Sharps är skapad av experter inom spelbranschen och alla rankningar av operatörer på vår sida är gjorda med stor diskretion. Vi hoppas att de online spelbolagen som vi har valt ut faller dig i smaken. När du väljer att klicka på en utgående länk på vår sida, kan vi komma att erhålla provision, dock utan någon kostnad från din sida. Läs hela meddelandet här.
promo
Logga in


Svara
 
LinkBack Ämnesverktyg
Gammal 2022-03-03, 22:40   #1
 
Reg.datum: jul 2012
Ort: Göteborg, guldheden
Inlägg: 1 437
Sharp$: 4120


Stats: - -
ROI: %
Vinstprocent: %

Standard

V75 Kalmar 5 mars


Årets semla är intryckt (Steinbrenner & Nyberg) och mina blickar riktas emot Kalmar. Mycket rött i startlistan såklart, som sig bör, när skolösa säsongen öppnar för de som så vill.

Avd 1:
1 BORUPS RACING streckas. 1:an i voltlopp ska med. 7 ARVID S.H. är en häst jag bevakar så den åker oxå med. Sen plockar jag även med 8 IMAGE RAPIDA efter att ha hört Kevins snack i Lördag Hela Veckan på atgplay.

Avd 2:
5 INSPIRATION får bli en av omgångens spikar. För många streck annars så jag chansar på statistikspårshästen.

Avd 3:
WHO´S WHO
blir förmodligen favorit, tror jag. Men en årsdebuterande 76%-are kan jag inte låta bli att gardera. Kanske Adrian stretar emot och det kan bädda för 5 NICKY FLAX som är röd-röd. Den har jag väntat på länge! Det är klart att Örjan vinner detta nio gånger av tio, men jag jobbar inte så.

Avd 4:
9 CHERI CHERI LADYQUEEN känns som en gedigen spik. Men jag måste även sympatispela på 6 QUEEN LIGUS efter att ha hört intervjun med Therese.

Avd 5:
Här grunnade jag länge innan jag "saw the light". Då blev det plötsligt väldigt enkelt. Spik på 10 THE REAL STAR.

Avd 6:
6 DONNA ser ju oslagbar ut om hon klarar femtespåret. 10 LA PARADETA är en följehäst som jag inte släpper förrän hon har vunnit. Kuskförstärkt nu!

Avd 7:
Svårlöst, men går på kuskar här. 9 ICON MEARAS galopperade ju ett par gånger senast men verkar inte vara en galopphäst. Kan gå bra med Ulf från bra spår. 7 NAMUR har formen i topp och Magnus upp igen. 9 BEAR A PERFECTION lät Kevin lurig på. 11 GRACES CANDY är en jätteskräll. Fast inte i mina ögon.

Ja, detta är ett första grundutkast till lördagens V75a.

För övrigt blev jag lite orolig när jag tittade på Hultmanalysen. Han låter inte så värst pigg.

Senast redigerad av bosseguldheden den 2022-03-04 klockan 21:21.
bosseguldheden är uppkopplad nu   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-04, 11:07   #2
 
Shooters avatar
 
Reg.datum: okt 2011
Inlägg: 22 975
Sharp$: 39581
Standard

Det ser lite favoritbetonat ut, men en eller ett par skrällar och ett par mellanhästar ska man väl kunna få in.
Shooter är uppkopplad nu   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-04, 15:19   #3
 
Reg.datum: nov 2014
Inlägg: 5 963
Sharp$: 52684
Standard

Daniel Berglund V75 Kalmar på Service Plays
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
mastiffen (+5)
hoola är uppkopplad nu   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 08:34   #4
 
Reg.datum: aug 2019
Ort: Stockholm
Inlägg: 84
Sharp$: 15
Standard

Vem orkar tänka på trav i dessa dagar...inte jag i alla fall.
Kilroy är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 08:54   #5
Administrator
 
Reg.datum: feb 2017
Inlägg: 7 930
Sharp$: 6368
Standard

Största frågan idag är väl hur många gånger Örjan besöker vinnarcirkeln?

Två storfavoriter (han gärna får bränna med) och fyra skrällar med, enligt mig, hyfsad chans allihopa.

Skulle inte förvåna om han stänker dit tre totalt!

__________________
Mer kass än vass - men glad ändå!


To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
Gotland är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 09:41   #6
 
Reg.datum: sep 2021
Inlägg: 733
Sharp$: 2090
Standard

Man minns ju några årsdebuter med Maharajah när Örjan sladdade sist invändigt och gjorde en halvhjärtat truddelutt på upploppet (till 1.01 i odds)..

Men kollar man Who's Who så har han faktiskt vunnit alla sina årsdebuter. Det är nog bara att spika.
__________________
"En bra spik är en spik som vinner"
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
Staketkusken (+1)
Galten är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 09:57   #7
 
Reg.datum: sep 2021
Inlägg: 733
Sharp$: 2090
Standard

Någon som har koll på hästar som blir dramatiskt förbättrade av barfota idag?
__________________
"En bra spik är en spik som vinner"
Galten är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 10:36   #8
 
Reg.datum: dec 2019
Inlägg: 6 854
Sharp$: 18035
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Galten Visa inlägg
Någon som har koll på hästar som blir dramatiskt förbättrade av barfota idag?
Defs Daffodil.
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
Staketkusken (+1), Galten (+5)
Efterhandaren är uppkopplad nu   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 10:59   #9
 
Reg.datum: mar 2015
Inlägg: 254
Sharp$: 4080
Standard

Härlig omgång med barfota läge igen!!



V75-1 Tycker det är en favorit i fara denna gång!

7 Arvid S.H. 6% tycker jag är spännande här. Barfota runt om eller i fram samt ett bra spår när den är snabb ut. Det här är en riktigt bra häst för klassen och jag tycker den är klar tipsetta.

9 Ottila Fri 4% är också bäst barfota runt om vilken den kommer gå denna gång. Alltid jämn och säker och kommer dyka upp där framme när det ska avgöras.

4 Anchor Man 15% blir ju även den spännande med ny balans. Men det börjar bli lite tröttsamt att nöta på en häst som inte vinner. Är det dags nu då tro?

3 Strong Hearbeat 59% blir megafavorit här vilket jag har svårt att förstå. Tittar man på travet så är han inte klockren ut från start och inte heller när han ska speeda på slutet. Den är lite skör och även om det finns grym kapacitet så tror jag den är grymt överspelad idag.

2 Don Cash 7% besitter också den hög kapacitet när den funkar. Det låter bra från stallet så den ska med om man garderar absolut.

1 Borups Racing 2% har ett spännande läge och barfota runt om igen. Det låter kusligt bra runt hästen så det känns spännande att se vad den kan göra idag.

5 Bransbys Juke Box 4%
har man laddat för just detta lopp ett tag. Lär bli offensivt upplägg denna gång.


Rank V75-1
A 7
B 9-4-3-2-1-5-12
C 8-6
D 11-10



V75-2 Ett lopp där några sticker ut. Men frågan är om inte spets vinner?

7 Denarius 21% fick strykas inför förra starten på valla. Hade den varit med och vunnit hade den varit i två klasser högre. Nu är det spets som gäller och det blir jänkarvagn på. Jag tror att det är hästen att slå då för den här har en hårdhet som få i loppet

3 High Line Pellini 26% kommer ha ögonen på sig varje lopp som den gör med tanke på att Det är Readly Express helbror. Hästen har väldigt snabba pengar på sig och nu resa också. Kapacitet finns så det räcker men lite frågetecken finns det.

5 Inspiration 12% ser ut att utvecklas för varje start och gör inte bort sig om den får hjälp på vägen. Men jag tror den behöver hjälp om det ska gå hela vägen och spara speed på slutet.

1Puycheric Wine 18% rankar jag ner lite trots bra läge då jag inte tycker man låter så där som man brukar från stallet när man har spår 1 och en häst med 3 raka. Känns som man släpper till 7an om den kommer. Ska inte räknas bort men åker ner lite på rank denna gång.

4 Mamaneedshismoney 10% blir det massa roliga ändringar på denna gång. Det är ju en häst man håller ganska högt från stallet så den lär vara iordningställd nu på hemmaplan.

10 What a Winner 7% har varit riktigt fin på slutet och det ser ut som en krigare som bara ska vinna. Blir det tempo i loppet så blir den här att räkna med på slutet.


Rank V75-2
A 7
B 3-5-1-4-10
C 11-2-6
D 12-9



V75-3 Elitloppet är målet för favoriten och på pappret känns det klart. Men?

2 Who´s Who 78% blir ju megafavorit med all rätt här. Hästen går bra efter vila och motståndet är inte av den värsta sorten. Men jag tror som sagt att man inte kommer ladda från start och sedan bara köra lugnt fram. Det är inte helt 100% att han bara tok vinner trots bra läge

6 Click Bait 8% Gör även den årsdebut. Startsnabb som få och vad händer om den får maska bort en bit av loppet? Tycker det är en given motkandidat emot favoriten.

5 Niky Flax 1% ska han inte sluta tjata på den här hästen säger många? Nu blir det hårdare tempo och det passar hästen. Omgångens stora varning om favoriten sviker här.

3 Holy Water 5% missbedömde jag senast. Hästen såg fin ut och lär gått fram ännu mer av det loppet. Ska räknas om man tar några stycken.

1 Ubiquarian Face 3% gör nog ett försök att svara spets även om jag tror den inte har något för det. Men Adrian är oberäknelig och det låter som han tror han har en häst som kan vinna.


Rank V75-3
A 2
B 6-5-3-1
C 4
D 7-8




V75-4 Här tror jag att det finns en spik som höjer sig över mängden.

7 Tour Eifel 23% tycker jag sticker ut här. Står bra inne och har en hårdhet som få i detta lopp. Har både speed och styrkan och jag tror Ingves kan vraka och välja hur han vill köra. I min ögon är det en bra spik i ett öppet lopp

5 Laferrari Dimanche 23% är även den perfekt matchad hit. Talang men lite få starter för att veta hur bra häst detta är. Klara andra häst i alla fall.

15 Beware Kronos 5% har inget drömläge men har stött på hårdare motstånd än detta. Kan lifta med i det längsta och komma långt ut för den har en bra spurt.

3 Cigars Eagle Owl7% rycker man skorna för första gången vilket brukar bli en bra effekt. Elving har starka och fina hästar så det är inte omöjligt att det kan räcka hela vägen.

9 Cheri Cheri Lady 9% är en hemmahäst som säkerligen har laddat för detta sedan förra starten. Tycker hon ser bra ut i trav och hållning och den ser ut att utvecklas hela tiden.

