|
|
|
LinkBack | Ämnesverktyg |
|
|
#121 | |
|
Banned
|
Citat:
|
|
|
|
|
|
|
#122 | |
|
Citat:
|
||
|
|
|
|
|
#123 |
|
|
|
|
|
|
|
|
#124 | |
|
Administrator
|
Citat:
__________________
Mer kass än vass - men glad ändå! To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts. |
|
|
|
|
|
|
#125 | |
|
Enligt denna "gummiregel" nedan så skulle det utdömas straff till i princip alla kuskar, i alla lopp...
Citat:
__________________
YNWA --------------------------------------------------- Sverige är förlorat - välkommen kaos! Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
satori (+77) |
||
|
|
|
|
|
#126 |
|
|
|
|
|
|
|
|
#128 |
|
Jag vägrar se det här. Vill inte ha detta elände på näthinnan för resten av mitt liv, så det blir till att göra något annat än att se på Elitloppet på söndag.
__________________
Alternativet till utveckling är förr eller senare avveckling. |
|
|
|
|
|
|
#129 |
|
Ha,ha. Och det ska vi tro på ? Jag tror nog du tjuvkikar om du har ett hyfsat trav intresse. Men visst är det en urvattnad version av årets Elitkamp. Fina pengar att tävla om för Gulddivisions hästarna. Det gnälls ju om att det saknas lämpliga lopp för denna kategori.
|
|
|
|
|
|
|
#130 | |
|
Citat:
Förhoppningsvis kan de få eld i baken att uppa förstapriset med en mille eller så till nästa gång och ge sig själva riktigt bra förutsättningar då. Känns som en lätt kalkyl och fullt genomförbart att plocka det där från väl valda delar i tävlingsprogrammet. Och för att man höjer förstapriset behöver man inte gödsla hela prisskalan heller egentligen, bara för att man brukar göra så.
__________________
To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts. |
||
|
|
|
|
|
#131 | |
|
Banned
|
Citat:
Tycker du är lite korttänkt. Deras beslut kan mycket väl innebära att deras hästar nu kommer tjäna ännu mer pengar. Dessutom behöver kanske förstapriset i elitloppet höjas |
|
|
|
|
|
|
#132 |
|
Skulle man ge hästägarna chansen att tjäna mer pengar genom att avstå från de stora loppen så är det ju bara att sluta starta där förstapriset överstiger 40.000 kronor.
|
|
|
|
|
|
|
#133 |
|
Banned
|
|
|
|
|
|
|
#134 | |
|
Citat:
Det är inte Anders Malmrots fel, utan det är en massa tjurskallars fel som tror att de är större stjärnor än travets popularitet. Som god hjälp har de fått en rad stora lopp som bara blir fler och fler och kryper närmare Elitloppet i tid för varje år. Nu har vi Paralympia, Finlandia, Copenhagen, Elitloppet, Östersund, Boden, Oslo och Kymi på en styv månad i Skandinavien. Innan sommaren ens börjat har hälften av storloppen avverkats. Plus några franska lopp för eliten och även i USA kommer det allt fler storlopp för den äldre eliten som inte har något direkt att hämta i Europa när det nästan varje helg under sommaren är lopp med 150-300KUSD i prispengar. Även ramloppen urholkas allt mer. För 20-25 år sedan var treårings- och fyraåringseliten viktiga lopp. Nu med Margaretalopp, BC-försök och premiechansade insatslopp för de knappt plats i någon hästs planer för en säsong. Prispengarna är inte så märkvärdiga vid en jämförelse. Man får gärna höja förstapriset i Elitloppet till 5 miljoner, och låta resten av placeringarna hänga med. Det krävs också en upprustning av prispengarna i flera andra lopp för att det skall bli en helg som ingen enda kan tacka nej till. Jag skulle t.ex. kunna tänka mig att dubbla prispengarna i finalerna på lördagen så vinnaren får 440.000kr i Klass II-finalen och en halv miljon till vinnaren av silverfinalen. En miljon vardera till vinnarna i treårs-¨och fyraårseliten och ge kallbloden en mille i förstapris också. Sedan måste man börja göra plats för varandra i kalendern. Paralympia flyttar med fördel tillbaka till April så att Finlandia får sin helg. Copenhagen kanske skulle satsa på att bli en onsdagskväll med V86 senare under sommaren. Östersund kan med fördel köra någon vecka efter midsommar istället för att inte krocka med Oslo, och E3 kanske skall köra en omgång istället för två, men dubbla prispengarna. I Frankrike fattade man igår beslut om att under Prix d'Amerique-dagen skall man ha tre nya lopp för 3-, 4- och 5-åringar med fina prispengar för att locka nordiska besökare som är mer inriktade på unghästtävlande och göra en verkligt fin internationell tävlingsdag av det. Det finns lite öppningar för att skapa travupplevelser, så förhoppningsvis finns det vilja att hjälpas åt att förbättra.
__________________
Alternativet till utveckling är förr eller senare avveckling. |
||
|
|
|
|
|
#135 |
|
Främst är det väl coronavirusets fel att det ser ut som det gör i år, men det är klart att med högre prissummor så hade säkert fler av de franska topparna varit intresserade av att göra resan norrut.
Samtidigt är i princip hela den nordiska eliten samlad, med ett stort undantag för Hail Mary och mindre undantag för Double Exposure och Tae Kwon Deo. Trots kalenderns utformning. Det tycker i alla fall jag är roligt och det blir ett mycket spännande och vidöppet lopp. |
|
|
|
|
|
|
|