Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips

Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips (https://www.sharps.se/forums/)
-   Spela andelsspel tillsammans (https://www.sharps.se/forums/spela-andelsspel-tillsammans/)
-   -   one-Bombenbolag vid rullpott (https://www.sharps.se/forums/spela-andelsspel-tillsammans/14573-one-bombenbolag-vid-rullpott/)

robfri 2016-01-14 21:44

Lite ironiskt iaf att vi har 2 hål på kupongen & hamnar i båda :) dock en omg som detta vi ska göra det när utd är relativt blygsam

jaroiten 2016-01-14 21:49

Citat:

Ursprungligen postat av robfri (Inlägg 473905)
Lite ironiskt iaf att vi har 2 hål på kupongen & hamnar i båda :) dock en omg som detta vi ska göra det när utd är relativt blygsam

Jo, det var bra att vi inte satte denna omgång då oddset som gavs (8472,19) var ett underodds. Hade lätt gått att få minst 10k i odds på den resultattrippeln hos spelbolagen.

one 2016-01-14 22:07

Låter som det börjar bli hög tid att införskaffa ett reduceringsverktyg med utdelningsreducering...

jaroiten, har du nån idé hur man på ett enkelt sätt kan göra dessa oddsjämförelser med nätbolagen?

bjarnea 2016-01-14 22:20

Citat:

Ursprungligen postat av one (Inlägg 473910)
Låter som det börjar bli hög tid att införskaffa ett reduceringsverktyg med utdelningsreducering...

Finns inte det i Copema?

one 2016-01-14 22:36

Citat:

Ursprungligen postat av bjarnea (Inlägg 473911)
Finns inte det i Copema?

Det gör det absolut, har dock ingen erfarenhet av det programmet. Men får väl ta tag i det:popcorn:

schtek 2016-01-18 11:57

Ny vecka, nya möjligheter :)

Onsdag ligger det två rullpotter. En liten 47k på bandy och 226k på 4 fotbollsmatcher.

Torsdag SHL med 128k i rullpott.

Jag röstar för att vi hoppar över bandybomben och kör på fotbollen på onsdagen, vad tycker ni andra?

robfri 2016-01-18 13:34

Citat:

Ursprungligen postat av schtek (Inlägg 474316)
Ny vecka, nya möjligheter :)

Onsdag ligger det två rullpotter. En liten 47k på bandy och 226k på 4 fotbollsmatcher.

Torsdag SHL med 128k i rullpott.

Jag röstar för att vi hoppar över bandybomben och kör på fotbollen på onsdagen, vad tycker ni andra?

Klokt tycker jag.

bjarnea 2016-01-18 14:08

Låter bra.

Calatan 2016-01-20 04:42

Ett förslag för att få igång diskussionerna:

Leicester - Tottenham
0,1,2,3-0,1,2
• Max 1 måls vinstmarginal i matchen
Liverpool - Exeter
0,1,2-1,2,3
• Max 2 måls vinstmarginal i matchen
Athletic Bilbao - Barcelona
0,1-1,2
Celta Vigo - Atlético Madrid
0,1-0,1,2,3
• Max 3 mål i matchen

2240 rader.


Motivering:

Leicester - Tottenham

Returmöte i FA-cupen. Första mötet slutade 2-2.
Båda lagen med i toppstriden i Premier League. I första matchen satsade båda lagen ganska halvhjärtat. Leicester ställde upp med 3 ordinarie och en startelva med i snitt 503 minuters speltid i ligan denna säsong. Tottenham ställde upp med 5 ordinarie och en startelva med i snitt 743 minuters speltid i ligan denna säsong. Denna övervikt av rutin samt fördel av hemmaplan avspeglade sig i statistiken:
Tottenham-Leicester
Bollinnehav: 73-27
Avslut: 24-10
Avslut på mål: 8-5
Hörnor: 9-5

Lagen har möts fem gånger senaste året och ingen av matcherna har slutat med mer än 1 måls vinstmarginal åt något håll.
Finns väl all anledning att förvänta sig ännu en tät och jämn tillställning. Max 1 måls målskillnad? Känslan är att det kan svänga åt vilket håll som helst och att Leicester kan göra mål på allt.