4 Dior Tilly 13% har väl inget drömspår men är i bra ordning. Behöver nog få loppet om den ska vinna.

1 I´m All in 11% får jag ingen direkt feeling för att den bra ska komma ut och krossa i V75. Åker med om man tar ett gäng hästar men måste visa mer för att jag ska imponeras av henne.


Rank V75-4
A 7
B 5-15-3-9-4-1-8-12
C 6-14
D 2-13-11-10



V75-5 Om Sweetman missar spets så kan man ta bort den. Gör den tro? Nej

1 Hollywood Story 21% ser ut och gå från klarhet till klarhet. Nu har den drömläge och jag tror man håller upp spets och körs därifrån. Om den får bestämma så är det hästen att slå

4 A Good Point 17% tyckte jag såg ut som en retad tiger i provstarten senast. Jag tror man underskattar hästen förmåga och den kommer laddas idag.

3 Fire´n Fury 13% har bytt regi. En sådan här kan få en rejäl tändning av det och nu barfota runt om på det. Känns spännande från detta läge.

2 Hurricane Silas 4% är ju en häst som jag hyllat förut. Den har inte klättrat som jag trodde men det finns fortfarande utveckling i hästen. Mer stark än speedig. Farlig med hårt tempo hela vägen

9 Sandsjöns Enzo 2% vill jag varna lite för. Kördes så himla offensivt senast att man reagerade. Conrad måste känt något i hästen. Helt bortglömd här

Och så var det favoriten 7 Sweetman då 34%. Alla vet att ifrån spets är det ett lejon. Bakifrån kan man plocka bort hästen oavsett motstånd. Insatsen senast var inte bra. Hästen känns sliten och jag tror inte han tar spets. Där av så tror jag inte hästen vinner.


Rank V75-5
A 1
B 4-3-2-9
C 7-10
D 11-8-5-6




V75-6 Omgångens svåraste lopp i mina ögon. Otroligt svårlöst


12 Devs Daffodil 11% känns den som har mest fart och form i loppet. Kan de få smyga med och ta rygg på 14 så kan den avsluta grymt snabbt. Första häst i öppet lopp

4 Jeppardy 12% väljer Marc att köra före nr 12. Men det är galopprisk men fart finns. Skulle den trava så lär det bli offensivt upplägg.

14 Activated 21% är en av landets bästa ston. Hon underbar när hon är i form men två bleka avslutningar förra året och nu årsdebut. Många frågetecken finns.

5 Donna 25% blir favorit här vilket inte är konstigt då lekte med en som Ture L.A senst. Men mycket orutin och bara 7 starter innanför västen är inte att man känner sig säker. Jag tycker hon är en favorit i fara även om hon är bra

1 Dream Of Moneyd E 13%
har bra läge och crebas lär inte vila på hanen när han kommer till sin gamla hemmabana. Skulle den nå spets så tror jag hästen växer från den positionen.

10 La Paradeta 1% varnade jag för senast men då blev det gunga. Står sämre till nu men jag vill ändå varna för hästen då jag ser att det finns riktigt bra fart i hästen. Se upp

6 Honebee Frö 7% fastnade för när jag så startlistorna. Men efter lite efterforskning i arkivet och sedan se 3 segrar på 34 starter så blev jag inte jätte impad. Men man har tränat på och hemmabana gör ju att den kan vara i ordning ändå. Måste med om man tar ett gäng


Rank V75-6
A 12
B 4-14-5-1-10-6-7
C 3-15-11
D 9-13-2



V75-7 Även detta ett svårt lopp men man kanske kan lösa det enkelt!!

7 Namur 19% känns som en häst som kommer få en extra växel barfota runt om. Hästen är stark och speedig och framför allt reglerbar. Får en känsla att många kör och Djuse bara bevakar dom andra och kommer till slut. Intressant!

2 Boston Trio 39% är otroligt hårt betrodd och väldigt mycket snack på idag. Tycker den är lite för ny för att värdera för mig och vad jag kan skåda så är det inte samma drag som vi såg i den andra italienaren förra veckan. Men ska räknas

1 Lorenzo Boko 8% har ett härligt läge här. Man kommer ladda vad som går men frågan är om det kan bli spets även om det ser svårt ut. Bra form och man spände bågen till Frankrike senast gör ju inte saken sämre

5 Icon Meras 16% startar igen då det blev hejdlös gunga senast. Man lär ladda även denna gång och ska bli intressant och se var den hamnar.

3 Mojito Day 5% gör även den årsdebut på hemmaplan. Den duger i klassen och man tycker att det känns spännande från stallet så den ska nog räknas här.

6 Playit Flax 4% får samma balans som för 5 starter sedan då den var kusligt fin. Skulle den göra samma lopp som då så får de andra se upp. Har kapacitet och en bra avslutning


Rank V75-7
A 7
B 2-1-5-3-6
C 11-4
D 8-9-12-10


Lycka till idag

/JIwa
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
asgaya3141 (+5)
Jiwa är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 11:00   #10
 
Reg.datum: sep 2021
Inlägg: 733
Sharp$: 2090
Standard

Jag spikade A Good Point på Jägers där Ubiquarian Face vann. Då fastnade han och såg ut att vilja klättra över framförvarande. Det får bli min spik idag, tillsammans med Who´s Who
__________________
"En bra spik är en spik som vinner"
Galten är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 11:02   #11
 
Shooters avatar
 
Reg.datum: okt 2011
Inlägg: 22 975
Sharp$: 39581
Standard

Mina spikar till kvällen blir Denarius (S&S), Who's Who (Överlägsen de här blåbären) och Activated (En favorithäst för mig som har gått ett snabbt träningsjobb och ska få ryckhuva för första gången). Lycka till!
Shooter är uppkopplad nu   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 11:25   #12
 
Reg.datum: jun 2020
Inlägg: 2 475
Sharp$: 6289
Standard

V75
Inlämnat: 2022-03-05, 10:39
Kalmar
Lördag 2022-03-05
Start: 16:20
Kostnad: 360,00 kr
Vadet gäller startnummer

Avd
1: 2, 3, 4, 5, 7, 8 (9, 12)
2: 4 Mamaneedshismoney (5, 10)
3: 2, 3, 4, 6 (5, 1)
4: 5 LaFerrari Dimanche (7, 4)
5: 1, 2, 3, 4, 7 (10, 5)
6: 1, 14 (4, 5)
7: 2, 6, 7 (4, 3)

6x1x4x1x5x2x3 = 720 rader.
720 x 1 x 0,50 kr = 360,00 kr.
Totalt: 360,00 kr.
Rättningskod: BGP VDM RFS

Avd 1
Flera starka hästar och så stor favorit tycker jag inte Strong Heartbeat ska vara. Försöker fälla favoriten här.

5 Bransbys Jukebox 4% med Hans Crebas tror jag en del på.

Avd 2
Chansspikar hemmahästen 4 Mamaneedhismoney 10% med Kevin Oscarsson. Vann på V75 under nyårsafton och skorna rycks nu. Har 2/2 på den balansen. 5-handare på spelet i ett jämnt lopp.

Avd 3
Kanske Whos Who bara vinner. Det är en fin och klassig häst, men om den siktas mot elitloppet så borde ju toppformen inte vara där just nu. Nästan 80%, i detta nu, känns mycket och iskallt spelmässigt.

Holy Water och Staro Leonardo är två hästar i fin form. Den sistnämnde älskar ju dessutom att tävla i Kalmar.

Melanders hästar väldigt ojämna, men tar med Click Bait ändå. Susar väl till ledning och kan ju gå väldigt långsamt om Örjan inte kör till och bara får ta över. Clickbait kanske rinner undan om den får gå i ledning i långsamt tempo så att det förvandlas till ett sprinterlopp, vilket hade passat Click Bait väldigt bra om formen är där.

Avd 4
Spik Laferrari Dimance 24%. Knapp favorit och står bra till här. Gör bra lopp hela tiden. Blir det ledning kan den bli svårslagen, men kan nog vinna ändå.

Ser ut som det kan bli mycket Örjan i början, men hoppas han bränt med åtminstone en av de stora favoriterna och sätter dit denna istället.

Avd 5
Får se om Sweetman hittar till täten. Adrian lär säkert ladda allt vad som går. Hoppas det blir rejäl körning. En häst som kan gynnas då är starke och rejäle 2 Hurricane Silas 4% med Fredrik Persson. Lite bortglömd här, men har förvisso inte startat på ett tag och längre distanser är väl mer hästens grej. Hästen är bra och lite farlig att helt glömma bort.

Avd 6
Behövde ett lås någonstans och det föll på 1 och 14 här.

Lurigt lopp, men strecken räcker inte till.

Avd 7
3 Boston Trio blir en spik tillslut för många? Känns som den kommer trenda uppåt och bli klar favorit. Men Kim Eriksson är ingen kusk jag hade velat hålla i handen i sista avdelningen. Gillar 7 Namur och det ante mig om inte Jörgen Sjunnesson vinner med 6 Playit Flax 4%. Sjunnesson alltsomoftast en riktig skrällkusk och ekipaget har ju faktiskt gått väldigt bra tillsammans dessutom.

Lycka till med spelen idag!
Nobleflash är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 11:39   #13
Administrator
 
Reg.datum: feb 2017
Inlägg: 7 930
Sharp$: 6368
Standard

Spetsar Hollywood?
__________________
Mer kass än vass - men glad ändå!


To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
Gotland är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 11:41   #14
 
Reg.datum: sep 2021
Inlägg: 733
Sharp$: 2090
Standard

Är också lite förvånad över procenten på Boston Trio. Enda meriten på svensk mark är en andraplats i ett 40.000 kr lopp. Men Berglund spikar.
__________________
"En bra spik är en spik som vinner"
Galten är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 11:43   #15
 
Shooters avatar
 
Reg.datum: okt 2011
Inlägg: 22 975
Sharp$: 39581
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Gotland Visa inlägg
Spetsar Hollywood?
Den kan nog spets, men jag är inte säker på om den körs i ledningen i så fall. Jag tror mest A Good Point i spets.
Shooter är uppkopplad nu   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 11:47   #16
 
Shooters avatar
 
Reg.datum: okt 2011
Inlägg: 22 975
Sharp$: 39581
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Galten Visa inlägg
Är också lite förvånad över procenten på Boston Trio. Enda meriten på svensk mark är en andraplats i ett 40.000 kr lopp. Men Berglund spikar.
Zukanovic säger att den är lika bra som Best Ofdream Trio som skrällde förra lördagen. Vi får se idag. Det verkar vara väldigt olika vad folk har för tro på Boston.
Shooter är uppkopplad nu   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 12:05   #17
 
Reg.datum: sep 2013
Inlägg: 9 089
Sharp$: 21445
Standard

Inte så roligt att lyssna på Hultman i hans analys. Jag är ingen läkare - men darrig röst och hopblandning av nummer och banor. Hoppas att han snart återhämtar sig. Mitt bolagssystem har gått ganska bra i år. Idag blir det två spikar och inleds med ett lås. Då får det plats för drygt en handfull streck i fyra avdelningar.

