Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips

Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips (https://www.sharps.se/forums/)
-   Speldagböcker (https://www.sharps.se/forums/speldagboecker/)
-   -   Lazlo Lirar! (https://www.sharps.se/forums/speldagboecker/8952-lazlo-lirar/)

Galeocerdo cuvier 2012-02-07 16:58

Gett upp NHL? :smoke:

toloiten 2012-02-23 23:21

Tja, tack för grymma spel!!! Tror dock du rättat minnsota under 198 fel. Den borde vara push då det blev exakt 198 poäng men du har rättat spelet som rätt.

Lazlo 2012-02-26 15:58

Hade helt missat att ni hade skrivit i dagboken och nu när jag ser det så ska jag självklart svara, bättre sent än aldrig ju men sry att jag varit så borta! :lol:

Citat:

Ursprungligen postat av lindzkoug (Inlägg 165972)
Kommentar efter Modomatchen? :)

19.59.59 1-0 och vinst på B6 spel, aldrig fel men sett till matchen så va det helt rättvist så.

Citat:

Ursprungligen postat av Akabodil (Inlägg 167307)
Får hoppas du kommer tillbaka snart med dina fina spel! :)

Citat:

Ursprungligen postat av Galeocerdo cuvier (Inlägg 167310)
Gett upp NHL? :smoke:

De här två går lite hand i hand. Har mycket annat just nu i livet som tar upp en hel del tid. Det går lite i vågor med hur mycket tid man har att spela och gräva fram bra spel och man får prioritera vad man ska lägga sin tid på. NHL har fått stå åt sidan ett tag och såsom läget är nu så har jag inte tid att gå igenom och följa 10 NBA matcher och lika många i NHL varje natt och NBA har tidigare varit mer lönsamt än NHL för min del så det är där jag lägger krutet just nu iaf.

Citat:

Ursprungligen postat av toloiten (Inlägg 172211)
Tja, tack för grymma spel!!! Tror dock du rättat minnsota under 198 fel. Den borde vara push då det blev exakt 198 poäng men du har rättat spelet som rätt.

Tjenare, tack själv för att ni/du är med och hojtar till om jag tryckt fel i spreaden. Den stannade som du säger på exakt 198 (100-98) och det ska vara push på spelet vilket jag nu ändrat till så allt ska vara i sin ordning. Ha det fint!

Lazlo 2012-03-19 15:10

Finns det någon vänlig själ med ett viaplay konto som inte är intresserad av att se matchen Djurgården-Leksand ikväll och skulle kunna tänka sig att låta mig se matchen via kontot så skulle jag vara väldigt tacksam!? Hör av er isf! :hattenav:

Akabodil 2012-03-19 15:38

Tänkte bara fråga en snabb fråga, spelar du aldrig något på helgerna? :)

Lazlo 2012-03-19 16:29

Citat:

Ursprungligen postat av Akabodil (Inlägg 177852)
Tänkte bara fråga en snabb fråga, spelar du aldrig något på helgerna? :)

Absolut, fråga på bara! :) Jodå, men det har varit så att jag har haft fullt upp mer eller mindre varje helg nu på slutet och då blir det svårt att få loss tid till att arbeta fram spel. Har ganska mycket annat som tar upp min tid överlag nu tyvärr men så kan det vara i vissa perioder. Just nu är det fullt upp med Statistik kursen jag läser på universitetet och förhoppningsvis så kan det jag lär mig där göra att jag utvecklar mitt spelande ännu mer.

Fick ganska snabbt reda på att vänliga själar finns här på forumet och mitt problem för kvällens match är löst, tack och bock! :hattenav:

henke111 2012-04-05 17:15

Du är minus på både parlays och NBA ändå lägger du du NBA-parlays. Borde du inte dra ner på såna spel och satsa mer på det som du är bra på? :)

Grnvit 2012-04-05 17:19

Citat:

Ursprungligen postat av henke111 (Inlägg 180556)
Du är minus på både parlays och NBA ändå lägger du du NBA-parlays. Borde du inte dra ner på såna spel och satsa mer på det som du är bra på? :)

Dock har han väl knappt något sample på sina parlays?

henke111 2012-04-05 17:20

Citat:

Ursprungligen postat av Grnvit (Inlägg 180557)
Dock har han väl knappt något sample på sina parlays?