Liverpool - Exeter

Returmöte i FA-cupen. Första mötet slutade 2-2.
Skall vi våga satsa på en cupskräll tycker jag att detta är dagens mest spännande!

Liverpool har slirat lite de senaste matcherna och har nu 6 poäng upp till Europaspel nästa säsong. Skadedrabbad trupp med tätt spelschema. Detta blir tredje matchen på sju dagar. Har ligamatch mot hemmastarka Norwich på lördag och möter Stoke i Ligacupen på tisdag. Efter det väntar Leicester borta i ligan och i februari drar även slutspelet i Europa League igång. Hur mycket vågar man satsa på onsdagens match? I första mötet med Exeter mönstrade Liverpool en extremt reservbetonad trupp; startelvan hade i snitt 117 minuters speltid i Premier League denna säsong, räknar man bort ende ordinarie Benteke endast 10 minuters speltid i snitt. Man hade ordinarie mittfältarna Lallana och Leiva på bänken men bytte inte in någon av dem trots underläge i matchen två gånger om.
På presskonferens igår tisdag sa Liverpools tränare Klopp bl a:
- It will be a similar team to the first match.
- It's a big chance and we can show the young boys that we trust them. It's very important.

Exeter har 5 poäng upp till kvalplats till League One med 20 omgångar kvar. Vågar satsa helhjärtat på cupen. I första mötet med Pool ställde man upp med bästa möjliga lag; i snitt hade startelvan 1406 minuters speltid i ligan denna säsong.

Statistik från första mötet:
Exeter-Liverpool
Bollinnehav: 46-54
Avslut: 14-16
Avslut på mål: 2-5
Hörnor: 5-5

Exeter hade ledningen i matchen två gånger, kommer supertaggade till returen med känslan att detta är fullt möjligt. Vågade satsa och utmana i första mötet och var nära ytterligare mål flera gånger.
Detta är Exeters chans att skriva in sig i historieböckerna. Kommer offra allt och sälja sig dyrt.

Athletic Bilbao - Barcelona

Första kvartsfinalmötet av två i Copa del Rey.
I senaste cupmatchen ställde både Bilbao och Barca upp med bästa möjliga lag och slog ut Villarreal respektive Espanyol.

Lagen möttes i söndags i ligan där Barca vann hemma med hela 6-0. Men då fick Bilbao målvakten utvisad redan efter 4 minuter.

Bilbao är betydligt bättre hemma än borta och är bland de fem lag i ligan som släppt in minst antal mål på hemmaplan denna säsong. Bilbao har släppt in 71% av sina insläppta mål denna säsong på bortaplan.
Barcelona är betydligt mindre imponerande borta än hemma men är bland de två lag i ligan som släppt in minst antal mål på bortaplan denna säsong. Hemmastarka Barca har gjort 76% av sina mål den här säsongen på hemmaplan, inför onsdagens bortamatch saknas dessutom tremålsskytten från söndagens match: Suarez.

Blir en annan matchbild nu än i söndags.
Målsnål match och läge att gå kort?

Celta Vigo - Atlético Madrid

Första kvartsfinalmötet av två i Copa del Rey.
Båda lagen är med och slåss om toppositioner i ligan. I senaste cupomgången ställde båda lagen upp med något reservbetonade elvor (4-5 ordinarie varav backlinjen var lagdelen med mest rutin hos såväl Celta Vigo som Atlético Madrid) och slog ut svagt motstånd i form av Cádiz respektive Rayo Vallecano.

Lagen möttes i ligan så sent som den 10:e januari i år. Atlético vann då matchen med 0-2, statistiken såg ut så här:

Celta Vigo - Atlético Madrid
Bollinnehav: 56-44
Avslut: 6-10
Avslut på mål: 1-3
Hörnor: 4-4

I ligan har Celta Vigo gått lite knackigt de senaste matcherna men ändå spelat snålt. Undantaget kom nu senast hemma mot jumbon Levante där Celta vann med 4-3. Bortsett från den matchen har Celta gjort 2 mål och släppt in 5 de senaste fem matcherna (och då har man mött hyfsat formstarka lag från övre halvan).
Ordinarie forwarden Nolito skadad, i övrigt frisk trupp.