V75
Inlämnat: 2022-03-05, 10:53
Kalmar
Lördag 2022-03-05
Start: 16:20
Kostnad: 1 470,00 kr
Vadet gäller startnummer

Avd
1: 3, 4 (7, 2) (4 har bra spår och utmanar storfavoriten. Bra lås)

2: 1, 3, 4, 5, 7, 10, 11 (2, 9) (det kommer att skrälla i detta sprinterlopp. Gardera)

3: 2 Who's Who (6, 3) (6 tar ledningen och släpper till 2, som spikas)

4: 1, 3, 4, 5, 7, 8, 9 (15, 12) (stor klasskillnad och de med minst chans plockas bort. Övriga streckas)

5: 1, 3, 4, 7, 10 (2, 5) (favoriten 7 vinner bara från ledningen. Med ett par startsnabba innanför kan det bli svårt. Stallkamraten 4 har annan ägare och man får hoppas på riktig tävling. Låter mycket bra från stallet på förre Melandertränade 3. 1 var femma i Hambletonian och har sett bättre ut som nyligen kastrerad. Kan Örjan skrälla med 10 barfota)

6: 1, 4, 5, 7, 12, 14 (6, 15) (svårlöst stolopp, där Crebas länge håller ledningen med 1. Men det är möjligt att Adrian drar till ledningen från springspår med 7. 4 har lätt att galoppera i voltstart men är felfri kapabel att vinna. 5 har vunnit mot lättare motstånd och är överspelad favorit. 14 är en stjärna och 12 har full form)

7: 2 Boston Trio (7, 5) (italienaren 2 överraskade stallet i debuten. Med andraplatsen står han perfekt inne i loppet. Han är mycket bättre än konkurrenterna i denna klass. Spikas till 40 %)

2x7x1x7x5x6x1 = 2940 rader.
2940 x 1 x 0,50 kr = 1 470,00 kr.
Totalt: 1 470,00 kr.
Rättningskod: BBN QDC QFP
mackpeter är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 12:14   #18
 
Reg.datum: nov 2014
Inlägg: 5 963
Sharp$: 52684
Standard

Jens Sjödén V75 Kalmar på Service Plays

Sorry alla Sharpasare - var tvungen åka hemifrån ca 9.00 men nu så!
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
TungPung (+3), bosseguldheden (+10), Henkezan (+5)
hoola är uppkopplad nu   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 12:16   #19
 
Reg.datum: sep 2013
Inlägg: 9 089
Sharp$: 21445
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Galten Visa inlägg
Är också lite förvånad över procenten på Boston Trio. Enda meriten på svensk mark är en andraplats i ett 40.000 kr lopp. Men Berglund spikar.
Om han vunnit hade han inte kommit med i detta lopp. Har nu startprissumma 496 272 kronor. Tog ledningen i debuten, släppte, backades ut och spurtade till andraplatsen med full fart.
mackpeter är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 12:52   #20
 
Reg.datum: okt 2016
Inlägg: 1 079
Sharp$: 258
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Gotland Visa inlägg
Spetsar Hollywood?
Jag skulle tro det. Mötte A good point 24/10 och öppnade riktigt vasst då och som det såg ut så kan aldrig fyran komma förbi. Måste ju köras i spets idag också efter två snälla lopp i kroppen i rygg ledaren. En som då kan bli intressant om han kan hålla ryggen på ettan är Sandsjöns Enzo. Han fick nog upp tempot i kroppen senast efter att Conrad körde 11,4 i dödens första varvet och även om det blev stumt till slut kan han gå framåt massor. Alla såg vilka prestationer han kunde göra barfota förra året och ofta med tuffa lopp. Tänk då vad han kan göra med ett snällt lopp över Kalmars långa upplopp. Enda brasklappen är väl att det inte alls är säkert att han håller rygg på 1 även om den spetsar.

Sweetman tycker jag sett rätt formlös ut alla tre senaste starterna och då gör skoryck mindre, så lämnar den utanför idag. Streckar nog 1-9-10-3 i den ordningen.
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
Gotland (+5)
travanalys är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 13:21   #21
 
Reg.datum: sep 2021
Inlägg: 733
Sharp$: 2090
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av mackpeter Visa inlägg
Om han vunnit hade han inte kommit med i detta lopp. Har nu startprissumma 496 272 kronor. Tog ledningen i debuten, släppte, backades ut och spurtade till andraplatsen med full fart.
OK, det låter ju inte så dumt. Jag kör den som A-häst
__________________
"En bra spik är en spik som vinner"
Galten är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 13:34   #22
Banned
 
Reg.datum: maj 2010
Inlägg: 181
Sharp$: 759
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Kilroy Visa inlägg
Vem orkar tänka på trav i dessa dagar...inte jag i alla fall.
Med tanke på att fjärde världskriget kommer utkämpas av ridande män med träpinnar är det motiverat att kunna bedöma vilka hästar som är snabbast och starkast.

On topic: Dagens tips är nr 5, Inspiration, V75-2 med Joakim Lövgren. Streckad till 11% kl 13:30, vinstchans 19%. Bra startspår och underskattad kusk.
MultiSharp är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 14:12   #23
 
Staketkuskens avatar
 
Reg.datum: jul 2012
Inlägg: 1 343
Sharp$: 3047
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av hoola Visa inlägg
Jens Sjödén V75 Kalmar på Service Plays

Sorry alla Sharpasare - var tvungen åka hemifrån ca 9.00 men nu så!
Inte ditt fel. Jens tappat gnistan på sistone gällande uppladdning, eller om det är någon slöfock på Ronden som inte lägger ut i tid.
Staketkusken är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 14:13   #24
 
Reg.datum: sep 2010
Inlägg: 12 466
Sharp$: 61666
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Galten Visa inlägg
Någon som har koll på hästar som blir dramatiskt förbättrade av barfota idag?
Är ju så mycket skoryck att det skulle kosta enormt att spela på alla ändringar. Känslan man får efter att ha lusläst intervjuer, statistik och annat är att det är extra plus för dessa

2

Mamaneedshismoney
Gloster Gladiator

3

Staro Leonardo

5

The Real Star

6

Devs Daffodil

Sen är det flera som aldrig tävlat barfota och sannolikt plus på de flesta om banan är riktigt fin men skulle förvåna om inte de ovan presterar rejält bättre.

Trist krock med fotbollen idag med . Gruppfinal i svenska cupen mellan MFF och Värnamo kl 17 och MFF matcher alltid prioriterat före travet för egen del.
olle är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 14:33   #25
 
KalleKluts avatar
 
Reg.datum: feb 2012
Inlägg: 5 315
Sharp$: 18287
Standard

Kan vi lita på att Crebas vinner minst ett lopp idag?
Utgång för egen del
KalleKlut är uppkopplad nu   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 14:43   #26
 
Reg.datum: sep 2013
Inlägg: 9 089
Sharp$: 21445
Standard

V4
Inlämnat: 2022-03-05, 14:43
Kalmar
Lördag 2022-03-05
Start: 14:45
Kostnad: 216,00 kr
Vadet gäller startnummer

Avd
1: 1, 8, 11 (3, 5)
2: 2, 10, 12 (5, 1)
3: 10, 12, 14 (2, 1)
4: 2, 4, 5, 6 (1, 3)

3x3x3x4 = 108 rader.
108 x 1 x 2,00 kr = 216,00 kr.
Totalt: 216,00 kr.
Rättningskod: CKX VHB ZCV
mackpeter är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 14:47   #27
 
Reg.datum: mar 2012
Ort: stockholm
Inlägg: 15 403
Sharp$: 30288
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av KalleKlut Visa inlägg
Kan vi lita på att Crebas vinner minst ett lopp idag?
Utgång för egen del
Dream of Money D.E tycker båda jag och tränaren är bästa chansen från stallet idag.


Bästa vinstchans i omgången som helhet tycker jag Who’s Who och Boston Trio har.
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
KalleKlut (+10)

Senast redigerad av Basse den 2022-03-05 klockan 14:55.
Basse är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 14:50   #28
 
Reg.datum: mar 2012
Ort: stockholm
Inlägg: 15 403
Sharp$: 30288
Standard

Hat Trick vinner första loppet.

Grattis Jerry Riordan som går från 1/36 i år till 2/37

Riordan har haft samma form som BG den här vintern.
Basse är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 14:52   #29
 
Reg.datum: jun 2020
Inlägg: 2 475
Sharp$: 6289
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Basse Visa inlägg
Hat Trick vinner första loppet.

Grattis Jerry Riordan som går från 1/36 i år till 2/37

Riordan har haft samma form som BG den här vintern.
Aetos situation kan ju tagit rätt hårt på honom som tränare. Även om han väl inte startar hästarna alltför mycket under vinterperiod heller.
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
Basse (+5)
Nobleflash är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 14:54   #30
 
Reg.datum: okt 2016
Inlägg: 1 079
Sharp$: 258
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Basse Visa inlägg
Hat Trick vinner första loppet.

Grattis Jerry Riordan som går från 1/36 i år till 2/37

Riordan har haft samma form som BG den här vintern.
Många av hans hästar är ju barfotahästar så de har inväntat att skotvånget försvinner. Vi får nog se bättre prestationer från hans stall nu...
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
Basse (+5)
travanalys är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 15:23   #31
Banned
 
Reg.datum: apr 2015
Inlägg: 7 176
Sharp$: 5246
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Basse Visa inlägg
Dream of Money D.E tycker båda jag och tränaren är bästa chansen från stallet idag.


Bästa vinstchans i omgången som helhet tycker jag Who’s Who och Boston Trio har.
Vinner Troels något lopp idag?
Stankarn är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 15:23   #32
 
Reg.datum: mar 2012
Ort: stockholm
Inlägg: 15 403
Sharp$: 30288
Standard

En med riktig stallform är Jocke Lövgren.

Vann med årsdebuterande Staro Peanut på mäktigt sätt nyss.

