Sharps är skapad av experter inom spelbranschen och alla rankningar av operatörer på vår sida är gjorda med stor diskretion. Vi hoppas att de online spelbolagen som vi har valt ut faller dig i smaken. När du väljer att klicka på en utgående länk på vår sida, kan vi komma att erhålla provision, dock utan någon kostnad från din sida. Läs hela meddelandet här.
Logga in


Svara
 
LinkBack Ämnesverktyg
Gammal idag, 14:43   #16
 
Reg.datum: jul 2012
Ort: Göteborg, guldheden
Inlägg: 1 706
Sharp$: 4847


Stats: - -
ROI: %
Vinstprocent: %

Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Efterhandaren Visa inlägg
Så är det. 60% kanske är i högsta laget. Gynnas väl inte av distansen men de visste ju Gulingen om när han anmälde.
Men 8 Clarissa har ju ändock sex segrar på kort distans så det är nog inga problem där. Absolut mitt förstastreck. Hon är djävulskt stenhård. Jag spelar inte heller utan 5 Fantastica Doda. Spår fem på 1640 auto är ju legendariskt. Hästen har ju 10- och 11-tider på medel så hon borde kunna sänka här. Blir understreckad pga utländsk kusk. Sedan är ju första Jepson på en barfota 4 Urbina Southwind en glassbomb som jag inte kan motstå till 6%. Det får räcka med dessa tre i avd 1 för min del.
bosseguldheden är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal idag, 15:39   #17
 
Reg.datum: dec 2019
Inlägg: 7 411
Sharp$: 19554
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av bosseguldheden Visa inlägg
Men 8 Clarissa har ju ändock sex segrar på kort distans så det är nog inga problem där. Absolut mitt förstastreck. Hon är djävulskt stenhård. Jag spelar inte heller utan 5 Fantastica Doda. Spår fem på 1640 auto är ju legendariskt. Hästen har ju 10- och 11-tider på medel så hon borde kunna sänka här. Blir understreckad pga utländsk kusk. Sedan är ju första Jepson på en barfota 4 Urbina Southwind en glassbomb som jag inte kan motstå till 6%. Det får räcka med dessa tre i avd 1 för min del.
Gocciadoro har tre tuffa märrar med i loppet och plockar nog fina prispengar. Den gubben är en mästare på att matcha sina hästar i penningstinna lopp.
__________________
Loke
Efterhandaren är uppkopplad nu   Ge poäng Svara med citat
Gammal idag, 15:53   #18
 
Shooters avatar
 
Reg.datum: okt 2011
Inlägg: 23 215
Sharp$: 40084
Standard

Slängde in ett kul litet spel, även om jag tror någon fransman tar Harpers.

Vinnare: Inexess Bleu (1-3)
Heat 2
Vinnare: Call Me Gleipner (Vinnare)
Harper Hanovers
Odds:
59.50
Insats:
50.00 kr
Möjlig utbetalning:
2975.00 kr
Shooter är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal idag, 18:49   #19
 
KalleKluts avatar
 
Reg.datum: feb 2012
Inlägg: 5 576
Sharp$: 21382
Standard

Berglunds tidiga reflektioner


Daniel Berglund: "Vattenbilar, trav-lotto och äntligen Elitlopp!"
Banunderlaget i Gävle blev en mardröm utan vattenbil och kunskapsspelet blev trav-lotto för spelarna.


Daniel Berglund
igår kl. 15:00
Det är inte lätt att vara travspelare. Inte nog med att den största spelformen är väldigt svår med extremt hög varians. Efter en hel vecka av analyserande baserat på vackert väder och en förväntad snabb och fin bana möttes man på lördag eftermiddag av beskedet att V85-banans vattenbil hade gått sönder dagen innan och att banan inte hade kunnat prepareras som önskat. Följden? Ett underlag som de flesta kuskar och tränare var missnöjda med och som dömdes ut som alldeles för löst. Lös bana utan tillräckligt fäste = mardrömmen för de flesta travhästar och tränare.

Det kändes ett tag som att hälften av hästarna i loppen var chanslösa på förhand med de förutsättningar som gavs och helt plötsligt verkade innerspår och ledningen det sämsta tänkbara. Särskilt med regnskurarna som kom och den kraftiga vind som också plågade de hästar som fick springa utan draghjälp. Trav-lotto brukar jag kalla det när yttre omständigheter påverkar tävlingarnas utgång i allt för stor utsträckning och tyvärr präglade det Gävles tävlingar i lördags. Känslan är att många sämre prestationer och galopper den här dagen bör tas med en nypa salt.

En som verkade helt oberörd av de yttre förutsättningarna var Mellby Jinx som bara var bäst i Guldfinalen och fick en välförtjänt inbjudan till Elitloppet som tvåa i E-loppsserien. Där valde dock kretsen kring hästen att vänligt men bestämt tacka nej, vilket känns som ett klokt beslut med tanke på den tuffa konkurrensen i år. Det lär finnas enklare pengar att hämta för den här fantastiske åttaåringen senare i sommar.