Athlético har den i särklass bästa defensiven i ligan. 8 insläppta på 20 matcher totalt varav bara 3 (!) på 11 bortamatcher. 1 insläppt mål på de 5 senaste. Kunde mönstra i princip bästa laget senaste ligamatchen (mittfältaren Tiago och anfallaren Fernando Torres fortfarande skadade).

Två lag som prioriterar defensiven. Relativt målsnålt och fördel Athlético?

pittaluga 2016-01-20 08:08

Att vara inne på eventuell skräll i Pool-Exeter köper jag, men inte att vinkla matchen på bortalaget. Exeter ligger dessutom i League Two, inte League One

Calatan 2016-01-20 08:33

Citat:

Ursprungligen postat av pittaluga (Inlägg 474481)
Exeter ligger dessutom i League Two, inte League One

Därav Exeter har 5 poäng upp till kvalplats till League One. :cheers:

robfri 2016-01-20 08:35

Personligen tror jag Bilbao kan skrälla på hemmaplan i kvällens match

Messi klev ju av i Söndags & Suarez är väl avstängd denna match om jag fattat rätt.

one 2016-01-20 10:06

Citat:

Ursprungligen postat av pittaluga (Inlägg 474481)
Att vara inne på eventuell skräll i Pool-Exeter köper jag, men inte att vinkla matchen på bortalaget. Exeter ligger dessutom i League Two, inte League One

Jag håller med, tror inte Liverpool släpper in 3 mål hemma trots reservlaget på plan. Jag lutar åt 1,2,3-1,2 och kanske plocka med 3:an på Exeter om det finns utrymme.

one 2016-01-20 10:07

Tycker att Leicester-Tottenham känns "stängd" med Calatans förslag, men vad tror ni om kravet att det blir mål i matchen?

robfri 2016-01-20 11:01

Citat:

Ursprungligen postat av one (Inlägg 474486)
Tycker att Leicester-Tottenham känns "stängd" med Calatans förslag, men vad tror ni om kravet att det blir mål i matchen?

Även om det inte reducerar mkt så känns väl 0-0 inte så troligt. Så funkar för mej.

jaroiten 2016-01-20 12:04

Om vi kollar på oddsen för matcherna just nu:

Liverpool - Exeter
1.33 - 5.90 - 12

Bilbao - Barcelona
4.10 - 3.45 - 2.12

Då är det för mig uppenbart att det är skrällen i Bilbao man ska satsa på snarare än i Liverpool. Båda matcherna är rätt jämnlikt streckade på Bomben. Liverpool är något större favoriter på Bomben än Barca, men enligt oddsen så är ju Liverpool mycket större favoriter. För inte tror väl någon här att 12 gånger pengen Exeter har större chans att vinna än 4.1 gånger Bilbao?

Sen är det värde på både nollan för Leicester och nollan för Tottenham, så att ta bort 0-0 där tycker jag är dåligt.


Mitt förslag:

Leicester - Tottenham
0, 2, 3 - 0, 1, 2, 3 (ettan på Leicester är 42% just nu, vilket är lite väl mycket.)
Liverpool - Exeter
2, 3, 4, 5 - 0, 1 (nollan på Exeter överspelad, men känns magstarkt att ducka den om man också går för skräll i Spanien. Osäker på hur Liverpool skall streckas och om tvåan ska vara med eller ej.)
Bilbao - Barcelona
0, 1, 2 - 0, 1 (bra värde på Barcas nolla, 9% streckad ca 20% sannolikhet.)
Celta - A. Madrid (Värdet ligger på nollorna för båda lagen, skulle kunna stecka på lite mer här med krav att minst ett av lagen skall nollas.)
0, 1 - 0, 1