Hans nästa häst ut idag är 2 Nibali i LD:2.

Provar lunchdubbel med den spik.
Basse är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 15:28   #33
Banned
 
Reg.datum: apr 2015
Inlägg: 7 176
Sharp$: 5246
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av mackpeter Visa inlägg
Inte så roligt att lyssna på Hultman i hans analys. Jag är ingen läkare - men darrig röst och hopblandning av nummer och banor. Hoppas att han snart återhämtar sig.
Låter han inte som om att han haft en stroke? Läser man på nätet så verkar ingen veta vad som är problemet med honom men man får hoppas på att deltagandet i studion lyfter hans allmäntillstånd och inte förvärrar situationen.
Stankarn är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 15:30   #34
Banned
 
Reg.datum: apr 2015
Inlägg: 7 176
Sharp$: 5246
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Basse Visa inlägg
En med riktig stallform är Jocke Lövgren.

Vann med årsdebuterande Staro Peanut på mäktigt sätt nyss.

Hans nästa häst ut idag är 2 Nibali i LD:2.

Provar lunchdubbel med den spik.
Ryggar dig;

LUNCH DUBBEL

Avd
1: 1, 2, 10, 13, 14
2: 2 Nibali

Rättningskod: JFS SHG SCP
Stankarn är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 15:44   #35
 
Reg.datum: sep 2010
Inlägg: 12 466
Sharp$: 61666
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Basse Visa inlägg
En med riktig stallform är Jocke Lövgren.

Vann med årsdebuterande Staro Peanut på mäktigt sätt nyss.

Hans nästa häst ut idag är 2 Nibali i LD:2.

Provar lunchdubbel med den spik.
4 voltstartslopp sedan april 21 slutat med 4 galopper men idag med bara två hästar på framvolten borde chansen vara större att den travar. Och Lövgren verkar i intervjun i V75 guiden sugen på att köra i spets om han får iväg den och kommer dit.
olle är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 16:00   #36
 
Reg.datum: sep 2020
Inlägg: 820
Sharp$: 3239
Standard

V75

3
1,3,5,7
2
7,8,12,15
1,3,4,7,10
14
5
robert78Polen är uppkopplad nu   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 16:03   #37
 
Reg.datum: sep 2010
Inlägg: 12 466
Sharp$: 61666
Standard

Matteus kommer in i sändningen efter omstarten och påtalar att Copaca Banana har farten för att vinna loppet och på 30 sekunder sjunker v oddset från 20 till 11 ggr. Snacka om en röst som påverkar oddsen. Långsiktigt vansinnigt att rygga.
olle är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 16:08   #38
 
Reg.datum: jul 2013
Inlägg: 5 646
Sharp$: 3431
Standard

V75
Inlämnat: 2022-03-05, 16:07
Kalmar
Lördag 2022-03-05
Start: 16:20
Kostnad: 120,00 kr
Vadet gäller startnummer


Avd
1: 1, 4, 7, 9 (3, 2)
2: 1, 4, 7 (3, 5)
3: 1, 2, 3, 4, 6 (5, 7)
4: 3 Cigars Eagle Owl (5, 7)
5: 1, 4, 9, 10 (7, 3)
6: 14 Activated (5, 1)
7: 1 Lorenzo Boko (2, 7)


4x3x5x1x4x1x1 = 240 rader.
240 x 1 x 0,50 kr = 120,00 kr.
Totalt: 120,00 kr.
Rättningskod: MGV RHD TMV
__________________
Det man lär sina barn lär man sina barnbarn
asgaya3141 är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 16:10   #39
 
Reg.datum: jul 2012
Ort: Göteborg, guldheden
Inlägg: 1 437
Sharp$: 4120


Stats: - -
ROI: %
Vinstprocent: %

Standard

Man ändrar sig fram o tillbaka mellan halv tre och tjugo över fyra på lördagarna.
Så här blir det slutliga valet för min del:

V75
Inlämnat: 2022-03-05, 16:06
Kalmar
Lördag 2022-03-05
Start: 16:20
Kostnad: 90,00 kr
Vadet gäller startnummer

Avd
1: 7, 9 (3, 4)
2: 5 Inspiration (3, 7)
3: 2 Who's Who (6, 3)
4: 1, 3, 6, 9, 15 (5, 7)
5: 10 The Real Star (7, 1)
6: 1, 5, 10, 12, 14, 15 (4, 6)
7: 5, 9, 11 (2, 7)

Det blev spik på vem är vem till slut, fast jag inte gillar att spela så. Värmningen avgjorde.
bosseguldheden är uppkopplad nu   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 16:12   #40
 
Reg.datum: mar 2015
Inlägg: 254
Sharp$: 4080
Standard

Så här blev det efter värmningar

V75
Inlämnat: 2022-03-05, 16:06
Svensk allians s andelsspel
Kalmar
Lördag 2022-03-05
Start: 16:20
Kostnad: 1 176,00 kr
Vadet gäller startnummer

Avd
1: 1, 2, 3, 4, 5, 7, 9, 12 (8, 6)
2: 1, 3, 4, 5, 7, 9, 10 (11, 2)
3: 2 Who's Who (6, 5)
4: 7 Tour Eiffel (15, 5)
5: 1, 2, 3, 4, 7, 9, 10 (5, 11)
6: 14 Activated (12, 4)
7: 1, 2, 5, 6, 7, 8 (3, 11)

8x7x1x1x7x1x6 = 2352 rader.
2352 x 1 x 0,50 kr = 1 176,00 kr.
Totalt: 1 176,00 kr.

V75
Inlämnat: 2022-03-05, 16:05
Bills Tobak, Superdragets andelsspel
Kalmar
Lördag 2022-03-05
Start: 16:20
Kostnad: 1 085,44 kr
Vadet gäller startnummer

Avd
1: 1, 2, 3, 4, 5, 7, 9, 12 (6, 8)
2: 1, 3, 5, 7 (4, 10)
3: 2, 3, 5, 6 (4, 1)
4: 7 Tour Eiffel (5, 15)
5: 1 Hollywood Story (4, 7)
6: 1, 4, 5, 6, 7, 10, 12, 14 (15, 3)
7: 2, 7 (1, 6)

8x4x4x1x1x8x2 = 2048 rader.
2048 x 1 x 0,50 kr = 1 024,00 kr

V75
Inlämnat: 2022-03-05, 16:05
Bills Tobak, Bills Guldgruvas andelsspel
Kalmar
Lördag 2022-03-05
Start: 16:20
Kostnad: 934,92 kr
Vadet gäller startnummer

Avd
1: 1, 2, 3, 4, 5, 7, 9 (12, 6)
2: 7 Denarius (3, 1)
3: 2 Who's Who (6, 5)
4: 1, 3, 4, 5, 7, 9, 15 (8, 12)
5: 1, 2, 3, 4, 7, 9 (10, 5)
6: 4, 12, 14 (5, 6)
7: 2, 7 (1, 5)

7x1x1x7x6x3x2 = 1764 rader.
1764 x 1 x 0,50 kr = 882,00 kr

/Jiwa
Jiwa är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 16:13   #41
Banned
 
Reg.datum: apr 2015
Inlägg: 7 176
Sharp$: 5246
Standard

Dagens bidrag:

V75

1: 4 Anchor Man (3, 7)
2: 1, 3, 7 (5, 4)
3: 1, 2, 3 (6, 4)
4: 1, 3, 4, 5, 7, 9, 15 (8, 12)
5: 7 Sweetman (1, 4)
6: 1, 12, 14 (5, 4)
7: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 (11, 8)


Rättningskod: GGS QHK RMX
Stankarn är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 16:19   #42
 
SistaStallskrikets avatar
 
Reg.datum: apr 2019
Ort: Eskilstuna
Inlägg: 12 071
Sharp$: 5983
Standard

V75
Inlämnat: 2022-03-05, 16:16
Sundbyholms Travbana, Sista Stallskrikets andelsspel
Kalmar
Lördag 2022-03-05
Start: 16:20
Kostnad: 2 337,30 kr
Vadet gäller startnummer

Avd
1: 1, 2, 3, 4, 5, 7, 9 (12, 8)
2: 1, 3, 4, 5, 7, 10, 11 (2, 9)
3: 2 Who's Who (6, 3)
4: 1, 3, 5, 7, 12, 15 (4, 9)
5: 1, 3, 10 (7, 4)
6: 14 Activated (1, 5)
7: 1, 2, 3, 6, 7 (4, 5)

7x7x1x6x3x1x5 = 4410 rader.
4410 x 1 x 0,50 kr = 2 205,00 kr.
SistaStallskriket är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 16:19   #43
Banned
 
Reg.datum: apr 2015
Inlägg: 7 176
Sharp$: 5246
Standard

8 Image Rapida ger nästan 5 ggr på plats, igen.
Stankarn är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 16:19   #44
 
Reg.datum: aug 2017
Ort: Härliga Hälsingland
Inlägg: 1 163
Sharp$: 1788
Standard

Provar

2.3
5
2.6
1
1.3
1.12
7

God tur på er härute ikväll!
Liisa är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 16:21   #45
 
Reg.datum: jul 2012
Ort: Göteborg, guldheden
Inlägg: 1 437
Sharp$: 4120


Stats: - -
ROI: %
Vinstprocent: %

Standard

Who´s who vinner detta framklänges och utklänges!
bosseguldheden är uppkopplad nu   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 16:21   #46
ms
 
Reg.datum: nov 2011
Inlägg: 643
Sharp$: 2963
Standard

Jag tycker välstammade Hollywood e. Muscle Hill, från läget och tidigare insatser är en bra spik. Även om han torskar. ☺️

Avd
1: 3 Strong Heartbeat (4, 7)
2: 3, 7 (1, 5)
3: 2 Who's Who (6, 3)
4: 3, 5, 7, 15 (4, 1)
5: 1 Hollywood Story (7, 4)
6: 1, 4, 5, 6, 7, 12, 14, 15 (11, 3)
7: 1, 2, 5, 6, 7 (3, 11)

1x2x1x4x1x8x5 = 320 rader.
320 x 1 x 0,50 kr = 160,00 kr.
Totalt: 160,00 kr.
Rättningskod: CGS QHK PMR
ms är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 16:23   #47
 
Reg.datum: sep 2010
Inlägg: 12 466
Sharp$: 61666
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Stankarn Visa inlägg
8 Image Rapida ger nästan 5 ggr på plats, igen.
Borde dock vara handikappad nu av att motståndarna rycker skor.
olle är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 16:25   #48
 
Staketkuskens avatar
 
Reg.datum: jul 2012
Inlägg: 1 343
Sharp$: 3047
Standard

Forsgren upprörd när ingen straffades för första omstarten i V75-1. Åke Olsson bröt in direkt för att spelet inte ska hotas.
Staketkusken är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 16:32   #49
 
Reg.datum: jun 2020
Inlägg: 2 475
Sharp$: 6289
Standard

Crebas! Bra start.
Nobleflash är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 16:32   #50
 
SistaStallskrikets avatar
 
Reg.datum: apr 2019
Ort: Eskilstuna
Inlägg: 12 071
Sharp$: 5983
Standard

Bra start!!!
SistaStallskriket är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 16:34   #51
 
Reg.datum: aug 2017
Ort: Härliga Hälsingland
Inlägg: 1 163
Sharp$: 1788
Standard

Nähä
Liisa är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 16:36   #52
 
Reg.datum: sep 2010
Inlägg: 12 466
Sharp$: 61666
Standard

Två som borde vara gynnade av barfota i nästa . Offrar 100 kr på tvillingspel

TVILLING
Inlämnat: 2022-03-05, 16:33
Kalmar Lopp 6
Lördag 2022-03-05
Start: 16:42
Kostnad: 70,00 kr
Vadet gäller startnummer

Hästar
1, 3, 4, 7, 11
Utgångshästar
4, 11

7 x 10,00 kr = 70,00 kr.
Totalt: 70,00 kr.