Men om singlarna går så dåligt, varför skulle parlays bli bättre?

Lazlo 2012-04-05 21:41

Citat:

Ursprungligen postat av henke111 (Inlägg 180556)
Du är minus på både parlays och NBA ändå lägger du du NBA-parlays. Borde du inte dra ner på såna spel och satsa mer på det som du är bra på? :)

Även om en del har en tendens att lägga ner så fort det blir lite motstånd så fungerar inte jag så. :) Sure, resultaten har inte varit det man hoppas på så här långt i NBA men eftersom jag har flera års sample av bra resultat så kan jag inte lägga ner för jag gått svagt minus denna säsongen utan man både tror och hoppas att de resultaten från tidigare år inte är någon tillfällighet utan att resultaten så här långt i år är tillfälligheten. Det kanske är så att jag mist min edge på NBA och den aldrig kommer åter men jag litar på mig själv och räknar med att jag ska fortsätta leverera.

Sen är det faktiskt så att om singlarna går dåligt så behöver inte mina parlays göra det också. Säg att bolagen sätter sina linor rätt i alla matcher, då kommer man sätta ca 50% till original linorna men med de köpta linorna så kommer man få in alla spel eftersom man har 5-7 poängs edge mot grundlinan. Det är samma sak här, bara för att jag ligger ett par spel back på parlays i skrivande stund så tänker jag inte överge konceptet med köpta linor som har varit lönsamt flera säsonger tidigare.

Är det så att du inte tror att jag kan vinna på NBA eller parlays och du tycker att jag borde insett det nu så får du nog blunda för de spelen för än har jag inte gett upp tron på mig själv! :)

Ha det fint!

henke111 2012-04-05 21:55

Det var inte menat som något negativt, bara en tanke :) Tack för bra svar !

Lazlo 2012-04-05 22:08

Citat:

Ursprungligen postat av henke111 (Inlägg 180610)
Det var inte menat som något negativt, bara en tanke :) Tack för bra svar !

Tog det inte som något negativt heller så det är lugnt. Du hade en fundering och jag gav bara min syn på saken! :)

Wagner 2012-04-11 18:55

Citat:

2012-04-10 01:05 PARLAY: 2 spel parlay 19.57 2.030 +10.18
Hur kan det bli 10.18 plus då insatsen var 19.57? :)

Oddsen var 1.41 X 1.43 och en bör det varit void på. Vilken kan kvitta då inget av oddsen återspeglar siffrorna.

Lazlo 2012-06-04 18:56

Tjenare allesammans! Efter snart två månaders uppehåll så tycker jag det är dags att dra igång och jobba igen, som jag brukar säga.

Uppehållet sedan mitten av april har varit pga flera anledningar. Det har varit mycket annat som tagit upp min tid, nära vänner har behövt stöd och det har varit mycket tentor och arbeten på universitetet innan sommaren. Nu är tentorna gjorda, alla arbeten inlämnade och Statistik kursen klar så man kan släppa det. Har nu på slutet varit utan dugligt internet en sväng då stadsnätet kraschat, min dator har gått sönder, blivit rånad på min nya Iphone och skatteverket gräver mig långt upp i röven. Så man kan väl säga att saker och ting inte rullat på så bra den senaste tiden men det börjar ordna upp sig nu så, nog om det.

En annan anledning till uppehållet är helt enkelt att resultaten så här långt i år inte har varit bra alls och ett break kan då vara på sin plats för att bryta den negativa trenden, får hoppas att så är fallet denna gången och att det nu återgår till 2011 formen.

Har knappt haft tid att vara inne på forumet alls utan bara korta svängar då och då men det lilla jag sett är att aktiviteten tyvärr som vanligt är låg nu när sommaren börjar närma sig. Kul att perfa och eddie håller i och levererar iaf. Får hoppas att den trevliga sport sommaren vi har framför oss kanske ger lite mer drag på forumet framöver och jag ska väl försöka dra mitt strå till stacken också.

Upplägget kommer vara samma som tidigare, 2-6 system och spel på olika sporter. NBA och NHL börjar lida mot sitt slut och det kan väl bli något spel där ändå men fokus blir främst på MLB istället. Tennis med Roland Garros, Wimbledon och Fotbolls EM kommer väl troligen också få en del fokus från min sida.