2304 rader

one 2016-01-20 13:37

Citat:

Ursprungligen postat av jaroiten (Inlägg 474495)
Om vi kollar på oddsen för matcherna just nu:

Liverpool - Exeter
1.33 - 5.90 - 12

Bilbao - Barcelona
4.10 - 3.45 - 2.12

Då är det för mig uppenbart att det är skrällen i Bilbao man ska satsa på snarare än i Liverpool. Båda matcherna är rätt jämnlikt streckade på Bomben. Liverpool är något större favoriter på Bomben än Barca, men enligt oddsen så är ju Liverpool mycket större favoriter. För inte tror väl någon här att 12 gånger pengen Exeter har större chans att vinna än 4.1 gånger Bilbao?

Sen är det värde på både nollan för Leicester och nollan för Tottenham, så att ta bort 0-0 där tycker jag är dåligt.


Mitt förslag:

Leicester - Tottenham
0, 2, 3 - 0, 1, 2, 3 (ettan på Leicester är 42% just nu, vilket är lite väl mycket.)
Liverpool - Exeter
2, 3, 4, 5 - 0, 1 (nollan på Exeter överspelad, men känns magstarkt att ducka den om man också går för skräll i Spanien. Osäker på hur Liverpool skall streckas och om tvåan ska vara med eller ej.)
Bilbao - Barcelona
0, 1, 2 - 0, 1 (bra värde på Barcas nolla, 9% streckad ca 20% sannolikhet.)
Celta - A. Madrid (Värdet ligger på nollorna för båda lagen, skulle kunna stecka på lite mer här med krav att minst ett av lagen skall nollas.)
0, 1 - 0, 1

2304 rader

Ställer Liverpool upp med samma gäng idag som senast i cupen har jag svårt att se dom göra 5... tror snarare den matchen blir jämn.

Hur räknar du på värdet på 0-0 i Leicester-Spurs? 22% och 19% streckade i skrivande stund? I lagens 10 senaste inbördes möten har ett av lagen nollat 1 gång. Leicester har gjort mål i 8 av sina 10 senaste hemmamatcher, Spurs har gjort mål i 10 bortamatcher på raken. Slutresultatet 0-0 ser jag därmed som överstreckat, men jag kanske räknar fel på nåt sätt:whoco5:

jaroiten 2016-01-20 13:44

Citat:

Ursprungligen postat av one (Inlägg 474508)
Hur räknar du på värdet på 0-0 i Leicester-Spurs? 22% och 19% streckade i skrivande stund?

Oddset på 0-0 i Leicester-Tottenham är 13 på betfair just nu, det motsvarar en sannolikhet på cirka 7.5%.

Just nu är som du säger Leicester 0 streckad till 22% och Tottenham 0 till 19%. Om det blir 0-0 i den matchen kan vi alltså uppskatta att 22% av raderna får rätt på Leicesters målantal och utav dessa 22% får bara 19% rätt på Tottenham också. Alltså uppskattas andelen rader som "överlever" matchen om det blir 0-0 vara: 0,22*0,19 = 0,0418.

Alltså cirka 7.5% chans att det blir 0-0 men bara 4.2% har spelat det just nu.

V75fahlle 2016-01-20 13:45

Snart kan man enklare hantera bolagsspel via mobilen!
https://svenskaspel.se/artiklar/spor...-du-bolagsspel

one 2016-01-20 13:54

Citat:

Ursprungligen postat av jaroiten (Inlägg 474509)
Oddset på 0-0 i Leicester-Tottenham är 13 på betfair just nu, det motsvarar en sannolikhet på cirka 7.5%.

Just nu är som du säger Leicester 0 streckad till 22% och Tottenham 0 till 19%. Om det blir 0-0 i den matchen kan vi alltså uppskatta att 22% av raderna får rätt på Leicesters målantal och utav dessa 22% får bara 19% rätt på Tottenham också. Alltså uppskattas andelen rader som "överlever" matchen om det blir 0-0 vara: 0,22*0,19 = 0,0418.

