Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips

Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips (https://www.sharps.se/forums/)
-   Speldagböcker (https://www.sharps.se/forums/speldagboecker/)
-   -   shoreline - From Russia With Love (https://www.sharps.se/forums/speldagboecker/4231-shoreline-russia-love/)

mackyyy 2010-12-23 22:53

:hattenav: Grymt jobb! Många tycker att NHL är svårt, men vetifan om inte KHL är tuffare...

shoreline 2010-12-24 00:50

Ogiltigt spel-ID: 213893



Vi drar ett spel till då. Läs i tidigare rek om CSKA's problem, lägg där till att man släppt in tre eller fler mål i fem av sina sex senaste matcher.
1.70 lär sjunka rätt fort, finns hos Betsafe.

shoreline 2010-12-24 01:14

Droppade direkt till 1.65. Senaste fem gångerna jag spelat TT hos Betsafe så har oddset droppat med 0.05-0.10 direkt efter att jag lagt mitt spel. Och då spelar jag inga jättesummor direkt.

comprende 2010-12-24 09:45

Citat:

Ursprungligen postat av shoreline (Inlägg 91231)
Droppade direkt till 1.65. Senaste fem gångerna jag spelat TT hos Betsafe så har oddset droppat med 0.05-0.10 direkt efter att jag lagt mitt spel. Och då spelar jag inga jättesummor direkt.

du är flaggad, oddset sänks vad du än spelar för...

nimren 2010-12-24 15:55

Varför lägger du tex inte en 10 kr på motståndarlaget, då kasnke hemmalagets odds höjs i samma veva?

gbkalle 2010-12-24 16:55

Tack för överspelet i salavat :)

Edit: och omsk :)

Iamthelegion 2010-12-24 19:16

Tackar för överspelet! :) Nu jobbar vi in Avantgard!

Overkill 2010-12-24 19:31

Tack för överspelet, shoreline! Tackar dessutom för båda spelen på Omsk, de har vänt 2-0 eft 1st till 2-4 med drygt 3.30 kvar att spela, bra spel hur det än går.

Tack för idag som fan! :cheers: :hattenav: :)

Iamthelegion 2010-12-24 19:32

Tack som fan för allt! Hade överspelet i Omsk också.

GOD JUL!

Overkill 2010-12-24 19:41

Kul att Omsk släpper in kvitteringen 59.46...

shoreline 2010-12-24 19:44

haha. herregud. går in och ser 2-0 till CSKA. WTF?!
2 timmar senare ser jag 2-4, och känner att allt är som det ska. Och vad fan möts man av. 4-4?!!

legthif 2010-12-24 19:49

Tack för dina suveräna KHL-tips.

Iamthelegion 2010-12-24 20:15

Fan inte sant..

shoreline 2010-12-25 00:09

Ogiltigt spel-ID: 214214


Båda lagen snittar på under 5 mål per match. Atlant har förvisso börjat öppna upp sig lite mer nu på sistonde, men jag tror att man kommer satsa på att täta till mot Dinamo.
Gästerna har gått under 5.5 i fem av sina sex senaste matcher och jag tror att precis som Atlant så kommer man i första hand lägga prio på defensiven.

Ogiltigt spel-ID: 214217


Och just därför så lägger jag en mindre peng på det här spelet. Dinamo gör inte särskilt mycket mål för närvarande och om Atlant spelar som vanligt så kommer det inte finnas speciellt mycket ytor här heller.
Barulin lär stå, och även om han inte gör det så är Koval en helt fullgod ersättare som sällan gör bort sig.

Ogiltigt spel-ID: 214216


Lokomotiv har vräkt in mål på sistonde och nu möter man seriens sämsta lag. Om Vityaz är på sitt vanliga humör så lär man dra på sig flertalet utvisningar och eftersom att Lokomotiv är seriens tredje bästa PP-lag så kommer det finns mängder med målchanser.
Men oavsett så ska Lokomotiv, om man är på humör, köra över Vityaz och absolut klara av att göra fyra mål eller fler.

shoreline 2010-12-25 00:21

Vafan, hela jävla klotterplanket på r&k verkar ju ha spelat på Avangard. Klart som fan att man inte vinner några pengar då...

Boden 2010-12-25 00:26

Citat:

Ursprungligen postat av shoreline (Inlägg 91345)
Vafan, hela jävla klotterplanket på r&k verkar ju ha spelat på Avangard. Klart som fan att man inte vinner några pengar då...