TVILLING
Inlämnat: 2022-03-05, 16:35
Kalmar Lopp 6
Lördag 2022-03-05
Start: 16:42
Kostnad: 30,00 kr
Vadet gäller startnummer

Hästar
4 Mamaneedshismoney
Utgångshästar
11 Gloster Gladiator

1 x 30,00 kr = 30,00 kr.
Totalt: 30,00 kr.
olle är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 16:37   #53
Banned
 
Reg.datum: apr 2015
Inlägg: 7 176
Sharp$: 5246
Standard

Om Troels hade gjort en Goop och hållit rygg på Mellby Ess så hade han suttut i spets istället och varit stenklar. Håller väl godkänt, men det är berömvärt att Troels alltid lyckats hamna helt fel på det (vilket jag var medveten om, så det är inget att be för.


Inte utan att man förstod att det skulle bli lite trötta ben till slut efter alla dessa omstarter.

7 ggr till slut.

PLATS
Inlämnat: 2022-03-05, 16:26
Kalmar Lopp 5
Lördag 2022-03-05
Start: 16:20
Kostnad: 200,00 kr
Vadet gäller startnummer

12 Red Mile Brodde

1 x 200,00 kr = 200,00 kr.
Totalt: 200,00 kr.
Rättningskod: GLS PHL RMW
Stankarn är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 16:39   #54
 
Reg.datum: sep 2010
Inlägg: 12 466
Sharp$: 61666
Standard

Lövgrens kanske också bäst att ta med

TVILLING
Inlämnat: 2022-03-05, 16:37
Kalmar Lopp 6
Lördag 2022-03-05
Start: 16:42
Kostnad: 20,00 kr
Vadet gäller startnummer

Hästar
5 Inspiration
Utgångshästar
4, 11

2 x 10,00 kr = 20,00 kr.
Totalt: 20,00 kr.
olle är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 16:40   #55
 
KalleKluts avatar
 
Reg.datum: feb 2012
Inlägg: 5 315
Sharp$: 18287
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av KalleKlut Visa inlägg
Kan vi lita på att Crebas vinner minst ett lopp idag?
Utgång för egen del
Bara spiken kvar då
KalleKlut är uppkopplad nu   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 16:43   #56
Banned
 
Reg.datum: apr 2015
Inlägg: 7 176
Sharp$: 5246
Standard

1 Puycheric Wine imponerade på mig senast. Osäker på om den kan hålla spets men tror att det är en hygglig chans. Provar ett vinnarspel:


VINNARE

1 Puycheric Wine

Rättningskod: MDV RHL WGP
Stankarn är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 16:44   #57
 
Reg.datum: sep 2013
Inlägg: 9 089
Sharp$: 21445
Standard

Ajöss direkt i första avdelningen. Ska på middag så det blir en rak DD att hoppas på när man kommer hem. Står nu i 17 gånger.

DAGENS DUBBEL
Inlämnat: 2022-03-05, 16:40
Kalmar
Lördag 2022-03-05
Start: 18:20
Kostnad: 300,00 kr
Vadet gäller startnummer

Avd
1: 1 Dream of MoneyD.E.
2: 2 Boston Trio

1 x 300,00 kr = 300,00 kr.
Totalt: 300,00 kr.
Rättningskod: CDR QHG QGV
mackpeter är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 16:47   #58
 
SistaStallskrikets avatar
 
Reg.datum: apr 2019
Ort: Eskilstuna
Inlägg: 12 071
Sharp$: 5983
Standard

V5-andelar 10 kr finns på bolagssidan! Spik 7 Namur i sista!
SistaStallskriket är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 16:50   #59
 
SistaStallskrikets avatar
 
Reg.datum: apr 2019
Ort: Eskilstuna
Inlägg: 12 071
Sharp$: 5983
Standard

Ehhh? Dopingkontroll tack!
SistaStallskriket är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 16:50   #60
 
Reg.datum: jun 2020
Inlägg: 2 475
Sharp$: 6289
Standard

4:an riktigt dålig.

Men här hade man behövt alla.
Nobleflash är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 16:51   #61
 
Reg.datum: sep 2010
Inlägg: 12 466
Sharp$: 61666
Standard

4 och 11 galopperar och en 70 oddsare som man rycker skorna på blir 100 meter bättre. Vilken jäkla insats av Il Forte. Snacka om iordningställt och värdig vinnare .
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
Staketkusken (+1)
olle är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 16:54   #62
Banned
 
Reg.datum: apr 2015
Inlägg: 7 176
Sharp$: 5246
Standard

Tränaren och kusken har varit jättetydliga i alla intervjuer med att de siktade på spets, ochj skulle köra där om tillfället gavs. Nästan lite konstigt att han gav 70 ggr pengarna.
Stankarn är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 16:55   #63
 
SistaStallskrikets avatar
 
Reg.datum: apr 2019
Ort: Eskilstuna
Inlägg: 12 071
Sharp$: 5983
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Stankarn Visa inlägg
Tränaren och kusken har varit jättetydliga i alla intervjuer med att de siktade på spets, ochj skulle köra där om tillfället gavs. Nästan lite konstigt att han gav 70 ggr pengarna.
Det är väl i sin ordning men öppningen och sluttiden?
SistaStallskriket är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 16:56   #64
 
Reg.datum: dec 2014
Inlägg: 3 165
Sharp$: 4209
Standard

Kolla värmningen på Il Forte! Snacka om avslag...
valo är uppkopplad nu   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 17:01   #65
 
Reg.datum: sep 2010
Inlägg: 12 466
Sharp$: 61666
Standard

Kör en V5a innan det blir fotboll, med spiken i första chansas de två mest betrodda bort i andra.
Namur chansspikas i sista på första barfota .

V5
Inlämnat: 2022-03-05, 16:59
Kalmar
Lördag 2022-03-05
Start: 17:05
Kostnad: 100,00 kr
Vadet gäller startnummer

Avd
1: 2 Who's Who (6, 3)
2: 3, 4, 9, 12 (5, 7)
3: 1, 3, 4, 7, 10 (2, 9)
4: 1, 4, 5, 12, 14 (6, 7)
5: 7 Namur (2, 5)

1x4x5x5x1 = 100 rader.
100 x 1 x 1,00 kr = 100,00 kr.
Totalt: 100,00 kr.
Rättningskod: FKS XHK NGQ
olle är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 17:02   #66
 
Reg.datum: jul 2013
Inlägg: 5 646
Sharp$: 3431
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av olle Visa inlägg
4 och 11 galopperar och en 70 oddsare som man rycker skorna på blir 100 meter bättre. Vilken jäkla insats av Il Forte. Snacka om iordningställt och värdig vinnare .
6 st barfota i detta lopp. 50/50 att någon Bf vinner
__________________
Det man lär sina barn lär man sina barnbarn
asgaya3141 är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 17:05   #67
 
Reg.datum: jul 2012
Inlägg: 1 917
Sharp$: 2708
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av olle Visa inlägg
4 och 11 galopperar och en 70 oddsare som man rycker skorna på blir 100 meter bättre. Vilken jäkla insats av Il Forte. Snacka om iordningställt och värdig vinnare .
Tussarna var oryckta, dvs en växel sparad på 1.11.1.
Jajjan är uppkopplad nu   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 17:08   #68
 
Reg.datum: sep 2013
Inlägg: 9 089
Sharp$: 21445
Standard

V5
Inlämnat: 2022-03-05, 17:07
Kalmar
Lördag 2022-03-05
Start: 17:05
Kostnad: 140,00 kr
Vadet gäller startnummer

Avd
1: 2 Who's Who (6, 3)
2: 1, 3, 4, 5, 7, 8, 9 (15, 12)
3: 1, 3, 4, 7, 10 (9, 2)
4: 1, 7, 12, 14 (5, 4)
5: 2 Boston Trio (7, 5)

1x7x5x4x1 = 140 rader.
140 x 1 x 1,00 kr = 140,00 kr.
Totalt: 140,00 kr.
Rättningskod: GMV ZHK TGX
mackpeter är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 17:08   #69
 
Reg.datum: sep 2010
Inlägg: 12 466
Sharp$: 61666
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av asgaya3141 Visa inlägg
6 st barfota i detta lopp. 50/50 att någon Bf vinner
Ja det har varit två man ryckt skorna på som vunnit de två första men många som också galopperat så det är svårt att spela på det så här i början när det är väldigt mycket förändringar. Dom som man inte rycker skor på handikappas i alla fall.
olle är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 17:17   #70
 
Reg.datum: mar 2012
Ort: stockholm
Inlägg: 15 403
Sharp$: 30288
Standard

Adrian kunde inte hålla sig. Att gå fram och pressa ledaren sitter i släktgenerna.

Fick ett femtepris nu med Ubiquarian.

Lite glad blir man ändå att det finns kuskar som iaf försöker sätta press på så stora favoriter som Who’s Who. Nu var det ju lite spännande att se gulddivisionen ändå.
Finns inget tråkigare att titta på än de lopp där favoriten släpps till gratis ledning och sen händer inget alls.