Nu kör vi och lycka till allesammans! :cheers:

Lazlo 2012-06-28 20:24

2012-06-29 Houston Astros (D. Keuchel) - San Diego Padres (A. Cashner) (MLB)
 
https://www.sharps.se/forums/includes...s/baseball.jpg
Datum: 2012-06-29
Tid: 02:05
Sport: Baseball
Land: USA
Liga: MLB
Match: Houston Astros (D. Keuchel) - San Diego Padres (A. Cashner)
Period: ft

Spel: Under 8.5
Insats: 10.67
Odds: 1.890
Bolag: Pinnacle

Motivering:
Lite tid över och det va ett tag sen jag la in en rek så tänkte det kunde vara kul att dela med sig av lite tankar angående nattens enligt mig bästa spel. Jag väljer att reka det spel som fått tyngst insats av kvällens spel (B5).

Padres har ett tufft år återigen och är sämst i hela ligan, man gör också klar minst runs och har klart minst HR's, hemma arenen Petco park har väl en del i det men laget är helt enkelt för klent för denna nivån. Till råga på det så har man haft en mängd skador på pitchers denna säsongen vilket har gjort att laget har valt att starta med Andrew Cashner idag och han är normalt en pitcher som kommer in som reliever. Cashner har varit mycket bra i år, han gav inte upp en run på sina 27 första matcher som reliever och därför fick just han äran att bli starting pitcher, iaf för nu. De skickade ner honom till double-A San Antonio för att få upp träningen att pitcha många pitches i en match och efter 2 starter där har han en ERA på 1.88 och 23 SO's på 14.1 innings, riktigt imponerande. Han får idag en mjukstart då han möter Houston som inte är ett utav ligans bättre lag och det är också ett lag utan någon riktig elit hitter. Cashner är en hög SO men också hög BB pitcher och kan han bara fortsätta som han pitchat hela säsongen så ska han klara sig bra i kvällens match. Houstons hela lag har 13 AB's sedan tidigare mot Cashner och ingen har fått in någon hit på dessa 13 AB's

Houston startar också de med en pitcher som inte är van att starta på MLB nivå och det är Dallas Keuchel. Han har dock hunnit göra två starter i år först mot tuffa Texas där han bara gav upp 1 run och 4 hits på 5 innings och senast pitchade han hela matchen mot Indians och gav bara upp 1 HR och 5 andra hits. Det hela ger en ERA på 1.21 på sina första 14 MLB innings vilket är lysande, de kommer såklart inte hålla men mot San Diego idag har han mycket goda chanser att hålla nere siffrorna och göra ännu en bra match.

Detta är den 4:e och sista matchen i denna serie, de första 3 har i tur och ordning slutat med 15, 8 och 1 run. Igår hade båda lagen svårt att träffa bollen och jag tycker dagens pitcher har större potential än gårdagens. Tack vare att matchen igår pitchades bra så har båda lagen utvilade bullpens till idag om något skulle gå fel vilket är plus för underspelet.

Dagens home plate ump Derryl Cousins har haft 10 av sina 15 matcher som under linan. Vinden idag är inget att tala om utan den är svag så ska inte påverka mycket.

Två klena lag, två bra pitchers som båda lagen inte har någon jättekoll på vilket alltid är en nackdel för batters och jag tror det kommer bli än match likt den igår med låg score!

Lycka till allesammans!

Maxie 2012-06-28 20:31

Snyggt, hakar!

muskali 2012-06-28 23:09

hakar också, BOL :cheers:

surrelito 2012-06-28 23:33

rygg!

dellan 2012-06-28 23:52

Hakar på!

zinken86 2012-06-29 00:09

snyggt! kommer följa din speldagbok jag med, ser bra ut!

Alleh 2012-06-29 00:25

Kan inget om baseball men hakar :D gl

Lazlo 2012-06-29 07:56

Ouch, den där va bland det sjukaste negativa som inträffat för min del i bettingen, allt såg såg bra ut hela vägen och sen rasade hela skiten det sista som händer.