Alltså cirka 7.5% chans att det blir 0-0 men bara 4.2% har spelat det just nu.

Kan man verkligen räkna så? Att bara 19% av de 22% som streckad Leicester har streckat även Spurs 0:a?

jaroiten 2016-01-20 14:42

Citat:

Ursprungligen postat av one (Inlägg 474511)
Kan man verkligen räkna så? Att bara 19% av de 22% som streckad Leicester har streckat även Spurs 0:a?

Det är inget man kan säga säkert, men baserat på streckprocenten så är det nog omöjligt att göra någon bättre uppskattning i alla fall. För att det inte skall vara värde på 0-0 så måste över 39% av raderna som har nolla på Spurs även ha nolla på Leicester och det tror jag definitivt inte är fallet.

Eller hur många rader skulle du uppskatta innehålla 0-0 i Leicester-Spurs och vad gör du din uppskattning på?

one 2016-01-20 15:28

Citat:

Ursprungligen postat av jaroiten (Inlägg 474512)
Eller hur många rader skulle du uppskatta innehålla 0-0 i Leicester-Spurs och vad gör du din uppskattning på?

Jag ska ärligt erkänna att jag inte gjort någon uppskattning än, kände spontant bara att 22 och 19 kändes hög med tanke på lagens statistik:innocent:

Om du räknar på det sättet och istället sätter in det mest streckade tecknet på varje lag, resonerar du likadant då, att av dom 40% som överlever 1:an på Leicester så överlever 37% nästa tecken osv?

jaroiten 2016-01-20 16:46

Citat:

Ursprungligen postat av one (Inlägg 474515)
Om du räknar på det sättet och istället sätter in det mest streckade tecknet på varje lag, resonerar du likadant då, att av dom 40% som överlever 1:an på Leicester så överlever 37% nästa tecken osv?

Jo, precis. Det är så jag skulle uppskatta det, har som sagt svårt att se att man skulle kunna göra det på något annat sätt.

1-1 i Leicester-Tottenham blir till exempel 0,4*0,37=0,148. Så 14.8% av raderna överlever matchen om det blir 1-1 enligt min uppskattning. Oddset för 1-1 är 7.80 just nu vilket motsvarar en sannolikhet på 12.8%. Alltså är kombinationen 1-1 överspelad enligt min uppskattning eftersom 14.8%>12.8%.

robfri 2016-01-20 16:53

"Oddset för 1-1 är 7.80 just nu vilket motsvarar en sannolikhet på 12.8%"

Förutsatt att spelbolaget där du hämtat oddset ifrån har gjort en korrekt värdering, vilket inte alls är säkert.

mycket om & men i det där med värde :)

jaroiten 2016-01-20 17:00

Citat:

Ursprungligen postat av robfri (Inlägg 474525)
"Oddset för 1-1 är 7.80 just nu vilket motsvarar en sannolikhet på 12.8%"

Förutsatt att spelbolaget där du hämtat oddset ifrån har gjort en korrekt värdering, vilket inte alls är säkert.

mycket om & men i det där med värde :)

Jag har tagit det från Betfair. https://www.betfair.com/exchange/plu...et/1.122557160

Visst kan enskilda individer ha en annan värdering, men jag litar på marknaden i de flesta fall och ser ingen egentlig anledning till att inte göra det här. Eller vad är din sannolikhetsvärdering för 1-1 och varför?

sirlarsson 2016-01-20 17:08

Marknaden gör ofta en bra bedömning, man kommer långt på att titta hur pengarna matchas på betfair.

one 2016-01-20 17:21

Vad tror ni om kraven:

-minst en hemmaseger
-minst en bortaseger
-minst 4 hemmamål
-minst 4 bortamål
-max 3 mål i match D

??

robfri 2016-01-20 17:28

Citat:

Ursprungligen postat av jaroiten (Inlägg 474526)
Jag har tagit det från Betfair. https://www.betfair.com/exchange/plu...et/1.122557160

Visst kan enskilda individer ha en annan värdering, men jag litar på marknaden i de flesta fall och ser ingen egentlig anledning till att inte göra det här. Eller vad är din sannolikhetsvärdering för 1-1 och varför?