Who’s Who ser ut att gå mot en riktigt fin säsong.
Basse är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 17:25   #71
Banned
 
Reg.datum: apr 2015
Inlägg: 7 176
Sharp$: 5246
Standard

Ulf Ohlsson nu då.
Stankarn är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 17:25   #72
 
Reg.datum: jul 2012
Inlägg: 1 917
Sharp$: 2708
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Jajjan Visa inlägg
Tussarna var oryckta, dvs en växel sparad på 1.11.1.
Omgångens enda spik 12 Nanny's Girl, spännande och vrålöppet, någon omstart
är inräknad?
Jajjan är uppkopplad nu   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 17:31   #73
 
Reg.datum: jun 2020
Inlägg: 2 475
Sharp$: 6289
Standard

Det var en bra spik i alla fall!
Nobleflash är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 17:33   #74
 
Reg.datum: jul 2012
Inlägg: 1 917
Sharp$: 2708
Standard

Jaha, en brasa och omgångens drag borta och så var den speldagen förstörd.
Jajjan är uppkopplad nu   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 17:37   #75
 
Reg.datum: dec 2018
Inlägg: 1 255
Sharp$: 4828
Standard

Hörde intervjun med Tuva Göransson men kunde inte se den.
Från vänstra övre hörn kom Lillieborgs näsa in och skymde allt på min 55-tums TV.
Trist!
ScandalPlay är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 17:40   #76
 
Reg.datum: jan 2012
Inlägg: 427
Sharp$: 2009
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av ScandalPlay Visa inlägg
Hörde intervjun med Tuva Göransson men kunde inte se den.
Från vänstra övre hörn kom Lillieborgs näsa in och skymde allt på min 55-tums TV.
Trist!
:gun_bandan a:
znipstern är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 17:44   #77
Administrator
 
Reg.datum: feb 2017
Inlägg: 7 930
Sharp$: 6368
Standard

Handsome Brad borta! Tragiskt!
__________________
Mer kass än vass - men glad ändå!


To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

Senast redigerad av Gotland den 2022-03-05 klockan 18:00. Anledning: smiley
Gotland är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 17:49   #78
 
Reg.datum: jun 2020
Inlägg: 2 475
Sharp$: 6289
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Gotland Visa inlägg
Handsome Brad borta! Tragiskt!
Fy vad tråkigt... vet inte om valet av smiley var riktigt rätt ovan heller. Beror väl på hur man ser det.
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
Gotland (+5)

Senast redigerad av Gotland den 2022-03-05 klockan 18:00. Anledning: smiley
Nobleflash är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 17:49   #79
 
Reg.datum: aug 2017
Ort: Härliga Hälsingland
Inlägg: 1 163
Sharp$: 1788
Standard

Komb 1.3 runt om
Liisa är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 17:58   #80
Banned
 
Reg.datum: apr 2015
Inlägg: 7 176
Sharp$: 5246
Standard

Äntligen, DD!


Avd
1: 1, 12, 14
2: 5 Icon Mearas

Rättningskod: FHV RHB VJN
Stankarn är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 18:01   #81
Administrator
 
Reg.datum: feb 2017
Inlägg: 7 930
Sharp$: 6368
Standard

Nu börjar det allt bli lite jobbigt att ha bränt Crebas i första...

V75
Inlämnat: 2022-03-05, 16:07
Pressbyrån Karlstad, Big City Boys V75s andelsspel
Kalmar
Lördag 2022-03-05
Start: 16:20
Vadet gäller startnummer

Avd
1: 2, 3, 4, 7, 9 (1, 5)
2: 1, 3, 4, 5, 6, 7, 11 (10, 2)
3: 2 Who's Who (4, 5)
4: 5 LaFerrari Dimanche (7, 3)
5: 1, 3, 4, 5, 7, 9, 10 (2, 8)
6: 1, 5, 6, 12, 14 (3, 4)
7: 1, 2, 7 (3, 6)

5x7x1x1x7x5x3 = 3675 rader.
3675 x 1 x 0,50 kr = 1 837,50 kr.
Min kostnad: 1 947,75 kr x 2/15 = 259,70 kr
Rättningskod: JGN ZHF TMS

__________________
Mer kass än vass - men glad ändå!


To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
Gotland är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 18:09   #82
 
Reg.datum: dec 2019
Inlägg: 6 854
Sharp$: 18035
Standard

DD 12 mot 2.
Visst känns Kalmars upplopp ovanligt långt idag ? Hinner med att hända mycket på upploppet. Ok ett par undantag varav en dunder favorit och en skräll.
Efterhandaren är uppkopplad nu   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 18:16   #83
 
Reg.datum: mar 2012
Ort: stockholm
Inlägg: 15 403
Sharp$: 30288
Standard

Prövar DD 1-2.

Står i 16 ggr nu.

Hoppas inte de sena spelarna sänker oddset lika mycket som de gjorde på gårdagens DD.
Basse är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 18:20   #84
 
Reg.datum: jul 2012
Inlägg: 1 917
Sharp$: 2708
Standard

Creabas DD bank
Jajjan är uppkopplad nu   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 18:26   #85
Banned
 
Reg.datum: apr 2015
Inlägg: 7 176
Sharp$: 5246
Standard

Skönt att få in en vinnare ikväll, åtminstone. 10 ggr pengarna är helt ok.

VINNARE
Inlämnat: 2022-03-05, 18:06
Kalmar Lopp 10
Lördag 2022-03-05
Start: 18:20
Kostnad: 375,00 kr
Vadet gäller startnummer

12 Devs Daffodil

1 x 375,00 kr = 375,00 kr.
Totalt: 375,00 kr.
Rättningskod: LKT SHK RJZ


Erik nu i sista avdelningen så blir det här väldigt roligt!

Edit: Tvillingen satt också väldigt bra...!

TVILLING
Inlämnat: 2022-03-05, 18:01
Kalmar Lopp 10
Lördag 2022-03-05
Start: 18:20
Kostnad: 500,00 kr
Vadet gäller startnummer

Hästar
1, 12
Utgångshästar
12 Devs Daffodil

1 x 500,00 kr = 500,00 kr.
Totalt: 500,00 kr.
Rättningskod: JKP XHM TJR
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
Basse (+20)

Senast redigerad av Stankarn den 2022-03-05 klockan 18:31.
Stankarn är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 18:27   #86
GGS
 
Reg.datum: okt 2016
Inlägg: 642
Sharp$: 2891
Standard

Värden i teorin.

1 __ 9073389-- 18511-- 624
2 __ 1888894-- 4006-- 153
3 __ 1.630522E+07-- 32040-- 975
4 __ 4.016865E+07-- 70375-- 1675
5 __ 6260050-- 12964-- 457
6 __ 1.512229E+07-- 29896-- 924
7 __ 4065568-- 8520-- 312
8 __ 5.46977E+07-- 89895-- 1926
9 __ 6.76525E+07-- 105368-- 2093
10 __ 2.659439E+08-- 229997-- 2873
11 __ 1.706273E+07-- 33400-- 1006
12 __ 2.856436E+08-- 236581-- 2898
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
travanalys (+10)
GGS är uppkopplad nu   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 18:29   #87
Administrator
 
Reg.datum: feb 2017
Inlägg: 7 930
Sharp$: 6368
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Gotland Visa inlägg
Nu börjar det allt bli lite jobbigt att ha bränt Crebas i första...

V75
Inlämnat: 2022-03-05, 16:07
Pressbyrån Karlstad, Big City Boys V75s andelsspel
Kalmar
Lördag 2022-03-05
Start: 16:20
Vadet gäller startnummer

Avd
1: 2, 3, 4, 7, 9 (1, 5)
2: 1, 3, 4, 5, 6, 7, 11 (10, 2)
3: 2 Who's Who (4, 5)
4: 5 LaFerrari Dimanche (7, 3)
5: 1, 3, 4, 5, 7, 9, 10 (2, 8)
6: 1, 5, 6, 12, 14 (3, 4)
7: 1, 2, 7 (3, 6)

5x7x1x1x7x5x3 = 3675 rader.
3675 x 1 x 0,50 kr = 1 837,50 kr.
Min kostnad: 1 947,75 kr x 2/15 = 259,70 kr
Rättningskod: JGN ZHF TMS

Crebas lär jag aldrig glömma igen...

__________________
Mer kass än vass - men glad ändå!


To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
Gotland är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 18:30   #88
 
Reg.datum: apr 2011
Inlägg: 3 342
Sharp$: 6491
Standard

Hade 5an i första, gjorde om...... Hade dock inte 6an i andra men resten hade suttit hittills
V75
Inlämnat: 2022-03-05, 16:11
AMG Klubben Bildahls andelsspel
Kalmar
Lördag 2022-03-05
Start: 16:28
Kostnad: 2 250,00 kr
Vadet gäller startnummer

Avd
1: 3, 4, 9 (7, 2)
2: 1, 3, 4, 5, 7 (10, 11)
3: 2 Who's Who (6, 3)
4: 1, 3, 5, 7, 8, 9 (4, 15)
5: 1, 3, 4, 7, 9 (10, 2)
6: 1, 4, 5, 12, 14 (6, 7)
7: 2, 7 (5, 1)

3x5x1x6x5x5x2 = 4500 rader.
4500 x 1 x 0,50 kr = 2 250,00 kr.
Totalt: 2 250,00 kr.
Min kostnad: 2 250,00 kr x 3/23 = 293,48 kr
Rättningskod: MGP SHB VMZ

V5
Inlämnat: 2022-03-05, 16:53
Kalmar
Lördag 2022-03-05
Start: 17:05
Kostnad: 434,00 kr
Vadet gäller startnummer

Avd
1: 2 Who's Who (6, 3)
2: 1, 3, 4, 5, 7, 8, 9 (15, 12)
3: 1, 3, 4, 7, 9, 10 (2, 5)
4: 1, 4, 5, 12, 14 (6, 7)
5: 2, 7 (5, 1)

1x7x6x5x2 = 420 rader.
420 x 1 x 1,00 kr = 420,00 kr. Avgift 14,00 kr.
Totalt: 434,00 kr.
Rättningskod: DKX SHJ QGQ


DAGENS DUBBEL
Inlämnat: 2022-03-05, 16:11
Kalmar
Lördag 2022-03-05
Start: 18:20
Kostnad: 207,00 kr
Vadet gäller startnummer

Avd
1: 12 Devs Daffodil
2: 2, 5

2 x 100,00 kr = 200,00 kr. Avgift 7,00 kr.
Totalt: 207,00 kr.
Rättningskod: GGZ THF XMW

Nån krona kan det bli
shjuve9le är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 18:30   #89
 