Annars var väl diskningen av målettan, favoriten Official Sox, i V85-inledningen det mest dramatiska som hände i Gävle, men där kan väl inte ens de mest partiska bedömarna skrika domarskandal? Körande Claes Sjöström var helt enkelt inte tillräckligt uppmärksam på vad som hände bakom honom och körde på Appia Express och Magnus A Djuse 250 meter från mål. Vilket också Claes rakryggat erkände direkt efter loppet vilket var befriande. Det är liksom slutdiskuterat då.

Lottningen av Elitloppsförsöken klarades av under söndagen och jag måste säga att Solvallas sportchef Ola Lernå har fått till ett mycket starkt startfält i sitt första försök som Elitloppsgeneral. En härlig mix av franska kanoner, etablerade svenska topphästar samt spännande uppstickare. Gio Cash blev nog den störste vinnaren i spårlottningen när han drog spår ett i det andra försöket och bör ha god chans att leda hela vägen när jag antar att man mest tänker måtta in franske ångvälten Inexess Bleu till en finalplats.

I det första försöket får Don Fanucci Zet anses vara den som gynnas mest av spårlottningen när han fick Dream Mine utvändigt om sig och därmed hög chans på ledningen. Om det blir ”fransk matchning” även för Idao De Tillard, och man nöjer sig med att gå till final som tvåa-trea, så bör det vara vettig chans att leda hela vägen för Daniel Redéns Elitloppsveteran.

Vem som vinner finalen sedan hänger nog mycket på om man lyckats hitta de sista tio procenten hos tidigare buköppnade Idao De Tillard. Är han tillbaka och tävlar på sin högsta nivå tror jag det blir fransk favoritseger i Elitloppet 2026.

Passas nästa gång:
Felicia Hall galopperade kort efter start i V85-1 och tappade väldigt mycket mark. Kom sedan tillbaka starkt som sexa och om felfri nästa gång måste hon vara segeraktuell i klassen.

Don E.Star är en kapabel fyraåring som verkligen inte har fått resultaten med sig i år. Tre ”nollor” innan lördagens start speglade inte prestationerna i loppen och nu höll han urstarkt som tvåa utvändigt ledaren i V85-7. Måste ta årets första seger snart.

Tidiga tankar till V85 på Solvalla:
V85-1:
8 Clarissa såg ut att vinna med väldigt mycket krafter kvar senast och är utan tvekan bäst i loppet. Gynnas av att det bara är tio startande i spårtrappan och bör ha hög segerchans även om Jepson kanske testar att köra i spets med 4 Urbina Southwind.

V85-2:
1 Villiam Avenue har fortfarande inte förlorat regelrätt och håller han upp tät, där han är obesegrad efter fyra försök, kan det bli ny seger. 5 Maker’s Wall Ås är högkapabel, men stallformen har varit svag. 3 Mellby Note kan mycket bättre än senast.

V85-3:
1 Jackpot Mearas såg lysande ut vid spetsseger senast och om ingen tar sig förbi honom från start är segerchansen hög. 6 Ready Star är spetshotet, men han har inte fungerat i travet. Väldigt spännande med första barfota på senast urtappre 4 Makalu Doc!

V85-4:
Vidöppet lopp där 14 Rania Zon och 15 I’m Still Standing är bra, men att starta i tredje ledet den här dagen blir inte lätt. 8 Masters Dunderbeda är inte mycket sämre och hon höll ifrån sig en bra häst på starkt vis senast. Ledning efter en bit kanske?

V85-5:
5 Brother Day glänste vid enkel spetsseger i årsdebuten och såg ut att ha utvecklats starkt i vinter. Bör ha hög spetschans igen och blir inte lätt att slå om lika bra som senast. Bra hästar bakom och 10 Unicum var rejält förbättrad utan skor senast.

V85-6:
10 Chribo Hill tog sjätte segern i följd senast och var mycket rejäl. Bakspår den här dagen lär dock inte fungera lika bra som det gjorde i Gävle i lördags. 2 Dream Burgerheide är tillbaka i sin ordinarie klass igen efter ett ha varit uppanmäld senast.

V85-7:
Lille 12 Igrec De Celland sköt till vasst bakom Inexess Bleu och slog Idao De Tillard senast. Bör tillsammans med 15 Harley Gema vara främsta budet av fransoserna. Spännande att se hur jättetalangerna 4 Gaining Experience och 9 Baron Tilly står sig.

V85-8:
7 Bold Eagle Sun är obesegrad efter tio starter och imponerade med att runda allt från spår tolv senast. Räknas igen, men loppet är stenhårt. 9 Gaudi Laksmy visade hög kapacitet på Vincennes, men måste få travet att flyta bättre än senast för att vinna här.