Klart dom hade spelat på dom...fanns ju inte så mycket att spela på idag, så något måste dom ha och tyvärr valde väl dom den matchen. Men nu fick vi svaret hur dom kunde släppa in en sen kvittering :whoco5:

Overkill 2010-12-25 01:14

Citat:

Ursprungligen postat av Boden (Inlägg 91346)
Klart dom hade spelat på dom...fanns ju inte så mycket att spela på idag, så något måste dom ha och tyvärr valde väl dom den matchen. Men nu fick vi svaret hur dom kunde släppa in en sen kvittering :whoco5:

Två mål sista 2.30 var det t o m, RoK-jinxen är svårarbetad. :cry:

Boden 2010-12-25 10:04

Citat:

Ursprungligen postat av performance (Inlägg 91353)
Två mål sista 2.30 var det t o m, RoK-jinxen är svårarbetad. :cry:

Säga vad man vill...spelar ingen roll vilket lag/liga det handlar om, dom på planket är mäktiga. Dom vet hur man förlorar spel.
svårarbetad är en underdrift, det är nästintill en omöjlighet.... :ful:

ebbsjepp 2010-12-25 16:28

Yaroslavl mer än väl hemma och det andra ser mycket lovande ut :)

Edit: Sjukt bra! Tack! :)

O12 2010-12-25 16:55

FAN vad bra Shoreline, var inne på Atlant själv.. ML såklart...
Med dina stärkande spel på att Moskva skulle göra få mål.. så blev det spel. Sweep på g.

isathan 2010-12-25 17:22

Riktigt fin form at the moment Shoreline. Bug och bock som vanligt :)

legthif 2010-12-25 17:34

Du är ruggig just nu.

shoreline 2010-12-25 17:38

Ja, formen är riktigt bra just nu. Men jag vill ändå varna lite för att det här är en extrem formtopp, så tro inte att allting kommer sitta nu bara för att det gjort så de senaste dagarna.
Jag skrev det för någon månad sen när formkurvan pekade åt andra hållet att det här är första året som jag spelar KHL på allvar, ser matcher, läser det jag kommer över etc.
Att det skulle gå såhär bra (hittils) hade jag knappt kunnat tro, men jag är rätt medveten om att det kan vända rätt snabbt åt andra hållet.

Mitt personliga mål var att gå lite plus fram till slutspelet och först där kunna casha in rejält.
Att kunna öka de nuvarande siffrorna i slutspelet blir svårt, men jag siktar fortfarande på att gå någon eller några tusenlappar plus under grundserien så får vi se vad som händer.

Nu ska jag bli full och hoppas att jag vaknat lagom till spelstoppet i morgon! (Första intressanta matchen är runt 13)

morrowindl 2010-12-25 20:54

Tack Shoreline, vårt ljus i spelmörkret :)

Måtte helgerna va över snart

Dompa 2010-12-25 22:19

Ja vad ska man säga, tack är nog passande! :drunk:

shoreline 2010-12-26 00:36

Ogiltigt spel-ID: 214622


Spelar emot Traktor nu igen. Man har ingen målvakt som är bra nog för att stå emot en offensiv i Ak Bars klass.
Traktor är i princip borta från slutspelsplatsen, även om ett litet hopp väcktes senast efter segern mot Neftekhimik, och man har pressat Ak Bars till förlängning två gånger i rad. Men till 1.90 så måste Ak Bars testas, för i grunden är man ett såååå mycket bättre lag än Traktor och eftersom att man verkligen är ute efter förstaplatsen så måste man vinna den här typen av matcher.
Har nyligen förstärkt med Korneyev från CSKA som blir en bra förstärkning på backsidan.

Ogiltigt spel-ID: 214623


Dinamo har rätt kass form, och har två tunga avbräck på försvarssidan i den här matchen. Avangard slarvade bort segern senast, men innan dess hade man fem raka segrar.
Har faktiskt hamnat i ett läge där man slåss med Sibir om den så viktiga fjärdeplatsen i Eastern Conference och behöver alla poäng man kan få.
Blir nog en rätt jämn match, men med tanke på Dinamos försvarsbekymmer så tror jag att Cerevenka, Jagr och de andra löser det här. Dock lite lägre insats.