Reg.datum: jul 2012
Inlägg: 1 917
Sharp$: 2708
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Jajjan Visa inlägg
Creabas DD bank
1,2,3,4,6,7,8,9,11 för en tröstpeng (1 st 5 rätt)

Iskall, nya tag nästa lördag!
Jajjan är uppkopplad nu   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 18:30   #90
 
KalleKluts avatar
 
Reg.datum: feb 2012
Inlägg: 5 315
Sharp$: 18287
Standard

2,4,8 för 6r
Men tvillingen känns bankad

TVILLING
Inlämnat: 2022-03-05, 18:28
Kalmar Lopp 11
Lördag 2022-03-05
Start: 18:43
Kostnad: 50,00 kr
Vadet gäller startnummer

Hästar
2, 4

1 x 50,00 kr = 50,00 kr.
Totalt: 50,00 kr.
Rättningskod: GJP ZHH WJT
KalleKlut är uppkopplad nu   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 18:36   #91
 
Reg.datum: sep 2021
Inlägg: 733
Sharp$: 2090
Standard

Har nästan alla i sista loppet för att få tre femmor.. Kan kanske bli en slant om det skräller till lite.
__________________
"En bra spik är en spik som vinner"
Galten är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 18:37   #92
Banned
 
Reg.datum: apr 2015
Inlägg: 7 176
Sharp$: 5246
Standard

Man får prova ett litet motspel:

VINNARE
Inlämnat: 2022-03-05, 18:36
Kalmar Lopp 11
Lördag 2022-03-05
Start: 18:43
Kostnad: 950,00 kr
Vadet gäller startnummer

3, 4

2 x 475,00 kr = 950,00 kr.
Totalt: 950,00 kr.
Rättningskod: BLR XHF ZJX

Edit:

Erik A - nu kör vi!

VINNARE
Inlämnat: 2022-03-05, 18:37
Kalmar Lopp 11
Lördag 2022-03-05
Start: 18:43
Kostnad: 2 000,00 kr
Vadet gäller startnummer

5 Icon Mearas

1 x 2 000,00 kr = 2 000,00 kr.
Totalt: 2 000,00 kr.
Rättningskod: HLR VHD VJT

Senast redigerad av Stankarn den 2022-03-05 klockan 18:38.
Stankarn är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 18:47   #93
Banned
 
Reg.datum: apr 2015
Inlägg: 7 176
Sharp$: 5246
Standard

Helt klart att Magnus A Djuse har övertagit rollen som "utnosare" från Örjan K.

Båths var bara dålig.
Stankarn är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 18:49   #94
 
Reg.datum: okt 2016
Inlägg: 1 079
Sharp$: 258
Standard

Känns lite trist att inte Örjan fick vinna sista...

V75
Inlämnat: 2022-03-05, 14:06
Kalmar
Lördag 2022-03-05
Start: 16:20
Kostnad: 400,00 kr
Vadet gäller startnummer

Avd
1: 3, 4, 5, 7, 9 (2, 1)
2: 3 High Line Pellini (7, 1)
3: 2 Who's Who (6, 3)
4: 3, 5 (7, 4)
5: 1, 3, 9, 10 (7, 4)
6: 4, 6, 12, 14 (5, 1)
7: 2, 3, 5, 7, 11 (1, 6)

5x1x1x2x4x4x5 = 800 rader.
800 x 1 x 0,50 kr = 400,00 kr.
Totalt: 400,00 kr.
Rättningskod: CJR RHG RKT
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
Basse (+18), gnoffa (+5)
travanalys är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 18:54   #95
Administrator
 
Reg.datum: feb 2017
Inlägg: 7 930
Sharp$: 6368
Standard

Jaja, hundra lax är oxå pengar

V75
Inlämnat: 2022-03-05, 16:07
Pressbyrån Karlstad, Big City Boys V75s andelsspel
Kalmar
Lördag 2022-03-05
Start: 16:28
Kostnad: 1 947,75 kr
Vadet gäller startnummer

Avd
1: 2, 3, 4, 7, 9 (1, 5)
2: 1, 3, 4, 5, 6, 7, 11 (10, 2)
3: 2 Who's Who (4, 5)
4: 5 LaFerrari Dimanche (7, 3)
5: 1, 3, 4, 5, 7, 9, 10 (2, 8)
6: 1, 5, 6, 12, 14 (3, 4)
7: 1, 2, 7 (3, 6)

5x7x1x1x7x5x3 = 3675 rader.
3675 x 1 x 0,50 kr = 1 837,50 kr.
Min kostnad: 1 947,75 kr x 2/15 = 259,70 kr
Rättningskod: JGN ZHF TMS


__________________
Mer kass än vass - men glad ändå!


To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
Basse (+98), Nobleflash (+10), travanalys (+98), gnoffa (+5), asgaya3141 (+5), Galten (+10), znipstern (+99), Lazlo (+6)

Senast redigerad av Gotland den 2022-03-05 klockan 18:55. Anledning: lappen
Gotland är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 18:56   #96
 
Reg.datum: dec 2019
Inlägg: 6 854
Sharp$: 18035
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Gotland Visa inlägg
Jaja, hundra lax är oxå pengar

Härligt Gotland. Bra Jobbat med stabila spikar. Inte helt enkel ”favoritomgång”.

Senast redigerad av Efterhandaren den 2022-03-05 klockan 18:58.
Efterhandaren är uppkopplad nu   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 19:03   #97
 
Reg.datum: okt 2016
Inlägg: 1 079
Sharp$: 258
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Gotland Visa inlägg
Jaja, hundra lax är oxå pengar

V75
Inlämnat: 2022-03-05, 16:07
Pressbyrån Karlstad, Big City Boys V75s andelsspel
Kalmar
Lördag 2022-03-05
Start: 16:28
Kostnad: 1 947,75 kr
Vadet gäller startnummer

Avd
1: 2, 3, 4, 7, 9 (1, 5)
2: 1, 3, 4, 5, 6, 7, 11 (10, 2)
3: 2 Who's Who (4, 5)
4: 5 LaFerrari Dimanche (7, 3)
5: 1, 3, 4, 5, 7, 9, 10 (2, 8)
6: 1, 5, 6, 12, 14 (3, 4)
7: 1, 2, 7 (3, 6)

5x7x1x1x7x5x3 = 3675 rader.
3675 x 1 x 0,50 kr = 1 837,50 kr.
Min kostnad: 1 947,75 kr x 2/15 = 259,70 kr
Rättningskod: JGN ZHF TMS


Sorry att jag skrev att det var trist att inte Örjan vann sista. Ser att det blev riktigt bra för dig istället! Grattis!
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
Gotland (+6)
travanalys är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 19:15   #98
Administrator
 
Reg.datum: feb 2017
Inlägg: 7 930
Sharp$: 6368
Standard

Närmare ensam har jag faktiskt aldrig varit.

Don Dahle och jag försöker bygga ihop våra tankar på denna lapp varje vecka men idag är han i USA och hade lite dålig uppkoppling. Han lyckades i alla fall få mig att ändra till spik på WhoWho (som jag tänkt gadda) och vi enades snabbt kring andraspiken.

Det han inte såg var att jag dissat Crebas i första till förmån för tre andra skrällar... Vi grämer ihjäl oss nu men får vara nöjda med tröstslanten på 98.000:-

Il Forte fick plats som sista streck i öppet lopp och Enzo åkte med efter ditt inlägg här Travanalys!

Det finns många här inne vars kunnande jag respekterar enormt (du är en av de allra vassate!) och jag gillade ditt loppscenario. Så bred gardering där var givet och då stod det tidigt klart att Enzo skulle med! Så stort tack för den!

Nåväl, trav är trav. Ett maraton. Ingen sprint!

Vi kämpar vidare i butiken. Jag har lilla Goda öppet imorgon och vi tuffar på med V86 och V75 i sakta gemak. Inga varvningar!

Välkomna ombord!

__________________
Mer kass än vass - men glad ändå!


To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
solkusten (+10), travanalys (+10)
Gotland är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 19:19   #99
 
Reg.datum: mar 2015
Inlägg: 254
Sharp$: 4080
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Gotland Visa inlägg
Jaja, hundra lax är oxå pengar

V75
Inlämnat: 2022-03-05, 16:07
Pressbyrån Karlstad, Big City Boys V75s andelsspel
Kalmar
Lördag 2022-03-05
Start: 16:28
Kostnad: 1 947,75 kr
Vadet gäller startnummer

Avd
1: 2, 3, 4, 7, 9 (1, 5)
2: 1, 3, 4, 5, 6, 7, 11 (10, 2)
3: 2 Who's Who (4, 5)
4: 5 LaFerrari Dimanche (7, 3)
5: 1, 3, 4, 5, 7, 9, 10 (2, 8)
6: 1, 5, 6, 12, 14 (3, 4)
7: 1, 2, 7 (3, 6)

5x7x1x1x7x5x3 = 3675 rader.
3675 x 1 x 0,50 kr = 1 837,50 kr.
Min kostnad: 1 947,75 kr x 2/15 = 259,70 kr
Rättningskod: JGN ZHF TMS


Lider med dit Gotland Fick själv en 6a på lilla bolaget med rank 7-9-1-2-5-1-1..

Men bra tippat även om det är en liten tröst kompis
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
Gotland (+6)
Jiwa är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 19:46   #100
 
Reg.datum: jun 2014
Inlägg: 6 675
Sharp$: 22694
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Gotland Visa inlägg
Närmare ensam har jag faktiskt aldrig varit.

Don Dahle och jag försöker bygga ihop våra tankar på denna lapp varje vecka men idag är han i USA och hade lite dålig uppkoppling. Han lyckades i alla fall få mig att ändra till spik på WhoWho (som jag tänkt gadda) och vi enades snabbt kring andraspiken.

Det han inte såg var att jag dissat Crebas i första till förmån för tre andra skrällar... Vi grämer ihjäl oss nu men får vara nöjda med tröstslanten på 98.000:-

Il Forte fick plats som sista streck i öppet lopp och Enzo åkte med efter ditt inlägg här Travanalys!

Det finns många här inne vars kunnande jag respekterar enormt (du är en av de allra vassate!) och jag gillade ditt loppscenario. Så bred gardering där var givet och då stod det tidigt klart att Enzo skulle med! Så stort tack för den!

Nåväl, trav är trav. Ett maraton. Ingen sprint!

Vi kämpar vidare i butiken. Jag har lilla Goda öppet imorgon och vi tuffar på med V86 och V75 i sakta gemak. Inga varvningar!

Välkomna ombord!

