be advised that these are reviewed and decided on by our management. :thumbup::claps::thumbup: |
Nytt rekord... 5 bets á £10 räckte för att dra på sig en saftig limitering hos PaddyPower. Är det :holms: som driver sidan?
|
Citat:
|
Citat:
De och Stan James är roligast då det räcker att göra minsta ansats till att försöka vinna (Behöver inte ens vinna kan lika bra förlora men att spela till bra odds) så är man persona non grata. |
Hahaha, spelade dum och skrev något frågande till dem varför det bara gick att satsa ca £4 på de flesta matcherna, om det var så att det var något tekniskt fel eller liknande. Som svar fick jag att de beklagade att jag råkat ut för tekniska fel och skickade mig ett 7 sidor långt Worddokument titulerat "Paddy Power plc Troubleshooting issues in Internet Explorer". Humor :lol:
|
:whoco5:
|
Efter att ha varit limiterad på Bet365 i över ett år (och därmed inte rört kontot, tog ut det jag hade där då limiteringen sattes) så får jag - tids nog - följande överraskning / förtydligande i ett mail från deras "customer service" avdelning här om dagen:
Spoiler:
|
Vilka bolag anser ni är de mest lönsamma att betta på om man bara ser till limiteringar? Jag spelar nästan enbart på Bwin där varje konto kan räcka i månader utan limiteringar och då maxar jag i princip varje marknad, alltså upp till maxinsatsen på de stora ligorna (runt 40 000 i maxvinst).
Är det någon som har förslag på andra sajter med liknande limiteringstid och insatslimits? Eller tips på hur man kan undgå vissa bolags limiteringar genom att justera insats eller marknad? Jag menar bolag där det finns många dåliga spelare -> bra odds. Pinnacle är jag medveten om. Ladbrokes har ibland någon medium-limitering där man fortsatt verkar undgå vidare limitering en längre tid och ändå får spela uppåt 8k på de engelska ligorna. |
Citat:
|
Citat:
|
Powered by vBulletin & vBadvanced CMPS
Design, Logos, etc Copyright © Sharps.se, 2010-2011. All Rights Reserved