Cashner har en no hitter i 7 innings, efter 8.5 innings har vi 3 runs och allt är under kontroll. Ett error, en hit by pitch och 5 hits senare står det 7-3 till San Diego (7 runs på 5 hits)efter en grand slam av Amarista som på 124 AB's i sin karriär aldrig gjort någon HR men här slog han till med den första och det en grand slam med 2 outs i top 9 mot Houstons closer. Ni som kan baseboll kan ju se själva vad som hände, ni som inte kan baseball så kan detta jämföras med att man spelat under 2.5 i fotboll och det blir två mål på stopptid i andra halvlek som gör att man torskar.

Nationals förlorade också de efter extra innings så det va surt men trots allt detta så blev det plus för natten och det är väl bara att bita i det sura och köra vidare!

Lazlo 2012-07-01 17:17

Juni kan summeras och det verkar som att uppehållet gjorde nytta då det blev min näst bästa månad så här långt med med 2-6 systemet. Trots att Sveriges EM besvikelse va stor så fick man plåster på såren med bettingen iaf.

Antal spel: 143
Vinster: 81
Förluster: 59
Push: 3

Insats: 594.39
Vunnet: +341.6
Förlorat: -202.49
Netto: +139.11
ROI: 123.4%


Vinstprocent: 57.86%
Medelodds: 2.03
Medelinsats: 4.16
Medelvinst: +0.97

Mycket baseboll som gått bra, en del fotboll och tennis har det blivit. Trots att jag själv inte reflekterar speciellt mycket över mina tennis resultat ,utan de smyger med lite på sidan om basebollen som får mest fokus nu, så blir man positivt överraskad när man ser att jag faktiskt har en ROI på 116 % vad gäller tennisen och det på nu över 140 spel.

Får hoppas att formen kan hålla sig framöver också.

BOL allesammans :cheers:

lordagspippi 2012-07-04 00:35

Gött att se dig tillbaka med homerun-stilen igen :moneybag:

Lazlo 2012-07-04 22:24

Citat:

Ursprungligen postat av lordagspippi (Inlägg 191571)
Gött att se dig tillbaka med homerun-stilen igen :moneybag:

Absolut, håller med om att det är skönt med homerun-stilen! :cheers:

oggeborreh 2012-07-10 14:02

har ryggat ett gäng av dina senaste spel och ville bara ge t:thumbup: för bra lir! :)

Lazlo 2012-07-10 16:27

Citat:

Ursprungligen postat av oggeborreh (Inlägg 192233)
har ryggat ett gäng av dina senaste spel och ville bara ge t:thumbup: för bra lir! :)

Tackar! Ja det har rullat på bra på senare tid. Förutom B6-spelet som missade som va tungt så har det ändå gått bra totalt! Får ta och naila nästa B6:a istället när läge dyker upp!

Altarath 2012-07-10 17:41

Säger detsamma som Oggeborreh, riktigt bra jobbat :yes:

ziuman 2012-07-11 11:37

Följt din speldagbok ett tag, men först idag bestämde jag mig för att regga mig.
Instämmer med oggeborreh och Altarath, riktigt bra jobbat :)
Fortsätt uppdatera flitigt !

Lazlo 2012-07-13 00:17

Citat:

Ursprungligen postat av Altarath (Inlägg 192241)
Säger detsamma som Oggeborreh, riktigt bra jobbat :yes:

Citat:

Ursprungligen postat av ziuman (Inlägg 192300)
Följt din speldagbok ett tag, men först idag bestämde jag mig för att regga mig.
Instämmer med oggeborreh och Altarath, riktigt bra jobbat :)
Fortsätt uppdatera flitigt !

Tack guys! Alltid lika roligt att få lite uppskattning! :cheers:

muskali 2012-07-17 00:34

Synd på B6 spelet men är säker på att du är på uppgång igen :) tack för många tankar och idéer på baseballen! :cheers:

Lazlo 2012-07-17 00:43

Citat:

Ursprungligen postat av muskali (Inlägg 192841)
Synd på B6 spelet men är säker på att du är på uppgång igen :) tack för många tankar och idéer på baseballen! :cheers:

Ja tyvärr har jag förlorat de både B6 spelen jag lagt i Juli och det har blivit back närmare -64 på bara de två spelen. På det stora hela har det ju ändå gått bra med rätt på ca 60% av spelen men det slår hårt när man missar tunga B6 spel med mycket juice, skönt att man ändå kunnat "rädda" upp det i och med många andra bra spel och månaden har ändå chans att hamna på grönt totalt! :cheers:

