|
|
|
LinkBack | Ämnesverktyg |
|
|
#76 | |
|
Reg.datum: jul 2012
Ort: Göteborg, guldheden
Inlägg: 1 599
Sharp$: 4628Stats: - - ROI: % Vinstprocent: % |
Citat:
AI eller Strappa? Jag undviker nog rättningskod fortsättningsvis för säkerhets skull
|
|
|
|
|
|
|
#77 | |
|
Citat:
Nu lärde du dig ytterligare något idag.
__________________
Spelälskande gringubbe som hellre klagar en gång för mycket än gång för lite! Senast redigerad av Strappa71 den igår klockan 15:34. |
||
|
|
|
|
|
#78 |
|
Det var lite det jag menade..
Rättningskod är just precis vad det låter som! Det är inga som helst kvittodetaljer inblandade, därav har man 0 nytta av den förutom att just kunna rätta en rad. |
|
|
|
|
|
|
#79 |
|
Reg.datum: jul 2012
Ort: Göteborg, guldheden
Inlägg: 1 599
Sharp$: 4628Stats: - - ROI: % Vinstprocent: % |
Jag brukar undvika AI (det kan man göra om man i sin googlesökning lägger till -AI) fast nu var jag nyfiken på olika infallsvinklar men tycker mig inte fått svar på om Rättningskod bör undvikas eller inte.
|
|
|
|
|
|
#80 | |
|
Citat:
Här är ett svar: Rättningskod bör undvikas om du inte vill visa upp ditt spel. Rättningskod går inte att använda för några slags illvilliga syften förutom att visa upp hur bra eller dåligt du spelat. Förvirringen ligger i att AI och andra blandat ihop Rättningskod med Kvittodetaljer ATGs kundservice-chatt har tyvärr inte öppet för tillfället. Men om du vill ha ett svar från "hästens mun" rekommenderar jag 08-620 07 00 eller att skriva till [email protected]
__________________
Spelälskande gringubbe som hellre klagar en gång för mycket än gång för lite! Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
Liisa (+100) |
||
|
|
|
|
|
#81 | |
|
Reg.datum: jul 2012
Ort: Göteborg, guldheden
Inlägg: 1 599
Sharp$: 4628Stats: - - ROI: % Vinstprocent: % |
Citat:
|
|
|
|
|
|
|
#82 | |
|
Citat:
Och du snackar om en statistiskmodell:k Känslan när man läser dina inlägg är att du är lite väl mekanisk, kanske ett personlighetsdrag? Orsaken till avstå från att lägga ut rättningskod, den flög som ett flygplan över skallen på dig, men vi alla är olika. Och tur är väl det? |
||
|
|
|
|
|
#83 | |
|
Citat:
Det som numera benämns "Rättningskod" har 9 tecken och går bara att använda för att se en kopia av spelkvittot där det 16 tecken långa kvitto-IDt inte finns med. Helt harmlöst att dela med sig av förutom om man eventuellt skäms hur man har spelat. Angående statistiska modellen som utgår från hela kollektivets fördelning av insats per ekipage så visar den hur folk faktiskt har spelat. Och den skvallrade om att det skulle finnas 0-5 rader kvar med alla rätt. Det specifika förväntade antalet var 1,38 system. Och det blev 0 system. Och det helt utan hänsyn tagen till vilken vinnare som var tippad på vilken placering någonstans. Varför jag väljer att utgå från det objektiva måttet? För att det i princip alltid, som i lördags, ligger förvånande nära sanningen. Siffran 1,38 system bekräftar din känsla. Normalt borde det funnits något enstaka system med alla rätt. Men just den här gången halkade alla ändå i diket. Även det är normalt när det handlar om ensiffrigt antal system.
__________________
Spelälskande gringubbe som hellre klagar en gång för mycket än gång för lite! Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
KalleKlut (+1) |
||
|
|
|
|
|
|