Mulven 2010-12-26 01:50

Otroligt fin form på dig Shoreline det senaste. Får allt prova att börja rygga nu.

AndreasH 2010-12-26 10:48

Nä nu får shoreline allt vakna ur fylledimman och ge oss sina tankar om resterande matcher idag :sleep:

Tack som attan för dina rekar!

shoreline 2010-12-26 12:21

Ogiltigt spel-ID: 214855


Ett spel till idag. Spelstopp kl 13.
Avtomobilist har bjudit på rätt målrika matcher på sistonde. I fem av de sex senaste har det blivit sex mål eller fler.
Tror varken man har vilja eller kunnandet att försöka grisa till sig poäng i den här matchen, utan man kommer nog satsa allt på ett kort. Det är oftast så man får med sig poäng i matcherna mot Salavat som inte trivs när de tvingas försvara.

Ett möte tidigare i år, slutade 4-4. Oddset finns hos Pinnacle. Över 5.5 låg under 1.70 och jag tyckte det var lite för lågt.

shoreline 2010-12-26 15:16

Salavat gör 4-2 med c:a 50 sekunder kvar och 5-2 med tre sekunder kvar i tom bur. Ibland ska man ha tur också.

Ak Bars satt hårt åt, men precis som jag trodde så behövde de inte skjuta så mycket på Traktor som inte har någon målvakt som håller för det här motståndet. Fyra mål på 23 skott talar sitt tydliga språk.

shoreline 2010-12-26 18:16

Gick ju bra idag också! Även om Avangard höll på att fucka upp det rejält för oss.

legthif 2010-12-26 18:25

Tack shoreline för dina tips idag. Du är helt klart kingen just nu.

alexybt 2010-12-26 21:07

Tackar, ryggade allt!

keffok 2010-12-26 21:58

Tack igen - de satt fint !

shoreline 2010-12-27 00:58

Ogiltigt spel-ID: 215700


Ogiltigt spel-ID: 215701


Lokomotiv är i hysterisk form och har trivts bra mot Severstal under säsongen. 3-0 i inbördes möten och jag tror att möjligheterna är goda för att ta den fjärde här.
Laget vräker in mål för tillfället och även om det inte är enkelt att komma till Severstal (världens antagligen fulaste stad) så bör ett Lokomotiv i nuvarande form i jakt på segern i Western Conference, kunna fixa tre poäng här.

Ogiltigt spel-ID: 215704


Linan är låg, absolut. Men det finns en del faktorer som gör att jag verkligen tror på det här spelet.
Atlant är KHL's bästa lag, defensivt. Oavsett vilken målvakt man ställer mellan stolparna så är det tryggt och stabilt (Även om Barulin är den bättre av de två, och alltid står mot topplagen så är Koval en riktigt bra målvakt).
Laget är i riktigt bra form och har 2x3-0 efter uppehållet.
Jag gissar också att Vityaz tappat glöden efter uppehållet. Slutspelsplatsen har rykt för länge sen och efter skandalmatchen mot Avangard så plågas laget av en del avstängningar och i.o.m dessa spelare så försvinner mycket av den glöd som annars varit lagets enda plustecken 2010/2011.

Jag var lite inne på under 5.5 mål i matchen, men det finns en risk att siffrorna sticker iväg för Atlant. Jag tror inte att Vityaz mäktar med två mål, om ens ett, och lägger en mindre summa på det här spelet.

shoreline 2010-12-27 00:59

Kan bli ett spel till. Men inväntar laguppställningarna i Torpedo - OHK Dinamo.

Mulven 2010-12-27 02:06

Tack för gårdagens spel! Helt underbart med full pott.

Vet du om det finns någon mer sida än betsafe som man kan spela Lag under/över? Är limiterad på betsafe (konstigt då jag satt in mer pengar än jag vunnit).

htsolna08 2010-12-27 02:14

Bwin har

Mulven 2010-12-27 03:26

Citat:

Ursprungligen postat av htsolna08 (Inlägg 91736)
Bwin har

Där hade jag inga pengar. Hittade dock hos Betway också med samma odds som står i rekarna.

snooze 2010-12-27 04:57

bwin har inga team totals vad jag kan se



Powered by vBulletin & vBadvanced CMPS
Design, Logos, etc Copyright © Sharps.se, 2010-2011. All Rights Reserved