Lazlo 2012-07-24 02:03

Drar till Belgien och Tomorrowland imorgon så Juli kan summeras, det blev en bra månad tycker jag trots att det inte gick med lika mycket vinst som förra. Träff procenten är dock högre än förra månaden och det blev plus trots att jag bommade båda de två B6 spelen jag lade och backade ca 70 på bara de två spelen. Tennis resultaten har varit helt otroliga med 25 rätt och 6 förluster i Juli och jag hade en streak med 20 raka vinster i Tennisen, 22 av de sista 23 spelen gick in. Hörs i augusti, nu ska det festas! :cheers:

Antal spel: 118
Vinster: 68
Förluster: 45
Push: 5

Insats: 473.31
Vunnet: +213.44
Förlorat: -202.85
Netto: +10.59
ROI: 102.24%

Vinstprocent: 60.18%
Medelodds: 2.02
Medelinsats: 4.01
Medelvinst: +0.09

oggeborreh 2012-07-24 09:25

härligt att månaden slutade grönt iaf! och tack för alla fina spel :)

Lazlo 2012-08-01 20:53

Igår kom jag hem från det mest fantastiska jag upplevt så här långt i mitt liv, världens party, otroliga scener, underbara människor och vilka uppträdanden. Tyvärr så blev det lite för mycket av det goda för mig den sista kvällen, man va väl övertaggad helt enkelt och man skulle ta vara på allt sista kvällen men jag lever iaf än så då va det väl bara roligt trots att det va lurigt ett tag där. Tomorrrowland va helt sjukt och man ville verkligen inte åka därifrån, men nu är det tillbaka till verkligheten igen och ladda för att försöka få tag på biljetter till nästa år. Som vanligt så har man blivit sjuk direkt efter festival och jag kommer knappt ur sängen så spelandet får vänta till jag börjar känns mig bättre.

http://www.youtube.com/watch?v=gARVO-uAz_M

Swedish House Mafia va klart bäst på festivalen enligt mig och det är bara beklagligt att de ska splittras. Men det är klart, de får några miljoner för en spelning som de ska dela på 3 och nästa år kommer de istället spela var för sig och få några miljoner som de inte behöver dela med någon. Så vem hade inte hellre gjort det? De kommer ändå festa tillsammans, enda skillnaden är att de bara blir rikare. :evilgrin39:

Steve Aoki avslutade det hela i stor stil, Fatboy Slim överraskade positivt och Guetta lyckas alltid. Missade Avicii dock, vi hade fullt upp med annat då men får se han nästa år istället :cheers:

http://farm9.staticflickr.com/8422/7...18f548e9_b.jpg

forbannat 2012-08-01 20:59

Låter sjukt fett! Var på p&l men det är en piss i havet jämfört med detta :).

Va sjukt kul det också, blev inte mycket band dock, mest ligga :evilgrin39:

Ser fram emot dina lir igen! Har gått långsamt med baseboll liren i din frånvaro.

Och ja sjukdom är oundvikligt :D

DD 2012-08-02 12:23

Kul att läsa att Tomorrowland levde upp till förväntningarna! Hade själv två biljetter dit men var tvungen att sälja dom på grund av lite olika anledningar. Ser fram emot nya spel :moneybag:

Lazlo 2012-08-03 20:54

Absolut, Tomorrowland levererade verkligen och det hoppas jag att mina spel också kan göra nu när jag drar igång igen. Har sedan tidigare hittat 3 klara spel som jag gillar för natten och ska gå igenom lite till nu och sen om det finns något mer jag vill plocka! BOL :cheers:

oggeborreh 2012-08-03 21:34

Tänkte ställa en liten nybörjarfråga, är inte alls hemma på baseball och undrar om du brukar kryssa i "måste starta" på det laget du lirar eller inte?

Lazlo 2012-08-03 21:51

Citat:

Ursprungligen postat av oggeborreh (Inlägg 195102)
Tänkte ställa en liten nybörjarfråga, är inte alls hemma på baseball och undrar om du brukar kryssa i "måste starta" på det laget du lirar eller inte?

Yes jag spelar med att namngivna pitchers ska starta matchen.



Powered by vBulletin & vBadvanced CMPS
Design, Logos, etc Copyright © Sharps.se, 2010-2011. All Rights Reserved