Spaningen:
11 Inmarosa vann Harper Hanovers lopp i fjol, men årets upplaga (V85-7) ser klart tuffare ut och stoet har inte visat toppform i de senaste starterna. 4 Gaining Experience blir snackhästen i fältet, men Nurmos-hästen är väldigt orutinerad med blott nio starter och har aldrig testat voltstart i tävling.
KalleKlut är uppkopplad nu   Ge poäng Svara med citat
Gammal idag, 18:52   #20
 
KalleKluts avatar
 
Reg.datum: feb 2012
Inlägg: 5 576
Sharp$: 21382
Standard

Jensas tidiga reflektioner


Jens Sjödén: "Statistikkoll V85 elitloppshelgens lördag"
Få favoriter, få spetsvinnare, fina resultat från 1/2140a och Harper Hanovers är hela elitloppshelgens skrällopp nummer ett - några av detaljerna som utmärker lördagens tävlingar!


Jens Sjödén
idag kl. 11:00
Att Solvalla arrangerar rikstotofinaler dagen före Elitloppet är en uråldrig tradition. Tittar man på resultaten från och med 1994, då spelformen för första gången hette V75, finner man ett par noteringar tydligt under snittet. Andelen favoritsegrar har varit endast 30 procent. 35 procent spetsvinnare denna dag är annars siffran som sticker ut, anmärkningsvärt lågt! Det sägs ibland att det är viktigare med spets under sommaren och att det då är svårare att vinna bakifrån. Det sambandet är ändå ganska svagt i statistiken. Av årets fasta omgångar är elitloppslördagen en av de som genererar allra lägst andel spetssegrar.
Medianutdelningen för föregångaren V75 landade vid 120 744 kronor, en bit över spelformens genomsnitt. Riktiga högutdelningar var vanliga, över tio miljoner i 19 procent av omgångarna.

Fina resultat från spår 1 är något som utmärker den här tävlingsdagen. ”Ettor” har saknats i de rätta raderna de tre senaste veckorna, men på lördag kan det vara dags. Det ligger något i det där om att loppen blir annorlunda körda under elitloppshelgen. I översta tabellen har jag sammanställt resultaten från de STL-finaler som avgjorts över 2140a, totalt 129 lopp. I år går sådana lopp som avdelningarna 2, 3, 5, 6 och 8.
Spår 1 visar bäst resultat! Solvalla arrangerar V75-finaler flera gånger per år, och normalt är spår 5 det mest gynnsamma. Den här tävlingsdagen förpassas toppspåret till andraplatsen. I övrigt kan man notera att 3 är sämre än omkringliggande 1-2-4-5 och 11 lite bättre än övriga bakspår, fenomen man ser återkommande inom travstatistik. Det är överlag svårt att vinna från bakspår den här tävlingsdagen. Man kan också notera låg ROI för dessa, det finns sällan spelvärde i de hästar som startar där.
31 procent favoritsegrar är en låg notering. Man kan notera att spelarna haft lättare att hitta rätt i de högre klasserna Silver och Brons där andelen skrällvinnare stannar vid 19 procent. I Klass I och Klass II noteras 25-26 procent. Klass III-finaler har varit sällsynta. Sex sådana har genererat tre favoritsegrar och två skrällar.
I övrigt kan man tänka på att finaler genererar en hög andel vinnare rankade 2-4, där finner man en tydlig skillnad gentemot försöken. En sådan här tävlingsdag blir det både färre favoritsegrar och färre riktiga skrällar. I ROI-spalten längst till höger finner man att spel på andrahandsfavoriter genererat nettovinst.

Ett lopp det ofta skrällt i är lördagens höjdpunkt, Harper Hanovers lopp (V85-7). Med tolv skrällvinnare under 32 år, 37 procent, är detta hela elitloppshelgens skrällopp nummer ett. Det har ofta varit dunderknallar. Sju av 32 vinnare har av spelarna rankats 10 eller lägre!
Statistik från tidigare års Harpers finns i tabellen nedan. Man ser ett välkänt mönster: Det har gått bäst för hästarna som startat längst bak, och mellanvoltens hästar är tydligt missgynnade. Från mellanvolten har tre i flera bemärkelser urstarka favoriter vunnit. Vem minns inte Max Flukt, Yarrah Boko och Mellby Viking? Bland de som inte favoritspelats har endast tre av 131 lyckats sätta nosen först.


Stofinaler har på senare år börjat avgöras som spårtrappa. Spelarna har lyckats topp-tre-ranka 12/15 vinnare, 80 procent. Tio av 15 vinnare har startat från bakspår. Det skrällde oftare förr, när stofinalerna avgjordes som tilläggslopp.

På fredag klockan 17 publicerar jag ytterligare statistik i krönikan här på travrondenspel.se!
KalleKlut är uppkopplad nu   Ge poäng Svara med citat
Svara



td