Surt kompis, men vi fick helt ok återbetalning ändå
Vi kämpar
Hälsningar från Florida
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
Gotland (+6)
Dahle är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 20:59   #101
 
Shooters avatar
 
Reg.datum: okt 2011
Inlägg: 22 975
Sharp$: 39581
Standard

Äntligen hemma och har kollat på travet. Åkte på 2/3 spikar och fick nöja mig med en femma. Hade hoppats att den skulle ge lite mer när ingen fick full pott.
Shooter är uppkopplad nu   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 21:54   #102
 
Reg.datum: sep 2021
Inlägg: 733
Sharp$: 2090
Standard

Efter dagens lopp så kan man ställa frågan om barfotakörning och hur det påverkar loppresultaten. Det är väl inte helt odelat positivt att en häst som i V75-2 går ut barfota för första gången och gör en insats som kanske räckt till plats i Guldloppet?

Nu har vi iofs informationen (kan tänka hur det var förr när bara en mindre skara fick reda på det). Men det är ändå något som skaver?
__________________
"En bra spik är en spik som vinner"
Galten är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 22:43   #103
 
Reg.datum: okt 2016
Inlägg: 1 079
Sharp$: 258
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Gotland Visa inlägg
Närmare ensam har jag faktiskt aldrig varit.

Don Dahle och jag försöker bygga ihop våra tankar på denna lapp varje vecka men idag är han i USA och hade lite dålig uppkoppling. Han lyckades i alla fall få mig att ändra till spik på WhoWho (som jag tänkt gadda) och vi enades snabbt kring andraspiken.

Det han inte såg var att jag dissat Crebas i första till förmån för tre andra skrällar... Vi grämer ihjäl oss nu men får vara nöjda med tröstslanten på 98.000:-

Il Forte fick plats som sista streck i öppet lopp och Enzo åkte med efter ditt inlägg här Travanalys!

Det finns många här inne vars kunnande jag respekterar enormt (du är en av de allra vassate!) och jag gillade ditt loppscenario. Så bred gardering där var givet och då stod det tidigt klart att Enzo skulle med! Så stort tack för den!

Nåväl, trav är trav. Ett maraton. Ingen sprint!

Vi kämpar vidare i butiken. Jag har lilla Goda öppet imorgon och vi tuffar på med V86 och V75 i sakta gemak. Inga varvningar!

Välkomna ombord!

Ja, närmare än så är svårt att komma. Hade varit riktigt kul om jag hade haft en liten, liten påverkan på ett system som tog hela v75-potten. Det hade man kunnat skryta om hela livet utan att ens varit med på systemet. Och utan att egentligen ha rätt i loppscenariot då Sandsjöns hamnade fjärde invändigt och inte rygg ledaren. Men det var också tur det, för det löste sig ju perfekt sedan.

Kan tycka att det är märkligt att ingen klarade alla rätt, när dagens storfavorit vinner, och sedan ytterligare en favorit och inga helt otänkbara vinnare i övrigt. Il forte då, men den hade du ju med... Skrev fel på en bong i torsdags som kostade över fyra lax. Kan tycka att jag borde skrivit fel idag också för att det skulle jämna ut sig. Att fylla i häst 6 i andra istället för 3.
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
Gotland (+50)
travanalys är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-05, 23:37   #104
 
Reg.datum: sep 2021
Inlägg: 733
Sharp$: 2090
Standard

Ja jösses vad nära! Så nära en jättevinst har jag aldrig varit.

Håller med om att det är lite underligt att ingen hittade sju rätt, det var ju faktiskt mer V64 än V75 med Who´s Who. Och det fanns två rätt troliga spikförslag i Örjans och i sista. Är väl en lärdom att inte spela för konstigt, det går att vinna mycket pengar ändå.

Hade en bra dag på spelet, men det hade varit klackarna i taket om A Good Point vunnit. Men moraliska vinnare ger ingen deg.
__________________
"En bra spik är en spik som vinner"
Galten är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-06, 07:49   #105
 
Reg.datum: jul 2012
Inlägg: 132
Sharp$: 1114
Standard

Önskade bättre öde i sista med denna.

V75
Inlämnat: 2022-03-05, 16:07
Kalmar
Lördag 2022-03-05
Start: 16:28
Kostnad: 24,00 kr
Vadet gäller startnummer

Avd
1: 3, 5 (4, 7)
2: 4, 7 (3, 1)
3: 2, 6 (3, 4)
4: 5 LaFerrari Dimanche (7, 4)
5: 1, 9 (7, 4)
6: 12 Devs Daffodil (14, 5)
7: 2, 6, 11 (7, 5)

2x2x2x1x2x1x3 = 48 rader.
48 x 1 x 0,50 kr = 24,00 kr.
Totalt: 24,00 kr.
Rättningskod: DGS NHD TMV
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
valo (+30), Liisa (+10), ExtremtRik (+11)
Cicikor är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-06, 08:54   #106
 
Reg.datum: dec 2014
Inlägg: 3 165
Sharp$: 4209
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Cicikor Visa inlägg
Önskade bättre öde i sista med denna.

V75
Inlämnat: 2022-03-05, 16:07
Kalmar
Lördag 2022-03-05
Start: 16:28
Kostnad: 24,00 kr
Vadet gäller startnummer

Avd
1: 3, 5 (4, 7)
2: 4, 7 (3, 1)
3: 2, 6 (3, 4)
4: 5 LaFerrari Dimanche (7, 4)
5: 1, 9 (7, 4)
6: 12 Devs Daffodil (14, 5)
7: 2, 6, 11 (7, 5)

2x2x2x1x2x1x3 = 48 rader.
48 x 1 x 0,50 kr = 24,00 kr.
Totalt: 24,00 kr.
Rättningskod: DGS NHD TMV

Grattis! Bästa prestationen idag på den lilla insatsen! Synd att ingen mer än jag tycks ha sett det. Och - bra att du bifogar rättningskod, något som en del vägrar att göra. Se ett snäpp ovanför ditt inlägg t.ex.

Senast redigerad av valo den 2022-03-06 klockan 08:58.
valo är uppkopplad nu   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-07, 07:38   #107
 
Reg.datum: jan 2012
Ort: stockholm mm
Inlägg: 1 005
Sharp$: 5995
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Galten Visa inlägg
Efter dagens lopp så kan man ställa frågan om barfotakörning och hur det påverkar loppresultaten. Det är väl inte helt odelat positivt att en häst som i V75-2 går ut barfota för första gången och gör en insats som kanske räckt till plats i Guldloppet?

Nu har vi iofs informationen (kan tänka hur det var förr när bara en mindre skara fick reda på det). Men det är ändå något som skaver?
Vilken häst menar du ?

barfota 1a gången
räcker för guld

vinnaren hade i vart fall 2 barfota runt om hos mig !
incitatus är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-07, 12:28   #108
 
ExtremtRiks avatar
 
Reg.datum: dec 2013
Inlägg: 2 250
Sharp$: 3164
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Gotland Visa inlägg
Jaja, hundra lax är oxå pengar

V75
Inlämnat: 2022-03-05, 16:07
Pressbyrån Karlstad, Big City Boys V75s andelsspel
Kalmar
Lördag 2022-03-05
Start: 16:28
Kostnad: 1 947,75 kr
Vadet gäller startnummer

Avd
1: 2, 3, 4, 7, 9 (1, 5)
2: 1, 3, 4, 5, 6, 7, 11 (10, 2)
3: 2 Who's Who (4, 5)
4: 5 LaFerrari Dimanche (7, 3)
5: 1, 3, 4, 5, 7, 9, 10 (2, 8)
6: 1, 5, 6, 12, 14 (3, 4)
7: 1, 2, 7 (3, 6)

5x7x1x1x7x5x3 = 3675 rader.
3675 x 1 x 0,50 kr = 1 837,50 kr.
Min kostnad: 1 947,75 kr x 2/15 = 259,70 kr
Rättningskod: JGN ZHF TMS


Oj oj oj.

Sjukt snyggt system!

Själv hade man två rätt på en ram på 720 rader....
Crebas i första på två häst efter åtminstone det loppets värmning och Dimanche-hästen förstås i en gardering...
Ni hade även med mitt utnosade drag All Star i avd 5, 2%.

Det där var ett bra försök, spelar sällan V75 själv men lämnade in 105 reducerade rader i lördags då jag gillade just Crebas i första och sedan All Star o Ubiquarian(där var man riktigt fel på det) och därför kompletterade mina vinnarspel med några rader på skoj.

Senast redigerad av ExtremtRik den 2022-03-07 klockan 12:52.
ExtremtRik är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-07, 12:58   #109
 
ExtremtRiks avatar
 
Reg.datum: dec 2013
Inlägg: 2 250
Sharp$: 3164
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Cicikor Visa inlägg
Önskade bättre öde i sista med denna.

V75
Inlämnat: 2022-03-05, 16:07
Kalmar
Lördag 2022-03-05
Start: 16:28
Kostnad: 24,00 kr
Vadet gäller startnummer

Avd
1: 3, 5 (4, 7)
2: 4, 7 (3, 1)
3: 2, 6 (3, 4)
4: 5 LaFerrari Dimanche (7, 4)
5: 1, 9 (7, 4)
6: 12 Devs Daffodil (14, 5)
7: 2, 6, 11 (7, 5)

2x2x2x1x2x1x3 = 48 rader.
48 x 1 x 0,50 kr = 24,00 kr.
Totalt: 24,00 kr.
Rättningskod: DGS NHD TMV
Hoppla!

Nu föll polletten ned...

Du blir alltså utnosad i sista för 6 rätt...

Ouch!

Beklagar men grattis ändå!?
ExtremtRik är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Gammal 2022-03-07, 13:09   #110
 
ExtremtRiks avatar
 
Reg.datum: dec 2013
Inlägg: 2 250
Sharp$: 3164
Standard

1 Lorenzo Boko jackpot
2 Boston Trio 5 798 723 kr
3 Mojito Day jackpot
4 Ikaros di Quattro jackpot
5 Icon Mearas jackpot
6 Playit Flax 11 823 451 kr
7 Namur jackpot
8 Ready Häggenäs jackpot
9 Bear a Perfection jackpot
10 Nice and Quick jackpot
11 Graces Candy jackpot
12 Granit de la Roque jackpot

Varför har två system Playit Flax inför sista?
Varvat ombudssystem eller någon travtjänsts drag?

Edit: kom på ett annat skäl, får se om någon påpekar...

Senast redigerad av ExtremtRik den 2022-03-07 klockan 13:10.
ExtremtRik är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat
Svara



td