Kan inte säga att jag gjort ngn djupare analys av ngn av dessa matcher idag (därav ingen mer input mer än att jag icke tror på 0-0 i Lei-Tott)

Mer en reflektion att även marknaden ibland är ute & seglar & att man då även behöver väga in en viss felmarginal.

robfri 2016-01-20 17:31

Citat:

Ursprungligen postat av one (Inlägg 474530)
Vad tror ni om kraven:

-minst en hemmaseger
-minst en bortaseger
-minst 4 hemmamål
-minst 4 bortamål
-max 3 mål i match D

??

Tummen upp från mej !

jaroiten 2016-01-20 17:50

Citat:

Ursprungligen postat av robfri (Inlägg 474531)
Kan inte säga att jag gjort ngn djupare analys av ngn av dessa matcher idag (därav ingen mer input mer än att jag icke tror på 0-0 i Lei-Tott)

Mer en reflektion att även marknaden ibland är ute & seglar & att man då även behöver väga in en viss felmarginal.

Jag tycker inte man kan använda sig av uttryck som "att man inte tror på något" när man sportsbettar. Allt kan hända och för att vara vinnande gäller det att uppskatta sannolikheten att något sker och väga det mot vad man får betalt om det sker.

Nu vet jag inte vad du menar med att du inte tror på 0-0, men du kan ju knappast mena att det är 0% chans att det blir 0-0? Vilket resultat tror du på om jag får fråga?

Så som jag ser det så "tror" inte jag heller på 0-0 i Leicester-Tottenham, det är över 90% chans att det inte blir det. Därför är det ju sannolikare att det inte blir 0-0 än att det blir 0-0. Men det finns inget resultat jag "tror" på eftersom alla enskilda resultat har långt under 50% chans att inträffa.

Men jag tror mer på 0-0 (ca 7.5% sannolikhet) än 2-2 (16 i odds på BF t.ex. ca 6% sannolikhet) även fast fler bombenrader antagligen inkluderar 2-2 än 0-0 ikväll. 2-2 uppskattas vara streckat på .26*.27=0.072=7.2% av raderna medan 0-0 uppskattas vara streckat på 4.2%

0-0 är alltså troligare än 2-2 samt antagligen även mindre spelat därför ser jag absolut ingen anledning att exkludera 0-0, men behålla 2-2.

bjarnea 2016-01-20 17:57

Citat:

Ursprungligen postat av robfri (Inlägg 474531)
Mer en reflektion att även marknaden ibland är ute & seglar & att man då även behöver väga in en viss felmarginal.

Om man tror/vet att marknaden har fel är det bättre att spela där än på bomben.
Efter som det på bomben går ut på att spela mot andra spelare är det dom man ska slå. Sen behöver vi slå dom så pass stort att inte raken på 35% äter upp oss.

bjarnea 2016-01-20 17:58

Citat:

Ursprungligen postat av jaroiten (Inlägg 474533)
Jag tycker inte man kan använda sig av uttryck som "att man inte tror på något" när man sportsbettar. Allt kan hända och för att vara vinnande gäller det att uppskatta sannolikheten att något sker och väga det mot vad man får betalt om det sker.

Nu vet jag inte vad du menar med att du inte tror på 0-0, men du kan ju knappast mena att det är 0% chans att det blir 0-0? Vilket resultat tror du på om jag får fråga?

Så som jag ser det så "tror" inte jag heller på 0-0 i Leicester-Tottenham, det är över 90% chans att det inte blir det. Därför är det ju sannolikare att det inte blir 0-0 än att det blir 0-0. Men det finns inget resultat jag "tror" på eftersom alla enskilda resultat har långt under 50% chans att inträffa.

Men jag tror mer på 0-0 (ca 7.5% sannolikhet) än 2-2 (16 i odds på BF t.ex. ca 6% sannolikhet) även fast fler bombenrader antagligen inkluderar 2-2 än 0-0 ikväll. 2-2 uppskattas vara streckat på .26*.27=0.072=7.2% av raderna medan 0-0 uppskattas vara streckat på 4.2%

0-0 är alltså troligare än 2-2 samt antagligen även mindre spelat därför ser jag absolut ingen anledning att exkludera 0-0, men behålla 2-2.

Tänkte precis skriva något liknande. Håller med till 100%. :thumbup:

robfri 2016-01-20 18:21

Citat:

Ursprungligen postat av jaroiten (Inlägg 474533)
Jag tycker inte man kan använda sig av uttryck som "att man inte tror på något" när man sportsbettar. Allt kan hända och för att vara vinnande gäller det att uppskatta sannolikheten att något sker och väga det mot vad man får betalt om det sker.

Nu vet jag inte vad du menar med att du inte tror på 0-0, men du kan ju knappast mena att det är 0% chans att det blir 0-0? Vilket resultat tror du på om jag får fråga?

Så som jag ser det så "tror" inte jag heller på 0-0 i Leicester-Tottenham, det är över 90% chans att det inte blir det. Därför är det ju sannolikare att det inte blir 0-0 än att det blir 0-0. Men det finns inget resultat jag "tror" på eftersom alla enskilda resultat har långt under 50% chans att inträffa.

Men jag tror mer på 0-0 (ca 7.5% sannolikhet) än 2-2 (16 i odds på BF t.ex. ca 6% sannolikhet) även fast fler bombenrader antagligen inkluderar 2-2 än 0-0 ikväll. 2-2 uppskattas vara streckat på .26*.27=0.072=7.2% av raderna medan 0-0 uppskattas vara streckat på 4.2%

0-0 är alltså troligare än 2-2 samt antagligen även mindre spelat därför ser jag absolut ingen anledning att exkludera 0-0, men behålla 2-2.

Jag TROR båda lagen gör mål. 1-1, 2-1 lr 1-2 blir mitt svar på din fråga.

bjarnea 2016-01-20 18:26

Citat:

Ursprungligen postat av robfri (Inlägg 474538)
Jag TROR båda lagen gör mål. 1-1, 2-1 lr 1-2 blir mitt svar på din fråga.

Den stora frågan blir då hur stor procentchans du ger dom olika resultaten ;)

robfri 2016-01-20 18:32

Citat:

Ursprungligen postat av bjarnea (Inlägg 474540)
Den stora frågan blir då hur stor procentchans du ger dom olika resultaten ;)

Det är väl bara du hämtar från Betfair, det är ju "facit" :)

bjarnea 2016-01-20 18:45

Citat:

Ursprungligen postat av robfri (Inlägg 474544)
Det är väl bara du hämtar från Betfair, det är ju "facit" :)

Så nära ett facit man kan komma (i dom flesta fall iaf) ;)

one 2016-01-20 20:44

Ursäkta dröjsmålet!

Intressanta diskussioner här idag:popcorn:

Så här blev det!

Leicester:0,1,2
Tottenham:0,2,3

Liverpool:1,2,3,4
Exeter:0,1,2

Bilbao:0,1
Barcelona:0,1,2

Celta:0,1
Atletico:0,1,2,3
-max 3 mål!

-minst en hemmaseger!
-minst en bortaseger!
-minst 4 hemmamål!
-minst 4 bortamål!

Kom igen, nu kör vi:KO:!!!!

http://liverattning.se/bomben/2016-0...pottsbombbolag

Calatan 2016-01-20 22:49

Snyggt komponerat One!!
Måste varit en svettig kupong att lägga med så mycket tankar som spretade åt olika håll.

jaroiten 2016-01-20 22:50

Snyggt, bra värde också. Oddset borde inte ha varit över 10 000, men vi fick ju över 13 000! :)

V75fahlle 2016-01-20 22:52

Gött mos! :clap:



Powered by vBulletin & vBadvanced CMPS
Design, Logos, etc Copyright © Sharps.se, 2010-2011. All Rights Reserved